Możesz chronić się przed kradzieżą tożsamości, chroniąc numer ubezpieczenia społecznego i inne poufne dokumenty, regularnie sprawdzając swoje raporty kredytowe, korzystając z narzędzia do monitorowania dark web i nie udo...
Zaktualizowano 6 listopada 2023 r.
Cyberbezpieczeństwo jest ważne, ponieważ cyberataki zdarzają się coraz częściej, prowadząc do strat finansowych zarówno organizacji, jak i użytkowników indywidualnych. Są one coraz bardziej zaawansowane ze względu na rosnące wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI). Cyberbezpieczeństwo pomaga również chronić dane i zmniejsza ryzyko kradzieży tożsamości.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o cyberbezpieczeństwie i najlepszych praktykach, których należy przestrzegać, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo w Internecie.
Czym jest cyberbezpieczeństwo?
Cyberbezpieczeństwo odnosi się do środków, technologii lub praktyk stosowanych na potrzeby zapobiegania dostępowi nieupoważnionych osób do sieci, urządzeń i danych, a także ograniczenia ryzyka wystąpienia takiego dostępu. Tego typu osoby często nazywa się cyberprzestępcami. Gdy cyberprzestępcy uzyskują dostęp do systemów i danych, ich głównym celem jest kradzież danych do wykorzystania na potrzeby złośliwych celów i uzyskania korzyści pieniężnych.
Pięć powodów, dla których cyberbezpieczeństwo jest ważne
Oto pięć powodów, dla których ważne jest wdrożenie i aktywne stosowanie cyberbezpieczeństwa.
Cyberataki zdarzają się coraz częściej
Według raportu bezpieczeństwa z połowy 2023 r. firmy Check Point, w drugim kwartale 2023 r. odnotowano 8% wzrost liczby cotygodniowych cyberataków na całym świecie. To najwyższy wzrost liczby cyberataków od dwóch lat.
Wobec wzrostu liczby cyberataków ważne jest wdrożenie środków ograniczających ryzyko. Cyberatak na organizacje i użytkowników indywidualnych może prowadzić do poważnych szkód, których naprawienie wymaga czasu, a także ponoszenia kosztów.
Cyberataki są kosztowne
Straty finansowe na skutek cyberataku różnią się w zależności od jego rodzaju. Według raportu Keeper Security z 2022 r. dotyczącego praktyk w zakresie haseł w Stanach Zjednoczonych 55% respondentów padło ofiarą co najmniej jednego cyberataku, który doprowadził do kradzieży pieniędzy. Osoby biorące udział w badaniu straciły średnio 378 USD. Kwota ta nie obejmuje jednak ukrytych kosztów cyberataków, takich jak pieniądze i czas wymagane do usunięcia negatywnych skutków zdarzenia.
Sztuczna inteligencja sprawia, że cyberataki są bardziej zaawansowane
Sztuczna inteligencja to rodzaj technologii, która może naśladować ludzki intelekt. Sztuczna inteligencja może samodzielnie, bez udziału człowieka, rozpoznawać wzorce, podejmować decyzje i rozwiązywać problemy. Być może znasz duże modele językowe, takie jak ChatGPT, który jest narzędziem wykorzystującym sztuczną inteligencję. Ponieważ tego typu narzędzia stają się coraz bardziej zaawansowane, cyberprzestępcy wykorzystują je do przeprowadzania różnego rodzaju cyberataków, takich jak łamanie haseł, generowanie pozbawionych błędów wiadomości e-mail wyłudzających informacje, naśladowanie ludzkiego głosu na potrzeby ataków wyłudzających informacje przez telefon oraz tworzenie materiałów deepfake. Deepfake to technika wykorzystująca sztuczną inteligencję do tworzenia fałszywych obrazów i filmów, zwykle zmieniających wygląd zarejestrowanych osób. Materiały deepfake są powszechnie wykorzystywane przez cyberprzestępców do rozpowszechniania fałszywych informacji.
Cyberbezpieczeństwo pomaga chronić dane
Stosowanie najlepszych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa zapewnia ochronę danych nawet w najbardziej niekorzystnej sytuacji. Podejmując środki zapobiegawcze, takie jak stosowanie silnych haseł dla każdego z kont i przechowywanie danych poufnych w bezpiecznej, zaszyfrowanej lokalizacji, możesz zapobiec uzyskaniu dostępu do danych przez cyberprzestępców, gdy staniesz się celem ataku.
Cyberbezpieczeństwo ogranicza ryzyko kradzieży tożsamości
Kradzież tożsamości jest popularnym celem wielu cyberprzestępców. W trakcie cyberataków cyberprzestępcy próbują wykraść poufne informacje, aby wykorzystać je do przejęcia kont w Internecie zaciągnięcia pożyczek na Twoje nazwisko, pobrania zasiłku dla bezrobotnych i do innych celów.
Aktywne wdrażanie cyberbezpieczeństwa pozwala ograniczyć ryzyko kradzieży tożsamości, ponieważ dodatkowe środki zapobiegawcze zapewniają bezpieczeństwo danych i kont.
Najlepsze praktyki w zakresie cyberbezpieczeństwa, których należy przestrzegać
Oto kilka najlepszych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa, których należy przestrzegać.
Używanie silnych haseł dla każdego z kont w Internecie
Silne hasła to hasła o długości co najmniej 16 znaków wykorzystujące połączenie wielkich i małych liter, cyfr oraz symboli. Silne hasła nie są ponownie używane na kilku kontach, nie zawierają danych osobowych ani słów lub zwrotów ze słownika.
Samodzielne tworzenie silnych haseł jest trudne, podobnie jak ich zapamiętywanie. Najlepiej korzystać z menedżera haseł do tworzenia i bezpiecznego przechowywania silnych haseł. Wystarczy wtedy zapamiętać hasło główne, które jest wymagane w celu uzyskania dostępu do wszystkich informacji przechowywanych w magazynie haseł.
Włącz uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA), jeśli jest dostępne
Uwierzytelnianie wieloskładnikowe to środek bezpieczeństwa, który zapewnia dodatkową warstwę ochrony kont w Internecie. Po włączeniu MFA na jednym z kont w Internecie wymagane jest przeprowadzenie co najmniej jednego dodatkowego uwierzytelniania oprócz podania nazwy użytkownika i hasła. Możesz skorzystać z wielu form uwierzytelniania, które mogą różnić się w zależności od konta.
Do popularnych metod uwierzytelniania należą jednorazowe hasła czasowe (TOTP) generowane przez aplikację uwierzytelniającą lub menedżera haseł, a także sprzętowe klucze zabezpieczeń i uwierzytelnianie biometryczne, takie jak rozpoznawanie twarzy Face ID.
Aktualizuj urządzenia i oprogramowanie
Aktualizacje oprogramowania nie tylko dodają do aplikacji i urządzeń nowe funkcje, ale także usuwają znane luki w zabezpieczeniach, dodają nowe funkcje zabezpieczeń, naprawiają błędy i poprawiają wydajność aplikacji lub urządzenia. Rezygnacja z pobierania aktualizacji oprogramowania niezwłocznie po ich udostępnieniu umożliwia cyberprzestępcom wykorzystanie luk w zabezpieczeniach za pomocą złośliwego oprogramowania oraz innych wirusów. Złośliwe oprogramowanie może być wykorzystane do szpiegowania użytkownika i śledzenia naciśnięć klawiszy.
Pobieraj nowe aktualizacje przeznaczone dla aplikacji lub urządzenia natychmiast po ich opublikowaniu. Włącz opcję automatycznej aktualizacji, jeśli jest dostępna, aby uniknąć konieczności ręcznego przeprowadzania tego procesu w aplikacjach i na urządzeniach.
Nie klikaj podejrzanych linków i załączników
Do najlepszych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa należy rezygnacja z klikania podejrzanych linków i załączników, jeśli nie masz pewności, że są one bezpieczne. Jeśli podejrzane linki informują, że pochodzą od określonej firmy, nie klikaj ich, lecz przejdź na oficjalną stronę internetową firmy lub skorzystaj z jej aplikacji mobilnej.
Jeśli otrzymałeś niechciany załącznik, bezpieczniej jest go nie otwierać. Jeśli postanowisz go otworzyć, najpierw uruchom oprogramowanie antywirusowe i zeskanuj załącznik, aby upewnić się, że jest bezpieczny. Jeśli oprogramowanie antywirusowe ostrzega, że załącznik nie jest bezpieczny, nie klikaj go i zablokuj nadawcę. Jeśli korzystasz z usług dostawcy poczty Gmail, Yahoo Mail, Outlook lub Proton Mail, możesz zablokować nadawcę w następujący sposób:
- Gmail: otwórz wiadomość e-mail > Odszukaj trzy pionowe kropki w prawym górnym rogu > Kliknij opcję Zablokuj [nadawca].
- Yahoo Mail: skopiuj adres e-mail, który chcesz zablokować > Przejdź do ustawień > Kliknij opcję Prywatność i zabezpieczenia > Kliknij przycisk plusa obok pozycji „Zablokowane adresy” > Wpisz adres e-mail, który chcesz zablokować > Kliknij opcję Zapisz.
- Outlook: otwórz wiadomość e-mail > Odszukaj trzy pionowe kropki w prawym górnym rogu > Kliknij opcję Zablokuj, a następnie opcję Zablokuj [nadawca].
- Proton Mail: otwórz wiadomość e-mail > Kliknij adres e-mail nadawcy w polu Od > Kliknij opcję Zablokuj wiadomości od tego nadawcy > Ponownie kliknij opcję Zablokuj, aby potwierdzić.
Przechowuj dane poufne w zaszyfrowanej lokalizacji
Dane poufne w Internecie powinny być przechowywane w zaszyfrowanej lokalizacji, aby uniemożliwić cyberprzestępcom uzyskanie do nich dostępu. Szyfrowanie polega na przekształceniu danych z formatu umożliwiającego odczyt na format niemożliwy do odczytu, nazywany tekstem zaszyfrowanym. Tekst zaszyfrowany jest niemożliwy do odczytania zarówno przez ludzi, jak i komputery, dopóki nie zostanie odszyfrowany. Jedynym sposobem odszyfrowania zaszyfrowanych danych jest użycie klucza szyfrowania, który powoduje przywrócenie danych do pierwotnego formatu.
Jednym z przykładów bezpiecznej, zaszyfrowanej lokalizacji, w której można przechowywać poufne informacje, jest menedżer haseł. Menedżery haseł są używane głównie do przechowywania haseł, ale większość z nich umożliwia również przechowywanie innych danych poufnych, takich jak prawa jazdy, akty własności, paszporty, numery kart kredytowych oraz inne informacje. W przypadku korzystania z menedżera haseł kluczem szyfrowania jest hasło główne.
W przypadku decyzji o skorzystaniu z menedżera haseł na potrzeby przechowywania danych upewnij się, że korzysta on z szyfrowania zero-knowledge, ponieważ jest to najbezpieczniejszy sposób gwarantujący ciągłe szyfrowanie danych.
Unikaj publicznych sieci Wi-Fi
Korzystanie z publicznej sieci Wi-Fi wiąże się z ryzykiem, a jednym z najbardziej znanych zagrożeń jest atak typu man-in-the-middle (MITM). Podczas ataku MITM cyberprzestępcy przechwytują dane przesyłane pomiędzy dwiema osobami w celu kradzieży, podsłuchu lub modyfikacji. Ten rodzaj ataku występuje najczęściej podczas korzystania z publicznej sieci Wi-Fi, ponieważ sieci tego typu często nie są zabezpieczone.
Unikaj korzystania z publicznej sieci Wi-Fi, aby nie stać się celem takiego ataku. Jeśli nie masz innego wyboru i musisz skorzystać z publicznej sieci Wi-Fi, najpierw nawiąż połączenie z bezpieczną wirtualną siecią prywatną (VPN), aby zabezpieczyć połączenie z Internetem oraz dane. Sieci VPN szyfrują ruch internetowy oraz dane i maskują adres IP, uniemożliwiając cyberprzestępcom poznanie lokalizacji użytkownika.
Cyberbezpieczeństwo zapewnia bezpieczeństwo użytkowników i danych
Zachowanie cyberbezpieczeństwa pełni kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w Internecie. Brak środków ostrożności w zakresie bezpieczeństwa, takich jak używanie silnych haseł i włączanie MFA na kontach w Internecie ułatwia cyberprzestępcom uzyskanie dostępu do danych. Nieustanny wzrost częstotliwości i stopnia zaawansowania cyberataków wymusza podjęcie odpowiednich działań, aby nie stać się ich ofiarą.
Pierwszym krokiem na rzecz poprawy cyberbezpieczeństwa jest ochrona kont w Internecie. Już dziś rozpocznij korzystanie z bezpłatnej 30-dniowej wersji próbnej menedżera haseł Keeper.