Tak, w usłudze Cash App występuje kilka rodzajów oszustw, w tym przerzucanie gotówki, przypadkowe płatności i wiadomości wyłudzające informacje. Oszustwa w usłudze Cash App są szkodliwe, ponieważ prowadzą do pozbawienia...
Najczęstsze rodzaje cyberataków to wyłudzenie informacji (phishing), różne odmiany ataków na hasła, złośliwe oprogramowanie, spoofing, ataki na łańcuch dostaw, ataki DDoS, ataki oparte na tożsamości, ataki IoT i zagrożenia wewnętrzne.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, czym są te cyberataki i jak się przed nimi chronić.
Czym jest cyberatak?
Cyberatak to próba uzyskania przez cyberprzestępców dostępu do poufnych informacji oraz ich kradzieży poprzez ataki na komputery, sieci i systemy. Cyberataki zazwyczaj mają miejsce, gdy cyberprzestępca znajdzie słaby punkt w systemie i wykorzysta go do uzyskania nieuprawnionego dostępu. Na przykład wiele osób często popełnia błąd polegający na ponownym użyciu tego samego hasła do wielu witryn, co naraża je na ataki. Cyberprzestępcy żerują na osobach i organizacjach, które nie są na bieżąco z najlepszymi praktykami w zakresie cyberbezpieczeństwa i wykorzystują ich słabości.
10 najczęstszych cyberataków
Poniżej znajduje się opis dziesięciu najczęstszych cyberataków.
Wyłudzanie informacji
Phishing to skuteczny i niebezpieczny atak socjotechniczny, który nakłania ofiary do podania poufnych informacji poprzez stworzenie fałszywej narracji w celu uzasadnienia żądań cyberprzestępcy. Haker przedstawia się jako znajomy ofiary – przyjaciel, współpracownik, kierownik lub firma.
Ataki na hasła
Ataki na hasła mają miejsce, gdy cyberprzestępca próbuje uzyskać nieuprawniony dostęp do poufnych informacji poprzez odgadnięcie lub użycie programów do odgadnięcia danych uwierzytelniających. Złe nawyki dotyczące haseł, takie jak używanie słabych haseł lub używanie tych samych haseł na wielu kontach, narażają ofiary na tego typu ataki.
Istnieją różne metody ataków na hasła, w tym:
- Atak siłowy: Atak siłowy to siłowa próba uzyskania dostępu do kont przy użyciu metod prób i błędów w celu odgadnięcia danych uwierzytelniających.
- Wypychanie danych uwierzytelniających: Wypychanie danych uwierzytelniających wykorzystuje zestaw ujawnionych danych uwierzytelniających w celu uzyskania dostępu do wielu kont jednocześnie. Większość udanych ataków tego typu wynika z użycia tych samych haseł do wielu kont.
- Rozpylanie haseł: Rozpylanie haseł ma miejsce, gdy cyberprzestępcy wypróbowują niewielką liczbę powszechnie używanych haseł na wielu kontach użytkowników, próbując uzyskać nieuprawniony dostęp.
- Atak słownikowy: W ataku słownikowym cyberprzestępcy wykorzystują listę popularnych fraz i słów, aby naruszyć dane uwierzytelniające ofiary i zagrozić jej kontu. Ofiarami są zazwyczaj osoby, które używają w hasłach popularnych fraz i wyrazów słownikowych.
Złośliwe oprogramowanie
Złośliwe oprogramowanie to oprogramowanie, które zostaje nieświadomie zainstalowane przez ofiarę i infekuje jej urządzenie (urządzenia). Cyberprzestępcy instalują złośliwe oprogramowanie na urządzeniach przy użyciu różnych technik socjotechnicznych. Na przykład złośliwe oprogramowanie może zostać zainstalowane na urządzeniu wskutek próby phishingu lub omyłkowe pobranie niezaufanych plików zawierających złośliwą zawartość, taką jak oprogramowanie, gry i filmy. Gdy cyberprzestępca skutecznie zainfekuje urządzenie złośliwym oprogramowaniem, może zagrozić prywatności użytkownika i wykraść poufne informacje. Istnieje wiele różnych rodzajów złośliwego oprogramowania, takich jak ransomware, konie trojańskie i programy szpiegujące.
Spoofing
Spoofing to akt zwodniczej komunikacji cyberprzestępcy, który udaje osobę z grupy kontaktów ofiary. Spoofing może przybierać różne formy, jednak zawsze obejmuje taktykę oszukiwania ofiary poprzez wykorzystywanie posiadanych informacji na jej temat w celu uwierzytelnienia swojego oszustwa i obniżenia czujności ofiary. Typowe metody spoofingu obejmują strony internetowe, wiadomości e-mail, połączenia telefoniczne i adresy IP.
Atak na łańcuch dostaw
Atak na łańcuch dostaw ma miejsce, gdy cyberprzestępca tworzy lub wykorzystuje lukę w zabezpieczeniach łańcucha dostaw organizacji z zamiarem uzyskania dostępu do jej prywatnej sieci i danych. Te ataki są wymierzone w zewnętrznych sprzedawców i dostawców, a nie w samą organizację, która padła ofiarą ataku, co utrudnia wykrycie ataku i zapobieganie mu.
W ataku tego typu cyberprzestępca może dostarczyć sprzedawcy lub dostawcy złośliwe oprogramowanie, z którego będzie korzystać cała baza jego klientów. Cyberprzestępca może też wykorzystać istniejącą lukę w kodzie programu używanego przez klientów dostawcy. Jeśli cyberprzestępca odniesie sukces, może zagrozić poufnym informacjom firmy – narażając na szwank ważne dokumenty, takie jak dane klientów, informacje o płatnościach i inne. Ataki na łańcuch dostaw zazwyczaj obejmują ataki na oprogramowanie komputerowe, sprzętowe i układowe.
Atak DDoS
Atak DDoS (Distributed Denial-of-Service, rozproszona odmowa usługi) to cyberatak, którego celem jest zakłócenie normalnego ruchu na serwerze. Odbywa się poprzez przytłoczenie docelowego serwera botami powodującymi masowy ruch internetowy. Gdy atak się powiedzie, serwer zwalnia, a w ciężkich przypadkach nawet ulega awarii. Powoduje to, że docelowa firma nie jest w stanie normalnie funkcjonować, na przykład nie jest w stanie sfinalizować sprzedaży lub kontynuować świadczenia innych usług. Najczęstsze rodzaje ataków DDoS to ataki oparte na wolumenie, protokole i warstwie aplikacji.
Często cyberprzestępcy mają cel pieniężny – chcą otrzymać jakąś formę płatności w celu zakończenia ataku i przywrócenia normalnego działania serwera.
Atak oparty na tożsamości
Atak oparty na tożsamości, zwany również atakiem z podszywaniem się lub kradzieżą tożsamości, ma miejsce, gdy cyberprzestępca wykorzystuje cudzą tożsamość w celu oszukania ludzi lub uzyskania dostępu do poufnych informacji i systemów. Cyberprzestępcy przeprowadzają ataki oparte na tożsamości, kradnąc dane osobowe osób i naruszając ich konta internetowe. Przykłady ataków, które można przeprowadzić przy użyciu skradzionej tożsamości, obejmują otwarcie karty kredytowej w imieniu ofiary, kradzież zasiłku dla bezrobotnych, dostęp do kont bankowych i przeniesienie tytułu własności domu ofiary na swoje nazwisko.
Atak typu Man-in-the-middle
Atak typu Man-in-the-Middle (MITM) ma miejsce, gdy cyberprzestępca przechwytuje dane i poufne informacje przesyłane między dwiema osobami lub firmami. Celem cyberprzestępcy jest uzyskanie, zmodyfikowanie lub podsłuchanie informacji. Cyberprzestępca działa jako „pośrednik”, przechwytując informacje. Może je zignorować, ukraść, przepuścić dalej lub przekierować dla własnej korzyści. Ataki te zazwyczaj mają miejsce w niezabezpieczonych sieciach, takich jak publiczne sieci Wi-Fi.
Atak przez IoT
IoT attacks come through smart devices such as smart TVs, smart light bulbs and other physical objects requiring internet connection. Cybercriminals take advantage of these devices to gain access to your network as most victims don’t hold these devices to the same standard for cybersecurity. Once a cybercriminal has gained access to an IoT device, they are able to steal your data and breach your network.
Zagrożenia wewnętrzne
Zagrożenia wewnętrzne występują w organizacji ze strony obecnych lub byłych podmiotów powiązanych z firmą, takich jak pracownicy, partnerzy, wykonawcy lub sprzedawcy, powodując zagrożenie dla wrażliwych informacji i systemów. Zagrożenia wewnętrzne mogą być zamierzone lub niezamierzone, w zależności od celu atakującego oraz jego potencjalnych wspólników. Te ataki mogą prowadzić do naruszenia danych, strat finansowych i utraty reputacji, a nawet mogą mieć konsekwencje prawne. Często zagrożenia te można wykryć za pomocą wskaźników cyfrowych i behawioralnych.
Jak chronić siebie i swoją organizację przed cyberatakami?
Chociaż nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, które całkowicie wyeliminuje cyberataki, istnieją ważne środki, które można wdrożyć, aby zachować czujność, zmniejszyć ryzyko cyberataków oraz złagodzić skutki tych, które wystąpią. Poniżej znajduje się lista najlepszych praktyk, o których należy pamiętać, aby chronić siebie i swoją organizację przed cyberatakami.
Korzystaj z menedżera haseł
Jednym z pierwszych kroków w zabezpieczaniu kont jest korzystanie z menedżera haseł. To narzędzie pozwoli Tobie lub Twojej firmie zarządzać, chronić i bezpiecznie udostępniać dane logowania do aplikacji i usług online. Menedżery haseł, takie jak Keeper Security, do ochrony informacji wykorzystują szyfrowanie zero-knowledge, co oznacza, że tylko użytkownik może odszyfrować swój magazyn haseł i uzyskać dostęp do swoich danych. Niektóre menedżery haseł mają nawet dodatki, takie jak monitorowanie dark web i bezpieczne przechowywanie plików.
Włącz uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA)
Innym ważnym środkiem bezpieczeństwa, który należy podjąć, gdy tylko jest to możliwe, jest włączenie uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA). MFA stanowi dodatkową warstwę bezpieczeństwa, ponieważ wymaga podania więcej niż jednej formy uwierzytelnienia w celu uzyskania dostępu do konta.
Aktualizuj oprogramowanie i urządzenia
Aktualizowanie oprogramowania i urządzeń ma kluczowe znaczenie, ponieważ aktualizacje dostarczają ulepszone środki bezpieczeństwa, takie jak poprawki do luk w zabezpieczeniach, dodawanie nowych funkcji, naprawianie błędów i poprawianie wydajności urządzeń. Zaniedbanie aktualizacji oprogramowania może narazić użytkownika na cyberataki, ponieważ cyberprzestępcy mogą łatwo wykorzystać znane luki w zabezpieczeniach.
Unikaj publicznych sieci wi-fi
Publiczne sieci Wi-Fi narażają użytkowników na ataki typu man-in-the-middle, ponieważ nie wiedzą oni, kto może przeglądać lub gromadzić ich dane. W publicznych sieciach Wi-Fi brakuje protokołu Transport Layer Security (TLS), dlatego poufne dane nie są szyfrowane i są podatne na kradzież. Podczas połączenia z niezabezpieczoną publiczną siecią Wi-Fi cyberprzestępcy mogą wykorzystać manipulację siecią w celu przejęcia kontroli nad poufnymi danymi i wykorzystania informacji.
Nie klikaj linków ani załączników niewiadomego pochodzenia
Cyberprzestępcy opracowali wiele sposobów prezentowania niczego niepodejrzewającym ofiarom złośliwych linków i załączników, które wydają się pochodzić od „legalnych” nadawców.
Ataki phishingowe często oszukują ofiarę, podając się za zaufane i znajome źródło, które nakłania ją do kliknięcia linku przekierowującego do fałszywej strony internetowej i ostatecznie zmuszając ją do wprowadzenia danych logowania w celu dokonania przez cyberprzestępcę kradzieży. Wiadomości phishingowe mogą również zawierać złośliwe załączniki. Ich otwarcie może spowodować zainfekowanie urządzenia złośliwym oprogramowaniem. Aby chronić swoje poufne informacje przed naruszeniem w wyniku prób phishingu, ważne jest, aby nie klikać żadnych niespodziewanych linków ani załączników.
Korzystaj z oprogramowania antywirusowego
Zainstalowanie oprogramowania antywirusowego na komputerze chroni urządzenie, ponieważ jest ono w stanie wykryć i usunąć wszelkie znane wirusy oraz złośliwe oprogramowanie, które może zostać zainstalowane na komputerze, a także zapobiec ich zainstalowaniu. Oprogramowanie antywirusowe aktywnie skanuje urządzenie w poszukiwaniu wszelkich oznak zagrożeń. Oprogramowanie porównuje wyniki z informacjami zapisanymi w jego bazie danych, i jeśli znajdzie dopasowanie, zneutralizuje złośliwe zagrożenie, zanim będzie mogło rozprzestrzenić się na komputerze.
Nie daj się nabrać na typowe cyberataki
Chociaż cyberprzestępcy mają do dyspozycji wiele cyberataków, które mogą posłużyć do kradzieży poufnych informacji, przestrzeganie najlepszych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa może zapewnić bezpieczeństwo Tobie lub Twojej firmie. Stosując wymienione wyżej środki cyberbezpieczeństwa i zachowując czujność, można zapobiegać cyberatakom i minimalizować ich skutki.
W obliczu rosnącej troski o bycie na bieżąco z narzędziami i technologiami cyberbezpieczeństwa menedżer haseł, taki jak Keeper, może zapewnić bezpieczeństwo poufnych informacji Twojej firmy. Już dziś rozpocznij bezpłatną 30-dniową wersję próbną Keeper dla użytkowników indywidualnych lub 14-dniową wersję próbną dla firm.