Generator haseł to narzędzie internetowe, które automatycznie tworzy silne, losowe hasła za pomocą jednego kliknięcia. Aby utworzyć niepowtarzalne hasła generator haseł łączy małe i duże litery, cyfry
Wiadomości dotyczące udostępniania haseł stają się coraz powszechniejsze ze względu na działania serwisu Netflix skierowane przeciwko użytkownikom udostępniającym loginy osobom spoza własnego gospodarstwa domowego. Ta nowa zasada spotkała się z silnym sprzeciwem ze strony osób, które udostępniają znajomym i rodzinie loginy do usług streamowania. Dla wielu użytkowników takich usług udostępnianie haseł stało się normą.
Udostępnianie haseł oznacza udostępnianie przez użytkownika danych uwierzytelniających logowania innym osobom w celu zapewnienia im dostępu do jego konta. W określonych przypadkach udostępnianie haseł znajomym, rodzinie i współpracownikom może być uzasadnione, ale można to robić we właściwy sposób. Niezabezpieczone udostępnianie haseł może narazić konta w Internecie i konta usług streamowania na ryzyko naruszenia.
Przedstawimy niektóre powody udostępniania haseł, ryzyko związane z udostępnianiem ich w sposób niezabezpieczony oraz metody udostępniania haseł bez narażania kont na ataki.
Dlaczego użytkownicy udostępniają hasła?
Użytkownicy udostępniają hasła z szeregu powodów, do których należą:
- Oszczędność kosztów subskrypcji takich jak Amazon Prime
- Udostępnianie dostępu do usług streamowania znajomym i rodzinie
- Zapewnienie dostępu do kont finansowych na wypadek sytuacji awaryjnej
Udostępnianie haseł w życiu osobistym
W życiu osobistym możesz zdecydować się na udostępnienie niektórych haseł znajomym i rodzinie, aby umożliwić im dostęp do kont na wypadek sytuacji awaryjnej. Innym powodem może być chęć wspólnego korzystania z usługi streamowania, takiej jak Netflix, Hulu, Prime Video lub HBOMax. W przypadku udostępniania haseł do usług streamowania głównym powodem jest oszczędność pieniędzy. Tylko jedna osoba opłaca subskrypcję, eliminując konieczność jej wykupienia przez pozostałych użytkowników, którzy uzyskują dostęp do usługi. Ten sam schemat powtarza się często w przypadku innych usług abonamentowych, takich jak Amazon Prime.
Ponadto powszechne jest też udostępnianie haseł Wi-Fi gościom. Wbrew pozorom takie działanie stanowi jednak poważny problem, ponieważ wystawia sieć na wszelkiego rodzaju zagrożenia, takie jak zainfekowanie złośliwym oprogramowaniem, które może rozprzestrzenić się na inne urządzenia połączone z siecią Wi-Fi.
Udostępnianie haseł w pracy
Wielu pracowników musi udostępniać hasła do mediów społecznościowych lub innych kont firmowych. Choć udostępnianie haseł współpracownikom lub podwykonawcom może być konieczne do wykonywania pracy, użytkownicy nie zawsze robią to w bezpieczny sposób. Niezabezpieczone metody udostępniania mogą narazić konta firmowe na naruszenia.
Niezabezpieczone udostępnianie haseł zwiększa również ryzyko, że byli pracownicy zachowają dostęp do kont firmowych, które często zawierają poufne informacje. Brak bezpiecznego sposobu udostępniania haseł naraża firmy na ataki przejęcia kont lub naruszenia.
W jaki sposób udostępniane są hasła?
Oto kilka metod udostępniania haseł przez użytkowników.
- Za pośrednictwem wiadomości tekstowych lub komunikatorów, takich jak Slack
- Za pośrednictwem bezpośrednich wiadomości w mediach społecznościowych
- Za pośrednictwem wiadomości e-mail
- Przekazanie zapisanego na kartce hasła innej osobie
- Zapisywanie haseł w arkuszach kalkulacyjnych programu Excel lub dokumentach programu Word.
Ryzyko związane z udostępnianiem haseł
Udostępnianie haseł za pomocą niezaszyfrowanych metod naraża konta na ryzyko naruszenia, a wszelkie dane finansowe lub inne dane osobowe na ryzyko wykorzystania do złośliwych celów.
Oto kilka zagrożeń związanych z niezabezpieczonym udostępnianiem haseł.
Prowadzi do naruszenia więcej niż jednego konta
W zależności od praktyk dotyczących haseł stosowanych przez użytkownika, naruszone może zostać więcej niż jedno konto. Wielu osobom sprawia trudność tworzenie silnych i unikatowych haseł do wszystkich kont, co skutkuje ponownym wykorzystaniem tego samego hasła lub jego odmian na kilku kontach.
Ponowne użycie haseł nie jest rzadkością, zwłaszcza w przypadku osób, które nie używają menedżera haseł. Według raportu dotyczącego praktyk w zakresie haseł w Stanach Zjednoczonych 56% respondentów używa ponownie tych samych haseł na kilku kontach, średnio w czterech różnych witrynach internetowych i aplikacjach.
W przypadku przejęcia przez niepowołane osoby ponownie używanego hasła, które zostało udostępnione, na ryzyko naruszenia zostaje narażone kilka kont.
Większe zagrożenie oszustwem wykorzystującym inżynierię społeczną
Inżynieria społeczna to poważne zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa zarówno firm, jak i osób prywatnych. Inżynieria społeczna wykorzystuje manipulację psychologiczną, aby przekonać ofiary do ujawnienia prywatnych informacji.
Na przykład cyberprzestępca podaje się za osobę z rodziny i twierdzi, że nie pamięta hasła do usługi Amazon Prime. Jeśli udostępniasz rodzinie dostęp do konta, bez zastanowienia podasz cyberprzestępcy hasło, o które pyta. Jeśli rodzina udostępnia hasło wyłącznie niezabezpieczonymi kanałami, takimi jak połączenie telefoniczne lub wiadomość tekstowa, zostanie ono z łatwością przejęte przez atakującego.
Na szczęście istnieje sposób na bezpieczne udostępnianie haseł i ochronę przed tego typu cyberatakami.
Jak bezpiecznie udostępniać hasła
Najlepszym sposobem na bezpieczne udostępnianie haseł jest korzystanie z menedżera haseł. Menedżer haseł to rozwiązanie z zakresu cyberbezpieczeństwa, które pomaga użytkownikom w generowaniu, przechowywaniu i udostępnianiu haseł. W zależności od menedżera haseł opcje ich udostępniania mogą się różnić. Niektóre menedżery haseł umożliwiają jednorazowe udostępnianie, w ramach którego dane uwierzytelniające konta są dostępne tylko przez określony czas. Po upływie tego czasu osoba, która otrzymała dane, nie będzie mogła ich już zobaczyć ani użyć do zalogowania się na konto.
W przypadku, gdy członkowie rodziny współdzielą dostęp do tego samego konta i istotne jest zapewnienie stałego dostępu dla wszystkich, istnieje możliwość utworzenia wpisu i udostępnienia go wielu użytkownikom do wykorzystania w zależności od potrzeb. Jeśli hasło zostanie zmienione, wpis może zostać zaktualizowany, a użytkownicy współdzielący dostęp do wpisu będą mogli uzyskać dostęp do konta mimo zmiany hasła.
Udostępnianie haseł w pracy
Udostępnianie haseł w pracy jest często konieczne do wykonywania obowiązków służbowych. Dzięki menedżerowi haseł każdy pracownik będzie mógł uzyskać dostęp do danych potrzebnych do wykonywania pracy bez konieczności zwracania się o pomoc do działu IT lub współpracowników. Menedżer haseł ułatwia również administratorom IT przypisywanie uprawnień i egzekwowanie zasady niezbędnych minimalnych uprawnień (PoLP). PoLP to koncepcja, zgodnie z którą użytkownicy uzyskują dostęp jedynie do informacji i systemów, których potrzebują do wykonywania swojej pracy. Zmniejsza to ryzyko zagrożeń wewnętrznych i zwiększa zgodność z obowiązującymi przepisami.
Mimo że menedżer haseł zmniejsza ryzyko naruszenia konta przez inne osoby, ważne jest, aby udostępniać hasła jedynie zaufanym użytkownikom. Udostępnienie hasła niewłaściwej osobie może doprowadzić do utraty własności konta, co oznacza brak możliwości uzyskania do niego dostępu. Może się tak zdarzyć, jeśli po udostępnieniu hasła osoba, która je otrzymała, zmieni je bez wiedzy właściciela konta.
Nie wiesz, który menedżer haseł będzie odpowiedni? Dowiedz się, jakie cechy powinien mieć menedżer haseł.