Możesz chronić się przed kradzieżą tożsamości, chroniąc numer ubezpieczenia społecznego i inne poufne dokumenty, regularnie sprawdzając swoje raporty kredytowe, korzystając z narzędzia do monitorowania dark web i nie udo...
Istnieje wiele sposobów na ochronę informacji w Internecie. Niektóre podstawy cyberbezpieczeństwa, które już zapewne znasz, obejmują używanie silnych haseł, włączanie uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA), regularne aktualizowanie oprogramowania, ograniczenie udostępniania lokalizacji, unikanie nadmiernego dzielenia się informacjami w mediach społecznościowych, tworzenie kopii zapasowych danych i korzystanie z sieci VPN.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak wygląda wdrożenie tych podstaw cyberbezpieczeństwa.
1. Używaj silnych, niepowtarzalnych haseł
Jednym z pierwszych działań w celu wdrożenia najlepszych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa jest stworzenie silnych, niepowtarzalnych haseł do wszystkich kont. Silne, niepowtarzalne hasło jest zarówno długie, jak i złożone, co oznacza, że ma co najmniej 16 znaków i zawiera kombinację wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych. Należy pamiętać, że te hasła nie powinny zawierać sekwencji kolejnych cyfr, dat urodzin, popularnych słów i zwrotów ani danych osobowych, a co najważniejsze, nie powinny być wielokrotnie używane na różnych kontach.
Ważne jest, aby śledzić hasła i bezpiecznie je przechowywać, dlatego rozważ korzystanie z menedżera haseł. Menedżer haseł to narzędzie, które pozwala użytkownikom na bezpieczne przechowywanie haseł do wszystkich aplikacji i usług oraz zarządzanie nimi. Dzięki menedżerowi haseł jedynym hasłem, które musisz zapamiętać, jest hasło główne.
2. Włącz uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA)
Gdy wszystkie konta będą już miały silne hasła, należy również włączyć uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA), wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Celem MFA jest zapewnienie kontom dodatkowej warstwy zabezpieczeń poprzez wymaganie co najmniej jednej formy uwierzytelniania oprócz hasła w celu uzyskania dostępu do konta.
MFA zapewnia doskonałą ochronę przed przejęciami kont, ponieważ nawet jeśli cyberprzestępca zdoła naruszyć hasło, nie będzie mógł zalogować się na konto bez podania dodatkowego elementu uwierzytelniania. Niektóre typowe metody MFA obejmują korzystanie z aplikacji uwierzytelniającej lub uwierzytelniania biometrycznego, na przykład Face ID.
3. Regularnie aktualizuj oprogramowanie
Jedną z najlepszych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa, którą wiele osób odkłada na później, jest regularne aktualizowanie całego oprogramowania. Aktualizacje oprogramowania nie tylko poprawiają działanie i dodają nowe funkcje, ale także usuwają luki w zabezpieczeniach, naprawiają błędy i poprawiają wydajność urządzenia. Niezaktualizowanie urządzenia do najnowszej wersji oprogramowania może zmniejszyć jego wydajność i narazić je na cyberataki.
Gdy oprogramowanie nie jest bezzwłocznie aktualizowane, otwiera to furtkę, którą cyberprzestępcy mogą wykorzystać, ułatwiając zainfekowanie urządzeń złośliwym oprogramowaniem. Po zainstalowaniu złośliwe oprogramowanie może szpiegować użytkownika i gromadzić poufne dane, które cyberprzestępcy mogą następnie wykorzystać do swoich niecnych celów.
4. Ogranicz udostępnianie lokalizacji w aplikacjach i przeglądarkach
Ryzyko z zakresu cyberbezpieczeństwa i prywatności, które jest często pomijane, to umożliwianie udostępniania lokalizacji w aplikacjach i przeglądarkach. Chociaż włączenie tej funkcji może być korzystne, stanowi ona również zagrożenie, ponieważ naraża Cię na ataki, takie jak wycieki danych lokalizacyjnych. Wycieki takie mają miejsce, gdy cyberprzestępcy śledzą miejsce pobytu ofiary i wykorzystują te informacje do naruszenia prywatności. Może to być niebezpieczne zarówno dla prywatności, jak i ogólnego cyberbezpieczeństwa, ponieważ te informacje mogą zostać wykorzystane do zlokalizowania Twoich technologii i manipulowania urządzeniami. Ponadto cyberprzestępcy mogą wykorzystać Twoją lokalizację do doksowania (niechcianego ujawniania informacji), co może prowadzić do ataków, takich jak nękanie w Internecie, swatting, kradzież tożsamości, fizyczny atak lub stalking.
5. Unikaj nadmiernego dzielenia się informacjami w mediach społecznościowych
Cyberprzestępcy często wykorzystują do przeprowadzania cyberataków dane osobowe zebrane w mediach społecznościowych. Niektóre typowe ataki, które dotykają osoby nadmiernie dzielące się informacjami w mediach społecznościowych, mogą obejmować przejęcia kont, socjotechnikę, a nawet ataki fizyczne. Dlatego ważne jest, aby unikać nadmiernego dzielenia się informacjami i ujawniania intymnych szczegółów swojego życia w Internecie, aby zmniejszyć powierzchnię ataku. Niektóre przykłady nadmiernego dzielenia się informacjami to częste ujawnianie swojej lokalizacji na zdjęciach i regularne publikowanie tożsamości znajomych i rodziny.
Zastanów się, jaki cel ma Twój wpis w mediach społecznościowych i czy do jego realizacji lepiej nadaje się prywatna wiadomość, czy publiczny post. Zachowaj również ostrożność w kwestii tego, z kim się łączysz. Najlepszą praktyką jest tworzenie profili w mediach społecznościowych w sposób, który pozwala tylko zatwierdzonym osobom zobaczyć to, co publikujesz.
6. Twórz kopie zapasowe danych
Dane są podatne na ataki i mogą zostać utracone w mgnieniu oka w wyniku naruszenia, błędu użytkownika, uszkodzenia plików lub nawet klęski żywiołowej. Brak planu ich odzyskania, na przykład poprzez utworzenie kopii zapasowej, może spowodować bezpowrotną utratę tych informacji. Tworzenie kopii zapasowych danych i przechowywanie ich w bezpiecznej lokalizacji w Internecie gwarantuje, że nawet w najgorszym przypadku nigdy nie utracisz danych.
7. Korzystaj z sieci VPN
Wirtualna sieć prywatna (VPN) zapewnia bezpieczne połączenie, przekierowując połączenie internetowe za pośrednictwem prywatnej usługi, a nie zwykłego dostawcy usług internetowych (ISP). VPN maskuje adres IP i szyfruje wysyłane i odbierane dane. Gdy korzystasz z publicznej sieci wi-fi, która może zostać przejęta przez cyberprzestępców, używanie sieci VPN tworzy dodatkową warstwę zabezpieczeń i prywatności w sieci publicznej, umożliwiając bezpieczne łączenie się. VPN może również pomóc w zapobieganiu ograniczaniu przepustowości, gdy dostawca usług internetowych celowo spowalnia prędkość Internetu.
Dlaczego te podstawy cyberbezpieczeństwa są ważne?
Ważne jest, aby poważnie traktować środki zapobiegawcze w zakresie cyberbezpieczeństwa, wdrażając te typowe najlepsze praktyki. Są one łatwe do wdrożenia i ograniczają zarówno ryzyko, jak i skutki cyberataków. Niestosowanie tych najlepszych praktyk naraża Cię na ataki, którym można było zapobiec.
Cyberataki mogą dotknąć każdego, i zazwyczaj dotykają tych, którzy nie przestrzegają najlepszych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa. W rzeczywistości 74% wszystkich naruszeń danych wynika z czynników ludzkich, takich jak niewłaściwe użycie i błędy. Cyberataki mają wpływ zarówno na indywidualnych użytkowników, jak i firmy. W 2022 r. przeciętna firma w USA musiała poradzić sobie z ponad 42 atakami w ciągu roku. Nie bądź częścią rosnącej listy ofiar. Zastanów się, jak wyglądają Twoje obecne praktyki w zakresie cyberbezpieczeństwa i popraw je.
Zachowanie cyberbezpieczeństwa pełni kluczową rolę w zapewnieniu sobie bezpieczeństwa w Internecie.
Wdrożenie podstaw cyberbezpieczeństwa ma kluczowe znaczenie dla podjęcia działań przeciwko rosnącemu zagrożeniu ze strony cyberprzestępców. Wszystkie omówione tutaj najlepsze praktyki można wdrożyć już dziś, zapewniając urządzeniom i kontom dodatkowe warstwy zabezpieczeń potrzebne do ograniczenia ryzyka cyberataków i ich skutków.
Ważnym pierwszym krokiem w przestrzeganiu najlepszych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa jest rozpoczęcie korzystania z menedżera haseł, takiego jak Keeper Security. Keeper jest przodującym innowatorem w branży cyberbezpieczeństwa, a jego światowej klasy menedżer haseł może zapewnić bezpieczeństwo Tobie i Twoim poufnym informacjom. Już dziś rozpocznij korzystanie z bezpłatnej 30-dniowej wersji próbnej rozwiązania Keeper Password Manager.