Platforma TikTok Shop jest ogólnie bezpieczna, ale należy zachować ostrożność podczas zakupów na każdej platformie internetowej. TikTok Shop to część platformy TikTok, która umożliwia zakup produktów
Cyberatak to atak na komputery, sieci lub systemy przeprowadzany przez cyberprzestępców w celu kradzieży albo uzyskania dostępu do poufnych informacji. Informacje skradzione w trakcie ataku mogą posłużyć do innych rodzajów cyberataków, takich jak oszustwa socjotechniczne.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o cyberatakach i sposobach ochrony przed nimi w życiu osobistym i w miejscu pracy.
Na czym polega cyberatak?
Cyberataki najczęściej są wynikiem wykorzystania przez cyberprzestępców luk w zabezpieczeniach systemu lub zestawie procesów. Na przykład wielu użytkowników nie aktualizuje regularnie systemów i oprogramowania, co jest przyczyną luk w zabezpieczeniach. Aktualizacje oprogramowania często zawierają poprawki zabezpieczeń, dlatego w przypadku braku ich zainstalowania luka może zostać wykorzystana przez cyberprzestępców.
Brak znajomości najlepszych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa wśród użytkowników może powodować luki w zabezpieczeniach procesów. Na przykład w miejscu pracy użytkownicy mogą nie wiedzieć, że nie należy klikać podejrzanych linków lub załączników. Cyberprzestępcy wykorzystują nieznajomość najlepszych praktyk przez użytkowników, przeprowadzając cyberataki w miejscach, które mogą narazić na ryzyko całą organizację.
Cztery rodzaje cyberataków
Poniżej opisano cztery najczęstsze cyberataki.
Ataki DDoS
Atak DDoS (rozproszona odmowa usługi) ma miejsce, gdy cyberprzestępca zakłóca ruch na serwerze. Wykorzystuje boty do obciążenia serwera ruchem w Internecie, co powoduje spowolnienie pracy lub całkowitą awarię serwera. Celem ataku DDoS jest utrudnienie działania strony internetowej lub aplikacji, co uniemożliwia firmie sprzedaż lub świadczenie usług w wyniku przestoju.
Podczas przeprowadzania ataku DDoS na firmę cyberprzestępcy mogą zażądać zapłaty okupu w celu zakończenia ataku.
Złośliwe oprogramowanie
Złośliwe oprogramowanie to rodzaj oprogramowania, które infekuje urządzenia za pomocą technik inżynierii społecznej. Po zainstalowaniu złośliwego oprogramowania na urządzeniu cyberprzestępcy mogą szpiegować użytkownika i ukraść jego dane. Istnieją różne rodzaje złośliwego oprogramowania, w tym oprogramowanie wymuszające okup, oprogramowanie szpiegujące i konie trojańskie. Mimo że rodzaje złośliwego oprogramowania różnią się pod względem działania, wszystkie mają na celu kradzież danych.
Wyłudzanie informacji
Wyłudzanie informacji to atak inżynierii społecznej, którego celem jest skłonienie ofiary do ujawnienia poufnych informacji za pomocą oszustwa. Cyberprzestępca podszywa się pod osobę znaną ofierze, na przykład współpracownika, menedżera, znajomego lub firmę.
Ataki na hasła
Ataki na hasła są niezwykle powszechne. Wielu użytkownikom tworzenie haseł sprawia trudności, dlatego wielokrotnie używają tych samych haseł lub wykorzystują odmiany tego samego hasła na wielu kontach. Wielu użytkowników w Internecie ma tego typu złe nawyki dotyczące haseł, co zwiększa podatność kont na naruszenie.
Poniżej wymieniono kilka typowych ataków związanych z hasłami:
Atak słownikowy: wykorzystuje popularne słowa lub zwroty ze słownika w celu naruszenia danych uwierzytelniających logowania użytkownika.
Atak siłowy: wykorzystuje metodę prób i błędów do odgadnięcia danych uwierzytelniających logowania. Ten rodzaj ataku związanego z hasłami jest skuteczniejszy w przypadku użytkowników, którzy ponownie używają haseł na wielu kontach, ponieważ wystarczy jedno naruszone hasło, aby naruszyć wszystkie konta, które wykorzystują to samo hasło.
Atak wypychania danych uwierzytelniających: wykorzystuje zestaw danych uwierzytelniających w celu uzyskania dostępu do kilku kont jednocześnie. Ten rodzaj ataku związanego z hasłami jest również skuteczniejszy w przypadku użytkowników, którzy ponownie używają haseł.
Statystyki dotyczące cyberataków
Według przygotowanego przez nas raportu dotyczącego cyberbezpieczeństwa w Stanach Zjednoczonych w 2022 r. przeciętna firma w Stanach Zjednoczonych jest celem 42 cyberataków rocznie, z czego średnio trzy są skuteczne. Nie chodzi tylko o liczbę cyberataków, ale także o związane z nimi straty finansowe firm. Według raportu organizacje, których pieniądze zostały skradzione w wyniku cyberataku, utraciły średnio co najmniej 75 tys. USD, a 35% organizacji straciło co najmniej 100 tys. USD.
Cyberataki nie dotyczą tylko firm, ale także użytkowników indywidualnych. Nasz raport dotyczący praktyk w zakresie haseł w Stanach Zjednoczonych w 2022 r. wykazał, że 55% osób biorących udział w badaniu było ofiarą cyberataku, a 18% respondentów stwierdziło, że cyberatak był przyczyną strat finansowych.
Jak zapobiegać cyberatakom
Chociaż nie ma sposobu na całkowite wyeliminowanie cyberataków, istnieją określone środki bezpieczeństwa, które mogą pomóc w ograniczeniu ryzyka cyberataków oraz ich skutków.
Śledź na bieżąco informacje dotyczące cyberbezpieczeństwa
Wiedza na temat najnowszych rodzajów cyberataków kierowanych przeciwko firmom oraz użytkownikom indywidualnym może mieć kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa. Dowiedz się, jakie rodzaje cyberataków są najpopularniejsze, aby umieć je rozpoznawać.
Używaj silnych, unikatowych haseł dla każdego z kont
Silne, unikatowe hasła mogą chronić konta przed typowymi atakami związanymi z hasłami, które wykorzystują ponownie używane i słabe hasła. Warto skorzystać z menedżera haseł w przypadku trudności z tworzeniem haseł do kont lub ich zapamiętywaniem. Menedżer haseł pomaga w tworzeniu, zarządzaniu i bezpiecznym przechowywaniu haseł. Hasło główne to jedyne hasło, które musisz zapamiętać.
Włączenie MFA
Nawet w przypadku silnego hasła zalecamy włączenie uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA) jako dodatkowej warstwy zabezpieczeń. Uniemożliwia ono uzyskanie dostępu do konta przez osoby nieuprawnione nawet po przejęciu kont użytkownika, ponieważ wymagane jest dodatkowe potwierdzenie tożsamości.
Twórz kopie zapasowe danych
Tworzenie kopii zapasowych danych ma kluczowe znaczenie. Jeśli cyberprzestępca zaszyfruje dane, nie będzie można uzyskać do nich dostępu bez kopii zapasowej. W przypadku ataku z użyciem oprogramowania wymuszającego okup, w którym cyberprzestępca szyfruje dane poufne i żąda okupu w celu ich odszyfrowania, wcześniej utworzona kopia zapasowa danych eliminuje konieczność jego zapłaty.
Tworzenie kopii zapasowych danych zapobiega ich utracie, ale w przypadku ataku należy upewnić się, że skradzione dane nie będą powodować ryzyka kolejnych ataków. Naruszenie danych osobowych może prowadzić do kradzieży tożsamości, dlatego należy sprawdzić, jakie dane mógł przejąć cyberprzestępca.
Nie korzystaj z publicznych sieci Wi-Fi
Korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi naraża użytkownika na cyberataki, w tym ataki typu man-in-the-middle (MITM) oraz złośliwe oprogramowanie. Najlepiej korzystać z sieci prywatnej. W przypadku konieczności korzystania z publicznej sieci Wi-Fi należy użyć sieci VPN, aby chronić użytkownika oraz dane.
Zainstaluj oprogramowanie przeciwdziałające złośliwemu oprogramowaniu
Większość programów antywirusowych i przeciwdziałających złośliwemu oprogramowaniu po zainstalowaniu regularnie skanuje urządzenie w poszukiwaniu zagrożeń. Korzystanie z oprogramowania zapewnia usuwanie wirusów lub złośliwego oprogramowania przed zainfekowaniem urządzenia, zapobiegając ich działaniu i negatywnym skutkom.
Znaczenie cyberbezpieczeństwa w ograniczaniu cyberataków
Jedynym sposobem na ograniczenie cyberataków i spowodowanych nimi szkód jest priorytetowe traktowanie cyberbezpieczeństwa w przypadku wszystkich działań w Stosowanie najlepszych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa, takich jak używanie silnych haseł, może mieć kluczowe znaczenie dla ochrony poufnych informacji. Takie najlepsze praktyki mogą również ograniczyć negatywne skutki cyberataku na użytkowników indywidualnych lub firmę.
Dostępnych jest wiele narzędzi z zakresu cyberbezpieczeństwa, które mogą pomóc w ograniczeniu ryzyka cyberataków, takie jak menedżery haseł do użytku firmowego i osobistego. Już dziś rozpocznij korzystanie z bezpłatnej 14-dniowej wersji próbnej dla firm lub 30-dniowej wersji próbnej dla użytkowników indywidualnych rozwiązania Keeper.