Jeśli chodzi o menedżery haseł, istnieje kilka powszechnych błędnych przekonań, takich jak to, że są zbyt ryzykowne, by im zaufać, że ich dostawcy nie radzą z awariami, że
Zaktualizowano 17 kwietnia 2024 r.
Wiele menedżerów haseł ma podstawowe funkcje, takie jak wbudowany generator haseł. Jednak nie wszystkie menedżery haseł są takie same. Wybierając menedżer haseł, należy zwrócić uwagę na inne funkcje, takie jak silne szyfrowanie, obsługa kluczy dostępu i przechowywanie kodów 2FA.
Czytaj dalej, aby poznać osiem najważniejszych funkcji, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze menedżera haseł, a także wskazówki dotyczące konfiguracji menedżera haseł, które umożliwiają pełne wykorzystanie jego możliwości.
1. Silne szyfrowanie
Silne szyfrowanie to najważniejsza funkcja, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze menedżera haseł. Dzięki niej dane przechowywane w menedżerze haseł nie są narażone na ryzyko naruszenia. Wybrany menedżer haseł powinien chronić dane za pomocą szyfrowania AES-256-bitowego i kryptografii krzywych eliptycznych (ECC), najbardziej zaawansowanego szyfrowania w branży cyberbezpieczeństwa. Ponadto menedżer haseł powinien wykorzystywać podejście zero-trust i zero-knowledge, umożliwiające odszyfrowanie danych przechowywanych lokalnie na urządzeniu wyłącznie przez ich właściciela.
2. Obsługa kluczy dostępu
Oprócz przechowywania haseł menedżer haseł powinien również umożliwiać obsługę kluczy dostępu. Klucze dostępu to nowsza technologia uwierzytelniania, która umożliwia logowanie na konta bez konieczności wprowadzania hasła. Coraz więcej stron internetowych i aplikacji obsługuje klucze dostępu, które stają się coraz popularniejszą metodą logowania. Obsługa kluczy dostępu umożliwia generowanie i przechowywanie kluczy dostępu bezpośrednio w magazynie haseł. Umożliwia to bezproblemowe logowanie na konta obsługujące klucze dostępu z dowolnego miejsca i na dowolnym urządzeniu.
3. Przechowywanie kodów 2FA
Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) pomaga chronić konta w Internecie przed naruszeniem poprzez wymóg zastosowania dodatkowej metody weryfikacji oprócz podania nazwy użytkownika i hasła. Chociaż 2FA jest ważne, wielu użytkowników nie korzysta z tej funkcji, uznając ją za trudną lub kłopotliwą w użyciu. Wykorzystanie menedżera haseł oferującego przechowywanie kodów 2FA umożliwia płynną weryfikację tożsamości bez konieczności przełączania się pomiędzy kilkoma aplikacjami. Wprowadzanie kodów 2FA nie będzie już utrudnieniem, ponieważ menedżer haseł może automatycznie wypełniać kod 2FA wraz z nazwą użytkownika i hasłem.
4. Automatyczne wypełnianie
Najlepsze menedżery haseł automatycznie wypełniają dane uwierzytelniające, które pasują do rekordów w magazynie, na stronach internetowych i w aplikacjach. Oprócz wygody ta funkcja zapewnia również bezpieczeństwo, chroniąc przed keyloggerami. Keylogery to rodzaj złośliwego oprogramowania, które po zainstalowaniu na urządzeniu może śledzić naciśnięcia klawiszy. Automatyczne wypełnianie eliminuje konieczność ręcznego wpisywania danych poufnych, które mogą zostać ujawnione przez złośliwe oprogramowanie tego rodzaju.
Menedżer haseł powinien umożliwiać automatyczne wypełnianie nazw użytkowników i haseł wraz z innymi poufnymi informacjami, takimi jak dane karty kredytowej.
5. Zgodność z wykorzystywanymi przeglądarkami i urządzeniami
Idealny menedżer haseł działa na wszystkich platformach, w tym na urządzeniach przenośnych, tabletach i komputerach. Wybrane rozwiązanie do zarządzania hasłami musi być zgodne ze wszystkimi wykorzystywanymi systemami operacyjnymi. Na przykład w przypadku korzystania z komputerów Mac i systemu Windows menedżer haseł powinien mieć aplikacje zgodne z tymi platformami. Ponadto menedżer haseł powinien zapewniać rozszerzenie do najczęściej używanych przeglądarek, takich jak Chrome i Safari.
6. Bezpieczne udostępnianie haseł i plików
Menedżer haseł powinien nie tylko bezpiecznie przechowywać hasła, ale także umożliwiać ich bezpieczne udostępnianie. Popularne metody udostępniania haseł, takie jak ich przesyłanie za pośrednictwem wiadomości tekstowych, mogą narazić konta na ryzyko naruszenia. Wykorzystanie menedżera haseł z bezpiecznymi funkcjami udostępniania haseł i plików zapobiega naruszeniu danych poufnych z powodu użycia niezabezpieczonych metod udostępniania. Udostępnianie haseł za pomocą menedżera haseł zapewnia pełną kontrolę nad tym, kto ma dostęp do danych uwierzytelniających i umożliwia cofnięcie dostępu w dowolnym momencie.
7. Generator haseł
Stosowanie słabych haseł jest sprzeczne z celem menedżera haseł. Dobry menedżer haseł powinien obejmować generator haseł z możliwością wyboru długości i złożoności hasła. Ponieważ wiele stron internetowych stosuje określone zasady dotyczące tworzenia haseł, menedżer haseł powinien umożliwiać dostosowanie generowanych haseł do wytycznych strony internetowej oraz generowanie silnych i unikatowych haseł. Konieczna jest możliwość wyboru długości generowanego hasła i określenia kombinacji znaków, takich jak użycie dużych i małych liter, cyfr i symboli.
8. Uwierzytelnianie wieloskładnikowe
Uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA) to wielowarstwowe podejście do bezpieczeństwa, które wymaga zastosowania dodatkowych metod uwierzytelnienia oprócz podania nazwy użytkownika i hasła. Menedżer haseł powinien oferować opcję włączenia MFA dla magazynu menedżera haseł. To dodatkowa warstwa zabezpieczeń, która zapewnia dodatkowe zabezpieczenie magazynu haseł przed nieautoryzowanym dostępem poza ochroną zapewnianą przez hasło główne.
Jak skonfigurować menedżera haseł
Należy odpowiednio skonfigurować menedżera haseł, aby maksymalnie wykorzystać jego możliwości. Oto pięć standardowych etapów konfigurowania menedżera haseł.
1. Pobierz oprogramowanie
Zacznij od pobrania najnowszej wersji menedżera haseł na wszystkie urządzenia, na których będzie wykorzystywany. Wiele menedżerów haseł oferuje aplikacje mobilne i rozszerzenie przeglądarki dla komputerów stacjonarnych.
2. Utwórz hasło główne
Następnie należy utworzyć hasło główne, które będzie działać jako klucz do magazynu menedżera haseł. To najważniejsze hasło, które musi być silne, ale także łatwe do zapamiętania. Zalecamy utworzenie hasła głównego w formie hasła-zwrotu. Wykorzystanie generatora haseł może ułatwić utworzenie hasła-zwrotu, które jest łatwe do zapamiętania i silne.
3. Włącz MFA
Oprócz zabezpieczenia magazynu menedżera haseł przy pomocy silnego hasła głównego należy również włączyć MFA. Jeśli podczas konfigurowania menedżera haseł nie pojawi się prośba o włączenie MFA, przejdź do ustawień konta. W ustawieniach zabezpieczeń konta należy wybrać opcję włączenia uwierzytelniania wieloskładnikowego lub uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA). Koniecznie włącz tę opcję. Jeśli dostępnych jest kilka metod uwierzytelniania, zalecamy wykorzystanie aplikacji uwierzytelniającej lub sprzętowego klucza bezpieczeństwa, ponieważ są to najbezpieczniejsze opcje.
4. Eksportuj i importuj hasła
Jeśli hasła są przechowywane w innym miejscu niż wyspecjalizowany menedżer haseł, na przykład w przeglądarce, należy je wyeksportować. Proces eksportowania haseł może się różnić w zależności od wcześniejszej lokalizacji przechowywania.
Po wyeksportowaniu haseł zaimportuj je do menedżera haseł. Menedżer haseł powinien przeprowadzić użytkownika przez proces importowania. W przeciwnym razie należy zapoznać się z dokumentacją dotyczącą importowania haseł. Proces ten może się różnić w zależności od wybranego menedżera haseł.
5. Skontroluj i zmień hasła
Po zaimportowaniu wszystkich haseł do menedżera haseł należy je skontrolować. Określ, które hasła są słabe i ponownie używane, a następnie zmień je na silne i unikatowe za pomocą menedżera haseł. Dobry menedżer haseł informuje użytkownika, które hasła są narażone na większe ryzyko naruszenia, umożliwiając natychmiastową zmianę.
Wybierz Keeper® jako menedżera haseł
Keeper Password Manager oferuje wszystkie powyższe funkcje i nie tylko. Rozwiązanie Keeper nie tylko oferuje najlepsze bezpieczeństwo, ale także zapewnia użytkownikom bezproblemową obsługę i ułatwia pracę w cyfrowym środowisku. Keeper ułatwia importowanie haseł. Dostępny jest bezproblemowy import z przeglądarek takich jak Chrome, Firefox, Edge, Safari, Internet Explorer i Opera. Można również importować dane z kilku różnych menedżerów haseł.
Chcesz zacząć korzystać z najlepszego menedżera haseł? Już dziś rozpocznij korzystanie z bezpłatnej 30-dniowej wersji próbnej rozwiązania Keeper.