Aplikacja PayPal jest bezpieczniejsza niż Venmo, ponieważ obejmuje zaawansowane wykrywanie oszustw, obsługuje klucze dostępu, stosuje zaawansowane programy ochrony kupujących oraz sprzedających i ma lepszą historię w zak...
Bezpieczeństwo danych ma kluczowe znaczenie w branży opieki zdrowotnej, ponieważ zapewnienie ochrony danych medycznych pacjentów zapobiega dostępowi do prywatnych danych przez nieautoryzowanych użytkowników. Dane medyczne pacjentów zawierają historię leczenia, recepty i diagnozy, dlatego nieautoryzowany użytkownik uzyskujący dostęp do tych danych może wykorzystać je do kradzieży tożsamości i oszustwa związanego z ubezpieczeniem medycznym. Według raportu Verizon dotyczącego dochodzeń w sprawie naruszeń danych z 2024 r. branża opieki zdrowotnej jest jedną z najbardziej narażonych na cyberataki i naruszenia danych, ponieważ 98% cyberprzestępców kieruje się chęcią zysku.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego bezpieczeństwo danych w branży opieki zdrowotnej jest ważne, jakie są typowe wyzwania tej branży oraz jakie są najlepsze sposoby na zapewnienie bezpieczeństwa danych w branży opieki zdrowotnej.
Dlaczego bezpieczeństwo danych w branży opieki zdrowotnej jest ważne
Organizacje medyczne przechowują dużą ilość poufnych danych pacjentów, dlatego dane branży opieki zdrowotnej mają dużą wartość dla cyberprzestępców lub osób zainteresowanych nieautoryzowanym dostępem do dokumentacji medycznej pacjentów. Przejęcie szczegółowej historii medycznej pacjenta przez osobę o złośliwych zamiarach może prowadzić do kradzieży tożsamości i oszustwa związanego z ubezpieczeniem. Wraz z powszechnym wprowadzaniem w organizacjach opieki zdrowotnej rejestrów elektronicznych zastępujących dokumentację papierową znacząco wzrosło ogólne ryzyko kradzieży danych medycznych w wyniku naruszenia danych lub innych cyberataków. Niedawne ataki z użyciem złośliwego oprogramowania i naruszenia danych w największych organizacjach opieki zdrowotnej takich jak Change Healthcare są dowodem na konieczność ochrony danych w tej branży z zachowaniem najwyższego poziomu bezpieczeństwa.
Typowe wyzwania związane z bezpieczeństwem danych w branży opieki zdrowotnej
Organizacje w branży opieki zdrowotnej stają przed szeregiem wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa danych medycznych, takich jak przestarzała technologia, słabe hasła i brak odpowiedniego szkolenia.
Niezaktualizowana i przestarzała technologia
Wiele szpitali i organizacji medycznych wykorzystuje technologię, której aktualizacja jest traktowana jako zbyt kosztowna lub nie jest priorytetowa. Jednak wykorzystywanie przez lekarzy przestarzałej technologii może uniemożliwić usunięcie luk w zabezpieczeniach, gdy starszy sprzęt nie obsługuje najnowszych aktualizacji oprogramowania. Z tego powodu przestarzała technologia ułatwia cyberprzestępcom wykorzystanie luk w zabezpieczeniach na potrzeby naruszeń danych.
Wykorzystanie słabych haseł
Wykorzystanie słabych haseł w organizacji opieki zdrowotnej może prowadzić do naruszenia danych, w tym danych medycznych. Należy zadbać o używanie przez pracowników silnych i niepowtarzalnych haseł do każdego z kont. Hasła pracowników powinny mieć długość co najmniej 16 znaków i zawierać kombinację dużych oraz małych liter, cyfr i symboli. Pracownicy nie powinni wykorzystywać w hasłach powtarzających się liter, cyfr ani danych osobowych, ponieważ ułatwia to hakerom odgadnięcie hasła. Wykorzystanie słabych haseł przez pracowników szpitali lub innych organizacji medycznych zwiększa ryzyko naruszenia kont i potencjalnie może prowadzić do nieautoryzowanego dostępu do danych pacjentów.
Brak szkolenia w zakresie bezpieczeństwa danych
Obowiązki pracowników służby zdrowia mogą uniemożliwiać wygospodarowanie czasu na poznanie odpowiednich praktyk w zakresie bezpieczeństwa danych, dlatego istotne jest prowadzenie szkoleń w zakresie bezpieczeństwa dla pracowników. Szczególnie w przypadku organizacji zatrudniających setki i tysiące pracowników zapewnienie znajomości najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa danych przez wszystkie osoby może stanowić poważne wyzwanie. Przestrzeganie przez pracowników wytycznych w zakresie higieny haseł oraz umiejętność rozpoznawania prób wyłudzania informacji zmniejszy ryzyko naruszenia danych w organizacji.
Niezabezpieczone metody udostępniania chronionych informacji zdrowotnych
Chronione informacje zdrowotne należy przesyłać wyłącznie za pomocą bezpiecznych metod udostępniania wykorzystujących kompleksowe szyfrowanie. Zgoda organizacji na wysyłanie danych ubezpieczenia zdrowotnego za pośrednictwem poczty e-mail lub aplikacji do przesyłania wiadomości zagraża bezpieczeństwu prywatnych informacji ze względu na brak szyfrowania. Udostępnianie poufnych informacji za pośrednictwem niezaszyfrowanych metod może umożliwić nieupoważnionym użytkownikom ich przechwycenie oraz oszustwo związane z ubezpieczeniem lub kradzież tożsamości. Pracownicy służby zdrowia powinni udostępniać chronione informacje zdrowotne z użyciem bezpiecznych metod udostępniania, takich jak bezpieczne przesyłanie plików i wiadomości szyfrowane.
Błąd ludzki
Błędy ludzkie są rzeczą normalną, jednak błąd ludzki dotyczący bezpieczeństwa danych w branży opieki zdrowotnej może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i prywatności pacjentów. Błąd ludzki może być przyczyną utraty danych, cyberataków, naruszenia danych oraz znacznych strat finansowych. Czynniki zwiększające ryzyko błędu ludzkiego obejmują wykorzystywanie przez pracowników słabych haseł, oszustwa związane z wyłudzaniem informacji, udostępnianie danych poufnych niewłaściwemu odbiorcy, brak odpowiedniego szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i inne.
Najlepsze praktyki w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa danych w opiece zdrowotnej
Do sposobów zapewnienia bezpieczeństwa danych wewnętrznych i danych pacjentów w organizacji należy wdrożenie dostępu z najniższym poziomem uprawnień, wykorzystanie kompleksowego szyfrowania oraz wymuszanie praktyk dotyczących silnych haseł.
Wdrożenie dostępu z najniższym poziomem uprawnień
Dostęp z najniższym poziomem uprawnień oznacza przyznawanie upoważnionym użytkownikom dostępu wyłącznie na potrzeby wykonywania powierzonych zadań. Wdrożenie zasady najniższego poziomu uprawnień jest konieczne, ponieważ poszczególni pracownicy nie potrzebują dostępu do wszystkich danych w organizacji. W przypadku dostępu pojedynczego pracownika do dokumentacji medycznej wszystkich pacjentów lub danych wynagrodzeń pracowników oraz naruszenia danych uwierzytelniających logowania tego pracownika cyberprzestępca może uzyskać dostęp do wszystkich danych poufnych w organizacji.
Ograniczenie dostępu pracowników w zależności od roli za pomocą rozwiązania do zarządzania uprzywilejowanym dostępem (PAM), takiego jak KeeperPAM®, ograniczy prawdopodobieństwo i konsekwencje potencjalnego naruszenia danych. Zabezpieczenie i ścisłe monitorowanie kont z uprzywilejowanym dostępem do poufnych informacji, takich jak dane finansowe lub zdrowotne, umożliwia ograniczenie ryzyka wycieku lub naruszenia danych poufnych.
Ochrona danych za pomocą kompleksowego szyfrowania
Kompleksowe szyfrowanie zapewnia prywatność wiadomości, uniemożliwiając innym osobom dostęp do danych przesyłanych pomiędzy dwoma systemami. Podczas udostępniania chronionych informacji zdrowotnych przez pracowników wymagane jest kompleksowe szyfrowanie danych, które utrudnia nieautoryzowanym użytkownikom wyświetlanie, zmianę lub kradzież danych pacjentów w ramach cyberataków. Szyfrowanie danych zmienia możliwe do odczytania dane w szyfrogram, czyli zbiór losowych znaków niemożliwych do odczytania przez człowieka ani maszynę do chwili odszyfrowania. Uniemożliwia to cyberprzestępcom przechwycenie chronionych informacji zdrowotnych zarówno w trakcie przesyłania, jak i poza nim, ponieważ dane pozostają zabezpieczone na każdym etapie procesu udostępniania.
Wymuszenie stosowania silnych haseł oraz MFA
Pracownicy muszą stosować silne hasła oraz włączyć uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA) na wszystkich kontach w celu ochrony danych pacjentów i organizacji przed naruszeniem. Wymuszenie stosowania silnych haseł eliminuje zwyczaj wykorzystywania słabych lub ponownie używanych haseł, a w konsekwencji ogranicza ryzyko cyberataków opartych na hasłach. Wiele rozwiązań PAM obejmuje menadżery haseł, które umożliwiają generowanie oraz bezpieczne przechowywanie silnych haseł.
Oprócz stosowania silnych haseł pracownicy powinni włączyć MFA tam, gdzie to możliwe, aby zapewnić dodatkową warstwę ochrony. MFA wymaga zastosowania przez użytkowników zastosowania dodatkowej formy uwierzytelniania oprócz nazwy użytkownika i hasła w celu uzyskania dostępu do konta. Użycie silnego hasła ogranicza ryzyko naruszenia konta, a włączenie MFA uniemożliwia uzyskanie dostępu do konta użytkownika z użyciem wyłącznie nazwy użytkownika i hasła, ponieważ konieczne jest użycie dodatkowej niepowtarzalnej formy uwierzytelniania w celu logowania.
Wykonywanie regularnych testów penetracyjnych
Należy regularnie przeprowadzać w organizacji testy penetracyjne w celu ochrony przed naruszeniami danych i wyciekami danych. Cyberprzestępcy wykorzystują luki w zabezpieczeniach na potrzeby dostępu do poufnych danych, dlatego testy penetracyjne symulują prawdziwy cyberatak, ułatwiając wykrycie słabych punktów zabezpieczeń organizacji, które mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępcę. Po wykryciu luk w zabezpieczeniach organizacji można usunąć wszelkie problemy, aby chronić poufne dane przed nieautoryzowanym dostępem. Regularne testy siły systemów zabezpieczeń zapewniają lepszy wgląd w możliwości poprawy środków bezpieczeństwa w organizacji.
Opracowanie planu reagowania na incydenty
Plan reagowania na incydenty określa role oraz procedury postępowania pracowników w przypadku naruszenia danych lub cyberataku. Wdrożenie planu reagowania na incydenty zapewnia lepsze przygotowanie organizacji do określenia sposobu przeprowadzenia danych, ustalenia, które dane zostały objęte naruszeniem oraz zapobiegania takim atakom w przyszłości. Opracowanie planu reagowania na incydenty w organizacji przed ich wystąpieniem zapobiega chaotycznemu działaniu w przypadku naruszenia danych lub cyberataku. Gotowy plan reagowania na incydenty ogranicza czas trwania cyberataku oraz jego negatywny wpływ na dane w organizacji.
Edukacja i szkolenie personelu w zakresie zagadnień bezpieczeństwa
Pracownicy muszą regularnie odbywać szkolenia dotyczące zagadnień związanych z bezpieczeństwem, takich jak próby wyłudzania informacji oraz oszustwa w Internecie. Pracownicy organizacji przetwarzającej chronione informacje zdrowotne oraz dane poufne muszą znać sposoby ochrony przed oszustwami związanymi z wyłudzaniem informacji, które mogą prowadzić do kradzieży danych pacjentów. Pracownicy często stanowią najsłabsze ogniwo w zabezpieczeniach organizacji ze względu na brak regularnych szkoleń w zakresie bezpieczeństwa, dlatego konieczne jest przeprowadzenie szkolenia w zakresie rozpoznawania wyłudzania informacji oraz innych cyberzagrożeń.
Ochrona organizacji opieki zdrowotnej oraz danych pacjentów
Chroń dane organizacji i pacjentów, stosując kompleksowe szyfrowanie, wymuszając stosowanie silnych praktyk w zakresie haseł oraz opracowując plan reagowania na incydenty na wypadek ich wystąpienia. Ochrona danych poufnych w organizacji jest niezbędna ze względu na wysoki stopień zagrożenia cyberatakami branży opieki zdrowotnej. Wykorzystanie rozwiązania PAM, takiego jak KeeperPAM, może ułatwić zarządzanie hasłami w organizacji oraz ochronę kont uprzywilejowanych przed naruszeniem przez nieautoryzowanych użytkowników.
Już dziś poproś o demo rozwiązania KeeperPAM, aby przekonać się, jak rozwiązanie PAM może zapewnić lepszy wgląd i kontrolę nad poufnymi informacjami w organizacji.