Możesz chronić się przed kradzieżą tożsamości, chroniąc numer ubezpieczenia społecznego i inne poufne dokumenty, regularnie sprawdzając swoje raporty kredytowe, korzystając z narzędzia do monitorowania dark web i nie udo...
Możesz stwierdzić, że ktoś włamał się do routera, jeśli zauważysz, że nie możesz zalogować się do jego ustawień administracyjnych, przeglądarka ciągle Cię przekierowuje lub otrzymujesz alerty o podejrzanej aktywności od swojego dostawcy usług internetowych.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak ktoś może zhakować router i jak chronić router przed zhakowaniem w przyszłości.
Czym jest router?
Router to rodzaj sprzętu używanego do połączenia urządzeń z Internetem. Router „kieruje” przychodzącym i wychodzącym ruchem internetowym w możliwie najbardziej efektywny sposób, dzięki czemu można podłączyć takie urządzenia jak telewizor Smart TV, komputer i inne urządzenia Internetu rzeczy (IoT) do Internetu.
Jak routery są hakowane?
Istnieją dwa sposoby hakowania routerów – słabe hasła administratora i luki w oprogramowaniu.
Słabe hasło administratora
Za każdym razem, gdy chcesz skonfigurować router, musisz zalogować się do ustawień administracyjnych routera, które wymagają nazwy użytkownika i hasła. Często po skonfigurowaniu routera użytkownicy nie zmieniają domyślnej nazwy użytkownika i hasła, co jest zagrożeniem dla cyberbezpieczeństwa i ułatwia złośliwym hakerom w czarnych kapeluszach zhakowanie routera.
Zazwyczaj routery mają domyślne hasła administracyjne, które są łatwe do odgadnięcia i zapamiętania. Hasła te są również zapisane w instrukcji obsługi routera, dzięki czemu w razie problemów z konfiguracją można się do niej odwołać. Gdy te domyślne hasła administratora nie zostaną zmienione, cyberprzestępcy mogą z łatwością je naruszyć.
Luki w oprogramowaniu
Podobnie jak każde oprogramowanie lub sprzęt, router powinien być zawsze aktualny. W przypadku routerów szczególnie ważne jest, aby upewnić się, że oprogramowanie sprzętowe jest aktualne, ponieważ jeśli nie jest, otwiera to tylne drzwi dla cyberprzestępców do włamania się lub zainfekowania go złośliwym oprogramowaniem. Za każdym razem, gdy dostępna jest nowa aktualizacja dla routera, powinna ona zostać natychmiast zainstalowana, ponieważ aktualizacje usuwają znane luki w zabezpieczeniach, aby zapewnić ochronę przed cyberzagrożeniami.
7 oznak, że router został zhakowany
Oto siedem oznak, które wskazują na zhakowanie routera.
1. Nie można zalogować się do ustawień administracyjnych routera
Jedną z największych oznak zhakowania routera jest niemożność zalogowania się do ustawień administratora routera pomimo wprowadzania poprawnej nazwy użytkownika i hasła. Dzieje się tak, ponieważ cyberprzestępca zmienił hasło, uniemożliwiając zalogowanie się.
Podczas hakowania routera ustawienia są pierwszym miejscem, które cyberprzestępca będzie próbował naruszyć, ponieważ dzięki temu będzie mógł je dowolnie zmienić. Następnie może użyć swoich podwyższonych uprawnień do przeprowadzania innych cyberataków, których celem jesteś Ty i Twoje dane.
2. Przekierowywanie przez przeglądarkę
Innym znakiem rozpoznawczym zhakowania routera jest ciągłe przekierowywanie na inną stronę internetową. Na przykład możesz próbować wejść na Google.com, ale zamiast skierowania na stronę Google, przeglądarka zabiera Cię w inne miejsce. Cyberprzestępcy mogą to zrobić, zmieniając ustawienia domen (DNS) i adresu IP routera.
Witryny, do których następuje przekierowanie, są często szkodliwe. Kliknięcie strony internetowej wiąże się z ryzykiem zainfekowania urządzenia złośliwym oprogramowaniem. W zależności od zainstalowanego na urządzeniu złośliwego oprogramowania może ono wykonywać różne czynności, takie jak szpiegowanie za pośrednictwem kamery i mikrofonu lub śledzenie naciśnięć klawiszy w celu kradzieży haseł i danych osobowych.
3. Podejrzane alerty o aktywności od dostawcy usług internetowych
Dostawca usług internetowych (ISP) dobrze wie, jak często korzystasz z Internetu i do czego go używasz. Jeśli dostawca usług internetowych wykryje zwiększoną lub nietypową aktywność, może wysłać Ci alert, aby powiadomić Cię o aktywności. Zanim jednak uwierzysz w alert wysłany przez dostawcę usług internetowych, upewnij się, że jest on prawdziwy. Można to zrobić, dzwoniąc do dostawcy usług internetowych pod numer podany na oficjalnej stronie internetowej, aby sprawdzić, czy to on skontaktował się z Tobą w związku z podejrzaną aktywnością.
4. Zwiększona liczba wyskakujących okienek na urządzeniach
Reklamy pop-up są normalną częścią Internetu, ale nietypowa liczba wyskakujących okienek nie jest normalna i może oznaczać, że urządzenie zostało zainfekowane złośliwym oprogramowaniem lub wirusem. W przypadku nagłego wzrostu liczby reklam wyskakujących (pop-up) może to być spowodowane zhakowaniem routera lub innym rodzajem cyberataku.
5. Nie można kontrolować urządzenia
Kolejną oznaką zhakowania routera jest niemożność kontrolowania urządzenia. Znane jest to również jako przechwycenie sesji. Jest to cyberatak, w którym cyberprzestępcy udaje się uzyskać pełną kontrolę nad urządzeniem ofiary. Po uzyskaniu kontroli nad urządzeniem cyberprzestępca może przejrzeć wszystkie zapisane na nim dane, w tym najbardziej poufne pliki. Następnie może wykorzystać dane do własnych szkodliwych celów, takich jak sprzedaż ich w dark webie lub zażądanie zapłaty okupu, jeśli ofiara chce odzyskać dane.
6. Pojawienie się na urządzeniach oprogramowania lub aplikacji, które nie były pobierane.
W przypadku zhakowania routera niektórzy cyberprzestępcy wykorzystają swój uprzywilejowany dostęp do pobierania podejrzanego oprogramowania i aplikacji na urządzenia. Pobrane aplikacje i oprogramowanie zawierają złośliwe oprogramowanie, które cyberprzestępcy wykorzystują do szpiegowania aktywności. Jeśli nagle zauważysz na komputerze i telefonie aplikacje lub oprogramowanie, które nie były przez Ciebie pobierane, może to oznaczać, że router został zhakowany.
7. Wolna prędkość Internetu
Jeśli Internet działa wolniej niż zwykle, może być to spowodowane wieloma przyczynami, takimi jak zła pogoda, ale może to być również spowodowane zhakowaniem routera. Najlepiej potwierdzić, że router został zhakowany na podstawie innych oznak, takich jak te wymienione powyżej.
Co zrobić, gdy router zostanie zhakowany?
Oto co należy zrobić, jeśli odkryjesz, że router został zhakowany.
Natychmiast odłącz router
Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jeśli podejrzewasz, że router został zhakowany, jest odłączenie go od Internetu. Powstrzyma to wszelkie trwające cyberataki i uniemożliwi cyberprzestępcy wyrządzenie dodatkowych szkód na podłączonych urządzeniach.
Jeśli masz samodzielny router, wystarczy odłączyć kabel Ethernet. Jeśli masz router bezprzewodowy, wyłącz połączenie internetowe, wyłączając go.
Zresetuj router
Zalecamy przywrócenie ustawień fabrycznych routera w celu wyczyszczenia pamięci i usunięcia złośliwych programów, które mogły zostać zainstalowane. Można to zrobić, lokalizując przycisk zasilania routera i przytrzymując go, aż zacznie migać lampka kontrolna sygnalizująca resetowanie (zazwyczaj 10-20 sekund).
Zmień hasło administratora routera
Po zresetowaniu routera należy zmienić dane uwierzytelniające administratora routera, aby cyberprzestępcy trudniej było go naruszać. Podczas tworzenia haseł najlepiej korzystać z menedżera haseł, aby były one silne i niepowtarzalne dla każdego z kont i zawsze były bezpiecznie przechowywane.
W celu zachowania dodatkowych środków ostrożności należy również zmienić hasła do innych kont internetowych, ponieważ możliwe jest, że cyberprzestępca był w stanie również je naruszyć. Menedżer haseł może pomóc w szybkiej zmianie wszystkich haseł.
Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe na urządzeniach
Oprogramowanie antywirusowe to program instalowany na urządzeniach, który wykrywa i usuwa znane wirusy. Możliwe, że podczas hakowania routera cyberprzestępca zdołał zainstalować złośliwe oprogramowanie, więc należy przeprowadzić skanowanie antywirusowe, aby je usunąć.
Jak chronić router przed zhakowaniem?
Oto kilka wskazówek, które pomogą chronić router przed zhakowaniem.
Zabezpiecz router za pomocą silnego hasła
Ponieważ pierwszym miejscem, które cyberprzestępca będzie atakować podczas hakowania routera, są ustawienia administratora routera, ważne jest, aby zabezpieczyć go silnym hasłem. Silne hasło składa się z co najmniej 16 znaków i zawiera wielkie i małe litery, cyfry i symbole. Silne hasło nie jest również ponownie używane, więc hasło do routera powinno być niepowtarzalne.
Samodzielne tworzenie i zapamiętywanie silnych haseł do każdego z kont jest trudne, ale menedżer haseł może być bardzo pomocny.
Aktualizuj oprogramowanie routera
Aktualizacje oprogramowania są kluczowym elementem cyberbezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli chcesz, aby urządzenia były bezpieczne przez cały czas. Zalecamy włączenie w routerze automatycznych aktualizacji oprogramowania, aby za każdym razem, gdy dostępna jest nowa aktualizacja, była ona natychmiast instalowana. Najlepiej zapoznać się z przewodnikiem użytkownika routera, aby dowiedzieć się, jak włączyć automatyczne aktualizacje.
Wyłącz dostęp zdalny
Zdalny dostęp może być wygodny, ale stanowi również poważne zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa. Jeśli niewłaściwa osoba uzyska zdalny dostęp do routera, może wykorzystać tę funkcję do własnych szkodliwych celów, takich jak uzyskanie dostępu do prywatnych informacji. Możesz wyłączyć dostęp zdalny, przechodząc do ustawień routera.
Utwórz niepowtarzalne SSID
Identyfikator zestawu usług (SSID) to nazwa sieci wi-fi. Routery są wyposażone w domyślne identyfikatory SSID, ale zawsze należy zmieniać ich nazwy na unikatowe. Przy domyślnych identyfikatorach SSID cyberprzestępcy mogą określić dostawcę usług internetowych, co następnie można wykorzystać do znalezienia dodatkowych informacji w celu zhakowania routera.
Zainwestuj w router, który obsługuje WPA3 lub WPA2
Wi-Fi Protected Access 3 (WPA3) to najnowocześniejszy protokół szyfrowania sieci bezprzewodowej, jednak nie wszystkie urządzenia są z nim kompatybilne. Router powinien obsługiwać co najmniej protokół Wi-Fi Protected Access 2 (WPA2), ponieważ oferuje on bardziej zaawansowane szyfrowanie niż wcześniejsze wersje WPA. Te protokoły bezpieczeństwa chronią ruch internetowy w sieciach bezprzewodowych, aby zapewnić, że wysyłane i odbierane dane pozostają zaszyfrowane. Jeśli router nie obsługuje WPA2, należy rozważyć jego aktualizację, ponieważ zwiększa to podatność na cyberataki.
Chroń się przed zhakowaniem routera
Duża część naszego życia toczy się w Internecie, dlatego ważne jest, aby podejmować działania w celu ochrony routera przed zhakowaniem. Router może zapewnić cyberprzestępcy dostęp do wszystkich danych i urządzeń, co może narazić Cię na straty finansowe lub kradzież tożsamości.
Podobnie jak w przypadku ochrony routera, należy również upewnić się, że domowa sieć wi-fi jest prawidłowo skonfigurowana. Dowiedz się więcej o tym, jak zabezpieczyć domową sieć wi-fi przed cyberprzestępcami.