Do typowych oszustw w aplikacji Messenger na Facebooku należą prośby o podanie kodów uwierzytelniania, fałszywe strony organizacji charytatywnych z prośbą o darowizny, wiadomości dotyczące porad inwestycyjnych i fałszywe...
Hakerów można podzielić na trzy ogólne kategorie: white hat, black hat i gray hat. Nie są to jednak wszystkie typy. Istnieją również hakerzy red hat, green hat, blue hat, a także inni.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o typach hakerów i cechach wyróżniających.
Hakerzy white hat
Hakerzy typu white hat wykorzystują swoje umiejętności tylko na rzecz wspólnego dobra, a nie do złośliwych celów. Są również zwani etycznymi hakerami. Hakerzy white hat współpracują z organizacjami, pomagając w identyfikowaniu i usuwaniu luk w zabezpieczeniach systemów. Korzystając z ich pomocy, organizacje mogą zastosować poprawki luk w zabezpieczeniach, uniemożliwiając ich wykorzystanie przez złośliwych hakerów.
Przykład hakowania white hat
Jednym z przykładów hakowania white hat są testy penetracyjne. Testy penetracyjne, nazywane również pentestami lub hakowaniem etycznym, polegają na przeprowadzaniu autoryzowanego, symulowanego cyberataku na systemy organizacji. Ten rodzaj testu umożliwia organizacjom ocenę bezpieczeństwa systemów oraz działań podejmowanych w obliczu zagrożenia, a także usunięcie wykrytych luk w zabezpieczeniach.
Hakerzy black hat
Hakerzy black hat podejmują złośliwe działania i większość osób właśnie w ten sposób wyobraża sobie hakerów. Hakerzy ci są również określani jako cyberprzestępcy lub atakujący. Hakerzy black hat wykorzystują luki w zabezpieczeniach systemów, sieci i kont, aby ukraść dane, zainstalować złośliwe oprogramowanie lub zakłócić pracę użytkowników indywidualnych oraz organizacji. Hakerzy black hat kierują się chęcią uzyskania korzyści finansowych. Niektórzy hakerzy black hat mogą prowadzić działania odwetowe z pobudek ideologicznych lub zajmować się działalnością szpiegowską i atakami w imieniu określonego państwa.
Przykłady hakowania black hat
Oto kilka przykładów hakowania black hat.
- Ataki DDoS: rozproszona odmowa usługi (DDoS) to rodzaj cyberataku, który zakłóca normalny ruch na serwerze. Hakerzy black hat przeprowadzają ten atak, przeciążając serwer przy użyciu botów wywołujących nagły wzrost ruchu internetowego. Powoduje to spowolnienie pracy serwera lub jego całkowitą awarię. Hakerzy black hat często żądają dużej sumy pieniędzy, nazywanej okupem, za przerwanie ataku.
- Naruszenia danych: naruszenie danych ma miejsce, gdy haker black hat włamuje się do konta lub systemu i kradnie dane poufne. Skradzione dane mogą obejmować dane osobowe umożliwiające identyfikację (PII), takie jak numery ubezpieczenia społecznego i adresy domowe.
- Złośliwe oprogramowanie: to oprogramowanie instalowane przez hakerów black hat na urządzeniu lub systemie. Po zainstalowaniu złośliwe oprogramowanie może być wykorzystywane do szpiegowania aktywności, użytkownika, rejestrowania naciśnięć klawiszy, uzyskania dostępu do kamery i mikrofonu urządzenia oraz kradzieży przechowywanych na nim poufnych informacji.
Hakerzy gray hat
Hakerzy gray hat są połączeniem pomiędzy hakerami white hat i black hat, co oznacza, że mogą od czasu do czasu wykorzystywać swoje umiejętności hakerskie w dobrym celu, a także używać ich w złośliwy sposób. Hakerzy gray hat są motywowani chęcią poprawy bezpieczeństwa, ale także zamiarem ujawnienia luk w zabezpieczeniach.
Przykłady hakowania grey hat
Do przykładów hakowania grey hat należą:
- Zgłaszanie luk w zabezpieczeniach: hakerzy gray hat poszukują luk w zabezpieczeniach organizacji i oferują ich zgłoszenie za opłatą. Po otrzymaniu zapłaty haker gray hat przekazuje organizacji informacje dotyczące miejsca wystąpienia luki w zabezpieczeniach oraz jej charakteru.
- Pomoc użytkownikom indywidualnym: niektórzy hakerzy gray hat wykorzystują swoje umiejętności, aby pomóc osobom, które padły ofiarą cyberataku. Na przykład pomagają w odzyskaniu danych lub usunięciu złośliwego oprogramowania z urządzenia.
Inne typy hakerów, o których warto wiedzieć
Oto kilka innych typów hakerów.
Hakerzy red hat
Hakerzy red hat wykorzystują swoje umiejętności, aby pomóc organizacjom i użytkownikom indywidualnym w walce z cyberprzestępczością. Często walczą z hakerami black hat, a nawet przeprowadzają przeciwko nim cyberataki w celu upublicznieniu danych oraz działań hakerów black hat. Hakerzy red hat są nazywani przez społeczność cyberbezpieczeństwa obrońcami prawa.
Hakerzy green hat
Hakerzy green hat nadal uczą się hakować. Nie mają oni takich umiejętności jak pozostałe typy hakerów, ale chcą je zdobyć. Hakerzy green hat odgrywają ważną rolę w przedstawianiu nowych poglądów społeczności cyberbezpieczeństwa, a konkretnie społeczności hakerskiej.
Hakerzy blue hat
Hakerzy blue hat są zatrudniani przez organizacje do pomocy w identyfikacji luk w zabezpieczeniach systemów. Hakerzy blue hat są podobni do hakerów white hat ze względu na wykorzystywanie umiejętności hakerskich do poprawy infrastruktury cyberbezpieczeństwa organizacji.
Jak można chronić się przed złośliwymi hakerami?
Oto kilka najlepszych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa, których należy przestrzegać, aby chronić się przed złośliwymi hakerami.
Stosowanie silnych, unikalnych haseł
Złośliwi hakerzy wykorzystują słabe i popularne hasła stosowane przez użytkowników. Aby uniemożliwić hakerom łatwe złamanie haseł, należy używać silnych, unikatowych haseł do każdego z kont. Samodzielne tworzenie silnych haseł może sprawiać trudność, dlatego zalecamy korzystanie z menedżera haseł, który ułatwia ich tworzenie oraz zarządzanie nimi w jednym miejscu. Hasło główne to jedyne hasło, które musisz zapamiętać.
Włącz MFA na kontach
Uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA) to dodatkowa weryfikacja, którą można dodać do kont. Włączenie tej funkcji zapobiega dostępowi do konta użytkownika przez inne osoby, ponieważ wymaga weryfikacji tożsamości za pomocą co najmniej jednej dodatkowej metody. Do popularnych metod uwierzytelniania wieloskładnikowego należą kody tekstowe SMS, aplikacje uwierzytelniające oraz sprzętowe klucze bezpieczeństwa. Nawet jeśli złośliwy haker pozna hasło użytkownika, MFA uniemożliwi mu zalogowanie się na konto.
Aktualizuj oprogramowanie
Aktualizacje oprogramowania nie dotyczą tylko wprowadzania nowych funkcji, ale pełnią również ważną rolę w usuwaniu luk w zabezpieczeniach oprogramowania i urządzeń. Złośliwi hakerzy wykorzystują oprogramowanie i urządzenia, które nie są aktualizowane, ponieważ są łatwiejsze do infiltracji przy pomocy złośliwego oprogramowania. Instaluj nowe aktualizacje natychmiast po ich udostępnieniu.
Chroń się przed hakerami black hat
Nie wszyscy hakerzy są groźni, jednak niektórzy, tacy jak hakerzy black hat mają złośliwe zamiary. Aby chronić się przed nimi, przestrzegaj najlepszych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa i bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa.
Rozpocznij korzystanie z bezpłatnej 30-dniowej wersji próbnej Keeper Password Manager, aby wzmocnić zabezpieczenia kont i chronić je przed złośliwymi hakerami.