Możesz chronić się przed kradzieżą tożsamości, chroniąc numer ubezpieczenia społecznego i inne poufne dokumenty, regularnie sprawdzając swoje raporty kredytowe, korzystając z narzędzia do monitorowania dark web i nie udo...
Plan reagowania na incydenty przypisuje obowiązki do odpowiednich osób i zawiera listę procedur, których należy przestrzegać w przypadku wystąpienia zdarzenia, takiego jak naruszenie. Opracowanie planu postępowania w przypadku incydentów dotyczących cyberbezpieczeństwa może pomóc firmie w rozpoznaniu cyberataku, poradzeniu sobie z jego konsekwencjami i zapobieganiu ponownemu atakowi. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego potrzebujesz planu reagowania na incydenty, które incydenty wymagają planów reagowania i nie tylko.
Dlaczego plan reagowania na incydenty jest potrzebny?
Pierwszym naturalnym ludzkim odruchem na nieoczekiwane niekorzystne zdarzenie jest panika, a to dokładnie taka reakcja, której nie chcesz w przypadku incydentu w firmie. Plan reagowania na incydenty jest potrzebny w każdej firmie, ponieważ minimalizuje czas trwania incydentu i powodowane przez niego szkody. Ponadto plan umożliwia firmie przejęcie całkowitej kontroli nad sytuacją bez wywoływania paniki.
W przypadku wystąpienia incydentu powinna powstać grupa ludzi, znana jako zespół reagowania na incydenty związane z bezpieczeństwem komputerowym (CSIRT) lub podobna grupa osób, które mają umiejętności i doświadczenie w zakresie postępowania z incydentami z zakresu cyberbezpieczeństwa i znają procedury wymagane do ich kontrolowania i usuwania.
Incydenty, które wymagają planu reagowania
Istnieje nieskończona liczba incydentów, które wymagają planu reagowania, co sprawia, że konieczne jest przygotowanie się na wszystko. Poniżej wymieniono kilka incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem.
Naruszenia danych
Naruszenie danych ma miejsce, gdy dochodzi do kradzieży danych z systemu bez autoryzacji lub wiedzy jego właściciela. Naruszenia danych mające miejsce w firmach mogą być niezwykle poważne i powodować nieodwracalne szkody dla reputacji firmy oraz straty finansowe.
Wycieki danych
Wycieki danych występują, gdy dane poufne zostaną przypadkowo ujawnione w Internecie. Należy pamiętać, że naruszenia danych i wycieki danych to nie to samo, ponieważ wycieki danych nie muszą być spowodowane cyberatakiem. Wyciek danych często występuje wskutek niewłaściwego przeszkolenia i złych praktyk w zakresie bezpieczeństwa danych, które sprawiają, że pracownicy są niedostatecznie wykształceni i częściej przypadkowo ujawnią informacje. .
Ataki typu man-in-the-middle
Atak typu man-in-the-middle ma miejsce, gdy cyberprzestępca przechwytuje dane przesyłane między dwiema firmami lub osobami. Cyberprzestępcy działają zasadniczo jako pośrednicy między nadawcami i odbiorcami informacji.
Powyżej przedstawiono kilka przykładów incydentów, które mogą wystąpić w firmie i spowodować poważne szkody, zwłaszcza w przypadku braku planu reagowania. Gdy w firmie ma miejsce incydent, chcesz wiedzieć, jak sobie z nim poradzić, kto powinien zarządzić tą sytuacją, jakie zasoby i narzędzia wykorzystać i nie tylko.
Jak utworzyć plan reagowania na incydenty?
Przy tworzeniu planu reagowania na incydenty możesz skorzystać z dwóch podejść ramowych, które obejmują standardy branżowe. Te dwa podejścia to proces reagowania na incydenty NIST, który składa się z 4 kroków, i proces reagowania na incydenty SANS, składający się z 6 kroków. Chociaż jedno z tych podejść ma więcej kroków, oba składają się z tych samych ogólnych elementów składowych.
Oto 4 kroki, które powinny znaleźć się w planie reagowania na incydenty zgodnie z procesem reagowania na incydenty NIST.
1. Przygotowanie
Ten pierwszy etap obejmuje sporządzenie listy wszystkich zasobów i uszeregowanie ich według kolejności ważności. To również moment, w którym rozpoczyna się tworzenie komponentu komunikacji w planie reagowania, który zawiera wskazówki dla firmy dotyczące tego, z kim, jak i kiedy się skontaktować w zależności od rodzaju incydentu. Pracownicy znajdujący się na liście kontaktowej powinni znać swoje obowiązki i wiedzieć, co zrobić, aby uniknąć nieporozumień.
Także na tym etapie należy rozpocząć tworzenie planu reagowania na incydenty dla różnych rodzajów incydentów. Plan reagowania powinien być stale aktualizowany wraz z wykrywaniem luk w zabezpieczeniach lub poprzez ulepszenia wprowadzane w konsekwencji incydentu w firmie.
2. Wykrywanie i analiza
Drugi etap planu obejmuje wystąpienie incydentu i jego wykrycie. Na tym etapie zespół ds. planu reagowania na incydenty powinien rozpocząć analizę incydentu i ustalić, jak do niego doszło. Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu potrzebnych narzędzi analiza incydentu powinna być łatwym i szybkim procesem.
3. Powstrzymanie i eliminacja
Trzeci etap to, jak sama nazwa wskazuje, powstrzymanie incydentu i jego usunięcie. Powstrzymanie incydentu ma na celu usunięcie punktu wejścia zagrożenia i zapobiegnięcie dalszym szkodom. Eliminacja ma na celu całkowite usunięcie zagrożenia. W zależności od zasięgu incydentu i liczby punktów wejścia zagrożenia, ilość pracy związana z jego wyeliminowaniem może być większa, niż oczekiwano.
4. Odzyskiwanie stabilności po incydencie
Ostatni etap obejmuje wyciągnięcie i wdrożenie wniosków z doświadczeń firmy i pracowników, aby w przyszłości zespół był jeszcze lepiej przygotowany do reagowania na incydent. Przyjrzyj się incydentowi z dystansu i przemyśl, co zespół mógłby zrobić lepiej, a następnie dodaj te obszary do poprawy do planu reagowania na incydenty.
Ważne jest, aby pamiętać, że każdy pracownik zespołu powinien mieć świadomość istnienia planu reagowania na incydenty. Gwarantuje to, że nikt nie ma wątpliwości co do tego, kto zarządza danym incydentem i zmniejsza panikę związaną z jego rozwiązaniem.
Zapewnij bezpieczeństwo firmie
Posiadanie planu reagowania na incydenty jest ważne, ale równie ważne jest, aby pracownicy mieli świadomość znaczenia cyberbezpieczeństwa, aby zapobiegać incydentom. Oto kilka narzędzi i praktyk prewencyjnych, które możesz wdrożyć w firmie, aby zapobiegać incydentom związanym z cyberbezpieczeństwem.
Przeprowadzanie szkoleń zwiększających wiedzę na temat phishingu
Phishing staje się coraz powszechniejszy z dnia na dzień, a pracownicy często padają ofiarą phishingowych e-maili i wiadomości tekstowych. Szkolenie phishingowe może być niezwykle skuteczne w edukowaniu pracowników w zakresie wykrywania sygnałów ostrzegawczych zagrożeń phishingowych i procesu ich zgłaszania.
Szkolenie phishingowe nie tylko pomaga pracownikom w identyfikowaniu zagrożeń phishingowych, ale także daje firmie świadomość poziomu wiedzy na temat bezpieczeństwa w organizacji, dzięki czemu wiesz, czego brakuje pracownikom i z czego warto ich przeszkolić.
Korzystanie z menedżera haseł firmowych
Menedżer haseł firmowych to narzędzie umożliwiające Tobie i pracownikom śledzenie, przechowywanie, udostępnianie i ochronę wszystkich haseł oraz zarządzanie nimi. Hasła są przechowywane w bezpiecznym magazynie opartym na chmurze, do którego można uzyskać dostęp tylko za pomocą hasła głównego. Menedżer haseł ułatwia pracownikowi proces generowania silnych, niepowtarzalnych haseł do każdego z kont, a jednocześnie pozwala mu bezpiecznie je przechowywać.
Menedżery haseł mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa organizacji i uproszczenia procesu śledzenia haseł pracowników. Ponadto eliminują potrzebę zgłaszania się do działu pomocy technicznej po pomoc w celu resetowania haseł.
Przekazywanie pracownikom najnowszych informacji
Jednym z najlepszych sposobów ochrony firmy i pracowników przed cyberzagrożeniami oraz cyberatakami jest przekazywanie im na bieżąco najnowszych wiadomości z zakresu cyberbezpieczeństwa. Niezależnie od tego, czy chodzi o informacje na temat firmy, która doświadczyła naruszenia, czy też informacje o nasileniu ataków phishingowych, upewnij się, że pracownicy znają bieżące wiadomości. Bycie na bieżąco z najnowszymi informacjami może sprawić, że pracownicy będą bardziej świadomi i czujni w identyfikowaniu ataków i zagrożeń.