Wiele organizacji nadal nie wdrożyło rozwiązania PAM, ponieważ może to być kosztowny i złożony proces. Chociaż jest to prawdą w przypadku niektórych starszych rozwiązań PAM, organizacje powinny zwrócić
Organizacje potrzebują rozwiązania do zarządzania uprzywilejowanym dostępem (Privileged Access Management, PAM) do ochrony kont uprzywilejowanych przed niewłaściwym wykorzystaniem i naruszeniem. Jednak nie wszystkie rozwiązania PAM są skonstruowane w taki sam sposób. Tradycyjne lokalne platformy PAM mogą nie mieć funkcji niezbędnych do zapewnienia dynamicznego i bezpiecznego rozwiązania. Najważniejsze cechy, na które należy zwrócić uwagę w nowoczesnym rozwiązaniu PAM, to zabezpieczenia zero-trust, infrastruktura oparta na chmurze, integracja z narzędziami natywnymi i łatwość wdrożenie.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach PAM i sprawdzić, dlaczego są one potrzebne w organizacji oraz na jakie najważniejsze cechy należy zwrócić uwagę podczas wyboru rozwiązania PAM.
Czym jest Privileged Access Management (zarządzanie uprzywilejowanym dostępem)?
Privileged Access Management odnosi się do zabezpieczania kont uprzywilejowanych, które mają dostęp do poufnych systemów i danych organizacji. Te konta uprzywilejowane mogą obejmować lokalne konta administratora, konta usług innych niż ludzkie, czy też konta uprzywilejowanych użytkowników. Organizacje umożliwiają tym kontom dostęp do zasobów poufnych w celu wykonywania ich zadań służbowych i przeprowadzania kluczowych operacji biznesowych. Jednak w przypadku niewłaściwego zarządzania konta uprzywilejowane mogą zostać łatwo naruszone przez atakujących i zagrozić bezpieczeństwu organizacji.
Rozwiązanie PAM umożliwia organizacjom stosowanie zasady niezbędnych minimalnych uprawnień – koncepcji z zakresu cyberbezpieczeństwa, która zapewnia użytkownikom dostęp do zasobów organizacji jedynie w zakresie niezbędnym do wykonywania zadań. Rozwiązanie PAM zapewnia organizacjom pełną kontrolę nad uprawnieniami każdego użytkownika, dostępem do określonych kont oraz bezpieczeństwem haseł kont uprzywilejowanych. Rozwiązania PAM powinny obejmować zarządzanie kontami uprzywilejowanymi, zarządzanie hasłami i sesją, a także narzędzia do raportowania i audytu.
Dlaczego Twoje organizacja potrzebuje rozwiązania PAM?
Organizacje potrzebują rozwiązania PAM do usprawnienia działalności i ochrony kont uprzywilejowanych przed cyberatakami. Oto kilka zalet rozwiązania PAM.
Pełny wgląd w infrastrukturę danych
Rozwiązanie PAM może zapewnić organizacjom pełny wgląd w całe środowisko danych, w tym w systemach i infrastrukturze w chmurze, a także w systemach i infrastrukturze lokalnej. Rozwiązanie PAM umożliwia organizacjom sprawdzenie i kontrolowanie dostępu do wszystkich systemów, aplikacji, serwerów i urządzeń, które wymagają dostępu uprzywilejowanego.
Zmniejszenie powierzchni ataku
Powierzchnia ataku odnosi się do wszystkich możliwych punktów, w których cyberprzestępcy mogą uzyskać dostęp do systemu i ukraść dane. Rozwiązanie PAM pomaga zmniejszyć powierzchnię ataku w organizacji, ograniczając dostęp do kont uprzywilejowanych i chroniąc je za pomocą silnych haseł, zautomatyzowanej rotacji haseł i uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA). Pomaga zapobiegać niewłaściwemu wykorzystaniu kont uprzywilejowanych w wyniku zagrożeń wewnętrznych oraz chroni je przed zagrożeniami zewnętrznymi.
Poprawia wydajność
Rozwiązanie PAM pomaga zwiększyć produktywność organizacji, umożliwiając administratorom IT łatwe zarządzanie kontami uprzywilejowanymi za pośrednictwem scentralizowanego pulpitu nawigacyjnego, zamiast konfigurowania poszczególnych systemów i aplikacji. Ułatwia również rotowanie i generowanie nowych silnych haseł do kont uprzywilejowanych w razie potrzeby oraz upraszcza logowanie do kont uprzywilejowanych przy użyciu funkcji automatycznego wypełniania.
Zapewnianie zgodności z przepisami
Większość struktur zapewniania zgodności z przepisami i wymogami branżowymi wymaga od organizacji monitorowania i audytowania aktywności na kontach uprzywilejowanych użytkowników. Struktury zapewniania zgodności, takie jak PCI DSS, HIPAA, SOX, FDDC i FISMA, wymagają od organizacji stosowania zasady niezbędnych minimalnych uprawnień. Rozwiązanie PAM jest wyposażone w narzędzia audytowe, które rejestrują sesje użytkowników, aby ułatwić organizacjom przestrzeganie tych wymogów.
Najważniejsze cechy, na które należy zwrócić uwagę w rozwiązaniu PAM
Nie wszystkie rozwiązania PAM są skonstruowane w taki sam sposób. Tradycyjne lokalne rozwiązania PAM zostały stworzone w celu wykorzystania statycznej infrastruktury i wymagają wykonywania wszystkich czynności na miejscu i w sposób ręczny. Poszukując rozwiązania PAM, organizacje powinny skupić się na znalezieniu nowoczesnego rozwiązania, które można łatwo zintegrować z dynamicznymi procesami i które zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Oto kilka najważniejszych cech, na które należy zwrócić uwagę w nowoczesnym rozwiązaniu PAM.
Zabezpieczenia zero-trust
Zero-trust to struktura cyberbezpieczeństwa, która eliminuje domniemane zaufanie. Wymaga od wszystkich użytkowników i urządzeń ciągłej weryfikacji tożsamości oraz ogranicza dostęp do systemów i danych sieciowych. Zamiast opierać się na tym, skąd użytkownicy się logują, koncentruje się na sprawdzaniu, kim są użytkownicy. Podejście zero-trust opiera się na trzech podstawowych założeniach:
- Zakładanie naruszenia: zamiast domyślnego ufania każdemu użytkownikowi, podejście zero-trust opiera się na założeniu, że każda próba uzyskania dostępu przez użytkownika może ulec naruszeniu i doprowadzić do naruszenia danych.
- Drobiazgowe sprawdzenie: w ramach podejścia zero-trust wszyscy użytkownicy i urządzenia muszą stale potwierdzać tożsamość przed uzyskaniem dostępu do sieci organizacji i wszystkich potrzebnych im systemów.
- Zapewnienie niezbędnych minimalnych uprawnień: po zweryfikowaniu tożsamości i uzyskaniu dostępu do sieci organizacji użytkownik otrzymuje minimalny dostęp do sieci niezbędny do wykonywania jego zadań służbowych.
Rozwiązania PAM muszą mieć zabezpieczenia zero-trust, aby zapobiegać naruszeniu kont uprzywilejowanych przez atakujących i uzyskaniu nieautoryzowanego dostępu do poufnych danych i systemów organizacji.
Infrastruktura oparta na chmurze
Rozwiązanie PAM powinno opierać się na chmurze, ponieważ poprawia to produktywność organizacji, zapewnia lepszą automatyzację i zazwyczaj zmniejsza ogólne koszty. Dostęp do rozwiązań PAM opartych na chmurze można uzyskać w dowolnym momencie i skonfigurować w dowolnym miejscu. Organizacje nie muszą przejmować się ręczną konfiguracją lub aktualizacją rozwiązania PAM, ponieważ rozwiązania oparte na chmurze automatycznie aktualizują oprogramowanie, aby usunąć luki w zabezpieczeniach i dodać nowe funkcje zabezpieczeń. Rozwiązania PAM oparte na chmurze można również łatwo dostosować do nowych narzędzi i praktyk, które poprawiają cyberbezpieczeństwo organizacji.
Integracja z narzędziami natywnymi
Podczas poszukiwania rozwiązania PAM należy pamiętać, że musi być ono łatwe w integracji z natywnymi narzędziami administracyjnymi i informatycznymi organizacji. Zmiana nawyków i nauka nowych, skomplikowanych narzędzi jest trudna dla użytkowników. Dobre rozwiązanie PAM powinno zapewniać bezpieczeństwo organizacji bez potrzeby zmieniania jej procesów. Powinno dać się zintegrować z większością narzędzi natywnych wykorzystywanych przez organizację, niezależnie od tego, czy są to narzędzia oparte na chmurze, czy lokalne.
Łatwe wdrożenie
Wiele tradycyjnych rozwiązań PAM jest niezwykle kosztownych, a ich wdrożenie jest czasochłonne. Organizacje muszą poszukiwać rozwiązania PAM, które jest łatwe do wdrożenia. Nowoczesne rozwiązanie PAM oparte na chmurze może być tańsze i łatwiejsze do wdrożenia, ponieważ nie wymaga dodatkowego sprzętu ani opłat wdrożeniowych. Rozwiązania PAM oparte na chmurze można wrażać bez zwłoki.
Dlaczego warto korzystać z produktów Keeper® jako rozwiązania PAM?
Organizacje muszą znaleźć nowoczesne rozwiązanie PAM oparte na chmurze w celu ochrony danych poufnych organizacji. Tradycyjne rozwiązania lokalne często wykorzystują technologię i funkcje, których większość organizacji nie może lub nie chce wdrożyć. Idealne rozwiązanie PAM musi zapewniać zabezpieczenia zero-trust, infrastrukturę opartą na chmurze, integrację z narzędziami natywnymi i łatwe wdrożenie.
KeeperPAM™ to oparte na chmurze rozwiązanie do zarządzania uprzywilejowanym dostępem wykorzystujące podejście zero-knowledge i zero-trust z ponad 75 integracjami. Jest to rozwiązanie bezagentowe i bezklienckie, co umożliwia szybsze i łatwiejsze wdrożenie niż w przypadku tradycyjnego rozwiązania lokalnego. KeeperPAM łączy rozwiązania Keeper Enterprise Password Manager (EPM), Keeper Secrets Manager® (KSM) i Keeper Connection Manager® (KCM), aby umożliwić organizacjom łatwe zarządzanie hasłami i wpisami tajnymi oraz ich zabezpieczanie, także zdalny dostęp do nich w jednym miejscu.
Poproś o demo rozwiązania KeeperPAM, aby chronić konta uprzywilejowane i dane poufne organizacji.