Możesz chronić się przed kradzieżą tożsamości, chroniąc numer ubezpieczenia społecznego i inne poufne dokumenty, regularnie sprawdzając swoje raporty kredytowe, korzystając z narzędzia do monitorowania dark web i nie udo...
Cyberprzestępcy często wykorzystują wiadomości wyłudzające okup, aby skłonić użytkownika do kliknięcia złośliwych linków lub załączników. Ich kliknięcie może spowodować infekcję złośliwym oprogramowaniem, która naraża wszystkie poufne dane na ryzyko naruszenia. Przed kliknięciem załącznika należy upewnić się, że jest on bezpieczny.
Możesz sprawdzić, czy załącznik wiadomości e-mail jest bezpieczny, uruchamiając oprogramowanie antywirusowe skanujące załączniki w wiadomościach e-mail, dokładnie sprawdzając, kim jest nadawca i nie otwierając załączników oznaczonych jako spam. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o niebezpiecznych załącznikach wiadomości e-mail i sposobach unikania związanych z nimi zagrożeń.
Ryzyko związane z otwieraniem niebezpiecznych załączników wiadomości e-mail
Jednym z największych zagrożeń związanych z otwieraniem niebezpiecznych załączników wiadomości e-mail jest zainfekowanie urządzenia złośliwym oprogramowaniem. Po zainstalowaniu na komputerze złośliwe oprogramowanie może rejestrować naciśnięcia klawiszy i robić zrzuty ekranu dotyczące aktywności użytkownika oraz uzyskać dostęp do kamery lub mikrofonu urządzenia. Przechwycone dane są następnie wysyłane do cyberprzestępcy, który zaatakował urządzenie.
Cyberprzestępcy wykorzystują złośliwe oprogramowanie do kradzieży danych poufnych, takich jak dane logowania do konta lub numery kart kredytowych. W zależności od rodzaju złośliwego oprogramowania zainstalowanego na komputerze cyberprzestępcy mogą wykonywać różne działania.
Trzy wskazówki dotyczące sprawdzania, czy załącznik wiadomości e-mail jest bezpieczny
Oto wskazówki dotyczące sprawdzania, czy załącznik wiadomości e-mail jest bezpieczny.
Dokładnie sprawdź, kto jest nadawcą
Przed kliknięciem załącznika bardzo ważne jest sprawdzenie adresu oraz imienia i nazwiska nadawcy wiadomości e-mail. Weryfikacja wiadomości e-mail nie może polegać wyłącznie na sprawdzeniu imienia i nazwiska. Wielu cyberprzestępców fałszuje nazwy nadawców, aby wyglądały na pochodzące z zaufanego źródła, podczas gdy w rzeczywistości tak nie jest. Nawet jeśli korzystasz z dostawcy usługi poczty e-mail, takiego jak Gmail, który pokazuje niebieski znacznik obok „zweryfikowanych” nadawców, nie ufaj mu w pełni. Cyberprzestępcy znaleźli już sposób na ominięcie niebieskiego znacznika weryfikacji Gmail.
Zamiast klikać załącznik, skontaktuj się z nadawcą za pośrednictwem innej metody komunikacji, aby zweryfikować tożsamość danej osoby lub organizacji.
Nie otwieraj załączników wiadomości e-mail oznaczonych jako spam
Wielu dostawców usługi poczty e-mail oznacza wiadomości zawierające spam i automatycznie umieszcza je w odpowiednim folderze. Jeśli dostawca poczty e-mail to robi, upewnij się, że nie otwierasz załączników z tych oznaczonych wiadomości e-mail, ponieważ mogą być to próby wyłudzania informacji.
Korzystaj z oprogramowania antywirusowego do skanowania załączników
Oprogramowanie antywirusowe to rodzaj programu instalowanego na komputerze, który wykrywa, izoluje i usuwa wirusy i inne złośliwe oprogramowanie, zanim cyberprzestępcy zainfekują komputer. Dodatkową korzyścią w przypadku niektórych programów antywirusowych jest możliwość skanowania załączników wiadomości e-mail w celu sprawdzenia, czy są bezpieczne. Oprogramowanie antywirusowe powiadomi użytkownika o niebezpiecznych załącznikach.
Jakie załączniki wiadomości e-mail można otwierać bezpiecznie?
Do załączników wiadomości e-mail, które są ogólnie uznawane za bezpieczne do otwierania, należą:
- JPEG
- JPG
- PNG
- .GIF
- .TIF
- .TIFF
- MPEG
- .MPG
- MP3
- .MP4
- .WAV
- .MOV
Chociaż wymienione rodzaje załączników są uważane za bezpieczne, zalecana jest ostrożność, zwłaszcza gdy są podejrzane lub pochodzą od nieznanego nadawcy.
Jakie załączniki e-mail są mniej bezpieczne do otwierania?
Do załączników wiadomości e-mail, które są uznawane za mniej bezpieczne do otwierania, należą:
- .EXE
- .DOC
- .DOCX
- .XLS
- .XLSX
- .PPT
- .DMG
- .ZIP
- .RAR
- .HTML
Przed kliknięciem tego rodzaju załączników zalecamy podjęcie środków ostrożności, takich jak użycie oprogramowania antywirusowego i potwierdzenie nadawcy. W przypadku pliku od znanego nadawcy najprawdopodobniej nie ma powodu do obaw.
Co zrobić po kliknięciu niebezpiecznego załącznika wiadomości e-mail
Oto działania, które można podjąć po przypadkowym kliknięciu niebezpiecznego załącznika wiadomości e-mail.
1. Odłącz urządzenie od Internetu
W pierwszej kolejności należy odłączyć urządzenie od Internetu. Jeśli połączenie nie zostanie przerwane, złośliwe oprogramowanie może rozprzestrzeniać się za pośrednictwem sieci Wi-Fi i zainfekować inne podłączone do niej urządzenia. Odłączenie urządzenia od Internetu może również zmniejszyć szkody spowodowane przez złośliwe oprogramowanie.
2. Zmień hasła i włącz MFA
Po odłączeniu urządzenia od Internetu użyj innego urządzenia w celu zmiany haseł do wszystkich kont, przede wszystkim do poczty e-mail. Możesz skorzystać z menedżera haseł, który ułatwia szybką zmianę haseł. Keeper Password Manager oferuje bezpłatną 30-dniową wersję próbną, z której możesz zacząć korzystać od razu. Menedżer haseł ułatwia tworzenie silnych, unikatowych haseł do każdego z kont oraz ich bezpieczne przechowywanie, eliminując konieczność zapamiętywania.
Oprócz zmiany haseł należy włączyć uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA). MFA dodaje do konta dodatkową warstwę zabezpieczeń, zapobiegając dostępowi innych osób. Dodatkową korzyścią wynikającą z używania menedżera haseł jest możliwość przechowywania kodów 2FA i automatycznego wypełniania przy logowaniu
3. Przeskanuj urządzenie w poszukiwaniu wirusów oraz innego złośliwego oprogramowania
Większość programów antywirusowych działa bez konieczności połączenia z Internetem. Jeśli masz już zainstalowany program antywirusowy na zainfekowanym komputerze, uruchom skanowanie, aby usunąć złośliwe oprogramowanie. Jeśli nie masz jeszcze oprogramowania antywirusowego, musisz połączyć się z Internetem i pobrać program antywirusowy.
Niektóre rodzaje złośliwego oprogramowania i wirusów mogą uniemożliwiać pobranie oprogramowania antywirusowego. W takim wypadku niezbędna będzie pomoc specjalisty. Jeśli wcześniej została wykonana kopia zapasowa danych na urządzeniu, możesz też wyczyścić całą zawartość komputera Pamiętaj, że wyczyszczenie danych komputera usunie całą zawartość, w tym pliki, zdjęcia i pozostałe dane, więc wymagane jest uprzednie wykonanie kopii zapasowej.
4. Zwróć uwagę na podejrzaną aktywność
Po wykonaniu powyższych czynności należy zwrócić uwagę na aktywność kont. Nie wiadomo, jakie działania cyberprzestępca wykonał w krótkim czasie. Zwróć uwagę na podejrzaną aktywność, taką jak nieznane zakupy lub nietypowe próby logowania na dowolnym z kont.
Zapewnij ochronę przed niebezpiecznymi załącznikami wiadomości e-mail
Jednym z najlepszych sposobów ochrony przed oszustwami wykorzystującymi wyłudzające informacje wiadomościami e-mail jest umiejętność ich identyfikacji. Wymaga to zwracania uwagi na takie elementy jak podejrzane załączniki wiadomości e-mail. Należy zawsze używać silnych haseł do każdego z kont i włączać MFA jako środków zapobiegawczych. Im silniejsza higiena cybernetyczna, tym bezpieczniejsze dane nawet po przypadkowym kliknięciu niebezpiecznego załącznika wiadomości e-mail lub linku.
Już dziś rozpocznij korzystanie z bezpłatnej 30-dniowej wersji próbnej Keeper Password Manager, aby zacząć chronić swoje konta i dane przed cyberprzestępcami.