Do typowych oszustw w aplikacji Messenger na Facebooku należą prośby o podanie kodów uwierzytelniania, fałszywe strony organizacji charytatywnych z prośbą o darowizny, wiadomości dotyczące porad inwestycyjnych i fałszywe...
Zaktualizowano 18 maja 2023 r.
Istnieje wiele sposobów na zabezpieczenie domowej sieci Wi-Fi. Do głównych strategii należy włączenie szyfrowania, utworzenie sieci Wi-Fi dla gości i używanie silnego hasła.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o potencjalnych konsekwencjach podatności sieci na ataki oraz czynnościach, które możesz wykonać, aby się chronić.
Jak działa domowa sieć Wi-Fi
Domowa sieć Wi-Fi wykorzystuje modem i router. Modem łączy się z Internetem, a router dystrybuuje sygnał w całym domu, aby można było się z nim połączyć. Modem i router, współcześnie często połączone w jednym urządzeniu, wspólnie tworzą prywatną domową sieć Wi-Fi. Po pierwszym uruchomieniu sieć jest zabezpieczona domyślnym hasłem, którego używasz do pierwszego logowania – zwykle znajduje się ono na naklejce na spodzie modemu.
Większość osób po pierwszym zalogowaniu do sieci urządzenia nie zwraca uwagi na szczegóły połączenia do momentu wystąpienia błędu. Należy jednak podjąć kilka ważnych kroków, aby chronić się przed cyberatakami związanymi z niezabezpieczonymi sieciami Wi-Fi. Czynności te zajmują tylko kilka minut, a większość wystarczy wykonać tylko raz.
Luki w zabezpieczeniach Wi-Fi
Ponieważ z domową siecią Wi-Fi łączy się coraz więcej urządzeń – od tabletów i smartfonów po inteligentne lodówki – sieć Wi-Fi ma dostęp do większej ilości prywatnych danych i informacji na temat naszego życia. Chociaż może wydawać się dziwne, że ktoś chce połączyć się z Twoją siecią, pamiętaj, że niezaszyfrowany ruch sieciowy w Internecie zawiera wystarczająco dużo prywatnych informacji, aby umożliwić kradzież tożsamości.
Kradzież tożsamości ma poważne konsekwencje. Złodzieje mogą znacząco zmniejszyć zdolność kredytową ofiary, wykorzystując karty kredytowe i nie spłacając zadłużenia, opróżniając konta bankowe, przenosząc własność nieruchomości na swoje nazwisko lub popełniając przestępstwa, za które ofiara może zostać obwiniona. Atakujący wykorzystują również niezabezpieczone sieci Wi-Fi, aby uzyskać dostęp do elektronicznych nianiek i innych połączonych urządzeń. W mniej poważnych przypadkach cyberprzestępcy przejmują sieć Wi-Fi na własny użytek, co może mieć wpływ na szybkość korzystania z Internetu i umożliwić popełnienie innych cyberprzestępstw podczas połączenia z Twoją siecią. Warto podjąć kilka dodatkowych kroków, aby upewnić się, że domowa sieć jest zabezpieczona przed takimi cyberzagrożeniami.
Kroki do zabezpieczenia domowej sieci Wi-Fi
Oto kilka kroków zalecanych użytkownikom domowej sieci Wi-Fi w celu zapobiegania najczęstszym cyberatakom.
1. Chroń sieć za pomocą silnego hasła
Domyślne hasło dostarczone przez dostawcę usług internetowych (ISP) jest łatwe do złamania za pomocą bota, a hasła są typowym słabym elementem zabezpieczeń wykorzystywanym przez cyberprzestępców. Należy zmienić je na własne silne hasło o długości co najmniej 16 znaków wykorzystujące losową kombinację liter, cyfr i znaków specjalnych.
Jeśli masz problemy z zapamiętywaniem haseł, menedżer haseł jest świetnym rozwiązaniem. Menedżery haseł automatycznie generują silne hasła i bezpiecznie je przechowują. Hasło główne umożliwia dostęp do magazynu haseł. To jedyne hasło, które musisz zapamiętać.
2. Zmień nazwę sieci
Podczas zmiany hasła zmień domyślną nazwę sieci routera. Nazwa sieci jest również nazywana identyfikatorem zestawu usług (SSID). Cyberprzestępcy częściej atakują sieci mające domyślne identyfikatory SSID, ponieważ oznacza to, że właściciel stosuje nieodpowiednią higienę cybernetyczną i może ujawnić dostawcę usług internetowych. Należy używać identyfikatora SSID, który nie zawiera żadnych informacji identyfikacyjnych, takich jak imię i nazwisko.
3. Utwórz sieć Wi-Fi dla gości
Sieć dla gości to ograniczone połączenie Wi-Fi, które umożliwia użytkownikom korzystanie z routera do łączenia się z Internetem bez uzyskiwania dostępu do sieci podstawowej wraz ze wszystkimi połączonymi urządzeniami. Sieć ta będzie miała osobne hasło, które również powinno być silne.
Oczywiście jest mało prawdopodobne, aby odwiedzający łączyli się z Twoją siecią Wi-Fi w celu przeprowadzenia ataku, ale podłączanie nieznanych urządzeń, nad którymi nie masz kontroli, zawsze stanowi ryzyko. Siła zabezpieczeń zależy od najsłabszego ogniwa, a jeśli higiena cybernetyczna odwiedzającego jest niewystarczająca, sieć może zostać narażona na działanie złośliwego oprogramowania lub naruszona. Łatwiej jest również zapewnić bezpieczeństwo hasła sieci głównej, rezerwując je dla zaledwie kilku osób.
Możesz skonfigurować sieć dla gości za pośrednictwem dostawcy usług internetowych lub w ustawieniach sieci Wi-Fi na komputerze.
4. Włącz szyfrowanie routera
Szyfrowanie Wi-Fi można porównać do wysyłania wszystkich informacji za pośrednictwem urządzenia kodującego, a jedynymi osobami, które mogą je odkodować, są użytkownicy w sieci prywatnej. Zapobiega to kradzieży danych z wykorzystaniem monitorowania sieci.
Protokoły szyfrowania Wi-Fi zmieniały się na przestrzeni lat – WPA3 jest najnowszym i najlepszym. Niektóre routery mogą udostępniać tylko protokół WPA2, który również jest wystarczający. Jeśli żaden z tych protokołów nie jest dostępny na routerze, rozważ wymianę urządzenia na bezpieczniejszą opcję.
Jeśli szyfrowanie nie zostało jeszcze włączone, możesz to zrobić w ustawieniach administratora dostawcy usług internetowych. Większość routerów ma już wbudowane zapory ogniowe. Warto sprawdzić, czy zapora została włączona w ustawieniach administratora.
5. Regularnie aktualizuj router
Updating your router is key to preventing attacks on your WiFi network. Exploitable weaknesses may develop because of new cyber attack methods or previously unknown vulnerabilities being uncovered, both of which can be addressed with software patches released by the company that makes your router. However, you must download updates right away in order not to miss any important patches.
6. Wyłącz rozgłaszanie SSID
Po otwarciu opcji Wi-Fi na komputerze zostaje wyświetlona lista dostępnych sieci. Szczególnie w budynkach wielorodzinnych może pojawić się długa lista nazw sieci z pobliskich mieszkań. Jest to rozgłaszanie SSID.
Należy wyłączyć tę funkcję, aby sąsiedzi (lub cyberprzestępcy) nie mogli zobaczyć sieci na liście. Można to zrobić w ustawieniach sieci Wi-Fi. Rozgłaszanie SSID jest przydatne w publicznych sieciach Wi-Fi, na przykład na lotnisku. W warunkach domowych identyfikator SSID nie jest wykorzystywany zbyt często. Po co ułatwiać cyberprzestępcom znalezienie sieci? Dla wygody możesz pozostawić rozgłaszanie w sieci dla gości. Sieć główna pozostanie ukryta.
7. Korzystaj z sieci VPN, aby zwiększyć ochronę
Wirtualna sieć prywatna (VPN) zabezpiecza dane w publicznych sieciach Wi-Fi, takich jak sieć w bibliotece lub kawiarni. W przypadku zabezpieczonej sieci domowej wykorzystanie VPN nie jest konieczne. Niektórzy użytkownicy wolą korzystać z sieci VPN nawet w domu, aby uniemożliwić dostawcom usług internetowych śledzenie ich aktywności w Internecie. Można też w ten sposób uzyskiwać dostęp do treści zablokowanych geograficznie. Jeśli nie przeszkadzają Ci wady tego rozwiązania, korzystanie z sieci VPN w domu może zapewnić dodatkową warstwę bezpieczeństwa.
Zabezpieczenia domu obejmują sieć
Zabezpieczenie domu nie powinno obejmować tylko wytrzymałych zamków w drzwiach i systemu bezpieczeństwa – aktywność cyfrową należy chronić również w domu, zwłaszcza gdy wiele urządzeń z ważnymi danymi jest połączonych z siecią domową. Wykonaj te proste czynności, aby zabezpieczyć i chronić sieć przed cyberatakami i kradzieżą tożsamości. Możesz zacząć już dziś i pobrać menedżer haseł Keeper Security, aby generować i przechowywać silne hasła do domowej sieci Wi-Fi i wszystkich kont w Internecie.