Główna różnica pomiędzy zarządzaniem tożsamością i dostępem (IAM) a zarządzaniem uprzywilejowanym dostępem (PAM) polega na tym, że IAM określa dostęp poszczególnych użytkowników do zasobów, a PAM zabezpiecza dostęp do...
Zarządzanie uprzywilejowanym dostępem (PAM) w cyberbezpieczeństwie to sposób zarządzania dostępem do wysoce poufnych kont, systemów i danych oraz jego zabezpieczania. Bez PAM organizacje są bardziej narażone na cyberatak ukierunkowany na konta uprzywilejowane.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o PAM i jego kluczowej roli w cyberbezpieczeństwie.
Czym jest zarządzanie uprzywilejowanym dostępem?
Zarządzanie uprzywilejowanym dostępem to obszar cyberbezpieczeństwa, który skupia się na uproszczeniu zarządzania dostępem do wysoce poufnych systemów i danych oraz jego zabezpieczania. Obejmuje to m.in. dostęp do systemów płac i administracji IT.
W każdej organizacji można znaleźć użytkowników, którzy potrzebują uprzywilejowanego dostępu, w tym specjalistów ds. zasobów ludzkich, pracowników obszaru finansów, administratorów kont, wyższej kadry zarządzającej oraz pracowników bezpieczeństwa. Wraz z rozwojem organizacji coraz trudniej jest zarządzać tymi uprzywilejowanymi użytkownikami, dlatego wiele organizacji poszukuje rozwiązań PAM.
Znaczenie PAM w cyberbezpieczeństwie
Oto kilka powodów, dla których warto wdrożyć PAM w swojej organizacji.
Umożliwia wgląd w sieci, aplikacje, serwery i urządzenia
Bez rozwiązania PAM administratorzy praktycznie nie są w stanie uzyskać pełnego wglądu w środowiska danych, które mogą obejmować systemy i infrastrukturę, zarówno w chmurze, jak i lokalnie. Dzięki kompleksowemu rozwiązaniu PAM administratorzy mogą śledzić i kontrolować wszystkie systemy, aplikacje i urządzenia, które wymagają uprzywilejowanego dostępu.
Zmniejsza ryzyko cyberzagrożeń
Ponieważ rozwiązania PAM pomagają administratorom w zabezpieczaniu kont uprzywilejowanych i zarządzaniu nimi, atakującym coraz trudniej jest je naruszyć. Rozwiązania PAM zmniejszają ryzyko nadużywania kont uprzywilejowanych wskutek ataków wewnętrznych, ponieważ jedynie uprzywilejowani użytkownicy mają do nich dostęp.
Zwiększa produktywność pracowników
Kompleksowe rozwiązanie PAM umożliwia administratorom przekazanie dostępu z centralnego pulpitu nawigacyjnego zamiast ręcznej konfiguracji dostępu do systemów lub kont. Oszczędza to czas administratorów i użytkowników końcowych, zwiększając ogólną produktywność.
Zarządzanie hasłami jako element PAM odciąża pracowników i administratorów IT, którzy nie muszą się już martwić o hasła ani sposób ich udostępniania. Dział IT ma pełen wgląd w dostęp użytkowników do kont, a także bieżące informacje na temat konieczności aktualizacji haseł. Dodatkową korzyścią poza zarządzaniem hasłami jest automatycznie wpisywanie haseł przy logowaniu do kont, co w dłuższej perspektywie pozwala pracownikom zaoszczędzić czas, ponieważ nie muszą ręcznie wprowadzać wymaganych danych.
Jeśli Twój system PAM obejmuje zarządzanie zdalnymi połączeniami, pracownicy mogą wykonywać zdalnie zadania, które w przeciwnym razie czekałyby na nich w biurze. Możliwość zdalnego dostępu do systemów zwiększa produktywność pracowników podczas pracy z domu.
Upraszcza zgodność
Ramy regulacyjne i zgodności wymagają od organizacji wdrożenia funkcji zarządzania i audytu dla uprzywilejowanych kont użytkowników. Rozwiązanie PAM pomaga zapewnić zgodność z wieloma ramami, w tym HIPAA, PCI DSS, FDDC, FISMA i SOX.
Ramy te nakazują organizacjom przestrzeganie zasady niezbędnych minimalnych uprawnień (PoLP) podczas przypisywania uprawnień użytkownikom. PoLP to koncepcja cyberbezpieczeństwa, zgodnie z którą użytkownicy uzyskują dostęp jedynie do danych i systemów, których potrzebują do wykonywania swojej pracy.
Jak PAM chroni organizacje przed cyberzagrożeniami
Każda organizacja jest narażona na ataki cyberprzestępców próbujących uzyskać dostęp do poufnych danych. Szacuje się, że koszty związane z cyberprzestępczością osiągną wartość 8 bilionów USD w 2023 r., a do 2025 r. wzrosną do 10,5 bilionów USD. Następstwa cyberataku mogą być dla organizacji katastrofalne i prowadzić do znacznych strat finansowych i wizerunkowych. Z tego powodu istotne jest wdrożenie rozwiązań cyberbezpieczeństwa, które ograniczą skutki cyberataków lub całkowicie im zapobiegną. Rozwiązanie PAM powinno być priorytetem dla organizacji, które chcą chronić swoje najbardziej krytyczne zasoby.
Jakie cyberzagrożenia mogą zostać ograniczone przez PAM?
Chociaż żadne rozwiązanie cyberbezpieczeństwa nie wyeliminuje cyberzagrożeń całkowicie, rozwiązanie PAM może pomóc organizacjom w zmniejszeniu ryzyka cyberataków związanych z hasłami, w tym:
Ataków na łańcuch dostaw
Ataki na łańcuch dostaw, znane również jako ataki przez osoby trzecie, mają miejsce, gdy atakujący uzyskują dostęp do sieci organizacji za pośrednictwem zewnętrznego sprzedawcy lub dostawcy. Ten rodzaj ataku może przybierać różne formy, ale często wiąże się z naruszeniem danych uwierzytelniających loginu dostawcy.
Rozwiązanie PAM może pomóc w ograniczeniu tego rodzaju cyberzagrożenia, ponieważ zapewnia administratorom szeroki widok na konta uprzywilejowane i ich użytkowników, w tym zewnętrznych sprzedawców i dostawców.
Ataki wewnętrzne
Ataki wewnętrzne mają swoje źródło wewnątrz organizacji. Ataki wewnętrzne mogą być przeprowadzane w sposób zamierzony lub niezamierzony przez pracowników, byłych pracowników, dostawców i podwykonawców. Według blogu Techjury liczba zagrożeń wewnętrznych wzrosła o 44% w roku 2022 w porównaniu z rokiem 2021.
Konta uprzywilejowane to wartościowe cele dla atakujących, dlatego niezmiernie istotne dla organizacji jest posiadanie rozwiązania PAM do zarządzania dostępem do systemów i kont uprzywilejowanych. Jeśli pracownicy uzyskują dostęp do uprzywilejowanych systemów, którego nie potrzebują do wykonywania swojej pracy, jeden błąd może oznaczać poważne szkody dla organizacji.
Organizacje muszą zintegrować PAM ze swoją strategią cyberbezpieczeństwa
Skuteczna strategia cyberbezpieczeństwa powinna uwzględniać wszystkie aspekty bezpieczeństwa, w tym dostęp do uprzywilejowanych systemów i kont. Jeśli niezabezpieczone systemy uprzywilejowane padną ofiarą cyberataku, możliwe są znaczne straty finansowe i katastrofalne następstwa przekładające się na długi okres odbudowy organizacji.
Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie rozwiązania PAM są sobie równe. Starsze rozwiązania PAM są bardzo złożone i kosztowne do wdrożenia. Według naszego badania dotyczącego zarządzania uprzywilejowanym dostępem 84% kierowników działu IT zgłosiło, że pragną uproszczonego rozwiązania PAM, a 87% stwierdziło, że wolałoby rozwiązanie PAM, które jest łatwiejsze do wdrożenia i użycia. Na szczęście Keeper Security opracował kompleksowe rozwiązanie PAM, które jest zarówno opłacalne, jak i łatwe do wdrożenia.
KeeperPAM to rozwiązanie PAM nowej generacji, które jednoczy wszystkie istotne elementy kompleksowego zarządzania uprzywilejowanym dostępem w jednej ujednoliconej platformie. KeeperPAM łączy Keeper Enterprise Password Manager (EPM), Keeper Secrets Manager (KSM) i Keeper Connection Manager (KCM), aby organizacje mogły łatwo i skutecznie zarządzać hasłami, tajnymi danymi i zdalnym dostępem pracowników.
Aby dowiedzieć się więcej o KeeperPAM i jego znaczeniu dla silnego cyberbezpieczeństwa organizacji, poproś o demo.