Możesz bezpiecznie udostępniać hasło do sieci Wi-Fi, używając silnego hasła, tworząc sieć dla gości, włączając szyfrowanie routera i regularnie aktualizując router. Bezpieczne udostępnianie hasła do sieci Wi-Fi...
Zaktualizowano 3 kwietnia 2023 r.
Korzystanie z cyfrowego menedżera haseł jest najbezpieczniejszym sposobem wysyłania haseł do współpracowników, członków rodziny i znajomych. Hasła udostępniane za pomocą menedżerów haseł są zawsze szyfrowane i nie mogą zostać przechwycone podczas udostępniania. Najlepsze menedżery haseł wykorzystują szyfrowanie zero-knowledge do ochrony danych w trakcie przechowywania, przesyłania i wykorzystania.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego menedżery haseł są najbezpieczniejszym sposobem wysyłania haseł, oraz jakich ryzykownych sposobów wysyłania i przechowywania haseł należy unikać.
Co to jest menedżer haseł?
Menedżer haseł to narzędzie z zakresu cyberbezpieczeństwa, które ułatwia tworzenie, udostępnianie i przechowywanie haseł. Ponadto menedżer haseł może również ułatwić przechowywanie kluczy dostępu, plików i obrazów oraz zarządzanie nimi. Do najlepszych zalet menedżerów haseł należy gwarancja spokoju ducha, ponieważ ich wykorzystanie nie zwiększa ryzyka naruszenia kont.
Menedżer haseł to najbezpieczniejszy sposób wysyłania haseł
Keeper Password Manager wykorzystuje kilka warstw szyfrowania, co praktycznie uniemożliwia cyberprzestępcom odszyfrowanie danych. Keeper jest rozwiązaniem wykorzystującym architekturę zero-knowledge, co oznacza, że dane użytkownika są szyfrowane i odszyfrowywane na poziomie urządzenia, a nie na serwerach Keeper lub w chmurze. Tylko użytkownik, do którego należą dane, może je odszyfrować przy użyciu hasła głównego lub biometrii. Nawet w przypadku mało prawdopodobnego naruszenia rozwiązania Keeper cyberprzestępca nie będzie w stanie naruszyć danych użytkownika.
Keeper Password Manager oferuje bezpieczne funkcje udostępniania, które ułatwiają przyznawanie współdzielonego dostępu pracownikom, znajomym i rodzinie bez ujawniania rzeczywistych danych uwierzytelniających. Użytkownicy mają pełną kontrolę nad własnymi danymi uwierzytelniającymi i mogą cofnąć dostęp do nich w dowolnym momencie.
Ryzykowne sposoby wysyłania i przechowywania haseł
Wiedza na temat ryzykownych sposobów wysyłania i przechowywania haseł jest równie ważna, jak umiejętność ich bezpiecznego wysyłania. Oto kilka ryzykownych sposobów wysyłania i przechowywania haseł, których należy unikać.
Dokumenty w Internecie
Notatki Apple, dokumenty Google, dokumenty Microsoft Word i inne aplikacje do notatek w Internecie umożliwiają łatwe zapisywanie informacji, ale nie są przeznaczone do przechowywania i udostępniania prywatnych danych uwierzytelniających logowania ani innych danych osobowych.
Chociaż niektóre dokumenty mogą być chronione hasłem, wiele platform programowych do obsługi dokumentów nie oferuje szyfrowania, dwuetapowej weryfikacji ani dodatkowych środków bezpieczeństwa. Nieupoważniona osoba po przejęciu urządzenia użytkownika może z łatwością skopiować dokument i wysłać go do siebie, uzyskując dostęp do wszelkich informacji zawartych w pliku.
Serwery poczty e-mail
Wiadomości e-mail są jedną z najpopularniejszych form komunikacji w miejscu pracy. Zwykle są wysyłane w postaci zwykłego tekstu i bez szyfrowania. Po naruszeniu skrzynki odbiorczej nieuprawniona osoba uzyskuje pełny dostęp do haseł wysłanych przez użytkownika za pośrednictwem wiadomości e-mail.
Hasła wysyłane za pośrednictwem poczty e-mail często przechodzą przez kilka systemów i serwerów. Kopia zostaje umieszczona w folderze wysłanych wiadomości. Nawet po usunięciu e-maili mogą one znajdować się w innych folderach i plikach na Twoim koncie. Niektóre platformy poczty e-mail przechowują dane lokalnie na dysku. Jeśli sprzęt, taki jak laptop, komputer lub telefon zostanie skradziony, hasła są narażone na ryzyko naruszenia.
Wiadomości tekstowe
Podobnie jak w przypadku usług e-mail, wiadomości tekstowe nie mają zabezpieczeń. Wiadomości tekstowe mogą zostać odczytane przez dowolną osobę po ich przechwyceniu, zwłaszcza w przypadku ataku przejęcia karty SIM. Przejęcie karty SIM ma miejsce, gdy ktoś skłania operatora sieci komórkowej do aktywacji nowej karty SIM. Jeśli operator sieci komórkowej nie rozpozna oszustwa, oszust będzie otrzymywać wszystkie wiadomości tekstowe oraz połączenia telefoniczne przeznaczone dla właściciela karty i może przekonać innych użytkowników do przekazania danych uwierzytelniających logowania.
Ponadto, jeśli urządzenie przenośne nie jest chronione hasłem i trafi do nieuprawnionego użytkownika, może on uzyskać dostęp do wszystkich poprzednich prywatnych rozmów właściciela urządzenia. To samo dotyczy sytuacji, gdy zostaje naruszony telefon osoby udostępniającej dane uwierzytelniające użytkownika za pośrednictwem wiadomości tekstowej.
Aplikacje do przesyłania wiadomości w Internecie
WhatsApp, Slack i Microsoft Teams to popularne aplikacje do komunikacji pomiędzy współpracownikami. Chociaż wiele z takich usług w chmurze jest szyfrowanych, użytkownicy często pozostawiają uruchomione aplikacje działające w tle. Jeśli użytkownik pracuje w środowisku publicznym i pozostawia urządzenie bez nadzoru, inna osoba o złośliwych zamiarach może uzyskać dostęp do hasła w ciągu kilku sekund.
W czerwcu 2021 r. grupa cyberprzestępców wykorzystała komunikator Slack w celu nakłonienia pracownika do włamania się do EA Games. Grupa kupiła skradzione pliki cookie, które zawierały dane uwierzytelniające logowania umożliwiające uzyskanie dostępu do kanału EA w komunikatorze Slack. Następnie członkowie grupy poinformowali pracowników działu wsparcia IT firmy o zgubieniu telefonu na imprezie. Pracownicy wsparcia przekazali grupie token uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA), umożliwiający uzyskanie dostępu do sieci korporacyjnej EA. Opisana sytuacja wyjaśnia, dlaczego wysyłanie poufnych informacji za pośrednictwem aplikacji do przesyłania wiadomości może być niebezpieczne.
Fizyczne dokumenty
Zapisywanie haseł w notatniku lub na karteczce samoprzylepnej może uniemożliwić cyberprzestępcom w Internecie dostęp do danych uwierzytelniających. Jednak takie dane mogą zostać fizycznie skradzione poza Internetem.
Zapisywanie danych uwierzytelniających może być niebezpieczne również w przypadku zgubienia fizycznego dokumentu przez użytkownika lub inną osobę. Informacje zostają utracone, a ponadto mogą zostać przejęte przez osoby o złośliwych zamiarach.
Ustnie
Chociaż bezpośrednia rozmowa eliminuje wszelkie ślady w formie papierowej, wypowiadanie na głos danych uwierzytelniających nadal wiąże się z ryzykiem. Na przykład istnieje ryzyko podsłuchania rozmowy przez osoby trzecie i zapisania wypowiadanych danych uwierzytelniających. Udostępnianie haseł podczas rozmowy telefonicznej wiąże się z ryzykiem nagrania.
Jak Keeper pomaga bezpiecznie wysyłać i przechowywać hasła?
Keeper Password Manager ułatwia organizacjom oraz użytkownikom indywidualnym przechowywanie i udostępnianie haseł dowolnym odbiorcom. Wykorzystanie rozwiązania Keeper do przechowywania i udostępniania haseł gwarantuje używanie silnych haseł, zapobiega ich zapomnieniu oraz chroni przed ryzykiem naruszenia podczas ich udostępniania.
Już dziś zarejestruj się, aby skorzystać z bezpłatnej 30-dniowej wersji próbnej dla użytkowników indywidualnych lub 14-dniowej wersji próbnej dla firm, aby przekonać się, jak Keeper Password Manager umożliwia bezpieczne wysyłanie haseł.