Zabezpieczenie kont uprzywilejowanych za pomocą kluczy FIDO2 to najlepszy sposób ochrony przed zagrożeniami wewnętrznymi i zewnętrznymi ze względu na większe bezpieczeństwo oraz wygodę użytkowania w porównaniu z tradycyj...
Do typowych cyberzagrożeń dla branży handlu detalicznego należą ataki z wykorzystaniem oprogramowania wymuszającego okup, inżynieria społeczna, nieautoryzowany dostęp do systemu oraz zagrożenia wewnętrzne. Branża handlu detalicznego często staje się celem cyberprzestępców ze względu na przetwarzane wartościowe dane klientów, takie jak dane kart kredytowych, dane osobowe oraz wzorce zachowań zakupowych. Takie dane często są gromadzone i sprzedawane w sieci dark web na potrzeby przeprowadzania oszustw finansowych lub kradzieży tożsamości.
Czytaj dalej, aby poznać siedem najczęstszych cyberzagrożeń dla branży handlu detalicznego oraz dowiedzieć się, jak można chronić przed nimi organizacje.
1. Ataki z użyciem oprogramowania wymuszającego okup
Ataki z wykorzystaniem oprogramowania wymuszającego okup obejmują szyfrowanie plików i systemów organizacji, co uniemożliwia dostęp do nich do czasu zapłaty okupu. Jednak przekazanie okupu nie stanowi gwarancji odzyskania danych. Według badania firmy Sophos z 2024 r. 45% organizacji handlu detalicznego padło ofiarą ataków z wykorzystaniem oprogramowania wymuszającego, a średni koszt odzyskania danych wyniósł 2,7 mln USD. Ataki z wykorzystaniem oprogramowania wymuszającego okup mają negatywny wpływ na branżę handlu detalicznego, ponieważ zakłócają sprzedaż i naruszają reputację firmy, co prowadzi do podważenia zaufania klientów i znaczących strat finansowych.
2. Inżynieria społeczna
Inżynieria społeczna to technika wykorzystywana przez cyberprzestępców w celu psychologicznego nakłonienia pracowników handlu detalicznego do ujawnienia prywatnych danych. Pracownicy handlu detalicznego często stają się celem ataku cyberprzestępców, którzy próbują uzyskać dane płatności klientów, dane programu lojalnościowego oraz dane uwierzytelniające pracowników, a następnie sprzedać je w sieci dark web w celu osiągnięcia zysku. Dane serwisu Trustwave wskazują, że 58% cyberataków rozpoczyna się od wyłudzania informacji, w ramach którego cyberprzestępca podszywa się pod zaufane organizacje w celu kradzieży danych poufnych. W branży handlu detalicznego cyberprzestępcy mogą analizować działanie i hierarchię sklepów, aby podszywać się pod menedżerów lub kierowników regionalnych. Mogą również podszywać się pod dostawców, kurierów lub pracowników, aby uzyskać dostęp do baz danych klientów i innych danych poufnych.
3. Ataki na aplikacje internetowe
Atak na aplikację internetową ma miejsce, gdy cyberprzestępca wykorzystuje luki w zabezpieczeniach strony internetowej lub platformy handlu elektronicznego. Ataki te mogą obejmować wstrzyknięcie złośliwego oprogramowania lub kodu SQL, skrypty między witrynami lub wypychanie danych uwierzytelniających. Według badań firmy Akamai około jedna trzecia ataków na aplikacje internetowe dotyczy branży handlu detalicznego. Typowe cele w handlu detalicznym obejmują koszyki zakupów w Internecie, strony przetwarzania płatności oraz konta klientów. Cyberprzestępcy wykorzystują słabe punkty sklepu internetowego, takie jak luki w kodzie lub przestarzałe systemy.
4. Nieautoryzowany dostęp do systemu
Nieautoryzowany dostęp do systemu ma miejsce, gdy cyberprzestępcy wykorzystują skradzione dane uwierzytelniające logowania w celu uzyskania dostępu do systemu, sieci lub urządzenia. W przypadku firm handlu detalicznego cyberprzestępca po uzyskaniu dostępu może modyfikować dane magazynowe, tworzyć fałszywe konta pracowników w celu przetwarzania fałszywych zwrotów lub zainstalować złośliwe oprogramowanie na potrzeby zakłócenia działania sklepu i systemów punktów sprzedaży (POS).
5. Zaawansowane stałe zagrożenia (APT)
W branży handlu detalicznego zaawansowane trwałe zagrożenie (APT) występuje, gdy cyberprzestępcy przedostają się do sieci bez wykrycia przez dłuższy czas. Zazwyczaj samodzielne przeprowadzenie APT przez cyberprzestępcę może okazać się trudne, dlatego cyberprzestępcy o dużych umiejętnościach mogą współpracować w zespole, aby zidentyfikować luki w zabezpieczeniach umożliwiające ich wykorzystanie. Celem cyberprzestępców w ramach APT jest jak najdłuższe pozostawanie w ukryciu umożliwiające kradzież danych poufnych, śledzenie aktywności pracowników w Internecie oraz sabotaż systemów wewnętrznych. Według danych firmy PurpleSec z 2024 r. utrata reputacji dotyczyła 34% organizacji, które padły ofiarą ataków APT. APT mogą mieć poważne konsekwencje dla organizacji branży handlu detalicznego ze względu na ryzyko naruszenia dużej ilości danych klientów, co może prowadzić do poważnych strat finansowych w przypadku wykrycia nieautoryzowanej aktywności.
6. Zagrożenia wewnętrzne
Zagrożenie wewnętrzne ma miejsce, gdy pracownik, partner, wykonawca albo dostawca narusza lub kradnie dane. Zagrożenia wewnętrzne mogą wystąpić przypadkowo lub celowo, w zależności od intencji użytkownika. Niezależnie od charakteru zagrożenia wewnętrznego tego rodzaju cyberprzestępstwo może mieć negatywny wpływ na organizację handlu detalicznego, jeśli użytkownik z autoryzowanym dostępem do danych poufnych wykorzystuje je w celu kradzieży lub sabotażu danych klientów. Według raportu Cybersecurity Insiders z 2024 r. 83% organizacji zgłosiło co najmniej jeden atak przeprowadzony przez użytkownika wewnętrznego. Większość pracowników handlu detalicznego ma dostęp do danych klientów, co może umożliwić atakującemu kradzież lub sprzedaż danych poufnych, takich jak dane karty kredytowej, na potrzeby zemsty lub uzyskania korzyści finansowych.
7. Kradzież danych uwierzytelniających
Kradzież danych uwierzytelniających ma miejsce, gdy cyberprzestępcy przejmują dane uwierzytelniające logowania w celu uzyskania dostępu do systemów, zazwyczaj w wyniku ataków wyłudzających informacje lub naruszeń danych. Według raportu firmy Verizon dotyczącego dochodzeń w sprawie naruszeń danych z 2024 r. skradzione dane uwierzytelniające logowania były wykorzystywane w 77% przypadków naruszeń danych. Po nakłonieniu użytkownika do udostępnienia danych uwierzytelniających logowania lub uzyskaniu danych uwierzytelniających w wyniku naruszenia danych cyberprzestępca je wykorzystać, powodując szkody finansowe i pogorszenie reputacji. Cyberprzestępcy mogą wykraść dane uwierzytelniające logowania klientów z baz danych handlu detalicznego i wykorzystać je, aby podszywać się pod klienta w celu nieuczciwych zakupów.
Jak sprzedawcy detaliczni mogą chronić się przed cyberzagrożeniami
Sprzedawcy detaliczni mogą chronić się przed cyberzagrożeniami, wykorzystując zabezpieczenia zero-trust, regularnie tworząc kopie zapasowe danych oraz wdrażając dostęp z najniższym poziomem uprawnień.
Wdrożenie zabezpieczeń zero-trust
Zabezpieczenia zero-trust to struktura bezpieczeństwa, która wymaga ciągłej weryfikacji tożsamości użytkowników i urządzeń, co ściśle ogranicza dostęp do danych poufnych. Podstawową zasadą zabezpieczeń zero-trust jest założenie możliwości wystąpienia naruszeń danych. Zasada zero-trust ogranicza dostęp do danych poufnych na podstawie tożsamości użytkownika i zadania wymagającego takiego dostępu. Zabezpieczenia zero-trust zapewniają administratorom lepszy wgląd w aktywność użytkowników, lepszą komunikację w różnych sieciach oraz ograniczają ryzyko cyberataków opartych na hasłach.
Regularne tworzenie kopii zapasowych danych
Regularne tworzenie kopii zapasowych danych ma duże znaczenie dla zmniejszenia ryzyka cyberataków w branży handlu detalicznego. W przypadku braku kopii zapasowych i przejęcia przez cyberprzestępcę danych w wyniku ataku z użyciem oprogramowania wymuszającego okup, działanie organizacji może zostać zakłócone do czasu przywrócenia danych, skłaniając do zapłaty okupu. Długotrwałe przestoje mogą prowadzić do utraty przychodów i reputacji. Regularne tworzenie kopii zapasowych danych organizacji handlu detalicznego umożliwia przywrócenie danych do stanu sprzed ataku, co minimalizuje przestoje oraz konieczność negocjacji z cyberprzestępcą w celu wznowienia działalności.
Wdrożenie dostępu z najniższym poziomem uprawnień
Zasada najniższego poziomu uprawnień (PoLP) zapewnia przyznawanie użytkownikom wyłącznie dostępu niezbędnego do wykonywania zadań. Wdrożenie PoLP jest konieczne w branży handlu detalicznego, ponieważ pracownicy nie powinni mieć niepotrzebnego dostępu do danych uprzywilejowanych w przypadku naruszenia danych lub cyberataku. Im większy dostęp pracowników do danych poufnych, tym większa powierzchnia ataku umożliwiająca cyberprzestępcom wykorzystanie luk w zabezpieczeniach.
Łatwym sposobem na wdrożenie PoLP jest użycie rozwiązania do zarządzania uprzywilejowanym dostępem (PAM). Rozwiązanie PAM może uniemożliwić cyberprzestępcom poruszanie się w sieci organizacji, ograniczając ich dostęp wyłącznie do danych dostępnych dla określonego użytkownika, którego dane uwierzytelniające wykorzystali na potrzeby nieautoryzowanego dostępu. Oprócz ograniczenia zagrożeń zewnętrznych rozwiązanie PAM może również zminimalizować zagrożenia wewnętrzne, ponieważ wdrożenie PoLP zapewnia użytkownikowi dostęp wyłącznie do danych niezbędnych na potrzeby wykonywania przydzielonych zadań. Bez dodatkowych uprawnień niezadowolony pracownik nie ma możliwości podejmowania działań odwetowych ani kradzieży danych wykraczających poza zakres jego kompetencji.
Bezpieczne systemy punktów sprzedaży (POS)
Korzystanie z bezpiecznych systemów punktów sprzedaży (POS) umożliwia ochronę przed cyberzagrożeniami za pomocą silnych środków bezpieczeństwa, takich jak regularna aktualizacja oprogramowania oraz zapewnienie zgodności ze standardem bezpieczeństwa danych w branży kart płatniczych (PCI-DSS). Bezpieczne systemy POS powinny szyfrować dane płatności klientów zarówno podczas przechowywania, jak i przesyłania, aby zapobiec przechwyceniu danych poufnych przez cyberprzestępców. Regularne aktualizacje oprogramowania, sprzętu i oprogramowania układowego systemów POS chronią organizacje przed cyberzagrożeniami oraz zapewniają ochronę danych klientów przed naruszeniami.

Wdrożenie zapór i systemów wykrywania nieautoryzowanego dostępu (IDS)
Zapora pomaga chronić sieci przed zagrożeniami zewnętrznymi poprzez kontrolę i filtrowanie ruchu w sieci. Zarówno zapory sprzętowe, jak i programowe ułatwiają ochronę sieci przed zagrożeniami zewnętrznymi.
Wdrożenie systemu wykrywania włamań (IDS), który stale monitoruje ruch w sieci, skanując go w poszukiwaniu nietypowych zachowań na potrzeby wykrycia podejrzanej aktywności, może zapewnić ochronę sieci organizacji przed nieautoryzowanym dostępem. Po wdrożeniu IDS w organizacji ostrzeżenia są wysyłane w czasie rzeczywistym przed wystąpieniem znaczących szkód. Wykorzystanie zarówno zapory, jak i IDS ogranicza nieautoryzowany dostęp oraz identyfikuje złośliwe zachowania potencjalnych hakerów.
Szkolenie pracowników dotyczące najlepszych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa
Należy prowadzić szkolenia pracowników dotyczące najlepszych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz świadomości zagrożeń, aby zapewnić ochronę przed cyberzagrożeniami. Obejmuje to przekazywanie pracownikom wiedzy na temat prób wyłudzania informacji za pomocą symulowanych testów obejmujących wyłudzanie informacji. Tego rodzaju testy wykorzystują fałszywe wiadomości e-mail wyłudzające informacje na potrzeby oceny reakcji pracowników na potencjalne zagrożenia. Przed przeprowadzeniem testu wyłudzającego informacje należy powiadomić pracowników oraz przeszkolić ich w zakresie rozpoznawania prób tego rodzaju. Ułatwia to użytkownikom identyfikację typowych taktyk stosowanych przez cyberprzestępców. Po przeprowadzeniu testu wyłudzającego informacje należy przeanalizować wyniki, aby określić ewentualną potrzebę dalszego szkolenia.
Ochrona sprzedawców detalicznych przed cyberzagrożeniami
Chroń organizację z branży handlu detalicznego przed potencjalnymi cyberzagrożeniami, wdrażając zabezpieczenia zero-trust, przeprowadzając regularne tworzenie kopii zapasowych danych oraz wykorzystując rozwiązanie PAM, takie jak KeeperPAM®, do zarządzania dostępem uprzywilejowanym. Wykorzystanie rozwiązania KeeperPAM umożliwia wdrożenie i wymuszanie zasady PoLP w organizacji, aby zagwarantować przyznawanie użytkownikom i systemom wyłącznie dostępu niezbędnego dla przypisanych ról. Rozwiązanie KeeperPAM może zminimalizować powierzchnię ataku w organizacji oraz zmniejszyć ryzyko uzyskania dostępu do danych poufnych przez nieautoryzowanych użytkowników.
Już dziś zamów demo rozwiązania KeeperPAM, aby ograniczyć luki w zabezpieczeniach i chronić się przed różnego rodzaju cyberzagrożeniami.