Platforma TikTok Shop jest ogólnie bezpieczna, ale należy zachować ostrożność podczas zakupów na każdej platformie internetowej. TikTok Shop to część platformy TikTok, która umożliwia zakup produktów
Zapora to rodzaj systemu zabezpieczeń sieci, który pomaga chronić ją przed zagrożeniami zewnętrznymi poprzez kontrolowanie ruchu przychodzącego i wychodzącego. Zapora może być programowa lub sprzętowa. Zapora sprzętowa to zazwyczaj router, czyli fizyczne urządzenie, które blokuje dostęp do sieci wewnętrznej. Zapora programowa działa podobnie, ale jest zainstalowana na urządzeniu. Na przykład Zapora systemu Windows jest częścią systemów operacyjnych Windows XP z dodatkiem SP2 i nowszych. Zarówno programowa, jak i sprzętowa zapora jest przydatna do zwiększenia bezpieczeństwa sieci i ograniczenia zagrożeń zewnętrznych.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o zaporach i dlaczego są one ważne w ograniczaniu cyberzagrożeń z zewnątrz.
Jak działają zapory i dlaczego są ważne
Zapora obejmuje zestaw wstępnie określonych reguł do filtrowania pakietów danych na podstawie adresu IP, protokołów, źródła i portów użytkowników. Zapora wykorzystuje te reguły i porównuje je z danymi pakietu, decydując o zezwoleniu na dostęp do sieci lub jego zablokowaniu. Można ją porównać do pracownika ochrony, który monitoruje wejścia i wyjścia z obiektu. Pracownik podejmuje decyzję o wpuszczeniu określonej osoby lub odesłaniu jej na podstawie zasad obiektu. Ponadto zapory zazwyczaj rejestrują ruch sieciowy, umożliwiając administratorom identyfikację ewentualnych zagrożeń i monitorowanie aktywności w sieci.
Zapora to podstawowe narzędzie z zakresu cyberbezpieczeństwa, które wdraża zasady kontroli dostępu, zapobiegając dostępowi nieuprawnionych użytkowników do chronionych sieci i zmniejszając ogólne ryzyko naruszeń bezpieczeństwa. Zapora chroni dane poufne oraz informacje przed cyberatakami poprzez ścisłe monitorowanie pakietów przychodzących i wychodzących.
Rodzaje zapór
Zapory różnego typu oferują różne funkcje. Należy wybrać zaporę odpowiadającą potrzebom organizacji oraz użytkowników. Oto cztery najbardziej popularne rodzaje zapór.
Zapora filtrująca pakiety
Zapora filtrująca pakiety jest najbardziej tradycyjnym i podstawowym rodzajem zapory. Zapory filtrujące pakiety działają w warstwie sieci, filtrując poszczególne pakiety przychodzące i wychodzące poprzez dokładne badanie adresów IP, protokołów i numerów portów pakietów. Na podstawie wstępnie określonych reguł i procesu filtrowania zapora zezwala na dostęp pakietu do sieci lub go odmawia.
Zapora proxy
Zapora proxy to szczególny rodzaj zapory, która działa w warstwie aplikacji zamiast w warstwie sieci. Zapora proxy działa jak pośrednik, który dokładnie sprawdza protokoły aplikacji. Celem jest ustanowienie osobnego połączenia między klientem a Internetem zamiast przekazywania żądania połączenia jak w przypadku tradycyjnej zapory.
Zapora nowej generacji
Zapora nowej generacji to zaawansowana zapora, która oprócz tradycyjnych funkcji zapory zapewnia większe możliwości blokowania niebezpiecznego ruchu. Wykraczają one poza kontrolę portów lub protokołów pakietu, analizując dane bardziej szczegółowo. Zapory nowej generacji obejmują również funkcję rozpoznawania aplikacji, umożliwiającą filtrowanie i kontrolowanie ruchu w określonych aplikacjach na podstawie zawartości pakietu danych.
Zapora inspekcji stanu połączenia
Zapora inspekcji stanu połączenia to rodzaj zapory, która monitoruje aktywne połączenia sieciowe, jednocześnie kontrolując ruch przychodzący i wychodzący. Jej zadaniem jest porównywanie przychodzących pakietów danych z poprzednimi pakietami danych, które już zostały wprowadzone przez zaporę. Dodatkowa funkcja śledzenia aktywnych połączeń zapewnia większe bezpieczeństwo i umożliwia dokładniejsze decyzje dotyczące filtrowania.
Luki w zabezpieczeniach zapory, na które należy zwrócić uwagę
Podobnie jak inne środki bezpieczeństwa, zapory mają luki w zabezpieczeniach. Należy zwracać uwagę na tego typu słabości i podejmować działania w celu maksymalnego ograniczenia ryzyka dla cyberbezpieczeństwa.
Ataki typu odmowa usługi
Zapory mogą być podatne na ataki typu odmowa usługi (DoS). Odmowa usługi to cyberatak mający na celu zablokowanie urządzenia lub sieci w celu zakłócenia normalnego działania. Dzieje się tak, gdy atakujący przeciąża zaporę ruchem o dużym natężeniu, co powoduje spowolnienie działania zapory lub jej nieprawidłowe działanie.
Ataki wewnętrzne
Atak wewnętrzny to rodzaj cyberataku przeprowadzanego przez użytkownika w organizacji lub użytkownika, który ma już dostęp do sieci i systemów. Zagrożenie wewnętrzne może przeprowadzić atak wewnętrzny, kradnąc dane lub naruszając konta w złośliwym celu. Zapory koncentrują się tylko na ochronie przed zagrożeniami zewnętrznymi dla sieci. Dlatego stosowanie zapory nie jest wystarczające, aby zapobiegać działaniom złośliwych pracowników wewnętrznych, którzy już mają dostęp do sieci lub wykrywać takie działania.
Błędne konfiguracje
Błędne konfiguracje są powszechne w przypadku zapór na skutek błędu ludzkiego. W przypadku niewłaściwej lub niewystarczającej konfiguracji reguł zapory atakujący mogą przedostać się do sieci i przeprowadzać atak. Innym powszechnym problemem jest brak włączenia wszystkich mechanizmów ograniczania ryzyka. Jeśli odpowiednie ustawienia nie zostaną włączone, zapora nie zostanie wykorzystana w pełnym zakresie, co może prowadzić do zagrożeń zewnętrznych.
Zabezpiecz sieć za pomocą zapory i zarządzania uprzywilejowanym dostępem
Cyberzagrożenia są coraz bardziej powszechne, dlatego zastosowanie zapory jest proaktywnym krokiem na rzecz bezpieczeństwa sieci. Wdrożenie zapory zapewnia spokój i poczucie bezpieczeństwa, umożliwiając korzystanie z Internetu bez obaw o zagrożenia.
Jednak same zapory nie ograniczają wszystkich rodzajów cyberzagrożeń i cyberataków, dlatego konieczne jest wdrożenie wielowarstwowego systemu zabezpieczeń. Zastosowanie rozwiązania do zarządzania uprzywilejowanym dostępem (PAM) może zapewnić dodatkową warstwę zabezpieczeń. KeeperPAM™ zapewnia organizacjom pełny wgląd, bezpieczeństwo, kontrolę i raportowanie dotyczące wszystkich użytkowników i urządzeń, ograniczając ryzyko ataków wewnętrznych.
Poproś o demo rozwiązania KeeperPAM, aby zwiększyć bezpieczeństwo sieci.