Aplikacja PayPal jest bezpieczniejsza niż Venmo, ponieważ obejmuje zaawansowane wykrywanie oszustw, obsługuje klucze dostępu, stosuje zaawansowane programy ochrony kupujących oraz sprzedających i ma lepszą historię w zak...
Wpis tajny odnosi się do uprzywilejowanych danych uwierzytelniających niewykorzystywanych przez ludzi, lecz przez systemy i aplikacje na potrzeby dostępu do usług i zasobów IT zawierających wysoce poufne informacje i systemów uprzywilejowanych. Wpisy tajne umożliwiają aplikacjom przesyłanie danych i wzajemne korzystanie z usług. Do przykładów wpisów tajnych należą tokeny dostępu, klucze SSH, dane uwierzytelniające konta uprzywilejowanego nienależącego do człowieka, klucze kryptograficzne i klucze API.
Organizacje wykorzystują wpisy tajne na potrzeby dostępu do wysoce poufnych danych i przesyłania ich w ramach prowadzonych działań. Konieczne jest zapewnienie ochrony wpisów tajnych przed nieautoryzowanym dostępem, poprzez wdrożenie i stosowanie dobrych praktyk zarządzania takimi wpisami w organizacji. Do najlepszych praktyk w zakresie zarządzania wpisami tajnymi należy różnicowanie wpisów tajnych oraz identyfikatorów, wymuszanie najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa haseł, szyfrowanie wpisów tajnych i korzystanie z narzędzia do zarządzania wpisami tajnymi.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o zarządzaniu wpisami tajnymi, wyzwaniach związanych z zarządzaniem wpisami tajnymi i najlepszych praktykach w tym zakresie.
Co to jest zarządzanie wpisami tajnymi i dlaczego jest ważne?
Organizacje muszą zarządzać wieloma rodzajami wpisów tajnych, które są wykorzystywane na różne sposoby. Wiele wpisów tajnych jest zakodowanych w skryptach, konfiguracjach lub kodach źródłowych, co ułatwia cyberprzestępcom uzyskiwanie do nich dostępu. Zarządzanie wpisami tajnymi to proces porządkowania i zabezpieczania wpisów tajnych infrastruktury IT oraz zarządzania nimi. Zarządzania wpisami tajnymi umożliwia organizacjom bezpieczne przechowywanie, przesyłanie i audyt wpisów tajnych w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania systemów. Narzędzie do zarządzania wpisami tajnymi chroni poufne dane organizacji oraz wysoce poufne aplikacje i systemy przed nieautoryzowanym dostępem.
Wyzwania związane z zarządzaniem wpisami tajnymi
Niewłaściwe zarządzanie wpisami tajnymi może prowadzić do naruszenia danych i naruszenia danych uwierzytelniających. Naruszenie wpisów tajnych organizacji może być powodem strat wizerunkowych i ujawnienia poufnych danych, a usunięcie negatywnych skutków może wiązać się z kosztami na poziomie milionów dolarów. Oto wyzwania, przed którymi stoją organizacje podczas zarządzania wpisami tajnymi.
Brak wglądu w sposób zarządzania wpisami tajnymi
Organizacje często stają w obliczu problemu znanego jako nadmierna decentralizacja wpisów tajnych, gdy w infrastrukturze wykorzystuje się coraz większą liczbę zakodowanych wpisów tajnych. Nadmierna liczba wpisów tajnych do zarządzania i zdecentralizowany system zarządzania nimi ogranicza organizacji możliwość wglądu i określenia lokalizacji wszystkich wpisów tajnych. Taka sytuacja powoduje poważne luki w zabezpieczeniach i trudności w procesie audytu organizacji.
Brak jednolitej polityki zarządzania wpisami tajnymi
Wiele organizacji ma szereg zespołów, które wykorzystują wpisy tajne w różny sposób. Bez jednolitej polityki zarządzania wpisami tajnymi sprawia, że każdy zespół niezależnie zarządza wpisami tajnymi znajdującymi się pod ich kontrolą. Brak jednolitej polityki zarządzania wpisami tajnymi może utrudnić śledzenie wpisów tajnych i dostęp do nich innym zespołom, ponieważ każdy zespół zarządza nimi w odmienny sposób. Może to być przyczyną przechowywania wpisów tajnych w niezabezpieczonych lokalizacjach i niewłaściwego zarządzania nimi przy niskim poziomie bezpieczeństwa haseł, co zwiększa ryzyko nieautoryzowanego dostępu.
Brak scentralizowanego narzędzia do zarządzania wpisami tajnymi
Niektóre aplikacje i urządzenia są wyposażone we wbudowane narzędzia do zarządzania wpisami tajnymi. Jednak do tych narzędzi do zarządzania wpisami tajnymi można uzyskać dostęp tylko za pośrednictwem określonych aplikacji i urządzeń, co utrudnia określenie, gdzie znajdują się wpisy tajne, kto może uzyskać do nich dostęp i jak są wykorzystywane. Scentralizowane narzędzie do zarządzania wpisami tajnymi umożliwia organizacjom przechowywanie, śledzenie i zarządzanie wszystkimi wpisami tajnymi w jednym miejscu, wymuszanie stosowania polityki zarządzania wpisami tajnymi, zapobieganie rozprzestrzenianiu się wpisów tajnych i unikanie naruszeń danych.
Najlepsze praktyki w zakresie zarządzania wpisami tajnymi
W przypadku zbyt wielu wpisów tajnych w organizacji i braku scentralizowanego narzędzia do zarządzania nimi zarządzanie może sprawiać trudności. Aby chronić wpisy tajne przed nieautoryzowanymi użytkownikami i zapobiegać naruszeniom danych, organizacje muszą wdrożyć najlepsze praktyki w zakresie zarządzania wpisami tajnymi, które przedstawiono poniżej.
Rozróżnianie wpisów tajnych oraz identyfikatorów
Pierwszym krokiem na rzecz dobrego zarządzania wpisami tajnymi jest identyfikacja wszystkich wpisów tajnych organizacji. Organizacje muszą zidentyfikować każdy klucz tajny w sieci, aby zapewnić ich bezpieczeństwo oraz zapobiec uzyskaniu do nich dostępu przez nieautoryzowanych użytkowników. Organizacje muszą również rozróżniać wpisy tajne i identyfikatory.
Identyfikatory są wykorzystywane na platformach zarządzania dostępem do tożsamości (IAM) w celu uwierzytelniania i autoryzacji tożsamości cyfrowych użytkowników przed przyznaniem dostępu do ogólnych systemów i zasobów. Wpisy tajne zapewniają systemom i aplikacjom dostęp do wysoce poufnych informacji. Należy je ściśle kontrolować i silnie zabezpieczyć. Chociaż zarówno wpisy tajne, jak i identyfikatory muszą być chronione przed nieautoryzowanym dostępem, wpisy tajne wymagają bardziej rygorystycznych zabezpieczeń ze względu na dostęp do wysoce poufnych informacji.
Zarządzanie uprawnieniami
Organizacje muszą zarządzać uprawnieniami do wysoce poufnych danych i systemów. W ramach zarządzania uprawnieniami należy wdrożyć zasadę najniższego poziomu uprawnień. Zasada dostępu z najniższym poziomem uprawnień to koncepcja cyberbezpieczeństwa, zgodnie z którą użytkownicy i aplikacje mają dostęp do wysoce poufnych zasobów wyłącznie w zakresie niezbędnym do wykonywania powierzonych im zadań. Wdrożenie zasady dostępu z najniższym poziomem uprawnień zapobiega niewłaściwemu wykorzystaniu zasobów w wyniku zagrożeń wewnętrznych i poruszaniu się cyberprzestępców w sieci organizacji.
Wymuszanie najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa haseł
Organizacje muszą wymusić stosowanie najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa haseł w odniesieniu do wszystkich wpisów tajnych IT. Na potrzeby ochrony wpisów tajnych hasła organizacji powinny być długie i złożone, co utrudni cyberprzestępcom ich odgadnięcie. Silne hasło to unikatowa i losowa kombinacja dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych o długości co najmniej 16 znaków.
Organizacje powinny również wymagać uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA) na potrzeby dostępu do wpisów tajnych. MFA to protokół bezpieczeństwa, który wymaga dodatkowych form uwierzytelniania. Po włączeniu MFA przed uzyskaniem dostępu do wpisu tajnego wymagane jest zastosowanie przez użytkowników i systemy co najmniej jednego dodatkowego czynnika uwierzytelniania. Zapewnia to dodatkową warstwę zabezpieczeń i umożliwia dostęp tylko upoważnionym użytkownikom.
Wymuszanie zmiany wpisów tajnych to praktyka polegająca na regularnej ich zmianie zgodnie z ustalonym harmonogramem lub na żądanie. Organizacje powinny również stosować wymuszanie zmiany wpisów tajnych, aby zapobiec przypadkowemu wyciekowi i naruszeniu wpisów tajnych przez nieautoryzowanych użytkowników. Wymuszanie zmiany wpisów tajnych gwarantuje ograniczenie czasu wykorzystania ich przez użytkowników oraz zapewnia, że nowo wygenerowane wpisy tajne są silne i niepowtarzalne.
Przechowywanie wpisów tajnych w zaszyfrowanym magazynie
Organizacje często pozostawiają wpisy tajne w niezabezpieczonych lokalizacjach, na przykład w kodzie źródłowym lub w plikach konfiguracyjnych w postaci zwykłego tekstu. Zakodowane wpisy tajne często stają się celem cyberprzestępców ze względu na łatwość dostępu. Organizacje powinny eliminować zakodowane wpisy tajne i inne niezabezpieczone metody przechowywania. Należy prawidłowo przechowywać wpisy tajne, korzystając z zaszyfrowanej metody, takiej jak narzędzie do zarządzania wpisami tajnymi. Narzędzie do zarządzania wpisami tajnymi przekształca wpisy tajne w postaci zwykłego tekstu w tekst zaszyfrowany, co sprawia, że są one nieczytelne dla nieautoryzowanych użytkowników. Zaszyfrowane wpisy tajne można odszyfrować tylko za pomocą klucza tajnego lub hasła.
Monitorowanie nieautoryzowanego dostępu
Bez względu na stopień zabezpieczeń organizacji, należy przygotować się na potencjalne naruszenia danych, regularnie monitorując nieautoryzowany dostęp i wdrażając plan reagowania na incydenty. Organizacje muszą mieć wgląd w to, kto uzyskuje dostęp do wpisów tajnych i jak są one wykorzystywane. Regularne monitorowanie pod kątem nieautoryzowanego dostępu umożliwia organizacjom ograniczenie skutków naruszeń danych lub zapobieganie im w przyszłości, poprzez natychmiastowe odebranie dostępu nieautoryzowanym użytkownikom i zmianę naruszonych danych uwierzytelniających.
Wykorzystanie scentralizowanego narzędzia do zarządzania wpisami tajnymi
Organizacje powinny wykorzystywać scentralizowane narzędzie do zarządzania wpisami tajnymi, aby zapewnić najwyższy poziom monitorowania wszystkich wpisów tajnych i prawidłowe zarządzanie nimi. Narzędzie do zarządzania wpisami tajnymi umożliwia organizacjom wdrożenie polityki zarządzania wpisami tajnymi w całym środowisku danych. Wykorzystanie narzędzia do zarządzania wpisami tajnymi umożliwia organizacjom łatwe śledzenie wszystkich wpisów tajnych w jednej lokalizacji i zagwarantowanie dostępu do nich tylko upoważnionym użytkownikom oraz systemom. Organizacje mogą sprawdzić, kto ma dostęp do wpisów tajnych i jak są one wykorzystywane. Mogą również chronić wpisy tajne, generując nowe i chroniąc je za pomocą haseł oraz MFA.
Zarządzaj wpisami tajnymi za pomocą rozwiązania Keeper Secrets Manager®
Najlepszym sposobem na zarządzanie wpisami tajnymi i wdrożenie najlepszych praktyk w zakresie zarządzania nimi w organizacji jest wykorzystanie menedżera wpisów tajnych. Menedżer wpisów tajnych umożliwia organizacjom śledzenie wszystkich wpisów tajnych i zapewnia ich ochronę za pomocą szyfrowania.
Keeper Secrets Manager (KSM) to oparte na chmurze rozwiązanie do zarządzania wpisami tajnymi oparte na zasadzie zero-trust i zero-knowledge, które umożliwia organizacjom zabezpieczenie wpisów tajnych w jednym miejscu. KSM umożliwia organizacjom zgromadzenie wpisów tajnych w centralnej lokalizacji z możliwością wglądu, integrację wpisów tajnych w infrastrukturze, zarządzanie dostępem i uprawnieniami do nich oraz automatyzację wymuszania zmiany wpisów tajnych i usuwanie zakodowanych danych uwierzytelniających.
Poproś o demo rozwiązania Keeper Secrets Manager, aby rozpocząć ochronę wpisów tajnych organizacji.