Platforma TikTok Shop jest ogólnie bezpieczna, ale należy zachować ostrożność podczas zakupów na każdej platformie internetowej. TikTok Shop to część platformy TikTok, która umożliwia zakup produktów
Czy wiesz, co pobierają pracownicy? W idealnej sytuacji wszystkie systemy i oprogramowanie IT wykorzystywane przez zostają wyraźnie zatwierdzone przez dział IT. W rzeczywistości zapewnienie pełnej kontroli nad siecią organizacji jest praktycznie niemożliwe.
Bez względu na to, czy chodzi o oprogramowanie do szybkich korekt, usługę w chmurze do przesyłania dużych plików marketingowych, czy aplikację komputerową ułatwiającą księgowanie, pracownicy w całej organizacji prawdopodobnie korzystają z bezpłatnego oprogramowania lub nawet płatnych kont bez wiedzy zespołu IT.
Tego typu nieautoryzowane wykorzystanie technologii nosi nazwę niezatwierdzonych zasobów IT i może narazić organizację na ryzyko.
Niezatwierdzone zasoby IT mogą zwiększyć powierzchnię ataku organizacji oraz podatność na ataki na łańcuch dostaw i inne rodzaje ryzyka. Niezatwierdzone lub niezweryfikowane oprogramowanie może też utrudniać działania na rzecz zgodności i powodować problemy z integracją z zatwierdzonymi systemami IT. Ponadto niezatwierdzone zasoby IT często są przyczyną zwiększonych kosztów i zajętych zasobów ze względu na możliwość korzystania przez pracowników w kilku zespołach z wielu narzędzi do wykonywania tych samych lub powiązanych zadań.
Keeper rozwiązuje ten problem, zapewniając zespołowi IT bezpieczeństwo, kontrolę i wgląd w oprogramowanie i usługi wykorzystywane przez organizację.
Dlaczego niezatwierdzone zasoby IT stają się coraz większym problemem
Proces uzyskiwania zgody na nowe oprogramowanie i konieczność składania wniosków do działów IT w firmie często uznawany jest za czasochłonny i złożony, zniechęcając pracowników.
W rezultacie pracownicy nie przestrzegają ustalonych zasad i przepisów, potajemnie kupują, instalują lub nawet tworzą oprogramowanie i platformy, aby szybciej zrealizować własne potrzeby.
W ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost wykorzystania niezatwierdzonych zasobów IT ze względu na wzrost popularności aplikacji i usług opartych na chmurze. 61% pracowników wyraża niezadowolenie z zasobów technologicznych w miejscu pracy, a 65% pracowników zdalnych przyznało się do korzystania z niezatwierdzonych zasobów IT.
Niestety stwierdzono liczne przypadki poważnych naruszeń danych na skutek wykorzystywania niezatwierdzonych zasobów IT. Szczególnym przykładem jest naruszenie popularnego rozwiązania z branży cyberbezpieczeństwa po naruszeniu danych uwierzytelniających pracownika wyższego szczebla. Atakujący uzyskał dostęp do danych uwierzytelniających pracownika, wykorzystując wersję serwera multimedialnego Plex ze znanymi lukami w zabezpieczeniach, do której nie zastosowano poprawek. Serwer multimedialny bez zastosowanych poprawek jest klasycznym przykładem niezatwierdzonych zasobów IT.
Dlaczego niezatwierdzone zasoby IT są problemem dla zespołów IT?
Rozproszony charakter niezatwierdzonych zasobów IT zwiększa złożoność procesu zarządzania, stanowiąc wyjątkowe wyzwanie dla zespołów IT.
- Brak widoczności: jedną z głównych przeszkód jest nieunikniony brak widoczności, ponieważ rozproszony i niekontrolowany charakter wykorzystania technologii w różnych działach utrudnia zespołom IT kompleksową identyfikację oraz monitorowanie nieautoryzowanych działań w organizacji. Brak przejrzystości stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa, ponieważ niezatwierdzone zasoby IT są dodatkowym elementem wpływającym na bezpieczeństwo, który znacznie zwiększa ryzyko naruszenia danych i cyberataków.
- Problemy ze zgodnością: wykorzystanie niezatwierdzonej technologii może prowadzić do braku zgodności z przepisami branżowymi i wewnętrznymi zasadami firmy, potencjalnie narażając organizację na konsekwencje prawne.
- Niechęć użytkowników: pracownicy mogą sprzeciwiać się przestrzeganiu zasad w zakresie IT, wybierając łatwość użycia i znajomość wybranych narzędzi, nawet jeśli stanowią one zagrożenie dla bezpieczeństwa. 82% specjalistów IT spotkało się z oporem zespołów po zaproponowaniu nowych narzędzi.
Ciekawostką jest dwojakie postrzeganie kwestii niezatwierdzonych zasobów IT przez specjalistów branży IT. 77% z nich dostrzega potencjalne korzyści wynikające z zastosowania niezatwierdzonych zasobów IT w postaci dużego wyboru narzędzi, które mogą zwiększyć produktywność i efektywność pracowników. Z drugiej strony nieautoryzowane narzędzia mogą stanowić poważne zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa.
Keeper® chroni organizacje przed lukami w zabezpieczeniach niezatwierdzonych zasobów IT
Rosnące wymagania działu IT, wydłużone terminy zatwierdzania oraz coraz większa liczba aplikacji na rynku skłaniają pracowników do samodzielnego poszukiwania narzędzi ułatwiających wykonywanie przydzielonych zadań.
Rozwiązanie Keeper Security do zarządzania uprzywilejowanym dostępem (PAM) to platforma nowej generacji, która umożliwia organizacjom wdrożenie szczegółowej kontroli dostępu, aby zapewnić dostęp do kluczowych systemów i zasobów wyłącznie uprawnionym pracownikom.
KeeperPAM™ zapewnia zestaw niezbędnych narzędzi ułatwiających ograniczenie zagrożeń dla bezpieczeństwa związanych z niezatwierdzonymi zasobami IT:
- Scentralizowane zarządzanie danymi uwierzytelniającymi: Keeper zapewnia scentralizowaną platformę do bezpiecznego przechowywania, udostępniania i wymuszania zmian danych uwierzytelniających, takich jak hasła, klucze dostępu i inne, gwarantując stosowanie bezpiecznych praktyk przez użytkowników.
- Maskowanie haseł: użytkownicy Keeper mogą maskować hasła podczas udostępniania rekordów danych uwierzytelniających z magazynu, umożliwiając odbiorcom wykorzystanie ich do logowania bez narażania na ataki oprogramowania rejestrującego naciśnięcia klawiszy, złośliwego oprogramowania oraz inne zaawansowane cyberataki.
- Usuwanie pracowników z organizacji: Keeper ułatwia proces usuwania pracowników z organizacji po zakończeniu współpracy dzięki takim funkcjom jak kontrola dostępu oparta na rolach i administracja delegowana. Po opuszczeniu organizacji przez pracownika administratorzy IT mogą łatwo przenieść jego magazyn do innego użytkownika bez utraty danych uwierzytelniających, jednocześnie uniemożliwiając byłemu pracownikowi dostęp do magazynu.
- Monitorowanie i alerty w czasie rzeczywistym: Keeper umożliwia monitorowanie aktywności użytkowników w czasie rzeczywistym oraz generowanie alertów o podejrzanych lub nieautoryzowanych działaniach, ograniczając potencjalne zagrożenia dla bezpieczeństwa.
- Audyt i raportowanie: kompleksowe funkcje Keeper w zakresie audytu i raportowania umożliwiają zespołom IT wgląd w aktywność użytkowników, wzorce dostępu i zmiany uprawnień, zapewniając tym samym ścieżkę audytu.
- Zarządzanie kluczami tajnymi: rozpowszechnianie kluczy tajnych jest jednym z głównych zagrożeń powodowanych przez wykorzystanie nieautoryzowanych narzędzi w środowisku IT. Keeper eliminuje rozpowszechnianie kluczy tajnych, usuwając zakodowane dane uwierzytelniające z kodu źródłowego, plików konfiguracyjnych i systemów ciągłej integracji/ciągłego wdrażania.
Architektura zero-trust i zero-knowledge rozwiązania Keeper gwarantuje dostęp do kluczy tajnych, danych uwierzytelniających i połączeń zdalnych wyłącznie upoważnionym użytkownikom.
Już dziś zamów wersję demo rozwiązania KeeperPAM, aby chronić organizację.