Platforma TikTok Shop jest ogólnie bezpieczna, ale należy zachować ostrożność podczas zakupów na każdej platformie internetowej. TikTok Shop to część platformy TikTok, która umożliwia zakup produktów
Główne różnice pomiędzy robakiem komputerowym a wirusem dotyczą sposobu ich rozprzestrzeniania się i aktywacji. Robaki rozprzestrzeniają się automatycznie na urządzenia za pośrednictwem sieci poprzez samoreplikację, a wirusy wykorzystują do tego celu pliki lub programy. Robaki nie wymagają interakcji człowieka do aktywacji i zainfekowania urządzenia, a w przypadku wirusów wymagane jest działanie użytkownika.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o kluczowych różnicach pomiędzy robakami a wirusami oraz jak chronić urządzenia i dane przed tymi dwoma rodzajami złośliwego oprogramowania.
Co to jest robak komputerowy?
Robak komputerowy to rodzaj złośliwego oprogramowania, które może samodzielnie się replikować i rozprzestrzeniać na różne urządzenia. Robaki komputerowe nie wymagają interakcji użytkownika do rozprzestrzeniania się. Po zainfekowaniu urządzenia za pośrednictwem luki w zabezpieczeniach, nieautoryzowanego wejścia w oprogramowaniu lub instalacji z dysku USB mogą zainfekować pozostałe urządzenia podłączone do tej samej sieci.
Załóżmy, że użytkownik połączył się z publiczną siecią Wi-Fi, a inna osoba w tej sieci ma robaka na komputerze. Robak może samodzielnie się replikować, aby zainfekować sieć Wi-Fi i wyszukać luki w zabezpieczeniach urządzeń użytkowników połączonych z tą siecią. Po znalezieniu luki w zabezpieczeniach robak wykorzystuje ją, samodzielnie replikując się na urządzenie oraz infekując je.
Czym jest wirus komputerowy?
Wirus komputerowy to rodzaj złośliwego oprogramowania, które wykorzystuje urządzenie hosta (nosiciela) do infekowania urządzeń i wymaga interakcji użytkownika w celu aktywacji. Na przykład wirus może znajdować się w załączniku do wiadomości e-mail. Jednak do zainfekowania urządzenia przez wirusa wymagane jest kliknięcie załącznika do wiadomości e-mail przez użytkownika. Po zainfekowaniu urządzenia wirus może się replikować i podłączyć do innych programów oraz plików na zainfekowanym komputerze.
Aby wirus rozprzestrzenił się na inny komputer, użytkownik musi wysłać go do innej osoby za pośrednictwem wiadomości zawierającej złośliwy plik. Następnie odbiorca musi kliknąć złośliwy plik z załącznika, aby jego urządzenie zostało zainfekowane wirusem.
Kluczowe różnice pomiędzy robakami a wirusami
Oto kilka kluczowych różnic pomiędzy robakami a wirusami.
Robaki rozprzestrzeniają się automatycznie, a wirusy wymagają interakcji użytkownika
Robaki rozprzestrzeniają się automatycznie, wyszukując do zainfekowania inne urządzenia połączone do tej samej sieci. Wirusy mogą zainfekować inne urządzenie wyłącznie po wysłaniu ich przez użytkownika do innej osoby, która wchodzi w interakcję z nośnikiem wirusa, na przykład złośliwym załącznikiem do wiadomości e-mail.
Robaki nie wymagają nośnika, wirusy tak
When worms spread, they spread themselves automatically by self-replicating and don’t need to attach themselves to a “host.” While viruses also self-replicate, they are only able to spread by attaching themselves to a program, which acts as the virus’ host. Without a host, viruses cannot spread across different devices.
Robaki mogą rozprzestrzeniać się szybciej niż wirusy
Robaki replikują się samodzielnie, dlatego mogą zainfekować urządzenia szybciej niż wirusy. Wirusy mogą infekować urządzenia tylko po interakcji użytkownika z zawierającym je plikiem lub programem, więc nie rozprzestrzeniają się tak szybko, jak robaki.
Robaki wykorzystują luki w zabezpieczeniach, wirusy nie muszą
Robaki wyszukują luki w zabezpieczeniach, które mogą wykorzystać. Powszechnie wykorzystywaną przez robaki luką w zabezpieczeniach jest oprogramowanie, które nie zostało zaktualizowane. Mogą to zrobić, ponieważ aktualizacje oprogramowania usuwają znane luki w zabezpieczeniach i dodają nowe funkcje zabezpieczeń.
Wirusy nie muszą szukać luk w zabezpieczeniach, aby je wykorzystać, ponieważ do zainfekowania urządzenia wystarczy kliknięcie złośliwego pliku, programu lub linku przez użytkownika.
Jak chronić urządzenia przed robakami i wirusami?
Oto kilka sposobów ochrony urządzeń przed robakami, wirusami oraz pozostałymi rodzajami złośliwego oprogramowania.
Nie klikaj podejrzanych linków i załączników
Nie należy klikać podejrzanych linków lub załączników, ponieważ mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie, które naraża dane poufne na ryzyko. W przypadku odebrania podejrzanego linku lub załącznika należy sprawdzić go przed kliknięciem.
Jak sprawdzić bezpieczeństwo linku
- Najedź kursorem na link bez klikania. Zwróć uwagę na rozbieżności lub podejrzany wygląd adresu strony internetowej. Nie klikaj linku mającego prowadzić do witryny Amazon.com, jeśli litera „o” została zastąpiona przez zero (Amaz0n.com).
- Bezpiecznie skopiuj adres strony internetowej, klikając go prawym przyciskiem myszy i wybierając opcję „skopiuj adres linku”, a następnie wklej go do raportu przejrzystości Google. Jeżeli przejście do określonej strony internetowej jest niebezpieczne, otrzymasz informację.
Jak sprawdzić bezpieczeństwo załącznika
- Sprawdź dokładnie, czy adres e-mail pasuje do osoby lub firmy, za którą podaje się nadawca.
- Zwróć uwagę na ostrzeżenia dotyczące wiadomości e-mail. Nie klikaj żadnych elementów wiadomości e-mail w przypadku otrzymania ostrzeżenia od dostawcy usługi poczty.
- Zeskanuj załącznik za pomocą oprogramowania antywirusowego. Użytkownik otrzymuje powiadomienie w przypadku wykrycia przez program antywirusowy złośliwego oprogramowania w załączniku do wiadomości e-mail.
Zwróć uwagę na złośliwe reklamy
Złośliwe reklamy to reklamy specjalnie przygotowane przez cyberprzestępców lub legalne reklamy z dołączonym złośliwym kodem. Celem złośliwych reklam jest nakłonienie użytkowników do ich kliknięcia, co umożliwi zainfekowanie urządzenia złośliwym oprogramowaniem.
Najlepiej unikać klikania wszystkich reklam. Jeśli chcesz zobaczyć reklamę produktu lub usługi, przejdź do oficjalnej strony internetowej firmy, aby uniknąć przypadkowego zainfekowania urządzenia złośliwym oprogramowaniem.
Aktualizuj oprogramowanie urządzenia
Robaki komputerowe wyszukują luki w zabezpieczeniach urządzeń i programów, aby je wykorzystać. System operacyjny urządzenia i aplikacje muszą być aktualne. Aktualizacje oprogramowania dodają nowe funkcje, usuwają luki w zabezpieczeniach, dodają nowe funkcje zabezpieczeń, naprawiają błędy i poprawiają wydajność.
Należy pobierać aktualizacje urządzeń, oprogramowania oraz aplikacji po ich opublikowaniu, aby zapobiec wykorzystaniu luk w zabezpieczeniach przez złośliwe oprogramowanie.
Unikaj korzystania z publicznych sieci Wi-Fi
Robaki komputerowe szybko rozprzestrzeniają się za pośrednictwem urządzeń połączonych z tą samą siecią. Każdy może połączyć się z publiczną siecią Wi-Fi, co stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Jeśli z publiczną siecią Wi-Fi połączy się użytkownik, na którego urządzeniu znajduje się robak, może on rozprzestrzeniać się na urządzenia pozostałych użytkowników połączonych z tą samą siecią.
Aby chronić urządzenia przed złośliwym oprogramowaniem i innymi cyberzagrożeniami, unikaj korzystania z publicznych sieci Wi-Fi, w których tego typu zagrożenia są powszechne.
Pobieraj aplikacje i oprogramowanie tylko z zaufanych źródeł
Należy pobierać aplikacje i oprogramowanie na urządzenia wyłącznie z zaufanych źródeł, takich jak Apple App Store lub sklep Google Play. Nigdy nie pobieraj aplikacji lub oprogramowania z innych, podejrzanych stron internetowych, ponieważ mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie, które infekuje urządzenia.
Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe
Po zainstalowaniu na komputerze program antywirusowy umożliwia wykrywanie i usuwanie złośliwego oprogramowania przed zainfekowaniem urządzenia. Oprogramowanie antywirusowe nieustannie skanuje komputer w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania, porównując kod z kodami znanego złośliwego oprogramowania przechowywanymi w bazie danych.
Po wykryciu złośliwego oprogramowania oprogramowanie antywirusowe izoluje je, a następnie usuwa, uniemożliwiając zainfekowanie urządzenia.
Jak Keeper® chroni dane przed robakami i wirusami
Robaki i wirusy to tylko dwa rodzaje złośliwego oprogramowania, przed którymi należy chronić dane. Mimo że najlepsze praktyki w zakresie cyberbezpieczeństwa, takie jak unikanie klikania złośliwych linków i załączników, aktualizowanie oprogramowania i niekorzystanie z publicznych sieci Wi-Fi mogą zmniejszyć ryzyko zainfekowania urządzeń, należy podjąć dodatkowe środki ostrożności w celu zapewnienia bezpieczeństwa danych poufnych.
Przechowywanie haseł i danych karty kredytowej w przeglądarce powoduje narażenie kont i pieniędzy na ryzyko. Po zainfekowaniu urządzenia złośliwe oprogramowanie może również zainfekować przeglądarkę i ukraść przechowywane w niej poufne dane. Zamiast przechowywać dane poufne, takie jak hasła, w przeglądarce, należy przechowywać je w przeznaczonym do tego celu menedżerze haseł, takim jak Keeper. Keeper wykorzystuje szyfrowanie zero-knowledge, aby zapewnić bezpieczeństwo danych poufnych i uniemożliwić do nich dostęp innym osobom.
Już dziś rozpocznij korzystanie z bezpłatnej 30-dniowej wersji próbnej rozwiązania Keeper, aby przekonać się, jak łatwo można chronić dane przed cyberzagrożeniami.