Przechowywanie haseł w Arkuszach Google wiąże się z kilkoma zagrożeniami, w tym brakiem domyślnego kompleksowego szyfrowania i brakiem możliwości bezpiecznego udostępniania. Mimo że Arkusze Google wykorzystują bezpieczny...
Zaktualizowano 30 listopada 2023 r.
Hasła są pierwszą linią obrony w zakresie ochrony tożsamości i informacji w Internecie. Aby zapewnić bezpieczeństwo swoich kont, należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa haseł. Jednak wiele osób ma powszechne błędne przekonania na temat bezpieczeństwa haseł, które mogą narazić ich hasła na ryzyko naruszenia bezpieczeństwa. Niektóre popularne mity na temat bezpieczeństwa haseł, którymi posługują się ludzie, to na przykład pogląd, że złożone hasła są lepsze niż dłuższe hasła, lub że częste zmienianie słabych haseł zapewnia bezpieczeństwo.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o sześciu najpopularniejszych mitach na temat bezpieczeństwa haseł i poznać prawdę na ich temat.
Mit 1: Znaki specjalne i liczby automatycznie wzmacniają hasło
Należy używać niepowtarzalnych znaków i cyfr, aby tworzone hasła były silne. Jednak znaki specjalne i cyfry nie wzmacniają automatycznie haseł, jeśli są używane w niewłaściwy sposób. Nieprawidłowe stosowanie znaków obejmuje dodawanie sekwencji numerycznych lub wykrzyknika na końcu hasła. Cyberprzestępcy stworzyli zaawansowaną technologię, która może z łatwością łamać hasła poprzez testowanie powszechnie używanych znaków specjalnych i cyfr.
Niektórzy ludzie używają wielokrotnie tych samych haseł, wierząc, że są bezpieczne, ponieważ dodali do nich znak specjalny lub cyfrę. Jednak wielokrotne używanie tego samego hasła lub jego odmiany nadal sprawia, że jest ono podatne na cyberataki, takie jak wypychanie danych uwierzytelniających – atak, w którym cyberprzestępca wykorzystuje sprawdzony zestaw danych uwierzytelniających do uzyskania dostępu do kilku kont.
Prawda:
Chociaż znaki specjalne i cyfry są elementami silnego hasła, nie wzmacniają automatycznie haseł. Aby utworzyć silne hasło, należy utworzyć losową kombinację wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych, które są niepowtarzalne dla każdego konta.
Mit 2: Złożone hasła są lepsze niż długie hasła
Wiele osób uważa, że złożone hasła będą chronić lepiej niż te długie. Jednak złożone hasła nie zapewnią ochrony, jeśli są zbyt krótkie. Cyberprzestępcy wykorzystują narzędzia i programy, które potrafią złamać hasła w ciągu kilku sekund, w zależności od jak są one złożone i długie. Jeśli hasła są krótkie i proste, cyberprzestępca może je złamać natychmiast w trakcie ataku. Im dłuższe i bardziej złożone są hasła, tym więcej czasu potrzeba cyberprzestępcom na ich złamanie.
Prawda:
Złożone hasła nie są lepsze niż długie hasła i odwrotnie. Aby zapobiec odgadnięciu danych uwierzytelniających przez ataki siłowe, hasła powinny być zarówno złożone, jak i długie – muszą mieć co najmniej 16 znaków.
Mit 3: Proste i łatwe do zapamiętania hasła są lepsze
Według raportu Keeper z 2022 r. w sprawie praktyk w zakresie haseł przeciętny użytkownik ma ponad 20 kont internetowych. W rezultacie wiele osób używa prostych haseł, które są łatwe do zapamiętania. Używają oni tych samych haseł lub ich odmian na wielu kontach, więc muszą zapamiętać tylko jedno hasło. Użytkownicy tworzą również hasła z danymi osobowymi, takimi jak imiona zwierząt domowych lub ulubione drużyny sportowe, ponieważ ułatwia to zapamiętanie hasła.
Takie praktyki w zakresie haseł są niebezpieczne i zwiększają podatność na cyberataki związane z hasłami. Wielokrotne używanie tych samych danych uwierzytelniających może narazić konta na ryzyko ataków z wykorzystaniem wypychania danych uwierzytelniających i naruszyć wiele kont internetowych.
Prawda:
Należy unikać używania prostych i łatwych do zapamiętania haseł, które są uważane za słabe, aby chronić swoje konta internetowe. Jeśli zapamiętanie silnych haseł do każdego konta jest dla Ciebie problemem, rozważ skorzystanie z menedżera haseł. Generuje on silne i niepowtarzalne hasła i przechowuje je w magazynie haseł. Wystarczy utworzyć i zapamiętać jedno silne hasło główne.
Mit 4: Siła haseł nie ma znaczenia, jeśli często je resetujesz
Niektórzy uważają, że nie muszą używać silnych haseł do ochrony swoich kont internetowych, jeśli często zmieniają hasła. Jednak częsta zmiana haseł nie ochroni przed cyberatakami. Niezależnie od tego, jak często zmieniasz hasła, cyberprzestępca może nadal złamać hasło, jeśli „tworzysz” ponownie używane wersje słabych haseł. Gdy ludzie resetują hasła, często używają odmiany starych haseł, co może łatwo doprowadzić do naruszenia kont. Zmiana haseł ochroni konta tylko wtedy, gdy zadbasz o to, aby były silne i niepowtarzalne.
Prawda:
Częste resetowanie haseł nie ochroni kont, jeśli używasz słabych haseł. Jeśli używasz silnych haseł, nie musisz często resetować haseł. Zazwyczaj zmiana haseł jest konieczna tylko wtedy, gdy konta są uprzywilejowane, zagrożone naruszeniem zabezpieczeń lub nieautoryzowany użytkownik uzyskał do nich dostęp.
Mit 5: Nie potrzebujesz MFA, jeśli hasło jest silne
Uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA) to środek bezpieczeństwa, który wymaga zastosowania dodatkowych metod uwierzytelniania. Po włączeniu MFA należy podać dane uwierzytelniające i co najmniej jedną metodę identyfikacji, taką jak jednorazowy kod, aby uzyskać dostęp do kont. MFA pomaga zapewnić dodatkową warstwę zabezpieczeń kont, gwarantując, że tylko upoważnieni użytkownicy mają do nich dostęp.
Niektórzy uważają, że nie muszą włączać MFA na swoich kontach, ponieważ używają silnych haseł. Jednak silne hasła mogą zostać naruszone, jeśli zostaną ujawnione podczas naruszenia bezpieczeństwa. Nawet jeśli dane uwierzytelniające zostaną skradzione, MFA pomoże chronić konta internetowe i uniemożliwi cyberprzestępcom dostęp do nich.
Prawda:
Niezależnie od tego, jak silne są hasła, one także mogą zostać naruszone. Należy włączyć MFA, aby chronić swoje konta internetowe przed naruszeniami.
Mit 6: Możesz udostępniać hasła zaufanym osobom
Udostępnianie haseł to udostępnianie danych uwierzytelniających innym osobom w celu umożliwienia im dostępu do kont. Użytkownicy często udostępniają rodzinie hasła do usług streamingowych lub współpracownikom do narzędzi internetowych. Udostępnianie haseł za pomocą niezaszyfrowanych metod, takich jak wiadomości e-mail lub wiadomości tekstowe, może narazić konta na naruszenie. Te metody udostępniania haseł mogą zostać łatwo przechwycone lub zhakowane przez cyberprzestępców.
Prawda:
Udostępnianie haseł nawet zaufanym osobom może narażać konta na naruszenie. Aby bezpiecznie zapewnić innym dostęp do kont, należy korzystać z zaszyfrowanych metod udostępniania haseł.
Jak menedżer haseł chroni hasła
Aby chronić swoją tożsamość w Internecie, należy przestrzegać zasad higieny haseł. Dobra higiena haseł obejmuje używanie silnych, niepowtarzalnych haseł i włączanie MFA. Jednak przestrzeganie zasad higieny haseł bez pomocy menedżera haseł może być trudne.
Menedżer haseł to narzędzie, które bezpiecznie przechowuje dane osobowe, takie jak dane uwierzytelniające, numery kart kredytowych i inne dane poufne, i zarządza nimi w zaszyfrowanym magazynie. Dzięki menedżerowi haseł nie musisz się przejmować się zapamiętywaniem wszystkich haseł i posiłkować się używaniem słabych haseł. Menedżer haseł może zidentyfikować słabe hasła i zasugerować sposoby ich wzmocnienia. Ułatwia również logowanie do kont, ponieważ jest zgodny z różnymi systemami i często zawiera funkcję automatycznego wypełniania.
Keeper Security oferuje rozwiązanie do zarządzania hasłami, które jest chronione przez szyfrowanie zero-trust i zero-knowledge. Gwarantuje to, że tylko Ty masz dostęp do swoich danych osobowych. Rozpocznij korzystanie z bezpłatnej wersji próbnej rozwiązania Keeper® Password Manager i zacznij stosować najlepsze praktyki w zakresie bezpieczeństwa haseł.