Do typowych oszustw w aplikacji Messenger na Facebooku należą prośby o podanie kodów uwierzytelniania, fałszywe strony organizacji charytatywnych z prośbą o darowizny, wiadomości dotyczące porad inwestycyjnych i fałszywe...
Zaktualizowano 3 lipca 2023 r.
Ataki na łańcuch dostaw stanowią wyraźne i aktualne zagrożenie dla organizacji we wszystkich branżach, ale wiele firm je lekceważy. Aby chronić się przed atakami na łańcuch dostaw, organizacje powinny określić wymogi w zakresie bezpieczeństwa dla dostawców, stosować model Zero-Trust, regularnie aktualizować oprogramowanie i przygotować plan reagowania na incydenty.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o atakach na łańcuch dostaw i o tym, jak uchronić organizację przed tego typu cyberatakami.
Czym jest atak na łańcuch dostaw?
A supply chain attack is a type of cyber attack in which an organization is breached because of a vulnerability in its software or hardware supply chain. In most cases, this vulnerability is linked to vendors that have weak cybersecurity postures.
W przypadku ataku na łańcuch dostaw firma, w której dojdzie do początkowego naruszenia, nie jest ostatecznym celem. Rzeczywistymi celami są klienci i partnerzy biznesowi tej firmy, co jest głównym powodem, dla którego ataki na łańcuch dostaw często uderzają w dostawców usług zarządzanych (MSP), deweloperów SaaS i inne organizacje sprzedające oprogramowanie i usługi IT. Włamując się do sieci jednego dostawcy usług, cyberprzestępcy uzyskują dostęp do dziesiątek, a nawet setek lub tysięcy innych organizacji, w tym międzynarodowych firm i instytucji rządowych. Dostawca, a także organizacje będące ofiarami, mogą ponieść szkody zarówno finansowe, jak i związane z reputacją, które są trudne do naprawienia.
Jak zapobiegać atakom na łańcuch dostaw?
Chociaż nie ma sposobu, aby całkowicie zapobiec atakom w łańcuchu dostaw, istnieje kilka działań, które organizacje powinny wykonać, aby zmniejszyć ryzyko związane z łańcuchem dostaw. Oto kilka z nich.
Określenie wymogów w zakresie bezpieczeństwa dla dostawców
Organizacje powinny ustanowić jasne i kompleksowe wymagania dotyczące bezpieczeństwa dla swoich dostawców i wymagać od nich udowodnienia, że ich kontrole bezpieczeństwa są solidne. Powinny wymagać, aby dostawcy posiadali certyfikat bezpieczeństwa SOC 2 typu 2, ISO 27001 lub podobny. Te dwa certyfikaty to rygorystyczne standardy bezpieczeństwa i zgodności, które pokazują, że sprzedawcom można zaufać w zakresie danych poufnych.
Korzystanie z modelu zabezpieczeń Zero-Trust
Wdrożenie architektury bezpieczeństwa Zero-Trust i kompleksowej kontroli bezpieczeństwa haseł, w tym stosowanie silnych, niepowtarzalnych haseł dla każdego konta, włączenie uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA) na wszystkich kontach, które je obsługują i wdrożenie systemu Enterprise Password Management (EPM). Zero-Trust to struktura bezpieczeństwa, która wymaga ciągłego uwierzytelniania wszystkich użytkowników i urządzeń przed uzyskaniem przez nich dostępu do systemów i urządzeń.
Wdrożenie rozwiązania do zarządzania uprzywilejowanym dostępem (PAM)
PAM odnosi się do sposobu, w jaki organizacje zarządzają i zabezpieczają konta, które mają dostęp do wysoce poufnych systemów i danych. Wdrożenie PAM jest ważne dla organizacji, ponieważ pracownicy powinni mieć dostęp wyłącznie do systemów i danych, których potrzebują do wykonywania swojej pracy i żadnych innych. Gdy pracownicy mają większy dostęp, niż potrzebują, organizacje są narażone na zagrożenia wewnętrzne i naruszenia, które narażają dane poufne i systemy.
Rozwiązanie PAM, takie jak KeeperPAM™, pomaga organizacjom zapobiegać ruchowi bocznemu w ich sieci poprzez odpowiednią segmentację oraz kontrolowanie dostępu użytkowników, urządzeń i aplikacji za pomocą kontroli dostępu opartej na rolach (RBAC) i dostępu na zasadzie niezbędnych minimalnych uprawnień.
Aktualizacja oprogramowania
Aktualizacje oprogramowania, oprogramowania sprzętowego i urządzeń mają kluczowe znaczenie dla wzmocnienia infrastruktury każdej organizacji. Aktualizacje te zawierają poprawki, które usuwają znane luki w zabezpieczeniach. Gdy oprogramowanie nie jest aktualizowane w odpowiednim czasie, cyberprzestępcy mogą wykorzystywać luki w oprogramowaniu w celu przeprowadzania cyberataków.
Aktualizacje powinny być instalowane natychmiast po ich udostępnieniu, aby uniemożliwić cyberprzestępcom wykorzystanie znanych luk w zabezpieczeniach.
Przygotowanie planu reagowania na incydenty
Aby przygotować się na wszelkie potencjalne ataki w łańcuchu dostaw, organizacje powinny mieć gotowy plan reagowania. Plan reagowania na incydenty określa procedury i obowiązki, których należy przestrzegać w przypadku cyberataku lub naruszenia bezpieczeństwa w organizacji.
Ochrona organizacji przed atakami na łańcuch dostaw
Nie pozwól, aby Twoja organizacja padła ofiarą ataku na łańcuch dostaw lub jakiegokolwiek innego cyberataku. Zachowaj proaktywność i zacznij podejmować niezbędne środki w celu ograniczenia ryzyka, aby Twoja organizacja nie musiała radzić sobie z konsekwencjami.
Poproś o demo rozwiązania KeeperPAM już dziś, aby dowiedzieć się, jak Keeper może pomóc Twojej organizacji ograniczyć ryzyko ataku na łańcuch dostaw.