Do typowych oszustw w aplikacji Messenger na Facebooku należą prośby o podanie kodów uwierzytelniania, fałszywe strony organizacji charytatywnych z prośbą o darowizny, wiadomości dotyczące porad inwestycyjnych i fałszywe...
W przypadku zhakowania konta bankowego należy natychmiast skontaktować się z bankiem, zmienić hasło konta bankowego i zablokować raport zdolności kredytowej. Szybkie działanie po wykryciu zhakowania konta bankowego jest niezbędne ze względu na zagrożenie środków finansowych.
Czytaj dalej, aby poznać typowe oznaki zhakowania konta bankowego i dowiedzieć się, co należy zrobić w przypadku zhakowania konta bankowego.
Oznaki zhakowania konta bankowego
Następujące oznaki wskazują na zhakowanie konta bankowego:
- Nie możesz zalogować się na konto mimo wprowadzenia prawidłowych danych uwierzytelniających
- Po uzyskaniu dostępu do konta widoczne są nietypowe transakcje
- Otrzymujesz wiadomości o podejrzanej aktywności nieautoryzowanego użytkownika
- Karta zostaje odrzucona podczas próby jej użycia
- Brak pieniędzy na koncie
Gdy zauważysz, że konto zostało zhakowane, haker najprawdopodobniej zdążył już zablokować dostęp do konta, wypłacić pieniądze z konta bankowego lub zrealizować liczne zakupy za pomocą karty ofiary. Bank może rozpoznać podejrzaną aktywność, anulować nieuczciwe oczekujące obciążenia oraz wydać nową kartę kredytową lub debetową.
Działania, które należy podjąć natychmiast po wykryciu zhakowania konta bankowego
Mimo szoku lub paniki po zhakowaniu konta bankowego należy natychmiast wykonać określone działania, aby chronić pieniądze i prywatność.
1. Skontaktuj się z bankiem
Natychmiast po wykryciu zhakowania konta bankowego skontaktuj się z bankiem, dzwoniąc pod numer telefonu znajdujący się na odwrocie karty kredytowej lub debetowej. Im szybciej nastąpi kontakt z bankiem, tym większe są szanse na ograniczenie strat finansowych. Większość banków udostępnia dane kontaktowe określonego działu na potrzeby zgłaszania oszustwa, ale wystarczy skontaktować się z dowolnym pracownikiem lokalnego oddziału, który przekieruje Cię do właściwej osoby. Bank powinien również zapewniać opcję zablokowania konta, co zostanie omówione poniżej.
2. Zmień hasło konta bankowego
Jeśli nadal masz dostęp do konta bankowego, natychmiast zmień hasło do konta, aby chronić dane. Jeśli na koncie bankowym używasz hasła, które jest wykorzystywane do innych kont w Internecie, zmień też hasła na wszystkich innych kontach. Keeper Password Manager umożliwia nie tylko szybką zmianę wszystkich haseł, ale także tworzenie silnych i niepowtarzalnych haseł do wszystkich kont za pomocą wbudowanego generatora haseł. Hasło tworzone do konta bankowego powinno mieć długość co najmniej 16 znaków, zawierać kombinację dużych i małych liter, cyfr oraz symboli i nie powinno być wykorzystywane na żadnym innym koncie.
3. Włącz uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA) na koncie bankowym
Jak najszybciej skonfiguruj uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA) na koncie bankowym. MFA to dodatkowa warstwa zabezpieczeń dla konta, wymagająca oprócz podania nazwy użytkownika i hasła zastosowania dodatkowego potwierdzenia tożsamości przed uzyskaniem dostępu. Przykłady MFA to kod PIN, skanowanie odcisku palca, kod z aplikacji uwierzytelniającej lub lokalizacja geograficzna użytkownika. Włączenie MFA na koncie bankowym uniemożliwia dostęp do danych właściciela nawet w przypadku naruszenia jego nazwy i hasła. Na przykład włączenie wymogu zastosowania rozpoznawania obrazu twarzy lub odcisku palca przy każdy logowaniu do konta bankowego uniemożliwi dostęp do niego innym osobom.
4. Zablokuj raport zdolności kredytowej
Nalleży zablokować raport zdolności kredytowej, kontaktując się z każdym z trzech głównych biur informacji kredytowej (Experian, TransUnion i Equifax w Stanach Zjednoczonych), aby chronić pieniądze i tożsamość. Zablokowanie raportu zdolności kredytowej uniemożliwia uzyskanie dostępu do niego i przyznawanie nowych kredytów lub linii kredytowych. Chroni to przed kradzieżą tożsamości lub oszustwem w przypadku uzyskania dostępu do konta bankowego przez nieupoważnionego użytkownika i próby otwarcia linii kredytowej w imieniu właściciela konta.
5. Zgłoś nieuczciwe obciążenia w banku
Po powiadomieniu banku o zhakowaniu konta należy zgłosić wszelkie nieuczciwe obciążenia, aby uniknąć poniesienia kosztów. Zwykle można to zrobić za pośrednictwem rozmowy telefonicznej, strony internetowej lub aplikacji banku. Należy zgłosić takie obciążenia natychmiast po ich wykryciu. Przygotuj odpowiednie dowody nieuczciwych obciążeń dla banku. Nie zawsze istnieje gwarancja odzyskania pieniędzy, ale im szybciej nastąpi zgłoszenie, tym większe prawdopodobieństwo odzyskania środków i uniknięcia dalszych nieuczciwych obciążeń.
6. Zwracaj uwagę na podejrzaną aktywność
Zwróć uwagę na podejrzaną aktywność nie tylko na koncie bankowym, ale także na pozostałych kontach. Jak wspomniano powyżej, wykorzystywanie tego samego hasła do konta bankowego i innych kont w Internecie umożliwia hakerowi wykorzystanie danych uwierzytelniających logowania na kilku stronach internetowych i uzyskanie dostępu do danych użytkownika. Zwróć uwagę na wszelkie podejrzane transakcje i próby logowania na kontach.
Czy otrzymam zwrot pieniędzy w przypadku zhakowania mojego konta bankowego?
Niestety nie ma gwarancji zwrotu pieniędzy w przypadku zhakowania konta bankowego. Jeśli nieuczciwe transakcje zostaną zgłoszone natychmiast po ich wykryciu, bank prawdopodobnie uzna zasadność zgłoszenia i zwróci środki. Jednak możliwość działania banku w tym zakresie zależy od skradzionej kwoty, czasu, który upłynął od oszustwa do jego zgłoszenia oraz sposobu wypłaty pieniędzy z konta bankowego. Czasami jedynym sposobem na odzyskanie pieniędzy jest podjęcie kroków prawnych przeciwko osobie, która je ukradła. W przypadku anonimowego oszusta odzyskanie środków w ten sposób nie będzie możliwe.
Chroń konto bankowe przed próbami zhakowania
Zhakowanie konta bankowego może wiązać się z poważnymi konsekwencjami, dlatego należy wiedzieć, jak chronić pieniądze i tożsamość przed kradzieżą. Łatwym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa konta bankowego jest wykorzystanie rozwiązania Keeper Password Manager, które umożliwia wygenerowanie losowego i bezpiecznego hasła do konta oraz przechowywanie go w bezpiecznym magazynie cyfrowym.
Rozpocznij korzystanie z bezpłatnej 30-dniowej wersji próbnej rozwiązania Keeper Password Manager, aby chronić konto bankowe i pozostałe konta przed zhakowaniem.