Możesz chronić się przed kradzieżą tożsamości, chroniąc numer ubezpieczenia społecznego i inne poufne dokumenty, regularnie sprawdzając swoje raporty kredytowe, korzystając z narzędzia do monitorowania dark web i nie udo...
Złośliwe oprogramowanie może zainfekować urządzenie na wiele sposobów, na przykład podczas pobierania bezpłatnej gry lub filmu. Do oznak zainfekowania urządzenia złośliwym oprogramowaniem należą losowe wyskakujące okienka, blokowanie lub spowolnienie, nieoczekiwane ograniczenie miejsca w pamięci masowej i aplikacje, których instalowania użytkownik nie pamięta.
Czytaj dalej, aby poznać 10 najczęstszych oznak zainfekowania urządzenia złośliwym oprogramowaniem, dowiedzieć się, jak usunąć złośliwe oprogramowanie z urządzenia oraz jak chronić urządzenia przed zainfekowaniem.
1. Pojawiają się losowe wyskakujące okienka
Wyświetlanie losowych wyskakujących okienek jest oznaką zainfekowania urządzenia złośliwym oprogramowaniem. Złośliwe oprogramowanie może wyświetlać reklamy na urządzeniu podczas wyszukiwania w Internecie, a ich kliknięcie, nawet w celu zamknięcia, może prowadzić do zbierania danych użytkownika. Tego typu wyskakujące okienka mogą zawierać treści dla dorosłych lub ostrzeżenie o zainfekowaniu urządzenia. Może to być nawet żądanie zapłaty okupu. Bez względu na komunikat wyświetlany przez wyskakujące okienka, ich losowe wyświetlanie wskazuje na duże prawdopodobieństwo zainfekowania urządzenia złośliwym oprogramowaniem.
2. Urządzenie działa wolniej
Spowolnienie działania urządzenia może oznaczać zainfekowanie złośliwym oprogramowaniem. Aktywne złośliwe oprogramowanie zużywa zasoby urządzenia, powodując spowolnienie jego działania. Na przykład oznaką zainfekowania urządzenia złośliwym oprogramowaniem może być problem z załadowaniem przeglądarki internetowej.
3. Często występujące blokowanie i awarie urządzenia
Jeśli w tle działa wiele aplikacji, złośliwe oprogramowanie przeciąża system operacyjny, co powoduje blokowanie i awarię urządzenia. Nawet jeśli użytkownik korzysta tylko z jednej aplikacji, złośliwe oprogramowanie może wykorzystywać znaczne ilości zasobów urządzenia, co jest przyczyną blokowania i awarii.
4. Lampka kontrolna aparatu pozostaje włączona
Po uruchomieniu aplikacji wykorzystującej aparat przedni urządzenia lampka kontrolna aparatu zazwyczaj zmienia kolor na zielony. Jeśli lampka kontrolna aparatu pozostaje aktywna po zamknięciu takiej aplikacji lub aparatu, może to oznaczać zainfekowanie urządzenia złośliwym oprogramowaniem. Jeśli użytkownik nie korzysta z aplikacji, która wymaga użycia aparatu, aktywna lampka kontrolna może być oznaką dostępu hakera do kamery lub mikrofonu urządzenia.
5. Niespodziewany brak miejsca w pamięci masowej
Zainfekowanie urządzenia przez złośliwe oprogramowanie może prowadzić do znacznego użycia pamięci. Niespodziewany brak miejsca w pamięci masowej może oznaczać zainfekowanie urządzenia złośliwym oprogramowaniem. Więcej informacji na temat zwolnienia miejsca w pamięci masowej urządzenia po usunięciu złośliwego oprogramowania można znaleźć poniżej.
6. Strona główna przeglądarki została losowo zmieniona
Złośliwe oprogramowanie może atakować przeglądarkę internetową. Po zainfekowaniu urządzenia haker będzie mógł zmienić ustawienia przeglądarki, w tym stronę główną. Na przykład zmiana strony dotychczasowej strony głównej przeglądarki internetowej z Google na nieznaną użytkownikowi, podejrzaną stronę internetową jest najprawdopodobniej wynikiem zainfekowania urządzenia przez złośliwe oprogramowanie.
7. Nowe rozszerzenia przeglądarki i aplikacje, których użytkownik nie instalował
Podobnie jak w przypadku zmiany strony głównej przeglądarki, infekcje złośliwym oprogramowaniem mogą umożliwić hakerom pobranie rozszerzeń przeglądarki i innych aplikacji na urządzenie. W przypadku braku zachowania ostrożności przez użytkownika złośliwe oprogramowanie może pozostać na urządzeniu bez jego wiedzy. Należy uważnie przejrzeć rozszerzenia i aplikacje w celu potwierdzenia, że zostały świadomie zainstalowane.
8. Przekierowanie użytkownika przez przeglądarkę
Innym objawem zainfekowania przez złośliwe oprogramowanie związanym z przeglądarką internetową jest przekierowanie użytkownika na podejrzane strony internetowe. Niektóre rodzaje złośliwego oprogramowania mogą mieć wpływ na przeglądarkę internetową i przekierowywać użytkownika na sfałszowane strony internetowe. Sfałszowane strony internetowe naśladują prawdziwe strony internetowe, różniąc się od nich w niewielkim stopniu, na przykład znakami w adresie URL. Sfałszowane strony internetowe mają na celu nakłonienie użytkownika do wprowadzenia prywatnych informacji, numeru karty kredytowej lub danych uwierzytelniających. W odróżnieniu od legalnej strony internetowej prowadzi to do przekazania danych użytkownika cyberprzestępcy. Częste przekierowania użytkownika na sfałszowane strony internetowe oznaczają zainfekowanie urządzenia złośliwym oprogramowaniem.
9. Nietypowy wzrost użycia danych połączenia z Internetem
Niespodziewany wzrost użycia danych połączenia z Internetem może oznaczać zainfekowanie urządzenia złośliwym oprogramowaniem. W przypadku zauważalnego spowolnienia działania przeglądarki internetowej należy sprawdzić wykorzystanie przepustowości sieci w celu ustalenia, czy jest to spowodowane złośliwym oprogramowaniem.
Nietypowy wzrost użycia danych połączenia z Internetem może być spowodowany przez specjalny rodzaj złośliwego oprogramowania zwanego koniem trojańskim. Konie trojańskie infekują urządzenie złośliwym oprogramowaniem, podszywając się pod legalne oprogramowanie lub pliki. Po zainstalowaniu oprogramowania lub pliku na urządzeniu konie trojańskie umożliwiają hakerom szpiegowanie i kradzież prywatnych informacji użytkownika. Należy zawsze potwierdzić legalność plików i oprogramowania, aby zapobiec zainfekowaniu urządzenia przez złośliwe oprogramowanie tego typu.
10. Podejrzane próby logowania na konta w Internecie
Otrzymywanie licznych wiadomości e-mail lub powiadomień z kont w Internecie dotyczących podejrzanych prób logowania może oznaczać naruszenie kont. Tego typu podejrzane próby logowania mogą być podejmowane przez cyberprzestępcę w celu uzyskania dostępu do kont w Internecie i rozpowszechniania złośliwego oprogramowania. W takich sytuacjach najlepiej używać silnych i niepowtarzalnych haseł oraz uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA), aby chronić konta przed dostępem hakerów.
Jak usunąć złośliwe oprogramowanie z urządzenia
Na szczęście można wykonać kilka prostych działań, aby usunąć złośliwe oprogramowanie z urządzenia.
Natychmiast przerwij połączenie z Internetem
Po stwierdzeniu zainfekowania urządzenia przez złośliwe oprogramowanie należy przerwać połączenie z Internetem. Uniemożliwi to wysłanie większej ilości prywatnych danych do hakerów. Do momentu usunięcia złośliwego oprogramowania z urządzenia należy unikać korzystania z Internetu.
Przeprowadź skanowanie urządzenia za pomocą oprogramowania antywirusowego
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na usunięcie złośliwego oprogramowania z urządzenia jest użycie oprogramowania antywirusowego. Zainstalowanie oprogramowania antywirusowego umożliwia skanowanie urządzenia w poszukiwaniu wirusów lub złośliwego oprogramowania, a następnie ich usunięcie. Oprogramowanie antywirusowe skanuje urządzenie w celu wykrycia znanych wirusów w kodzie obecnym na urządzeniu. W przypadku dopasowania program antywirusowy usuwa plik lub aplikację, eliminując złośliwe oprogramowanie.
Usuń podejrzane pliki i aplikacje
Najbezpieczniej jest usunąć pliki lub aplikacje, których użytkownik nie rozpoznaje. Takie podejrzane pliki lub aplikacje mogą zawierać złośliwe oprogramowanie, dlatego ich usunięcie prowadzi do usunięcia złośliwego oprogramowania z urządzenia.
Włącz tryb awaryjny
Większość urządzeń ma funkcję trybu awaryjnego, w którym uruchamiane jest tylko niezbędne oprogramowanie. Włączenie trybu awaryjnego znacznie ułatwia usunięcie złośliwego oprogramowania, ponieważ zapobiega dalszej infiltracji urządzenia użytkownika. Aby włączyć tryb awaryjny, wykonaj następujące czynności:
W przypadku komputerów Mac
- Uruchom ponownie komputer Mac, a następnie naciśnij i przytrzymaj klawisz Shift
- Po wyświetleniu logo Apple puść Shift i zaloguj się
W przypadku komputerów PC
- Uruchom ponownie komputer, a następnie naciśnij i przytrzymaj klawisz Shift, wybierając opcję Zasilanie → Uruchom ponownie
- Po ponownym uruchomieniu komputera przejdź do ekranu Wybierz opcję
- Wybierz Rozwiązywanie problemów → Opcje zaawansowane → Ustawienia uruchamiania
- Kliknij Uruchom ponownie i poczekaj na wyświetlenie ekranu z listą opcji
- Wybierz opcję 4 lub F4
Przywróć ustawienia fabryczne urządzenia
Przed przywróceniem ustawień fabrycznych urządzenia należy wykonać kopię zapasową wszystkich danych, w przeciwnym razie zostaną one bezpowrotnie utracone. Po utworzeniu kopii zapasowej urządzenia można bezpiecznie przywrócić ustawienia fabryczne, co spowoduje usunięcie całej zawartości, w tym złośliwego oprogramowania. Może to być konieczne w przypadkach, gdy inne sposoby usunięcia złośliwego oprogramowania nie okażą się skuteczne.
Chroń urządzenia przed złośliwym oprogramowaniem
Złośliwe oprogramowanie zostało opracowane tak, aby nie wzbudzać podejrzeń, dlatego należy wiedzieć nie tylko jak je usunąć, ale także jak zapobiegać zainfekowaniu urządzeń. Należy aktualizować oprogramowanie urządzeń, ponieważ najnowsze aktualizacje zawierają poprawki błędów, nowe funkcje zabezpieczeń i dodatkowe środki ochrony urządzenia przed złośliwym oprogramowaniem. Zachowaj ostrożność po otrzymaniu podejrzanych linków lub załączników, ponieważ mogą stanowić próbę wyłudzania informacji poprzez pobranie złośliwego oprogramowania na urządzenie. Unikaj zapisywania haseł w przeglądarce internetowej, zamiast tego przechowując je w menedżerze haseł, który szyfruje prywatne informacje i zapewnia ich bezpieczeństwo.
Już dziś rozpocznij korzystanie z bezpłatnej 30-dniowej wersji próbnej rozwiązania Keeper Password Manager, aby bezpiecznie przechowywać hasła i prywatne informacje.