Hasło jest naruszone, gdy wycieknie w wyniku naruszenia danych i zostanie udostępnione w dark webie, umożliwiając innym uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do kont online. Ryzyko to wynika
Złośliwe oprogramowanie to program, który został celowo zaprojektowany w celu zakłócenia działania systemów komputerowych i urządzeń. W 2022 r. na całym świecie przeprowadzono 5,5 miliarda ataków z użyciem złośliwego oprogramowania. Cyberprzestępcy często wykorzystują złośliwe oprogramowanie, aby zakłócić działanie systemu, przejąć kontrolę nad urządzeniem, szpiegować aktywność w Internecie lub ukraść dane osobowe użytkownika w celu uzyskania korzyści finansowych. Ataki na użytkowników przy użyciu złośliwego oprogramowania są przeprowadzane za pomocą takich metod jak wyłudzanie informacji, wyłudzanie informacji przez SMS i wyłudzanie informacji przez telefon. Tego typu zwodnicze praktyki mają na celu skłonienie użytkowników do pobrania złośliwego oprogramowania, co umożliwia cyberprzestępcom uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do poufnych informacji i danych.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak dostarczane jest złośliwe oprogramowanie i jak zapobiegać atakom z użyciem złośliwego oprogramowania.
W jaki sposób przeprowadzane są ataki cyberprzestępców
Dwa najczęstsze sposoby atakowania użytkowników przez cyberprzestępców to wyłudzanie informacji za pośrednictwem poczty e-mail oraz inżynieria społeczna.
Wyłudzanie informacji za pośrednictwem poczty e-mail
Wyłudzanie informacji za pośrednictwem poczty e-mail jest jednym z typowych sposobów atakowania użytkowników przez cyberprzestępców. Cyberprzestępcy często wysyłają wiadomości e-mail, które podszywają się pod legalnych nadawców, takich jak instytucja bankowa lub znajomy i zawierają złośliwy link albo plik. Próbują nakłonić ofiarę do kliknięcia linku lub załącznika, ponaglając do pilnego działania.
Inżynieria społeczna
Inżynieria społeczna to technika psychologicznego manipulowania ofiarami w celu nakłonienia ich do przekazania prywatnych informacji lub wykonania określonej czynności. Statystyki pokazują, że 70-90% naruszeń danych jest wynikiem inżynierii społecznej, co sprawia, że jest to jedno z największych zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa organizacji oraz użytkowników indywidualnych. Cyberprzestępcy wykorzystują wszelkie dostępne informacje na potrzeby atakowania ofiar. Nadmierne udostępnianie informacji w mediach społecznościowych może zapewnić cyberprzestępcom dodatkowe dane, które wykorzystają do zwiększenia wiarygodności cyberzagrożeń.
Jak dostarczane jest złośliwe oprogramowanie
Złośliwe oprogramowanie jest często dostarczane za pośrednictwem złośliwych stron internetowych, ataków drive-by-download, po kliknięciu przez użytkownika złośliwych linków lub załączników i niezamierzonym pobraniu złośliwego oprogramowania.
Złośliwe strony internetowe
Sfałszowane strony internetowe to złośliwe strony internetowe zaprojektowane tak, aby naśladować legalne strony internetowe na potrzeby oszukiwania użytkowników. Adres URL (adres strony internetowej) sfałszowanej strony przypomina adres URL strony, pod którą się podszywa, ale występują niewielkie różnice. Na przykład adres URL może zawierać zero zamiast litery „O”. Celem sfałszowanych stron internetowych jest nakłonienie użytkowników do udostępnienia poufnych informacji, takich jak dane uwierzytelniające logowania, numery kart kredytowych i dane konta bankowego.
Klikanie złośliwych linków lub załączników
Ofiary ataków z użyciem złośliwego oprogramowania najczęściej nieświadomie klikają złośliwe linki lub załączniki z wiadomości e-mail, wiadomości tekstowych lub sfałszowanych stron internetowych. Kliknięcie złośliwego linku może prowadzić do przypadkowego ujawnienia danych osobowych lub danych uwierzytelniających na fałszywej stronie internetowej albo do pobrania złośliwego oprogramowania na urządzenie.
Ataki typu drive-by-download
Drive-by-download to cyberatak, w którym złośliwe oprogramowanie jest instalowane na urządzeniu użytkownika bez jego wiedzy. Do zainfekowania urządzenia nie jest wymagane kliknięcie elementu przez ofiarę, ponieważ tego typu atak jest wymierzony w luki w zabezpieczeniach (błędy zabezpieczeń, brak aktualizacji, nieudane aktualizacje) systemu operacyjnego urządzenia. Na przykład, przejście na stronę internetową ze złośliwym kodem może spowodować natychmiastowe zainfekowanie urządzenia w ramach ataku typu drive-by-download.
Pobieranie niezaufanego oprogramowania
Innym sposobem na zainfekowanie przez użytkownika urządzenia złośliwym oprogramowaniem jest pobranie aplikacji lub usługi ze złośliwej strony internetowej nieznanego pochodzenia. Cyberprzestępcy często nakłaniają użytkowników do pobrania oprogramowania, przedstawiając je jako doskonałą lub bezpłatną ofertę. Na przykład, użytkownik chce pobrać aplikację na telefon, ale jest ona płatna. Okazuje się, że istnieje strona internetowa, która oferuje bezpłatną wersję aplikacji, z czego korzysta użytkownik. Pobranie aplikacji ze strony internetowej nieznanego pochodzenia może prowadzić do natychmiastowego zainfekowania urządzenia.
Pięć sposobów zapobiegania atakom z użyciem złośliwego oprogramowania
Oto pięć sposobów ochrony przed atakiem z użyciem złośliwego oprogramowania.
1. Aktualizowanie oprogramowania
Należy aktualizować oprogramowanie, ponieważ aktualizacje zawierają nowe funkcje zabezpieczeń, usuwają luki w zabezpieczeniach i błędy. Regularne aktualizowanie oprogramowania nie tylko poprawia jego wydajność, ale również usuwa luki w zabezpieczeniach urządzenia, co znacząco utrudnia cyberprzestępcom przeprowadzenie ataku z użyciem złośliwego oprogramowania.
2 Korzystanie z oprogramowania antywirusowego
Oprogramowanie antywirusowe to program przeznaczony do wykrywania i usuwania wszelkich znanych wirusów komputerowych i złośliwego oprogramowania przed zainfekowaniem urządzenia. Po zainstalowaniu oprogramowanie antywirusowe nieustannie skanuje przychodzące pliki i przysyłane programy, porównując ich zawartość z bazą danych o znanych wirusach i złośliwym oprogramowaniu. Po wykryciu wirusa lub złośliwego oprogramowania program antywirusowy poddaje je kwarantannie i usuwa złośliwe pliki, zanim zainfekują urządzenie.
3. Sprawdzanie, czy załącznik do wiadomości e-mail jest bezpieczny
Przed kliknięciem załącznika do wiadomości e-mail należy zawsze sprawdzić, czy jest on bezpieczny. Potwierdzenie bezpieczeństwa załączników umożliwia uniknięcie przypadkowego zainstalowania złośliwego oprogramowania na urządzeniu. Oto trzy wskazówki dotyczące sprawdzania bezpieczeństwa załącznika do wiadomości e-mail.
- Uważnie sprawdź nadawcę wiadomości e-mail
- Nie otwieraj załączników wiadomości e-mail oznaczonych jako spam
- Korzystaj z oprogramowania antywirusowego do skanowania załączników
4. Pobieranie wyłącznie z zaufanych źródeł
Do najlepszych praktyk należy pobieranie plików wyłącznie z zaufanych źródeł, co zapewnia bezpieczeństwo urządzenia i danych. Przed pobraniem pliku zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, aby uniknąć pobrania złośliwego oprogramowania:
- Upewnij się, że pobierany plik jest oficjalną aplikacją lub pochodzi z oficjalnej strony internetowej
- Zobacz, czy w adresie URL nie występują błędy gramatyczne lub ortograficzne
- Korzystaj z oprogramowania antywirusowego
- Unikaj pobierania oprogramowania lub aplikacji z nieznanych stron internetowych
5. Korzystanie z menedżera haseł
Rozważ zakup menedżera haseł ułatwiającego zapobieganie atakom z użyciem złośliwego oprogramowania. Menedżery haseł przechowują dane uwierzytelniające logowania wraz z powiązanym adresem URL. Jeśli po przejściu na stronę internetową menedżer haseł nie wypełnia automatycznie danych uwierzytelniających, oznacza to, że adres tej strony internetowej nie pasuje do zapisanego w magazynie haseł i należy natychmiast opuścić ją, ponieważ prawdopodobnie jest to sfałszowana strona internetowa.
Zabezpiecz się przed złośliwym oprogramowaniem
Złośliwe oprogramowanie jest głównym zagrożeniem dla użytkowników indywidualnych oraz organizacji. Umiejętność rozpoznawania próby ataku z użyciem złośliwego oprogramowania jest równie ważna, co wdrożenie środków ostrożności na potrzeby ochrony danych.
Zakup menedżera haseł takiego jak Keeper® może ułatwić użytkownikom oraz organizacji bezpieczne zarządzanie wszystkimi hasłami i poufnymi dokumentami, oraz ich przechowywanie w zaszyfrowanym magazynie. Keeper automatycznie wypełnia dane uwierzytelniające logowania, co ułatwia zapobieganie wprowadzaniu danych uwierzytelniających użytkownika na sfałszowanych stronach internetowych.
Zarejestruj się, aby skorzystać z bezpłatnej 30-dniowej wersji próbnej dla użytkowników indywidualnych lub 14-dniowej wersji próbnej dla firm i chronić użytkowników oraz organizację przed zainfekowaniem złośliwym oprogramowaniem.