Wiele organizacji nadal nie wdrożyło rozwiązania PAM, ponieważ może to być kosztowny i złożony proces. Chociaż jest to prawdą w przypadku niektórych starszych rozwiązań PAM, organizacje powinny zwrócić
Zarządzanie uprzywilejowanym dostępem (PAM) chroni najważniejsze systemy i konta organizacji przed nieautoryzowanym dostępem, dlatego ważne jest wdrożenie dobrej strategii PAM. Do najlepszych praktyk w zakresie opracowania dobrej strategii PAM należą: wdrożenie dostępu na zasadzie niezbędnych minimalnych uprawnień, monitorowanie kont uprzywilejowanych, stosowanie najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa haseł, regularne stosowanie uwierzytelniania wieloskładnikowego i przeprowadzanie audytów.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o zarządzaniu uprzywilejowanym dostępem i poznać siedem najlepszych praktyk, które należy wdrożyć w celu ochrony danych uprzywilejowanych.
Znaczenie zarządzania uprzywilejowanym dostępem
Zarządzanie uprzywilejowanym dostępem to proces zabezpieczania kont z uprzywilejowanym dostępem do poufnych systemów, baz danych, aplikacji i infrastruktury sieciowej oraz zarządzania nimi. PAM odgrywa ważną rolę w zapewnieniu organizacji zdolności do ochrony poufnych informacji i zapobiegania naruszeniom bezpieczeństwa. Rozwiązanie PAM zapewnia organizacjom pełną widoczność w całej infrastrukturze danych, co zwiększa bezpieczeństwo i pomaga zachować zgodność z przepisami, takimi jak RODO, HIPAA i SOX.
Siedem najlepszych praktyk PAM, których należy przestrzegać w organizacjach
Aby opracować dobrą strategię PAM, organizacje muszą przestrzegać tych siedmiu najlepszych praktyk.
1. Nadawanie dostępu na zasadzie niezbędnych minimalnych uprawnień
Wdrożenie dostępu na zasadzie niezbędnych minimalnych uprawnień zmniejsza powierzchnię ataku w organizacji, minimalizuje zagrożenia wewnętrzne i zapobiega ruchom wewnątrz sieci. Zasada niezbędnych minimalnych uprawnień to koncepcja cyberbezpieczeństwa, zgodnie z którą użytkownicy powinni mieć dostęp sieciowy do informacji i systemów tylko w stopniu niezbędnym do wykonywania swoich zadań. Ograniczenie dostępu do kont uprzywilejowanych i możliwości tych kont umożliwia organizacjom ograniczenie potencjalnych punktów wejścia nieautoryzowanego dostępu i skutków naruszenia danych. Aby wdrożyć dostęp na zasadzie niezbędnych minimalnych uprawnień, organizacje powinny zainwestować w rozwiązanie PAM. Jest to scentralizowane narzędzie, które umożliwia organizacjom zabezpieczanie kont uprzywilejowanych i zarządzanie nimi.
2. Monitorowanie aktywności kont uprzywilejowanych
Organizacje muszą identyfikować wszystkie konta uprzywilejowane w swojej sieci i odpowiednio nimi zarządzać. Podczas identyfikacji kont uprzywilejowanych należy usunąć wszelkie niepotrzebne konta, aby ograniczyć liczbę kont uprzywilejowanych. Organizacje muszą sprawdzić, czy konta uprzywilejowane mają odpowiedni poziom dostępu. Następnie należy sprawdzić, kto ma dostęp do kont uprzywilejowanych i jak są one wykorzystywane. Pomoże to zidentyfikować nietypowe zachowania nieautoryzowanych użytkowników i natychmiast usunąć ich z konta. Rozwiązania PAM często zawierają funkcje zarządzania kontami uprzywilejowanymi i monitorowania sesji uprzywilejowanych, które umożliwiają organizacjom zarządzanie uprawnieniami użytkowników i monitorowanie ich aktywności.
3. Stosowanie dostępu „just-in-time”
Dostęp „just-in-time” oznacza zwiększanie uprawnień użytkowników (ludzi i urządzeń) w czasie rzeczywistym, przy czym długość sesji jest ograniczona czasowo. Zapewnia to użytkownikom i maszynom uprzywilejowany dostęp do zasobów tylko wtedy, gdy jest to potrzebne. Ogranicza dostęp do zasobów uprzywilejowanych do określonego czasu i gwarantuje, że użytkownicy nie mają uprzywilejowanego dostępu na czas dłuższy, niż potrzebują. Pomaga to zapobiegać niewłaściwemu wykorzystaniu uprzywilejowanego dostępu przez zagrożenia wewnętrzne i poruszaniu się nieautoryzowanych użytkowników w sieci. Rozwiązanie PAM umożliwia organizacjom stosowanie dostępu „just-in-time” do kont uprzywilejowanych w celu zapewnienia dostępu tymczasowego.
4. Segmentacja sieci
Segmentacja sieci organizacji dzieli ją oraz izoluje jej części w celu kontrolowania dostępu użytkowników do poufnych informacji. Segmenty sieci są wydzielane w zależności od rodzaju poufnych zasobów i użytkowników, którzy muszą uzyskiwać do nich dostęp. Organizacje mogą tworzyć segmenty sieci, korzystając z rozwiązania PAM do monitorowania dostępu i zarządzania nim. Ogranicza to dostęp do całej sieci i pozwala użytkownikom na dostęp tylko do zasobów niezbędnych do wykonywania powierzonych zadań. Segmentacja sieci zapobiega poruszaniu się cyberprzestępców wewnątrz całej sieci i ogranicza nieautoryzowanych użytkowników tylko do tego jej segmentu, do którego uzyskali dostęp. Aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo sieci, organizacje mogą tworzyć mikrosegmenty, dodatkowo izolując części sieci w ramach segmentów.
5. Przyjęcie najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa haseł
Aby chronić konta uprzywilejowane, organizacje powinny stosować najlepsze praktyki w zakresie bezpieczeństwa haseł. Cyberprzestępcy próbują wykorzystywać ataki na hasła, takie jak atak siłowy do złamania danych uwierzytelniających kont uprzywilejowanych. Organizacje muszą zabezpieczać konta uprzywilejowane za pomocą silnych i niepowtarzalnych haseł. Długie i złożone, silne hasła utrudniają cyberprzestępcom ich odgadnięcie lub złamanie. Każde konto uprzywilejowane powinno mieć niepowtarzalne hasło, aby zapobiec naruszeniu wielu kont w wyniku wypychania danych uwierzytelniających.
Organizacje muszą również dbać o prawidłowe przechowywanie haseł w menedżerze haseł. Menedżer haseł to narzędzie, które bezpiecznie przechowuje hasła i zarządza nimi w zaszyfrowanym cyfrowo magazynie. Magazyn haseł jest chroniony przez wiele warstw szyfrowania i można uzyskać do niego dostęp tylko przy użyciu hasła głównego. Zapobiega to wykorzystywaniu złośliwego oprogramowania przez cyberprzestępców do kradzieży haseł przechowywanych w niezaszyfrowanych lokalizacjach. Menedżer haseł ułatwia również rozpoznawanie słabych haseł i zachęca użytkowników do ich wzmocnienia. Niektóre menedżery haseł umożliwiają także pracownikom bezpieczne udostępnianie haseł za pomocą metod takich jak jednorazowe udostępnianie. Rozwiązania PAM często oferują opcje zarządzania hasłami, które umożliwiają organizacjom zrozumienie praktyk pracowników w zakresie haseł i egzekwowanie najlepszych praktyk dotyczących bezpieczeństwa haseł.
6. Wymaganie stosowania MFA
Wymóg stosowania uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA) w przypadku kont uprzywilejowanych jest niezbędny do zapewnienia dodatkowych warstw zabezpieczeń, sprawiając, że dostęp mają tylko upoważnieni użytkownicy. MFA to protokół bezpieczeństwa, który wymaga od użytkowników zastosowania więcej niż jednej metody uwierzytelniania w celu uzyskania dostępu do usługi, aplikacji lub bazy danych. Weryfikacja tożsamości przy użyciu MFA wymaga od użytkowników zastosowania różnych rodzajów czynników uwierzytelniania. Różne rodzaje czynników uwierzytelniania to coś, co wiesz, coś, co masz, coś, czym jesteś i miejsce, gdzie jesteś. Na przykład użytkownik musi podać hasło lub kod PIN, które zna, wraz z kluczem bezpieczeństwa lub jednorazowym hasłem czasowym (TOTP) z aplikacji uwierzytelniającej. Rozwiązania PAM z funkcjami zarządzania hasłami umożliwiają organizacjom egzekwowanie stosowania MFA na kontach uprzywilejowanych.
7. Regularne audyty uprawnień
Po wprowadzeniu strategii PAM organizacje muszą regularnie przeprowadzać audyty, aby zapobiec przenikaniu uprawnień. Proces ten polega na stopniowym zwiększaniu dostępu do sieci poza zakres niezbędny do wykonywania powierzonych zadań. Często zdarza się to w wyniku braku scentralizowanego systemu PAM. Regularne audyty uprawnień w rozwiązaniu PAM umożliwiają organizacjom sprawdzenie, czy użytkownicy mają uprawnienia niezbędne do wykonywania powierzonych im zadań, i usunięcie uprawnień, których nie potrzebują. Regularne audyty uprawnień pomagają również organizacjom określić, które konta należy usunąć, ponieważ nie są już używane.
Korzystaj z rozwiązania Keeper® do zarządzania kontami uprzywilejowanymi
Najlepszym sposobem na zabezpieczenie kont uprzywilejowanych i zarządzanie nimi jest skorzystanie z rozwiązania PAM. Dzięki rozwiązaniu PAM organizacje mogą zarządzać, kto może uzyskać dostęp do kont uprzywilejowanych, do czego może uzyskać dostęp i jakie są zabezpieczenia kont uprzywilejowanych. KeeperPAM™ to Privileged Access Manager stosujący zasady zero-trust i zero-knowledge, który zapewnia organizacjom pełną widoczność, bezpieczeństwo i kontrolę nad każdym uprzywilejowanym użytkownikiem w sieci. Łączy w sobie rozwiązania Keeper Enterprise Password Manager (EPM), Keeper Secrets Manager® (KSM) i Keeper Connection Manager® (KCM) w celu zabezpieczenia haseł, danych uwierzytelniających, wpisów tajnych, uprawnień i połączeń w jednym narzędziu.