Przechowywanie haseł w Arkuszach Google wiąże się z kilkoma zagrożeniami, w tym brakiem domyślnego kompleksowego szyfrowania i brakiem możliwości bezpiecznego udostępniania. Mimo że Arkusze Google wykorzystują bezpieczny...
Ataki na hasła są jednym z najczęstszych rodzajów cyberataków. Występują, gdy ktoś próbuje uzyskać dostęp do kont, odgadując lub kradnąc dane uwierzytelniające do logowania. Możesz zapobiegać atakom na hasła, włączając uwierzytelnianie wieloskładnikowe i używając silnych, niepowtarzalnych haseł do swoich kont. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak chronić się przed tego typu atakami.
Czym są ataki na hasła?
Ataki na hasła polegają na uzyskaniu dostępu do konta poprzez skuteczne odgadnięcie lub próbę odgadnięcia hasła do konta przez nieupoważnionego użytkownika. W większości przypadków cyberprzestępcy używają zautomatyzowanych programów, aby wypróbować tysiące możliwych kombinacji haseł, dopóki nie znajdą jednego, które zadziała.
Tego typu ataki są bardzo powszechne, ponieważ użytkownicy wybierają łatwe do odgadnięcia hasła do swoich kont i często używają tego samego hasła na wielu kontach, co sprawia, że są bardziej podatni na ataki na hasła.
Rodzaje ataków na hasła
Istnieje wiele różnych rodzajów ataków na hasła. Oto kilka najczęstszych.
Atak słownikowy
Ataki słownikowe wykorzystują popularne słowa lub zwroty znajdujące się w słownikach do naruszenia danych uwierzytelniających użytkowników. Aby zapobiec złamaniu hasła w wyniku ataku słownikowego, najlepiej użyć losowych liter, cyfr i symboli, które nie tworzą prawdziwego słowa.
Atak siłowy
Ataki siłowe wykorzystują metodę prób i błędów do odgadnięcia danych uwierzytelniających do logowania, kluczy bezpieczeństwa lub innych danych poufnych. Ponowne używanie haseł stało się powszechną praktyką i wystarczy jedno ujawnione hasło, aby cały system lub zbiór danych uwierzytelniających stał się podatny na naruszenie.
Atak z użyciem keyloggera
Keyloggery to szkodliwe lub złośliwe oprogramowanie, które dostaje się na urządzenie za pośrednictwem punktu dostępu. Zainfekowane oprogramowanie, wiadomości e-mail, pliki lub programy oparte na chmurze mogą służyć jako punkty wejścia dla keyloggera. Gdy keylogger dostanie się na urządzenie użytkownika, rejestruje każde naciśnięcie klawisza w celu zebrania poufnych informacji, takich jak dane uwierzytelniające do logowania. Keyloggery są niezwykle niebezpieczne, ponieważ są trudne do wykrycia. Mogą z łatwością wykryć ponowne użycie haseł, ujawniając dane uwierzytelniające do logowania na wielu kontach.
Atak z użyciem rozpylania haseł
Rozpylanie haseł, znane również jako atak z użyciem rozpylania haseł, ma miejsce, gdy cyberprzestępca próbuje uzyskać dostęp do wielu kont w jednej domenie przy użyciu popularnych haseł. Atakujący może uzyskać dostęp do setek kont za pomocą jednej próby, jeśli użyje listy popularnych słabych haseł, takich jak 123456 lub 111111.
Atak z wypychaniem danych uwierzytelniających
Wypychanie danych uwierzytelniających to rodzaj cyberataku, w którym cyberprzestępcy gromadzą i ponownie wykorzystują już naruszone dane konta, aby uzyskać dostęp do nowych kont lub usług w Internecie. Według raportu Keeper o praktykach w zakresie haseł w USA 56% respondentów przyznało, że używa tego samego hasła do wielu kont. Ponowne używanie haseł stało się powszechną praktyką i sprawia, że ataki na hasła, takie jak wypychanie danych uwierzytelniających, są skuteczne przy próbach uzyskania dostępu do wielu kont.
Są to jedne z najczęstszych ataków na hasła, które wskazują na rosnącą potrzebę lepszego zarządzania hasłami i odpowiedniej higieny haseł.
Zapobieganie atakom na hasła
Zrozumienie typowych ataków na hasła i zagrożeń z nimi związanych jest pierwszym krokiem w kierunku zapobiegania im. Oto kilka innych wskazówek dotyczących zapobiegania typowym atakom na hasła.
Nie używaj ponownie haseł
Ponowne używanie haseł stało się jedną z najczęstszych praktyk i przynosi więcej szkody niż pożytku. Wiele osób używa ponownie tych samych haseł na wielu kontach, ponieważ łatwiej i szybciej jest je zapamiętać, niż tworzyć nowe hasła. Jednak ponowne używanie haseł jest ogromnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa, ponieważ sprawia, że wszystkie konta stają się podatne na jedno naruszenie i ułatwia cyberprzestępcom dostęp do wielu kont jednego użytkownika poprzez uzyskanie dostępu do jednego konta.
Włącz uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA)
Uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA) zwiększa bezpieczeństwo kont i chroni przed najczęstszymi cyberatakami poprzez uwierzytelnianie użytkownika przed zalogowaniem. Po wdrożeniu MFA użytkownik musi skorzystać z wielu składników weryfikacyjnych, takich jak kod jednorazowy, odpowiedź na pytanie zabezpieczające lub użycie uwierzytelniania biometrycznego.
Twórz silne, niepowtarzalne hasła do wszystkich swoich kont
Silne i niepowtarzalne hasła są najlepszą ochroną przed atakami na hasła, ponieważ utrudniają cyberprzestępcom odgadnięcie haseł. Tworzenie haseł, które są trudne do odgadnięcia przez cyberprzestępców, nie musi być skomplikowane, nie wspominając już o tym, że tworzenie haseł, które są silne i niepowtarzalne, ale także łatwe do zapamiętania jest niemal niemożliwe.
Właśnie w taki sposób menedżer haseł, taki jak Keeper, ułatwia życie i zwiększa bezpieczeństwo. Menedżer haseł Keeper przechowuje wszystkie hasła i dane poufne w magazynie cyfrowym opartym na chmurze, do którego można uzyskać dostęp tylko za pomocą hasła głównego – jedynego hasła, które musisz zapamiętać. Przechowywanie haseł w menedżerze haseł ułatwia śledzenie, ochronę i udostępnianie haseł oraz zarządzanie nimi w jednym miejscu, a menedżer haseł Keeper będzie również generował hasła do kont, które są silne i niepowtarzalne, dzięki czemu użytkownik nie musi tego robić.
Zawsze zwracaj uwagę na podejrzaną aktywność na swoich kontach
Świadomość tego, co dzieje się na Twoich kontach, jest również ważna dla zapewnienia bezpieczeństwa kont przed atakami na hasła. Niezależnie od tego, czy chodzi o monitorowanie prób logowania, czy też zaobserwowanie na koncie aktywności, której się nie wykonywało, im większa świadomość użytkownika, tym szybciej może on podjąć działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa konta.
Ochrona przed atakami na hasła
Niestety ataki na hasła nie ustaną w najbliższej przyszłości, dlatego ważne jest, aby zainwestować w narzędzie, które pomoże Ci zapewnić bezpieczeństwo danych uwierzytelniających. Menedżer haseł Keeper jest jednym z najłatwiejszych narzędzi, które możesz wprowadzić do swojego codziennego życia i wykonuje całą ciężką pracę związaną z zapamiętywaniem haseł, zwalniając Cię z tego obowiązku.
Zabezpiecz się przed atakami na hasła – już dziś wypróbuj bezpłatnie menedżera haseł firmy Keeper.