Hasło jest naruszone, gdy wycieknie w wyniku naruszenia danych i zostanie udostępnione w dark webie, umożliwiając innym uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do kont online. Ryzyko to wynika
Coraz częściej w organizacjach wdraża się oprogramowanie chmurowe. Według firmy Gartner w 2020 r. łączne wydatki użytkowników końcowych na usługi w chmurze wyniosły 270 mld USD. Prognozy wskazują, że do 2022 r. całkowita kwota wzrośnie do oszałamiających 397,5 mld USD.
Według firmy Arcserve do 2025 r. będzie przechowywanych w chmurze ponad 100 zettabajtów danych. Dla lepszego zrozumienia: zettabajt odpowiada miliardowi terabajtów.
Ale czy usługi w chmurze są lepsze od rozwiązania lokalnego? Porównajmy różnice, aby sprawdzić, która opcja jest odpowiednia dla Twojej firmy.
Chmura a usługa lokalna: jaka jest różnica?
Główną różnicą między menedżerem haseł w chmurze i lokalnym jest sposób ich wdrażania i korzystania z nich. Obydwa rozwiązania zapewniają organizacjom bezpieczny sposób przechowywania i udostępniania danych uwierzytelniających w firmie, ale czy jedna opcja jest lepsza od drugiej?
Przyjrzyjmy się niektórym różnicom między systemami zarządzania hasłami w chmurze i lokalnymi, aby określić, który z nich jest najlepszą opcją dla Ciebie i Twojego zespołu.
Łatwość użycia
Rozwiązania w chmurze umożliwiają Tobie i Twojemu zespołowi natychmiastowe rozpoczęcie pracy. Po zarejestrowaniu się w systemie zarządzania hasłami w chmurze, takim jak Keeper, wszyscy użytkownicy uzyskują natychmiastowy dostęp do swoich magazynów haseł. Każdy może rozpocząć zapoznawanie się z usługą.
Ponadto rozwiązania w chmurze są często niezwykle łatwe w obsłudze, ponieważ dostawca usług tworzy ten produkt zarówno dla firm, jak i indywidualnych konsumentów. Ponieważ rozwiązania chmurowe są dostępne w chmurze, można z nich korzystać na wielu urządzeniach, o ile użytkownik ma dostęp do Internetu.
Lokalne menedżery haseł wymagają więcej pracy przy konfiguracji, ponieważ musisz je wdrażać indywidualnie na komputerach użytkowników końcowych. Użytkownicy są ograniczeni do korzystania z menedżera haseł na danym urządzeniu, na którym jest on zainstalowany. Poziom trudności dla użytkowników w przypadku rozwiązań lokalnych różni się w zależności od rozwiązania, ale ogólnie rzecz biorąc, lokalne menedżery haseł mają bardziej strome krzywe uczenia się niż opcje oparte na chmurze.
Skalowalność
Wraz z rozwojem zespołu możesz łatwo dodawać dodatkowych użytkowników do subskrypcji menedżera haseł w chmurze, co ułatwia włączanie pracowników do zespołu i usuwanie ich z niego. Kontrole dostępu oparte na rolach umożliwiają udostępnianie rekordów na podstawie zespołów i stanowisk. Po prostu dodaj nowych użytkowników do pakietu, gdy tylko zespół zatrudni kolejną osobę.
Skalowanie firmy przy użyciu lokalnego systemu zarządzania hasłami może być znacznie trudniejsze. Wymaga to dodatkowych serwerów i zmian infrastrukturalnych, które kosztują czas, wysiłek i pieniądze. Gdy nowy pracownik dołączy do zespołu, może to wymagać zainstalowania nowego sprzętu i oprogramowania, zwiększenia miejsca do przechowywania danych i przeznaczenia dodatkowych pracowników na tworzenie nowych systemów.
Bezpieczeństwo
Usługi lokalne są przechowywane wewnętrznie, co zmniejsza (ale nie eliminuje) ryzyko naruszenia danych. Atakujący mogą nadal naruszać instalacje lokalne, najpierw infiltrując sieć, a następnie naruszając poszczególne maszyny.
Ponadto lokalne rozwiązania muszą być poprawiane i aktualizowane ręcznie – co jest żmudnym i czasochłonnym procesem dla zapracowanych administratorów IT. Rozwiązania oparte na chmurze są automatycznie aktualizowane i poprawiane przez dostawcę rozwiązań. Z tego powodu menedżery haseł oparte na chmurze są prawdopodobnie bezpieczniejsze niż rozwiązania lokalne.
Niezawodność
Lokalne menedżery haseł oferują użytkownikom ciągły dostęp do wszystkich ich danych uwierzytelniających, nawet gdy są offline. Pełna kontrola danych jest ważnym powodem, dla którego organizacje wybierają rozwiązanie lokalne.
Usługi oparte na chmurze są niezawodne, ale ponieważ dostawca chmury jest odpowiedzialny za utrzymanie usługi, zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że rozwiązanie przestanie działać. Infrastruktury chmurowe mogą mieć okresy konserwacji, przez co będą niedostępne. Chociaż niektóre usługi chmury publicznej oferują dostęp offline, nie wszystkie tak robią.
Koszt
Ogromną korzyścią wynikającą z systemu zarządzania hasłami opartego na chmurze jest elastyczność kosztów w zależności od wielkości zespołu i wszelkich dodatkowych funkcji, które możesz dodać. Usługi w chmurze są zazwyczaj rozliczane według liczby użytkowników, co czyni je idealnymi dla szybko rozwijającej się firmy. Ponadto, jeśli zdecydujesz, że nie chcesz już korzystać z określonego systemu zarządzania hasłami w chmurze, możesz łatwo przejść do konkurencji.
Koszty rozwiązania lokalnego obejmują koszty początkowe, koszty wdrożenia i koszty utrzymania. Rozwiązania lokalne wymagają dużej inwestycji kapitałowej na początek. Ponadto musisz wziąć pod uwagę bieżące koszty sprzętu serwerowego, zużycie energii i miejsce. Po zainwestowaniu w tę infrastrukturę przejście na inną może być trudne.
Zarządzanie hasłami lokalnie a w chmurze: ostateczna decyzja
Niezależnie od tego, czy inwestujesz w lokalny system zarządzania hasłami, czy menedżer haseł w chmurze, obie opcje oferują funkcje, takie jak generator haseł, wypełnianie formularzy karty kredytowej lub monitorowanie Dark Webu.
Zespoły poszukujące łatwej w obsłudze, opłacalnej i skalowalnej opcji powinny wybrać dostawcę usług w chmurze. Menedżery haseł w chmurze są niezawodne i bezpieczne, ale należy również dołożyć należytej staranności w znalezieniu rozwiązania zgodnego z wymogami w Twojej branży.
Zespoły, które szukają pełnej kontroli nad wszystkimi systemami i pełnego wewnętrznego bezpieczeństwa, mogą preferować lokalny system zarządzania hasłami. Należy jednak pamiętać, że inwestycja w rozwiązanie lokalne jest kosztowna i wymaga więcej obsługi. Po zainwestowaniu w systemy lokalne przejście na alternatywną opcję może być w przyszłości trudne.
Keeper to oparty na chmurze menedżer haseł odpowiedni dla firm i przedsiębiorstw każdej wielkości. Oprócz zarządzania hasłami usługa Keeper oferuje rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa, takie jak zarządzanie wpisami tajnymi i pulpitem zdalnym.
Skontaktuj się z członkiem naszego zespołu, aby dowiedzieć się, jak usługa Keeper może zapewnić ochronę Twojemu zespołowi.
Najczęściej zadawane pytania
Czy menedżery haseł oparte na chmurze są bezpieczne?
Tak, eksperci ds. cyberbezpieczeństwa uważają, że systemy zarządzania hasłami oparte na chmurze są bezpieczne i stanowią bezpieczne rozwiązanie do ochrony danych uwierzytelniających.
Jaki jest najlepszy menedżer haseł oparty na chmurze dla przedsiębiorstw?
Najlepszym menedżerem haseł dla przedsiębiorstw opartym na chmurze jest Keeper. Keeper zapewnia również bezpieczeństwo i zgodność z zasadami zero-trust i zero-knowledge, ujednolicając Enterprise Password Management (EPM), Secrets Management (SM) i Privileged Connection Management (PCM) – wszystko to oparte na naszym zastrzeżonym modelu szyfrowania zero-knowledge.