Przechowywanie haseł w Arkuszach Google wiąże się z kilkoma zagrożeniami, w tym brakiem domyślnego kompleksowego szyfrowania i brakiem możliwości bezpiecznego udostępniania. Mimo że Arkusze Google wykorzystują bezpieczny...
Zaktualizowano 11 maja 2023 r.
Bezpieczne hasło zawiera losowe litery, cyfry i znaki o minimalnej długości 16 znaków. Zapamiętywanie silnych haseł jest trudne, dlatego często te same hasła są używane na wielu kontach. Chociaż wielokrotne używanie haseł ułatwia ich zapamiętanie, naraża również wszystkie konta korzystające z tego hasła na ryzyko, jeśli cyberprzestępca będzie w stanie je złamać.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak rozpocząć generowanie bezpiecznych haseł, aby chronić dane osobowe przed dostaniem się w niepowołane ręce.
Co sprawia, że hasło jest bezpieczne?
Bezpieczne hasło jest długie i złożone. Bezpieczne hasła powinny mieć co najmniej 16 znaków. Powinny również zawierać duże i małe litery, a także cyfry i symbole. Co najważniejsze, bezpieczne hasła powinny być unikalne i nigdy nie powinny być używane ponownie na wielu kontach.
Jakie są zagrożenia związane ze słabym hasłem?
Słabe hasła są poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa online, ponieważ mogą być łatwo złamane i umożliwiają dostęp do ważnych danych osobowych umożliwiających identyfikację osoby, takich jak konto bankowe, adres i dane kontaktowe.
Niektóre cechy słabych haseł to:
- Korzystanie ze słów słownikowych, takich jak hasło, biurko, komputer itp. Używanie słów słownikowych w hasłach naraża konto na ataki słownikowe.
- Używanie znaków blisko siebie na klawiaturze, takich jak qwerty, 1q2w3 lub 123zxcv. Te hasła mogą wyglądać na bezpieczne, ale mogą być szybko złamane na podstawie sekwencyjnych odmian klucza.
- Hasła zawierające 6 znaków lub mniej.
Słabe lub naruszone hasła są przyczyną 80% udanych naruszeń danych. Hasła są często jedyną rzeczą chroniącą Twoją własność intelektualną, dostęp do sieci i poufne informacje.
Stosowanie słabych haseł i praktyk, takich jak wielokrotne używanie tych samych haseł, może ułatwić cyberprzestępcom uzyskanie dostępu do Twoich informacji poprzez cyberataki wykorzystujące listy popularnych haseł. Oto kilka przykładów cyberataków, których skuteczność zwiększa się w przypadku braku stosowania bezpiecznych haseł:
Atak z wypychaniem danych uwierzytelniających
Atak upychania danych uwierzytelniających ma miejsce, gdy cyberprzestępca używa naruszonego zestawu danych uwierzytelniających do próby uzyskania dostępu do kilku kont. Upychanie danych uwierzytelniających jest skuteczne, ponieważ prawie dwie trzecie użytkowników Internetu używa ponownie swoich haseł lub ich odmian na wielu kontach.
Atak siłowy
Atak siłowy to rodzaj cyberataku, który wykorzystuje metody prób i błędów do odgadnięcia danych uwierzytelniających logowania, kluczy bezpieczeństwa lub innych poufnych informacji.
Atak z użyciem rozpylania haseł
Rozpylanie haseł (ang. password spraying) znane również jako atak rozpylania haseł, ma miejsce, gdy haker używa popularnych haseł, próbując uzyskać dostęp do kilku kont w jednej domenie. Korzystając z listy popularnych haseł, takich jak 123456, 111 i innych, haker może potencjalnie uzyskać dostęp do setek kont podczas jednego ataku, jeśli użytkownicy nie mają silnych haseł.
Czy Twoje praktyki dotyczące haseł są bezpieczne?
Tworzenie silnego hasła może wydawać się uciążliwe, ale ważne jest, aby upewnić się, że hasła są unikalne i bezpieczne. Należy zawsze unikać: tworzenia haseł o długości 6 lub mniej znaków, używania słów słownikowych lub ważnych dat – takich jak ważna data urodzin lub rocznicy w obrębie hasła. Nie należy używać tego samego hasła do różnych loginów, ponieważ ułatwia to cyberprzestępcom naruszenie wielu kont.
Jak wygenerować bezpieczne hasło?
Bezpieczne hasło ma co najmniej 16 znaków, zawiera duże i małe litery, cyfry i co najmniej jeden znak specjalny ($, %, @, #, !). Postępowanie zgodnie z tymi zaleceniami pomoże zapewnić bezpieczeństwo haseł.
Poniżej znajdują się praktyki, których należy przestrzegać, aby jeszcze bardziej wzmocnić swoje hasło:
Przeprowadzaj audyt haseł
Przeprowadzaj audyt haseł co 2-3 miesiące, aby upewnić się, że wszystkie hasła składają się z losowych kombinacji liter, cyfr i symboli lub niepowiązanych zwrotów.
Najpierw zmień słabe, naruszone lub ponownie używane hasła
Dawniej mówiło się, że użytkownik powinien zmieniać swoje hasła co najmniej kilka razy w roku. Jednak w zależności od obecnych praktyk dotyczących haseł, częstotliwość ich aktualizacji będzie się różnić. Na przykład, jeśli masz silne, niepowtarzalne hasła dla każdego konta, należy zmienić je tylko wtedy, gdy konto objęte jest naruszeniem.
Jeśli dopiero zaczynasz korzystać z odpowiedniego bezpieczeństwa haseł, dobrym pomysłem jest zaktualizowanie wszystkich obecnych bieżących haseł na hasła silne i niepowtarzalne.
Postaw konta poufne na pierwszym miejscu
Konta bankowe i inne konta z wysoce poufnymi informacjami powinny mieć pierwszeństwo podczas aktualizacji haseł na bezpieczniejsze.
Włącz uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA)
Uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA) to dodatkowa warstwa zabezpieczeń, którą można wdrożyć na swoich kontach. Po włączeniu MFA należy wykonać dodatkowy krok w celu weryfikacji tożsamości po podaniu nazwy użytkownika i hasła. Dzięki MFA każdy, kto próbuje uzyskać dostęp do kont, będzie musiał przejść bardziej rozbudowany proces uwierzytelniania niż zwykłe wprowadzenie hasła. Jest to najlepsze rozwiązanie dla kont z poufnymi informacjami, ale powinno się je stosować na każdym koncie, gdzie jest to możliwe.
Jak menedżer haseł może pomóc w generowaniu bezpiecznych haseł?
Generowanie bezpiecznych haseł, sprawdzanie i zapamiętywanie ich jest niezwykle trudne i czasochłonne. Korzystanie z menedżera haseł jest pomocne w tworzeniu silnych, niepowtarzalnych haseł na wszystkich kontach online. Menedżer haseł to narzędzie, które pomaga w generowaniu bezpiecznych haseł, a następnie przechowywaniu ich w zaszyfrowanym magazynie. Możesz nawet dołączyć kody MFA do zapisów w swoim sejfie. Dzięki menedżerowi haseł jedyne hasło, które musisz zapamiętać, to hasło główne, które działa jako klucz dostępu do magazynu.
Rozpocznij korzystanie z bezpłatnej 30-dniowej wersji próbnej menedżera haseł firmy Keeper, aby rozpocząć generowanie i przechowywanie bezpiecznych haseł do każdego swojego konta.