Wiele organizacji nadal nie wdrożyło rozwiązania PAM, ponieważ może to być kosztowny i złożony proces. Chociaż jest to prawdą w przypadku niektórych starszych rozwiązań PAM, organizacje powinny zwrócić
Zaktualizowano 27 września 2023 r.
Zarządzanie tożsamością dostępem (IAM) to zbiór wymagań ramowych dotyczący polityk i procesów biznesowych, który ma na celu zagwarantowanie, że tylko upoważnieni użytkownicy mają niezbędny dostęp do zasobów technologicznych potrzebny do wykonywania ich zadań. Administratorzy IT i ds. bezpieczeństwa używają rozwiązań IAM do administrowania identyfikacjami użytkowników i kontrolowania dostępu do zasobów przedsiębiorstwa, w szczególności do wrażliwych danych i systemów w organizacji.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o zarządzaniu tożsamością i dostępem oraz dlaczego ważne jest wdrożenie tych rozwiązań.
IAM a PAM: jaka jest różnica?
Zarządzanie tożsamością i dostępem (IAM) oraz zarządzanie dostępem uprzywilejowanym (PAM) są często używane zamiennie. Jednak te pojęcia dotyczą różnych obszarów w organizacji. Główną różnicą między IAM a PAM jest to, że IAM koncentruje się na autoryzowaniu użytkowników, którzy potrzebują dostępu do ogólnych systemów i danych, podczas gdy PAM ogranicza prawa dostępu do najbardziej poufnych systemów i danych.
Jak działa zarządzanie tożsamością i dostępem?
IAM działa poprzez wdrażanie polityk i procesów w celu ograniczenia dostępu użytkowników w oparciu o dostęp na zasadzie niezbędnych minimalnych uprawnień (PoLP), zwany również „dostępem z najmniejszymi uprawnieniami”. Chodzi o to, aby każdy użytkownik – niezależnie od tego, czy jest to człowiek, urządzenie czy aplikacja – miał najniższy poziom uprawnień systemowych niezbędnych do wykonywania swojej pracy. Wdrożenie PoLP jest ważne, ponieważ odbiera niepotrzebne uprawnienia pracownikom, co zmniejsza powierzchnię ataku organizacji i uniemożliwia podmiotom zagrażającym poruszanie się po całej sieci w przypadku naruszenia zabezpieczeń.
Dostęp na zasadzie niezbędnych minimalnych uprawnień zwiększa bezpieczeństwo, chroniąc firmy zarówno przed zagrożeniami wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi agentami zagrożeń. Pracownicy firmy nie mogą uzyskać dostępu do systemów i danych, do których przeglądania nie są upoważnieni – celowo lub przypadkowo. Tymczasem zewnętrzni agenci zagrożeń, którzy naruszają zabezpieczenia systemu poprzez kradzież danych logowania, są również ograniczeni wyłącznie do miejsc, do których mogą uzyskać dostęp dzięki wykradzionym danym.
Znaczenie IAM dla organizacji
Rozwiązania IAM są ważne dla organizacji, ponieważ zwiększają bezpieczeństwo, wspierają działania w zakresie zgodności z przepisami i optymalizują produktywność pracowników.
Zwiększone bezpieczeństwo
Rozwiązania do zarządzania tożsamością i dostępem zwiększają bezpieczeństwo organizacji w całym środowisku danych, utrudniając cyberprzestępcom kradzież danych uwierzytelniających pracowników. Dodatkowo nawet jeśli uda im się złamać zabezpieczenia i wykraść dane uwierzytelniające, rozwiązania IAM utrudniają lub wręcz uniemożliwiają ich wykorzystanie. Na przykład, jeśli włączone jest uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA), skradzione hasło jest bezużyteczne bez dodatkowego współczynnika uwierzytelniania. Rozwiązania IAM utrudniają również cyberprzestępcom uzyskanie uprawnień w zaatakowanym systemie.
Bliżej pełnej zgodności
Rozwiązania IAM wspierają działania w kierunku uzyskania zgodności, umożliwiając organizacjom wykazanie, że wyłącznie upoważniony personel może uzyskać dostęp do ich danych poufnych. Zgodność z wymogami w zakresie zarządzania tożsamością wymaga przygotowania dokumentacji do audytów. Oznacza to, że jeśli Twoja organizacja zostanie poddana audytowi, silny i solidny program IAM pomoże firmie wykazać, że posiada ona rozwiązania, które pomagają zmniejszyć ryzyko niewłaściwego wykorzystania lub kradzieży danych poufnych. Przykładem może być zgodność z HIPAA.
Ustawa HIPAA (Health Insurance Portability and Accountability Act) to zbiór przepisów federalnego, które stanowią standardy ochrony poufnych informacji pacjentów przed udostępnieniem ich bez zgody lub wiedzy pacjentów. Organizacje, które zbierają informacje o pacjentach, muszą wdrożyć środki bezpieczeństwa i stosować się do zasad, aby zapewnić zgodność z HIPAA. Zgodność z HIPAA to gwarancja, że informacje o pacjencie są dostępne tylko dla tych, którzy wymagają dostępu do nich, aby pomóc pacjentowi, lub innym osobom, których pacjent upoważnił do wglądu w nie.
Zoptymalizowana wydajność
Narzędzia IAM pomagają zoptymalizować produktywność, ułatwiając pracownikom dostęp do zasobów niezbędnych do wykonywania ich zadań. Na przykład włączenie logowania jednokrotnego (SSO) dla całej sieci zwalnia pracowników z konieczności ponownego wprowadzania danych uwierzytelniających za każdym razem, gdy potrzebują uzyskać dostęp do aplikacji lub systemu. Ponadto SSO minimalizuje liczbę zgłoszeń do pomocy technicznej w celu resetowania zapomnianych haseł, umożliwiając administratorom IT i pracownikom skupienie się na innych priorytetach.
Rozwiązania IAM optymalizują produktywność pracowników IT, umożliwiając im automatyzację wielu procesów IAM. Dzięki temu mają więcej czasu na udzielenie wsparcia użytkownikom w rozwiązywaniu problemów i pracę nad innymi projektami wewnętrznymi.
Jak mogę zacząć korzystać z rozwiązań IAM?
Istnieje wiele różnych rozwiązań IAM. Przed dokonaniem wyboru zapoznaj się z poniższymi krokami, aby sprawniej rozpocząć korzystanie z IAM:
- Przeprowadź audyt swojej firmy: określ priorytety IT Twojej organizacji na dany rok i znajdź wszelkie luki. Koncentracja na tym, w jaki sposób działa Twoja firma, pomoże menedżerom IT znaleźć najlepsze rozwiązania dla swojego zespołu i określić punkty problemowe organizacji. Dowiedz się, które obszary wymagają poprawy i zastanów się, jak rozwiązać te problemy.
- Przeprowadź standaryzację procesów: pracownicy mogą korzystać z wielu aplikacji w zależności od swojej roli. Określ, co jest konieczne i odpowiednio dostosuj strategie. Wdrożenie rozwiązania do zarządzania hasłami w przedsiębiorstwie może ujednolicić praktyki zarządzania hasłami we wszystkich zespołach, poprawiając zarówno bezpieczeństwo, jak i zgodność.
- Oceń rozwiązania IAM: przeprowadzeniu audytu firmy masz już wiedzę na temat ryzyka. Skoncentruj się na największych zagrożeniach i zacznij opracowywać rozwiązania, które mogą pomóc. Tylko wtedy możesz zacząć szukać rozwiązania IAM, które jest właśnie dla Ciebie. Jeśli istnieje wiele rodzajów ryzyka, lepiej jest wybrać kompleksowe rozwiązanie, które może rozwiązać większość z nich, jeśli nie wszystkie jednocześnie. Na przykład kompleksowe rozwiązanie może mieć funkcję zarządzania hasłami w przedsiębiorstwie, zarządzania uprzywilejowanym dostępem i rozwiązania SSO – wszystko to na jednej ujednoliconej platformie.
Jak wybrać odpowiednie rozwiązanie IAM?
Organizacje, które chcą zbudować swoją strategię zarządzania tożsamością i dostępem, mają wiele rozwiązań do wyboru. Popularne narzędzia IAM to np. SSO, zarządzanie uprzywilejowanym dostępem i zarządzanie hasłami w przedsiębiorstwie. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z tych narzędzi.
Logowanie jednokrotne
Single sign-on is an authentication and authorization solution that allows users to log in to multiple systems and applications with a single ID. A common example of SSO in action is when a user logs in to a third-party website using their Google, Twitter or Facebook credentials.
Jedną z głównych zalet SSO jest wygoda. Użytkownicy nie muszą zapamiętać różnych nazw użytkowników i haseł. Jednak nie wszystkie witryny i aplikacje obsługują SSO i właśnie dlatego menedżer haseł jest niezwykle przydatny. Podobnie jak w przypadku SSO, menedżery haseł wymagają od użytkowników zapamiętania tylko jednego głównego hasła, które jest używane do uzyskania dostępu do cyfrowego magazynu haseł zawierającego wszystkie inne hasła użytkownika.
Zarządzanie uprzywilejowanym dostępem
Zarządzanie uprzywilejowanym dostępem zapewnia kontrolę nad podwyższonym („uprzywilejowanym”) dostępem i uprawnieniami użytkowników, kont i systemów w środowisku IT. PAM jest używany do ograniczania i monitorowania dostępu do najbardziej poufnych informacji i systemów organizacji.
Podczas gdy SSO koncentruje się na ogólnym dostępie użytkowników, PAM dotyczy bardziej uprawnień, kontroli dostępu opartej na rolach (RBAC) i innych narzędzi, które mają na celu zapobieganie niewłaściwemu użyciu danych uwierzytelniających wysokiego poziomu.
Zarządzanie hasłami w przedsiębiorstwie
Zarządzanie hasłami w przedsiębiorstwie odnosi się do bezpiecznego przechowywania danych uwierzytelniających dla kont, usług, systemów, aplikacji i innych danych w organizacji. Menedżer haseł w przedsiębiorstwie pomaga firmom monitorować użycie haseł pracowniczych, ustawiać kontrole dostępu oparte na rolach, resetować i aktualizować hasła oraz zarządzać kontami udostępnionymi.
Firmy nie powinny być zmuszone do wyboru jednego rozwiązania. Kompleksowe rozwiązanie IAM łączy SSO z PAM i EPM.
Chroń swoją organizację za pomocą IAM
Skuteczna strategia IAM i wdrożenie rozwiązania tego typu może pomóc w ochronie organizacji przed cyberatakami oraz naruszeniami danych. Keeper Security może stanowić kluczowy element strategii zarządzania tożsamością i dostępem w Twojej organizacji.
Nasze rozwiązanie KeeperPAM™ umożliwia stworzenie środowiska typu zero-trust i zapewnia Twojej organizacji bezpieczeństwo typu zero-knowledge. KeeperPAM jest to rozwiązanie ujednolicone w jednej platformie: Keeper Enterprise Password Manager (EPM), Keeper Secrets Manager (KSM) i Keeper Connection Manager (KCM), a Ty nie musisz inwestować w wiele różnych narzędzi.
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak Keeper może pomóc Twojej organizacji w realizacji strategii IAM? Włącz wersję demonstracyjną KeeperPAM już dziś.