Wiele organizacji nadal nie wdrożyło rozwiązania PAM, ponieważ może to być kosztowny i złożony proces. Chociaż jest to prawdą w przypadku niektórych starszych rozwiązań PAM, organizacje powinny zwrócić
Rozwiązania do zarządzania uprzywilejowanym dostępem (PAM) są zaprojektowane tak, aby chronić organizacje przed różnymi zagrożeniami, których celem są konta uprzywilejowane, dane uwierzytelniające i dostęp. Rozwiązania te pomagają zabezpieczać i monitorować dostęp do krytycznych systemów i danych poufnych oraz zarządzać nim. Dla wielu organizacji wdrożenie rozwiązania PAM jest najlepszym sposobem na ochronę przed typowymi cyberzagrożeniami i problemami związanymi z bezpieczeństwem, w tym zagrożeniami wewnętrznymi, kradzieżą danych uwierzytelniających, atakami socjotechnicznymi, rozprzestrzenianiem tajnych informacji i brakami w zakresie zgodności z przepisami lub wymogami audytowymi.
Wielu menedżerów i interesariuszy biznesowych rozumie znaczenie cyberbezpieczeństwa, ale mogą nie całkiem rozumieć niuanse i korzyści rozwiązania PAM. Może to utrudnić zespołom IT znalezienie odpowiedniego wsparcia niezbędnego do zastosowania rozwiązania PAM.
Wielu liderów bez specjalistycznej wiedzy technicznej po prostu potrzebuje pomocy w zrozumieniu funkcji PAM i korzyści dla firm płynących z tego rozwiązania. Ważne jest wyjaśnienie podstawowych pojęć, takich jak:
- Czym są konta uprzywilejowane?
- Na jakie rodzaje zagrożeń narażone są konta uprzywilejowane?
- Jak można wzmocnić i chronić konta uprzywilejowane?
- Dlaczego rozwiązanie PAM nowej generacji jest najlepszym sposobem na ich zabezpieczenie?
W tym artykule przedstawimy sugestie dotyczące uzasadnienia biznesowego PAM dla odbiorców nieposiadających specjalistycznej wiedzy technicznej, takich jak kadra kierownicza wyższego szczebla lub inne zainteresowane strony spoza działu IT.
Czym są konta uprzywilejowane i dlaczego są ważne?
Konto uprzywilejowane to konto użytkownika, które ma podwyższone uprawnienia lub prawa dostępu w systemach, aplikacjach lub infrastrukturze sieciowej organizacji. Konta te mają uprawnienia do wykonywania zadań administracyjnych lub poufnych, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo, integralność lub dostępność krytycznych systemów i danych.
Konta uprzywilejowane stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ze względu na podwyższone prawa dostępu. Niewłaściwe użycie przypadkowe lub złośliwe może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak naruszenia danych, przestoje systemu lub niezgodności z przepisami.
Przygotowując uzasadnienie biznesowe dla wdrożenia PAM, należy użyć realistycznych scenariuszy, aby pomóc w zrozumieniu zagrożenia, jakie stanowi naruszone konto uprzywilejowane. Na przykład przedstawiając scenariusz, w którym przestępca, zewnętrzny haker lub niezadowolony pracownik, uzyskuje dostęp do konta administratora domeny.
- Atakujący może uzyskać dostęp do poufnych danych firmy, takich jak dane finansowe, informacje o klientach, własność intelektualna i tajemnice handlowe. Dane mogą zostać wykradzione w celu sprzedaży w dark web, wykorzystania ich do szpiegostwa korporacyjnego lub manipulacji w celu spowodowania zakłóceń, lub strat finansowych.
- Dostęp administratora do domeny może zostać wykorzystany do zastosowania złośliwego oprogramowania lub oprogramowania wymuszającego okup w systemach organizacji.
- Doświadczony przestępca może utworzyć ukryte tylne wejścia w sieci, umożliwiające utrzymanie stałego dostępu i potencjalnie uniknięcie wykrycia. Tylne wejścia mogą być wykorzystane do bieżącego wykradania danych, monitorowania systemu lub przyszłych ataków.
- Haker może wykorzystać swój uprzywilejowany dostęp do celowego sabotażu infrastruktury firmy, na przykład usuwając krytyczne dane, wyłączając niezbędne usługi lub uszkadzając konfiguracje systemu.
- Atakujący może nawet podnieść swoje uprawnienia lub utworzyć dodatkowe konta uprzywilejowane umożliwiające mu uzyskanie dostępu do bardziej poufnych systemów i danych.
Czym jest dostęp typu zero-trust i dostęp na zasadzie niezbędnych minimalnych uprawnień?
Po jasnym przedstawieniu potencjalnych zagrożeń związanych z nieautoryzowanym dostępem do kont uprzywilejowanych należy opisać techniki stosowane do ich ochrony.
Zero-Trust to ramy bezpieczeństwa, które przenoszą tradycyjny model zabezpieczeń z domniemanego zaufania na podejście „nigdy nie ufaj, zawsze sprawdzaj”. Główna koncepcja podejścia zero-trust polega na tym, że organizacje nie powinny automatycznie ufać żadnemu podmiotowi, niezależnie od tego, czy znajduje się on wewnątrz, czy na zewnątrz ich sieci.
Najmniej uprzywilejowany dostęp, znany również jako zasada niezbędnych minimalnych uprawnień (PoLP), wymaga, aby użytkownicy, aplikacje i systemy otrzymały tylko minimalny poziom dostępu lub uprawnień niezbędny do wykonywania wyznaczonych zadań, lub funkcji. Ograniczając prawa dostępu i uprawnienia, minimalizuje się potencjalne szkody spowodowane naruszeniami bezpieczeństwa.
Podczas opracowywania uzasadnienia biznesowego dla wdrożenia PAM korzystne może być przeformułowanie tych raczej technicznych koncepcji, koncentrując się na tym, w jaki sposób ich wdrożenie może przynieść korzyści organizacji. Na przykład:
- Zmniejszona powierzchnia ataku: minimalizując liczbę użytkowników z podwyższonymi uprawnieniami i ograniczając dostęp do poufnych zasobów, struktury zabezpieczeń zero-trust mogą zmniejszyć częstotliwość ataków cyberprzestępców, utrudniając atakującym wykorzystanie luk w zabezpieczeniach lub uzyskanie nieautoryzowanego dostępu.
- Zmniejszone zagrożenia wewnętrzne: ograniczenie praw dostępu za pośrednictwem struktury zabezpieczeń zero-trust pomaga zapobiegać nadużyciom uprawnień przez użytkowników, którzy mogą mieć nieuczciwe zamiary lub są niezadowolonymi pracownikami. Podejście zero-trust zmniejsza również ryzyko przypadkowego nadużycia uprawnień, które może prowadzić do incydentów związanych z bezpieczeństwem.
- Ograniczanie naruszeń: jeśli atakujący naruszy konto użytkownika w organizacji, która korzysta z kontroli dostępu PoLP, będzie miał ograniczone prawa dostępu, co utrudni poruszanie się wewnątrz sieci organizacji, uzyskanie dostępu do poufnych danych lub spowodowanie rozległych szkód.
- Uproszczona zgodność z przepisami: wiele standardów regulacyjnych, takich jak RODO, HIPAA i PCI DSS, wymaga od organizacji wdrożenia odpowiedniej kontroli dostępu i zarządzania. PoLP pomaga organizacjom spełnić te wymogi, zapewniając użytkownikom tylko niezbędne uprawnienia do pełnionych ról.
Wartość rozwiązania PAM
Ostatni etap tworzenia uzasadnienia biznesowego dla wdrożenia PAM to określenie, w jaki sposób rozwiązanie PAM może być wykorzystane do wdrożenia struktury bezpieczeństwa zero-trust i egzekwowania zasady najmniejszych przywilejów.
- Jak PAM określa ramy zero-trust?
PAM określa ramy zero-trust poprzez zachęcanie do ciągłej weryfikacji wszystkich haseł, tajnych informacji i uprzywilejowanych połączeń organizacji.
Z kolei model zero-trust zapewnia administratorom IT oraz przedsiębiorstwu pełny wgląd w aktywność wszystkich użytkowników na wszystkich systemach i urządzeniach. Pomaga to zapewnić zgodność z wymogami branżowymi i regulacyjnymi oraz zapobiega cyberatakom spowodowanym przez naruszone dane uwierzytelniające użytkownika.
- Jak PAM egzekwuje zasadę niezbędnych minimalnych uprawnień?
PAM eliminuje niepotrzebne uprawnienia, które mogą zostać wykorzystane przez szkodliwe działania wewnętrzne lub hakerów spoza organizacji. Automatyzacja konfiguracji kont uprzywilejowanych oraz ciągłe monitorowanie ich aktywności, zarządzanie nią i raportowanie na jej temat sprawia, że PAM zapewnia dostęp do kont uprzywilejowanych tylko upoważnionym użytkownikom w danym momencie.
Unikanie typowych zastrzeżeń dotyczących PAM dzięki rozwiązaniu nowej generacji
Rozwiązania PAM ustanawiają ramy zero-trust i narzucają zasadę niezbędnych minimalnych uprawnień, ograniczając prawdopodobieństwo naruszenia danych i minimalizując skutki w przypadku ich wystąpienia. Pomimo korzyści, jakie PAM zapewnia bezpieczeństwu przedsiębiorstw, wiele starszych rozwiązań jest zbyt kosztownych.
Rozwiązanie PAM może być wartościowe bez przekraczania budżetu IT, wymogu korzystania z profesjonalnych usług ani stwarzania trudności. Keeper Security zapewnia rozwiązanie PAM nowej generacji za pośrednictwem architektury zero-trust w chmurze, bez pośredników, co oznacza, że organizacje mogą szybko zastosować funkcje uprzywilejowanego dostępu.
Chcesz sprawdzić, jak KeeperPAM™ będzie działać w Twojej organizacji? Porozmawiaj dzisiaj z jednym z naszych ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa.