Wiele organizacji nadal nie wdrożyło rozwiązania PAM, ponieważ może to być kosztowny i złożony proces. Chociaż jest to prawdą w przypadku niektórych starszych rozwiązań PAM, organizacje powinny zwrócić
Tak, zarządzanie uprzywilejowanym dostępem (PAM) jest ważne dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Każda firma, która posiada uprzywilejowane systemy i konta do zabezpieczenia i zarządzania, potrzebuje rozwiązania PAM. Bez wprowadzonego rozwiązania PAM firmy są bardziej narażone na cyberatak, który może prowadzić do katastrofalnych skutków finansowych i utraty reputacji.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o zarządzaniu uprzywilejowanym dostępem, i jakie ma ono znaczenie dla MŚP.
Czym jest zarządzanie uprzywilejowanym dostępem?
Zarządzanie uprzywilejowanym dostępem odnosi się do sposobu zabezpieczania dostępu i zarządzania nim dla uprzywilejowanych systemów i kont. Obejmuje to systemy płac i konta administracyjne IT. Jeśli niewłaściwa osoba uzyska dostęp do tych systemów i kont, może to mieć negatywny wpływ na firmę. Cyberprzestępca może doprowadzić do wycieku informacji klienta i pracownika zawierających dane osobowe.
PAM pomaga chronić te ważne konta uprzywilejowane i systemy przed nieautoryzowanym dostępem, niewłaściwym wykorzystaniem i kradzieżą danych. Bez rozwiązania PAM nie ma możliwości zabezpieczenia dostępu ani zarządzania nim dla tych systemów, co sprawia, że firmy są podatne na cyberataki.
Znaczenie PAM dla firm
Rozwiązanie PAM jest ważne dla wszystkich firm, ponieważ pomaga chronić je przed kilkoma rodzajami cyberzagrożeń, takimi jak:
Kradzież danych uwierzytelniających
Rozwiązania PAM obejmują zarządzanie hasłami, co pomaga firmom bezpiecznie przechowywać uprzywilejowane hasła i zarządzać nimi w celu zmniejszenia ryzyka kradzieży danych uwierzytelniających, prowadzącej do przejęcia konta. Rozwiązania PAM mogą również wymagać od użytkowników włączenia uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA) podczas uzyskiwania dostępu do kont uprzywilejowanych, co oznacza, że nawet jeśli atakujący ukradnie hasło, nadal będzie musiał uwierzytelnić swoją tożsamość, co nie będzie możliwe.
Nadużywanie przywilejów
Rozwiązania PAM wykorzystują tryb Just-in-Time (JIT) i dostęp na zasadzie niezbędnych minimalnych uprawnień, aby dostęp do kont uprzywilejowanych i systemów był ograniczony do osób, które go potrzebują, gdy go potrzebują. Pomaga to zapobiegać nieautoryzowanemu dostępowi i niewłaściwemu korzystaniu z kont uprzywilejowanych.
Rozwiązania PAM oferują również nagrywanie sesji, co pozwala na rejestrację wszystkich sesji uprzywilejowanego dostępu. Dzięki temu firmy mają możliwość identyfikacji podejrzanej aktywności przez uprzywilejowanych użytkowników i w razie potrzeby ograniczenia dostępu.
Zainfekowanie złośliwym oprogramowaniem
Złośliwe oprogramowanie infekuje urządzenia za pomocą różnych technik – najczęstsze z nich to ataki phishingowe. Jeśli cyberprzestępca może uzyskać dostęp do konta uprzywilejowanego, może wprowadzić pewne rodzaje złośliwego oprogramowania, które można wykorzystać do wydobycia poufnych danych.
Rozwiązanie PAM może pomóc w zapobieganiu instalacji złośliwego oprogramowania na kontach uprzywilejowanych, ponieważ minimalizuje liczbę użytkowników, którzy mają dostęp do tych kont. Nawet jeśli cyberprzestępca w jakiś sposób zdobędzie dane uwierzytelniające do konta uprzywilejowanego, rozwiązanie PAM, które korzysta z dostępu JIT, uniemożliwi mu zainfekowanie go złośliwym oprogramowaniem, ponieważ dostęp jest zapewniany tylko w razie potrzeby.
Jakie korzyści rozwiązanie PAM może przynieść MŚP?
Oto kilka korzyści, jakie PAM może przynieść MŚP.
Upraszcza zachowanie zgodności z wymogami
PAM pomaga firmom zachować zgodność z różnymi regulacjami branżowymi, zapewniając scentralizowany sposób zarządzania uprzywilejowanym dostępem. Rozwiązania PAM mogą zapewnić zgodność z wymogami PCI DSS, HIPAA, FDDC, FISMA, SOX i innymi regulacjami.
Pomaga spełnić wymogi dotyczące ubezpieczenia cybernetycznego.
Ubezpieczenie cybernetyczne to specjalistyczna polisa ubezpieczeniowa, która ma chronić firmy przed stratami związanymi z cyberatakami. Wielu ubezpieczycieli cybernetycznych analizuje, w jaki sposób firmy zarządzają uprzywilejowanymi danymi uwierzytelniającymi, jak monitorują konta uprzywilejowane i z jakich procesów korzystają podczas audytu uprzywilejowanych sesji. W celu spełnienia wymogów ubezpieczenia cybernetycznego firmy muszą zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa. W przeciwnym razie ubezpieczyciele cybernetyczni mogą odmówić pokrycia kosztów wywołanych przez cyberatak ze względu na niski poziom higieny cybernetycznej.
Zmniejsza powierzchnię ataku firmy
Powierzchnia ataku firmy to liczba możliwych punktów, z których atakujący mogą uzyskać dostęp do systemów i wydobyć dane. Rozwiązania PAM pomagają zmniejszyć powierzchnię ataku firmy na wiele sposobów, w tym:
- ograniczając dostęp do kont uprzywilejowanych i systemów tylko do tych, którzy go potrzebują;
- wymagając uwierzytelniania wieloskładnikowego MFA do uzyskania dostępu do kont uprzywilejowanych;
- monitorując i kontrolując aktywność uprzywilejowanego dostępu.
Poprawia wydajność
Ważnym elementem PAM jest zarządzanie hasłami. Dzięki zarządzaniu hasłami pracownicy nie muszą polegać na sobie przy tworzeniu własnych haseł i nigdy nie zapominają haseł do kont uprzywilejowanych, ponieważ są one zapisane w zaszyfrowanym magazynie.
Dzięki zarządzaniu hasłami, hasła i nazwy użytkowników są automatycznie wypełniane podczas logowania się na konto. Zmniejsza to liczbę zgłoszeń do działu pomocy technicznej IT w celu zresetowania hasła – oszczędzając czas zarówno zespołów IT, jak i pracowników.
Redukuje koszty
Według raportu Koszt Naruszenia Danych firmy IBM w 2022 r. średni całkowity koszt związany z naruszeniem danych osiągnął rekordowy poziom 4,35 mln. Uprzywilejowane dane są pierwszym celem naruszeń danych, co sprawia, że ochrona kont uprzywilejowanych i systemów jest dla firm kluczowa.
Zarządzanie uprzywilejowanym dostępem może uchronić firmy przed szkodami finansowymi i negatywnym wpływem na reputację, które mogą być skutkiem naruszenia danych. W przypadku MŚP następstwa naruszeń mogą czasami spowodować ich całkowite zamknięcie, dlatego ważne jest, aby podejmować kroki w celu zabezpieczenia najbardziej poufnych danych za pomocą rozwiązania PAM. Rozwiązanie PAM może być znacznie tańsze niż skutki naruszenia, w dłuższej perspektywie zapewniając firmom oszczędności.
Rozwiązanie PAM odpowiada potrzebom MŚP
Starsze rozwiązania PAM są kosztowne, trudne do wdrożenia i złożone. MŚP potrzebują rozwiązania PAM, które pasuje do potrzeb firmy, jest proste w użyciu, przejrzyście wycenione i łatwe do zastosowania. KeeperPAM™ zapewnia to wszystko i nie tylko.
KeeperPAM łączy menedżera haseł Keeper Enterprise (EPM), Keeper Secrets Manager (KSM) i Keeper Connection Manager (KCM) na jednej ujednoliconej platformie, aby firmy mogły chronić swoje uprzywilejowane dane uwierzytelniające, tajemnice i połączenia zdalne.
Chcesz dowiedzieć się więcej o KeeperPAM dla swojej firmy? Poproś o demo już dziś.