Możesz chronić się przed kradzieżą tożsamości, chroniąc numer ubezpieczenia społecznego i inne poufne dokumenty, regularnie sprawdzając swoje raporty kredytowe, korzystając z narzędzia do monitorowania dark web i nie udo...
Zdobycie zestawu działających danych uwierzytelniających do zalogowania jest najprostszym sposobem naruszenia przez cyberprzestępcę dowolnej sieci, dlatego hasła pracowników są tak bardzo poszukiwane przez jednostki atakujące.
Dzięki przetwarzaniu w chmurze, inteligentnym urządzeniom, mobilności i rozwojowi pracy zdalnej organizacje mają więcej osób i urządzeń do wykorzystania w swoich sieciach niż kiedykolwiek wcześniej. Znacznie zwiększyło to potencjalne powierzchnie ataków w organizacjach i sprawiło, że zabezpieczenie haseł użytkowników jest jeszcze ważniejsze dla przedsiębiorstw.
Przyjrzyjmy się, jaka jest powierzchnia ataku, jak zabezpieczanie powierzchni ataku odnosi się do zarządzania hasłami i jak zabezpieczanie haseł organizacji może pomóc w minimalizacji powierzchni ataku.
Czym jest powierzchnia ataku?
Powierzchnia ataku to po prostu całkowita liczba potencjalnych punktów wejścia do systemu lub sieci, do których atakujący może uzyskać nieautoryzowany dostęp. Minimalizując powierzchnię ataku w organizacji, minimalizujesz liczbę potencjalnych dróg naruszenia sieci przez cyberprzestępców.
Powierzchnia ataku może być:
- Cyfrowa: aplikacje, porty, kod i strony internetowe.
- Fizyczna: serwery, routery i urządzenia użytkowników końcowych, takie jak laptopy, telefony komórkowe i dyski twarde.
- Inżynieria społeczna: ataki hakerskie na członków zespołu, często w wyniku phishingu.
It’s important to note that an attack vector is different from an attack surface. An attack vector is the means by which a cybercriminal attacks your network or system, such as through phishing, taking advantage of vulnerabilities in unpatched software or compromising a password.
Określanie obszaru powierzchni ataku
Nie możesz zabezpieczyć tego, o czym nie wiesz, że to masz! Przeprowadzenie analizy powierzchni ataku jest kluczowe dla ochrony organizacji przed cyberatakami:
- Identyfikacja luk w zabezpieczeniach. Oprócz infrastruktury IT i urządzeń użytkowników końcowych, takich jak laptopy, luki w zabezpieczeniach można znaleźć w kodzie aplikacji, hasłach użytkowników i urządzeniach, a nawet otwartych portach.
- Określ typy użytkowników. Każdy użytkownik, zarówno człowiek, jak i maszyna, powinien mieć tylko minimalny poziom dostępu do sieci, jakiego potrzebuje do wykonywania pracy.
- Przeprowadź ocenę ryzyka. Pytania, które należy zadać, to: którzy użytkownicy oraz które aplikacje i punkty końcowe stanowią największe ryzyko naruszenia? Jak i gdzie coś może pójść nie tak?
- Zabezpiecz raporty. Kontroluj wszystkie środki bezpieczeństwa chroniące dane, takie jak sumy kontrolne, szyfrowanie, integralność danych i kontrole operacyjne.
5 skutecznych sposobów na zmniejszenie powierzchni ataku
1. Stosuj model Zero-Trust
Zero-Trust to ramy cyberbezpieczeństwa, które eliminują bezwarunkowe zaufanie, wymagają ciągłej i wyraźnej weryfikacji wszystkich użytkowników i urządzeń oraz ściśle ograniczają dostęp do systemów sieciowych i danych.
Zero-Trust zmniejsza potencjalne powierzchnie ataku poprzez ograniczenie poziomów dostępu do sieci, segmentację i mikrosegmentację sieci oraz ścisłą kontrolę liczby uprzywilejowanych użytkowników.
2. Segmentuj sieci
Segmentacja sieci wykorzystuje narzędzia i strategie, takie jak zapory ogniowe i zasady bezpieczeństwa, do rozbicia sieci na mniejsze strefy. W przypadku naruszenia utrudnia to atakującym możliwość poruszania się w bok po systemie.
3. Niezwłocznie instaluj poprawki i aktualizacje
Aktualizacje oprogramowania i systemu operacyjnego często zawierają ważne poprawki bezpieczeństwa znanych luk w zabezpieczeniach. Na przykład naruszenie Equifax miało miejsce, ponieważ atakujący wykorzystał lukę w niezabezpieczonej wersji programu Adobe Struts. Pamiętaj, aby instalować aktualizacje jak najszybciej po ich wydaniu.
4. Ściśle zarządzaj uprawnieniami użytkowników
Kontrola dostępu oparta na rolach (RBAC) i dostęp na zasadzie niezbędnych minimalnych uprawnień zmniejszają powierzchnię ataku cyfrowego w organizacji, ograniczając możliwość dostępu użytkowników do zasobów sieci na podstawie ich indywidualnych stanowisk i zakresu obowiązków. Oprócz łagodzenia zagrożeń wewnętrznych gwarantuje to, że atakujący nie otrzymają „kluczy do królestwa” w przypadku naruszenia użytkownika.
5. Wdróż menedżera haseł dla firm
Większość udanych naruszeń danych i ataków ransomware można prześledzić wstecz do naruszonych haseł, co sprawia, że menedżer haseł dla firm stanowi pierwszą linię obrony przed cyberatakami.
Jak Keeper pomaga w zarządzaniu cyfrową powierzchnią ataku
Ponieważ na rynku dostępne są liczne rozwiązania, wybór solidnego menedżera haseł dla firm może wydawać się trudny. Rozwiązania Keeper do zarządzania hasłami zapewniają organizacjom pełny wgląd w praktyki pracowników i kontrolę nad nimi. Organizacje potrzebują ich do skutecznego wdrożenia modelu bezpieczeństwa Zero-Trust i minimalizacji powierzchni ataku.
Korzystając z Keeper, administratorzy IT mogą monitorować i kontrolować użycie haseł w organizacji; egzekwować zasady bezpieczeństwa i kontrole, takie jak uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA), RBAC i dostęp na zasadzie niezbędnych minimalnych uprawnień; oraz monitorować Dark Web w poszukiwaniu haseł, które zostały naruszone w wyniku naruszeń danych innych organizacji.
Rozpocznij korzystanie z bezpłatnej 14-dniowej wersji próbnej i zacznij zmniejszać powierzchnię ataku już dziś.