Hasło jest naruszone, gdy wycieknie w wyniku naruszenia danych i zostanie udostępnione w dark webie, umożliwiając innym uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do kont online. Ryzyko to wynika
Hasła automatycznie generowane przez Google nie są najbezpieczniejsze, ponieważ są ograniczone do 15 znaków. Ograniczenie do 15 znaków uniemożliwia tworzenie dłuższych haseł przez użytkowników. Im dłuższe hasło, tym trudniej jest cyberprzestępcom je złamać.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o hasłach generowanych przez Google i dlaczego nie są one najbezpieczniejszym rozwiązaniem na potrzeby bezpieczeństwa w Internecie.
Jakie są cechy silnego i bezpiecznego hasła?
Silne i bezpieczne hasło jest długie i złożone. Hasła powinny mieć długość co najmniej 16 znaków i zawierać cyfry, symbole oraz kombinację dużych i małych liter. Ponadto hasła nie powinny zawierać danych osobowych, kolejnych cyfr ani liter i słów lub zwrotów ze słownika. Należy przestrzegać tych najlepszych praktyk, aby hasła nie były słabe i podatne na ataki cyberprzestępców.
Wady korzystania z menedżera haseł Google
Menedżer haseł Google to menedżer haseł oparty na przeglądarce, który zapisuje dane uwierzytelniające logowania i automatycznie wypełnia je na stronach internetowych, na których zostały zapisane dane uwierzytelniające. Chociaż menedżer haseł w przeglądarce może wydawać się wygodny, jego wykorzystanie wiąże się z poważnymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa. Przedstawimy wady korzystania z menedżera haseł Google w porównaniu z samodzielnym menedżerem haseł.
Bezpieczeństwo
Menedżer haseł Google znacznie różni się od samodzielnego menedżera haseł pod względem bezpieczeństwa. Mimo że menedżer haseł Google szyfruje przechowywane dane, klucz szyfrowania pozostaje niechroniony i jest zapisywany w przewidywalnych lokalizacjach, co ułatwia cyberprzestępcom naruszenie przechowywanych danych. Ponadto menedżer haseł Google szyfruje dane wyłącznie na poziomie urządzenia, a nie na poziomie rekordu. Naraża to przechowywane dane na większe ryzyko naruszenia. Najlepsze i najbezpieczniejsze samodzielne menedżery haseł szyfrują wszystkie dane z magazynu i zabezpieczają klucze szyfrowania.
Przechowywanie
Menedżer haseł Google umożliwia przechowywanie jedynie ograniczonego zakresu informacji, takich jak dane uwierzytelniające logowania i dane karty kredytowej. Samodzielne menedżery haseł umożliwiają natomiast przechowywanie haseł i innych ważnych danych, takich jak pliki, poufne dokumenty, kody uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA) i obrazy.
Automatycznie generowane hasła
Chociaż Google umożliwia generowanie złożonych i niepowtarzalnych haseł, nie ocenia siły tworzonych haseł w przeciwieństwie do samodzielnego menedżera haseł. Samodzielny menedżer haseł umożliwia dodawanie cyfr lub symboli w celu zwiększenia złożoności haseł. Można również dowolnie wybrać długość hasła w zależności od potrzeb lub możliwości danej strony internetowej.
Brak dostępności
Menedżer haseł Google nie jest zgodny z różnymi platformami, co oznacza, że dostęp do zapisanych haseł można uzyskać tylko w przeglądarce Chrome. Google nie umożliwia dostępu do przechowywanych danych w przypadku korzystania z innej przeglądarki, takiej jak Safari. W przypadku wykorzystania specjalizowanego menedżera haseł można uzyskać dostęp do wszystkich przechowywanych danych uwierzytelniających w dowolnej przeglądarce i na każdym urządzeniu.
Ograniczona możliwość udostępniania
Menedżery haseł w przeglądarce, takie jak ten zintegrowany z Chrome, nie umożliwiają bezpiecznego udostępniania danych uwierzytelniających innym zaufanym osobom. Prowadzi to do udostępniania haseł przez użytkowników w niezabezpieczony sposób, na przykład za pośrednictwem wiadomości tekstowej lub wiadomości e-mail, co umożliwia łatwe przechwycenie danych przez cyberprzestępcę. Samodzielne menedżery haseł, takie jak Keeper®, umożliwiają bezpieczne udostępnianie haseł i plików w celu ograniczenia ryzyka przechwycenia danych w wyniku ataków typu man-in-the-middle (MITM).
Zacznij korzystać z wyspecjalizowanego menedżera haseł
Zamiast korzystać z menedżera haseł Google opartego na przeglądarce i narażać konta w Internecie na ryzyko naruszenia, warto skorzystać z wyspecjalizowanego menedżera haseł, który oferuje większe bezpieczeństwo i wygodę. Wykorzystanie menedżera haseł opartego na architekturze zero-knowledge zapewnia przechowywanie danych w całkowicie chronionym magazynie. Dostęp do przechowywanych danych może uzyskać wyłącznie ich właściciel. Niepowołane osoby nie będą w stanie uzyskać dostępu do przechowywanych haseł bez użycia hasła głównego nawet w przypadku dostępu do komputera użytkownika.
Ponadto większość narzędzi do zarządzania hasłami umożliwia tworzenie dłuższych haseł niż w przypadku menedżera haseł Google, a także haseł-zwrotów. Możliwy jest również wybór długości (do 100 znaków) oraz określonych rodzajów znaków (duże i małe litery, symbole i cyfry) w zależności od potrzeb. Zaledwie jedno kliknięcie umożliwia wygenerowanie unikatowego hasła dostosowanego do potrzeb użytkownika i zapisanie go w zaszyfrowanym magazynie haseł.
Skorzystaj z rozwiązania Keeper, aby generować i przechowywać hasła
Keeper Password Manager to idealne, oparte na chmurze rozwiązanie do zarządzania hasłami, które zapewnia bezpieczeństwo haseł oraz innych poufnych informacji. Można dodać rozszerzenie Keeper do Chrome lub innej wybranej przeglądarki, aby zapewnić płynniejsze i bezpieczniejsze środowisko dzięki przechowywaniu wszystkich danych uwierzytelniających oraz ich automatycznemu wypełnianiu.
Rozpocznij korzystanie z 30-dniowej bezpłatnej wersji próbnej Keeper Password Manager, aby przekonać się, jak można generować silne i bezpieczne hasła.