Nie, nie można usunąć śladu cyfrowego, ale można go zmniejszyć, usuwając nieaktywne konta, wypisując się z witryn wyszukiwania osób oraz dostosowując ustawienia prywatności. Ślad cyfrowy to zbiór
Aby utrzymać higienę cyberbezpieczeństwa, osoby fizyczne i organizacje powinny przestrzegać listy kontrolnej dotyczącej higieny cyberbezpieczeństwa, która przedstawia najlepsze praktyki zapewniające ochronę, takie jak regularne tworzenie kopii zapasowych danych, aktualizowanie oprogramowania i używanie silnych haseł.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak Ty lub Twoja organizacja możecie wzmocnić higienę cyberbezpieczeństwa w 2024 roku.
Czym jest higiena cyberbezpieczeństwa?
Higiena cyberbezpieczeństwa, znana również jako cyberhigiena, odnosi się do najlepszych praktyk cyberbezpieczeństwa, które organizacje i osoby prywatne powinny stosować, aby zachować ochronę przed powszechnymi zagrożeniami cybernetycznymi, takimi jak naruszenia danych, ataki na hasła i inżynieria społeczna. Dobra higiena cyberbezpieczeństwa znacznie zmniejsza powierzchnię ataku na jednostkę i organizację, zmniejszając ryzyko cyberataku.
Lista kontrolna dotycząca higieny cyberbezpieczeństwa dla osób fizycznych
Oto lista kontrolna dotycząca higieny cyberbezpieczeństwa, której powinny przestrzegać osoby fizyczne.
Regularnie twórz kopie zapasowe danych
Regularne tworzenie kopii zapasowych danych zapobiega utracie danych w przypadku utraty, uszkodzenia i kradzieży urządzenia lub włamania na nie. Tworząc kopię zapasową danych, dopilnuj, aby najbardziej wrażliwe dane były zaszyfrowane, by nie mogły zostać skradzione, odczytane lub zmienione przez osoby nieupoważnione. Rozważ tworzenie kopii zapasowych danych w zaszyfrowanej, opartej na chmurze aplikacji, takiej jak menedżer haseł. Chociaż menedżery haseł zostały pierwotnie zaprojektowane do pomagania użytkownikom w tworzeniu i bezpiecznym przechowywaniu haseł, wiele z nich zaczęło oferować więcej funkcji, takich jak bezpieczne przechowywanie plików.
Aktualizuj oprogramowanie
Oprócz regularnego tworzenia kopii zapasowych danych warto również dopilnować, aby oprogramowanie, urządzenia i aplikacje były zawsze aktualne. Gdy dostępne są nowe aktualizacje oprogramowania, należy je natychmiast pobrać. Odkładanie aktualizacji oprogramowania otwiera tylne drzwi dla cyberprzestępców, ponieważ luki w zabezpieczeniach pozostają niezałatane. Najlepiej włączyć automatyczne aktualizacje na wszystkich swoich urządzeniach, aby zawsze były aktualne. Pamiętaj jednak, aby sprawdzać aktualizacje ręcznie, ponieważ czasami automatyczne aktualizacje nie są pobierane, jeśli urządzenie ma niski poziom naładowania baterii lub nie jest podłączone do Internetu.
Używaj kluczy dostępu, jeśli są dostępne
Klucze dostępu to technologia uwierzytelniania bezhasłowego, która umożliwia logowanie się do kont bez konieczności wprowadzania hasła przez użytkownika. Zamiast tego użytkownicy uwierzytelniają się przy użyciu tej samej metody, którą odblokowują swoje urządzenia, na przykład poprzez uwierzytelnianie biometryczne lub wprowadzanie kodu PIN. Klucze dostępu są powiązane z urządzeniami, na których zostały utworzone, dzięki czemu są znacznie bezpieczniejsze niż hasła. Jeśli masz możliwość korzystania z kluczy dostępu jako metody logowania na kontach internetowych, skonfiguruj je.
Aby sprawdzić, które strony internetowe i aplikacje obecnie obsługują wykorzystanie kluczy dostępu jako metodę logowania, sprawdź nasz katalog kluczy dostępu.
Używaj silnych i unikalnych haseł dla każdego konta
Gdy klucze dostępu nie są dostępne, tworzenie silnych haseł pomoże chronić konta internetowe. Najlepszym sposobem na zapewnienie, że każde z haseł będzie silne i unikalne, jest użycie menedżera haseł. Menedżery haseł nie tylko pomagają tworzyć silne hasła, ale także bezpiecznie je przechowują, dzięki czemu nie musisz się martwić ich zapamiętywaniem.
Włącz MFA dla każdego konta
Silne hasła nie wystarczą do ochrony kont internetowych przed naruszeniem. Oprócz zabezpieczania kont silnymi hasłami należy również włączyć uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA). MFA może zablokować ponad 99,9% ataków na konta, co czyni go ważnym środkiem bezpieczeństwa, który należy wdrożyć, aby zapewnić bezpieczeństwo kont. Jeśli zdecydujesz się użyć klucza dostępu jako metody logowania, nie będziesz musiał martwić się o włączenie MFA, ponieważ klucze dostępu z założenia obsługują uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA).
Unikaj nadmiernego dzielenia się informacjami w mediach społecznościowych
Wiele osób ma tendencję do nadmiernego dzielenia się informacjami w mediach społecznościowych, nie wiedząc, jakie szkody może im to wyrządzić. W miarę możliwości unikaj nadmiernego udostępniania informacji w mediach społecznościowych. Na przykład nie publikuj swojej aktualnej lokalizacji, ponieważ naraża Cię to na fizyczne niebezpieczeństwo. Unikaj także udostępniania zbyt wielu szczegółów na temat swojego życia osobistego, ponieważ może to zostać wykorzystane przez cyberprzestępców do przeprowadzania ukierunkowanych ataków phishingowych. Innym sposobem na zapewnienie sobie ochrony w Internecie jest ustawienie mediów społecznościowych jako prywatnych i akceptowanie próśb o dodanie do znajomych i obserwowanie tylko od osób, które znasz.
Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe
Oprogramowanie antywirusowe to program instalowany na komputerze, który zapobiega, wykrywa i usuwa znane wirusy i złośliwe oprogramowanie, zanim zdążą go zainfekować. Posiadanie oprogramowania antywirusowego zainstalowanego na komputerze może mieć ogromne znaczenie dla ochrony danych i kont przed włamaniami.
Lista kontrolna dotycząca higieny cyberbezpieczeństwa dla organizacji
Oto lista kontrolna dotycząca higieny cyberbezpieczeństwa, której powinny przestrzegać organizacje.
Stosuj silne mechanizmy kontroli dostępu
Posiadanie silnej kontroli dostępu do zasobów organizacyjnych pomaga chronić je przed niewłaściwym wykorzystaniem przez pracowników i zmniejsza ryzyko nieuprawnionego dostępu. Najlepszym sposobem na wdrożenie silnej kontroli dostępu jest przestrzeganie zasady niezbędnych minimalnych uprawnień (PoLP). PoLP to koncepcja cyberbezpieczeństwa, która podkreśla, że pracownicy powinni mieć dostęp tylko do tych zasobów i danych, których potrzebują do wykonywania swoich obowiązków służbowych – nie więcej i nie mniej.
Zarządzanie uprzywilejowanym dostępem (PAM) może ułatwić organizacjom wdrożenie PoLP, zapewniając administratorom IT możliwość ścisłego monitorowania dostępu do kont uprzywilejowanych i ich aktywności.
Zapewnienie pracownikom regularnych szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa
Jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo, pracownicy są często najsłabszym ogniwem organizacji. Według raportu Verizon Data Breach Investigations z 2024 r. czynnik ludzki spowodował 68% naruszeń danych w okresie od 1 listopada 2022 r. do 31 października 2023 r. Aby chronić organizacje przed powszechnymi cyberzagrożeniami, należy zapewnić pracownikom szkolenie w zakresie świadomości cyberbezpieczeństwa, aby mogli nauczyć się lepiej wykrywać cyberzagrożenia, takie jak phishing. Organizacje muszą również uświadamiać pracownikom najlepsze praktyki w zakresie cyberbezpieczeństwa, takie jak używanie silnych haseł, unikanie klikania podejrzanych linków i załączników, bezpieczne udostępnianie poufnych informacji itp. Im lepiej przygotowani pracownicy, tym bezpieczniejsza organizacja.
Korzystanie z menedżera haseł biznesowych
Menedżery haseł biznesowych ułatwiają administratorom IT wgląd w zakres bezpieczeństwa haseł stosowanych w organizacji. Dzięki menedżerowi haseł biznesowych administratorzy IT mają pełny wgląd i kontrolę nad praktykami dotyczącymi haseł pracowników. Dodatkowe korzyści płynące z inwestowania przez organizacje w menedżera haseł biznesowych:
- Możliwość skutecznego egzekwowania zasad dotyczących haseł
- Pomoc we wdrażaniu kontroli dostępu opartej na rolach (RBAC)
- Umożliwia bezpieczne udostępnianie haseł między członkami zespołu
- Upraszcza i zabezpiecza proces wdrażania pracowników oraz opuszczania organizacji przez pracowników
- Monitoruje dark web pod kątem wycieków danych uwierzytelniających i wysyła alerty
- Zapewnia bezpieczne przechowywanie i udostępnianie plików
Regularne tworzenie kopii zapasowych danych
Podobnie jak osoby fizyczne, organizacje powinny regularnie tworzyć kopie zapasowe danych. Jednak w przypadku organizacji tworzenie kopii zapasowych danych jest nieco bardziej złożone. Organizacje powinny mieć wiele kopii zapasowych na wypadek awarii jednej z nich. Aby zapewnić bezpieczeństwo danych z kopii zapasowej, wszystko należy zaszyfrować. Szyfrowanie pomaga blokować dostęp nieuprawnionym osobom.
Monitoruj sieć organizacji
Oprócz powyższego organizacje powinny regularnie monitorować swoją sieć pod kątem podejrzanej aktywności za pomocą narzędzi do monitorowania sieci. Ponadto organizacje powinny segmentować swoje sieci. Segmentacja sieci organizacji nie tylko ułatwia monitorowanie, ale także pomaga zapobiegać poruszaniu się po niej cyberprzestępcom, jeśli uzyskają do niej dostęp.
Utrzymuj dobrą higienę cyberbezpieczeństwa, aby uchronić się przed cyberatakami
Im lepsza higiena cyberbezpieczeństwa, tym mniejsze prawdopodobieństwo naruszenia danych, które może spowodować nieodwracalne szkody. Niektóre praktyki w zakresie cyberbezpieczeństwa można łatwo wdrożyć poprzez szkolenia, podczas gdy inne wymagają zainwestowania w rozwiązania, które sprawią, że ich wdrożenie będzie bezproblemowe. Na przykład, aby wdrożyć stosowanie silnych haseł dla każdego konta internetowego, potrzebny będzie menedżer haseł, który pomoże utworzyć te silne hasła i bezpiecznie je przechowywać.
Ciekawi Cię, w jaki sposób menedżer haseł może pomóc Tobie lub Twojej organizacji w utrzymaniu odpowiedniej higieny cyberbezpieczeństwa? Dowiedz się, który plan Keeper będzie odpowiedni dla Ciebie.