Zabezpieczenie kont uprzywilejowanych za pomocą kluczy FIDO2 to najlepszy sposób ochrony przed zagrożeniami wewnętrznymi i zewnętrznymi ze względu na większe bezpieczeństwo oraz wygodę użytkowania w porównaniu z tradycyj...
Atak ukierunkowany to złożony cyberatak na określone organizacje lub pracowników. Najlepszym sposobem na ochronę organizacji przed atakami ukierunkowanymi jest zmniejszenie powierzchni ataku, wykorzystanie rozwiązania do zarządzania uprzywilejowanym dostępem (PAM), opracowanie planu reagowania na incydenty oraz szkolenie pracowników dotyczące najlepszych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego ataki ukierunkowane są niebezpieczne i jak chronić przed nimi organizację.
Dlaczego ataki ukierunkowane są niebezpieczne
Jak wskazuje nazwa, ataki ukierunkowane mają określony cel, którym może być pojedynczy użytkownik lub cała organizacja. Cyberprzestępcy, którzy przeprowadzają ataki ukierunkowane, zbierają szczegółowe informacje na temat ofiar, dlatego często doskonale znają ich słabe strony i sposoby ich wykorzystania.
Ataki ukierunkowane mogą również prowadzić do kradzieży danych osobowych klientów i pracowników, która może umożliwić kradzież tożsamości. Skutkuje to nie tylko brakiem zaufania obecnych i potencjalnych klientów, ale może również poważnie zaszkodzić reputacji organizacji, co bezpośrednio wpływa na dochody.
Jak organizacje mogą chronić się przed atakami ukierunkowanymi
Oto jak chronić organizację przed atakami ukierunkowanymi.
Zmniejszenie powierzchni ataku organizacji
Powierzchnia ataku organizacji odnosi się do wszystkich możliwych punktów wejścia, inaczej zwanych wektorami ataku, które cyberprzestępcy mogą wykorzystać w celu dostępu do systemów, przedostania się do sieci i kradzieży danych. Im większa powierzchnia ataku organizacji, tym większe prawdopodobieństwo cyberataku. Aby ograniczyć ryzyko ataków ukierunkowanych na organizację, należy maksymalnie ograniczyć powierzchnię ataku.
Pierwszym etapem tego procesu jest zidentyfikowanie istniejących luk w zabezpieczeniach. Na przykład luką w zabezpieczeniach może być niezaktualizowane oprogramowanie i systemy. Po zidentyfikowaniu luk organizacja może ustalić, co należy zrobić, aby je usunąć. Może to wymagać zastosowania narzędzi cyberbezpieczeństwa, które ułatwiają usuwanie luk w zabezpieczeniach.
Inwestycja w rozwiązanie PAM
Rozwiązanie do zarządzania dostępem uprzywilejowanym ułatwia zabezpieczenie kont uprzywilejowanych w organizacjach, udostępniając administratorom IT funkcje wglądu, bezpieczeństwa, kontroli i raportowania. Bez rozwiązania PAM administratorzy IT nie mogą monitorować dostępu do poszczególnych kont i systemów uprzywilejowanych ani nim zarządzać, co zwiększa powierzchnię ataku organizacji. Brak zarządzania uprzywilejowanym dostępem ułatwia również atakującym dłuższe poruszanie się w sieci bez wykrycia przez zabezpieczenia. Im dłużej atakujący pozostaje niezauważony w sieci organizacji, tym większe szkody może spowodować.
Opracowanie planu reagowania na incydenty
Plan reagowania na incydenty to dokument, który określa role i obowiązki oraz zawiera listę procedur, których należy przestrzegać w przypadku wystąpienia incydentu cyberbezpieczeństwa. Tego typu plany mają na celu poprawę komunikacji i koordynacji podczas incydentu, umożliwiając organizacjom szybkie reagowanie, ograniczenie przestojów oraz strat finansowych i ochronę danych poufnych przed naruszeniem.
Każda organizacja powinna opracować plan reagowania na incydenty, aby przygotować się na wszystkie rodzaje cyberzagrożeń, w tym ataki ukierunkowane. Narodowy Instytut Norm i Technologii (NIST) opracował szablony, które mogą zostać wykorzystane przez organizacje podczas tworzenia planu reagowania w celu zapewnienia skutecznej komunikacji i koordynacji pomiędzy członkami zespołu.
Szkolenie pracowników dotyczące najlepszych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa
Regularne szkolenia pracowników dotyczące podstawowych najlepszych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa, takich jak rozpoznawanie prób wyłudzania informacji, bezpieczne korzystanie z Internetu, unikanie nadmiernego udostępniania informacji w Internecie oraz bezpieczne zarządzanie hasłami należą do niezbędnych elementów ochrony organizacji przed atakami ukierunkowanymi. Pracownicy mogą stanowić najsłabsze ogniwo zabezpieczeń, dlatego należy zapewnić im odpowiednie szkolenia i narzędzia niezbędne do zachowania bezpieczeństwa użytkowników oraz organizacji.
Chroń organizację przed atakami ukierunkowanymi za pomocą rozwiązania KeeperPAM™
KeeperPAM to rozwiązanie do zarządzania dostępem uprzywilejowanym, które łączy Keeper Enterprise Password Manager (EPM), Keeper Secrets Manager (KSM) i Keeper Connection Manager (KCM) w jedną platformę, ułatwiając organizacjom ochronę haseł, kluczy tajnych i połączeń zdalnych pracowników oraz zarządzanie nimi. Zastosowanie KeeperPAM zapewnia administratorom IT w organizacjach funkcje pełnego wglądu, bezpieczeństwa, kontroli i raportowania wszystkich uprzywilejowanych użytkowników na każdym urządzeniu, umożliwiając ochronę organizacji przed atakami ukierunkowanymi.
Aby dowiedzieć się więcej o KeeperPAM i jego znaczeniu dla wzmocnienia cyberbezpieczeństwa organizacji, poproś o demo już dziś.