Możesz chronić się przed kradzieżą tożsamości, chroniąc numer ubezpieczenia społecznego i inne poufne dokumenty, regularnie sprawdzając swoje raporty kredytowe, korzystając z narzędzia do monitorowania dark web i nie udo...
Zagrożenie wewnętrzne to cyberzagrożenie, które pochodzi z organizacji. Zagrożenia wewnętrzne mają miejsce, gdy obecni lub byli pracownicy, partnerzy, wykonawcy lub dostawcy powodują naruszenie danych poufnych i systemów, lub kradną dane dla własnych szkodliwych celów. Zagrożenia wewnętrzne mogą być zamierzone lub niezamierzone, w zależności od celu przestępcy wewnątrz organizacji oraz jego potencjalnych wspólników.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o zagrożeniach wewnętrznych i krokach, jakie można podjąć w organizacji, aby ograniczyć związane z nimi ryzyko.
Rodzaje zagrożeń wewnętrznych
Przestępców wewnątrz organizacji można podzielić na trzy ogólne kategorie.
Pracownik wewnętrzny o złośliwych zamiarach
Pracownik wewnętrzny o złych zamiarach to osoba, która ma dostęp do wewnętrznych informacji organizacji, na przykład osoba zatrudniona w organizacji lub wykonawca, i wykorzystuje te informacje do naruszenia poufnych danych. Ma na celu sabotaż organizacji, kradzież informacji lub pieniędzy dla własnych korzyści. Na przykład pracownik może sprzedać poufne informacje konkurentowi danej organizacji, aby uzyskać korzyści finansowe.
Pracownicy wewnętrzni o złych zamiarach dzielą się na dwie podkategorie: kolaborant i samotny wilk Kolaborant to złośliwy pracownik wewnętrzny, który współpracuje ze stroną trzecią, taką jak konkurent, aby zaszkodzić organizacji poprzez powodowanie wycieku poufnych informacji lub zakłócenie operacji biznesowych.
Samotny wilk to złośliwy pracownik wewnętrzny, który działa w pojedynkę. Samotne wilki najczęściej mają osobiste powody, dla których decydują się zaatakować daną organizację, np. niezadowolenie wobec firmy i chęć zakłócenia jej działalności.
Niedbały pracownik wewnętrzny
Niedbały pracownik wewnętrzny to osoba zatrudniona w organizacji, która nie stosuje praktyk bezpieczeństwa. Z tego powodu może popełnić błąd lub niewłaściwie ocenić sytuację, doprowadzając do naruszenia danych. Na przykład może stać się celem oszustwa wyłudzania informacji i kliknąć złośliwy link, który naruszy sieć i systemy całej organizacji.
Pracownik zewnętrzny z dostępem pracownika wewnętrznego
Innym powszechnym zagrożeniem wewnętrznym jest pracownik zewnętrzny, który uzyskał dostęp do systemów i danych organizacji. Określa się go również mianem kreta. Aby uzyskać dostęp do systemów, do których normalnie nie mieliby dostępu, krety podszywają się pod pracowników lub dostawców, co utrudnia ich wykrycie. Krety często są w stanie uzyskać dostęp do wewnętrznych systemów poprzez naruszenie konta pracownika lub uzyskanie dostępu do fizycznego budynku organizacji.
Czy zagrożenia wewnętrzne zawsze są zamierzone?
Nie, nie zawsze są takie. Zdarzają się pracownicy wewnętrzni z zamiarem działania na szkodę organizacji, dla której pracują, ale inni po prostu dopuszczają się zaniedbań. Zaniedbania skutkują popełnieniem błędów, które szkodzą organizacji.
Na przykład pracownik może nieświadomie zalogować się na sfałszowanej stronie. W ten sposób dostarcza on cyberprzestępcy potwierdzone dane uwierzytelniające umożliwiające dostęp do prawdziwego konta. Cyberprzestępca może następnie wykorzystać te informacje do naruszenia konta pracownika. Mimo że pracownik nabrał się na oszustwo, nie zrobił tego umyślnie.
Dlaczego zagrożenia wewnętrzne są niebezpieczne?
Oto kilka powodów, dla których zagrożenia wewnętrzne są niebezpieczne dla organizacji.
Mogą prowadzić do wycieku danych
Wyciek danych ma miejsce, gdy dane poufne zostają przypadkowo ujawnione, co pozwala cyberprzestępcom na ich zbieranie i wykorzystywanie do złośliwych celów. Wycieki danych są niezwykle niebezpieczne dla organizacji, ponieważ mogą pozostać niezauważone przez kilka dni lub nawet miesięcy. Wycieki danych narażają na ryzyko wszystkie dane poufne organizacji, w tym dane osobowe jej klientów.
Mogą prowadzić do naruszenia danych
A data breach is when a cybercriminal or insider steals sensitive data without the knowledge or authorization of the individual or organization who owns the data. Similar to a data leak, organizations may not notice a data breach until after multiple days or months have passed. This provides enough time for cybercriminals to use the breached data for malicious purposes.
Straty finansowe
Według raportu przygotowanego przez Soft Activity w ostatnich 2 latach liczba incydentów wewnętrznych wzrosła o 47%, a średni koszt incydentu wynosił 15,38 mln USD. W zależności od skutków zagrożenia wewnętrznego straty finansowe organizacji mogą się różnić.
Szkody dla reputacji
Skutecznie przeprowadzony atak wewnętrzny powoduje w wielu przypadkach utratę wiarygodności organizacji, co utrudnia jej zdobywanie klientów i partnerów. To z kolei oznacza utratę przychodów i może nawet doprowadzić do całkowitego zamknięcia organizacji.
Konsekwencje prawne
Zagrożenia wewnętrzne mogą mieć również konsekwencje prawne dla organizacji, zwłaszcza jeśli nie wdrożono procedur ochrony najcenniejszych zasobów, takich jak dane klientów. Konsekwencje prawne mogą wiązać się ze znacznymi stratami finansowymi dla organizacji.
Jak wykrywać zagrożenia wewnętrzne
Istnieją dwie główne kategorie oznak zagrożeń wewnętrznych: cyfrowe i behawioralne. Oznaki cyfrowe można wykryć na komputerach lub innych urządzeniach. Oznaki behawioralne dotyczą zachowania i działań określonej osoby.
Oznaki cyfrowe
Oto kilka oznak cyfrowych, na które należy zwracać uwagę:
- nietypowe próby logowania;
- nadmierne pobieranie danych;
- korzystanie z niezatwierdzonego oprogramowania i narzędzi;
- zmiana nazw plików na nazwy niezgodne z treścią;
- wyświetlanie treści, które nie mają związku z rolą danego pracownika.
Oznaki behawioralne
Oto kilka oznak behawioralnych, na które należy zwracać uwagę:
- prośba o dostęp do poufnych informacji, które nie są potrzebne pracownikowi do pracy zgodnie z jego rolą;
- zmiany w nawykach pracy lub wydajności;
- częste incydenty związane z bezpieczeństwem;
- okazywanie niezadowolenia;
- odmowa przestrzegania zasad bezpieczeństwa firmy.
Oznaki behawioralne nie powinny być traktowane jako jedyne oznaki wystąpienia zagrożenia wewnętrznego i powinny zostać dokładnie przeanalizowane przed wyciągnięciem wniosków.
Jak ograniczyć ryzyko zagrożeń wewnętrznych
Oto jak organizacje mogą ograniczyć ryzyko zagrożeń wewnętrznych.
Zarządzanie uprzywilejowanym dostępem (PAM)
Zarządzanie uprzywilejowanym dostępem odnosi się do sposobu zabezpieczania dostępu do wysoce poufnych systemów, danych i kont w organizacji oraz zarządzania nim. Obejmują one między innymi systemy płac i konta administracji IT. Rozwiązania PAM pomagają organizacjom w centralizacji dostępu do uprzywilejowanych systemów i kont, ułatwiając zespołom IT śledzenie i kontrolowanie użytkowników z dostępem do nich. Utrudnia to cyberprzestępcom i złośliwym pracownikom wewnętrznym uzyskanie dostępu.
Rozwiązanie PAM może pomóc organizacjom w ograniczeniu ryzyka zagrożeń wewnętrznych poprzez:
- Wdrożenie zasady niezbędnych minimalnych uprawnień (PoLP): zasada niezbędnych minimalnych uprawnień to koncepcja cyberbezpieczeństwa, w której użytkownicy mają dostęp tylko do informacji i systemów potrzebnych do wykonywania swojej pracy. Oznacza to, że użytkownicy uzyskują jedynie niezbędny dostęp. Ograniczenie dostępu uprzywilejowanego pomaga organizacjom zminimalizować ryzyko zagrożeń wewnętrznych w wyniku złośliwej aktywności, zaniedbania lub błędów pracowników, które mogłyby prowadzić do wycieku lub kradzieży uprzywilejowanych danych.
- Zabezpieczanie uprzywilejowanych danych uwierzytelniających i zarządzanie nimi: główną zaletą rozwiązań PAM jest umożliwienie organizacjom bezpiecznego przechowywania uprzywilejowanych danych uwierzytelniających w bezpiecznym magazynie. Wiele rozwiązań PAM może również wymuszać zmianę haseł z określoną częstotliwością i stosowanie uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA) na kontach, aby zapewnić dodatkową warstwę zabezpieczeń. Zabezpieczanie uprzywilejowanych danych uwierzytelniających i zarządzanie nimi uniemożliwia pracownikom wewnętrznym uzyskanie dostępu do poufnych danych, które mogłyby zostać wykorzystane do szkodliwych celów.
- Monitorowanie i audyt uprzywilejowanego dostępu: rozwiązania PAM zapewniają organizacjom możliwość nieprzerwanego monitorowania kont uprzywilejowanych i systemów. Pomaga to w identyfikacji podejrzanej aktywności. Zapewnia również pełen wgląd w informacje o użytkownikach kont uprzywilejowanych — kto uzyskał dostęp, kiedy i w jakim celu.
- Usuwanie skutków ataków wewnętrznych: usuwanie skutków ataku wewnętrznego może być trudne bez wykorzystania odpowiednich narzędzi do analizy zdarzenia. Rozwiązanie PAM zapewnia organizacjom szczegółowe dzienniki audytu, które mogą zostać wykorzystane w celu analizy incydentu i ustalenia przyczyny ataku wewnętrznego.
Świadomość i szkolenie pracowników
Pracownicy powinni znać najlepsze praktyki w zakresie cyberbezpieczeństwa i je stosować. Powinni również zostać przeszkoleni w zakresie rozpoznawania popularnych oszustw, takich jak wyłudzanie informacji i naruszenie firmowej poczty e-mail (BEC), aby im zapobiegać. Przekazywanie pracownikom wiedzy na temat zagrożeń wewnętrznych ułatwi rozpoznawanie oznak oszustw. Poinformuj pracowników, że w przypadku podejrzenia współpracownika o złe intencje wobec firmy należy natychmiast powiadomić zespół IT.
Poinformuj również o źródłach umożliwiających pozostawanie na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat cyberbezpieczeństwa.
Zabezpiecz organizację przed zagrożeniami wewnętrznymi
Zagrożenia wewnętrzne niezmiennie stanowią poważne cyberzagrożenia dla wielu organizacji. Identyfikacja takich zagrożeń i przeciwdziałanie im bez odpowiednich narzędzi i wiedzy może sprawiać trudności. Konta uprzywilejowane, systemy i dane to zasoby organizacji, które należy zabezpieczać w pierwszej kolejności, ponieważ zawierają najcenniejsze informacje.
Mimo że nie można całkowicie wyeliminować ryzyka ataku wewnętrznego, rozwiązanie do zarządzania uprzywilejowanym dostępem może być ważnym narzędziem zapobiegawczym. Keeper Security oferuje własne rozwiązanie PAM o nazwie KeeperPAM™, które łączy Enterprise Password Manager (EPM), Keeper Secrets Manager (KSM) i Keeper Connection Manager (KCM) w jedną łatwą w użyciu platformę.
Aby dowiedzieć się więcej o rozwiązaniu KeeperPAM i jak pomaga ono organizacjom w ograniczeniu ryzyka zagrożeń wewnętrznych, zamów demo już dziś.