Aplikacja uwierzytelniająca to metoda uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA), która dodaje dodatkową warstwę zabezpieczeń do kont w Internecie. Zamiast aplikacji Google Authenticator można wykorzystać rozwiązanie Keep...
Jeśli korzystasz z pęku kluczy iCloud, przejdź na korzystanie z dedykowanego menedżera haseł, ponieważ ma on lepsze zabezpieczenia i więcej funkcji, które pomogą Ci usprawnić zarządzanie hasłami i danymi. Menedżery haseł są wielofunkcyjne, umożliwiają bezpieczne udostępnianie haseł, zapewniają możliwość przechowywania nie tylko haseł oraz mają dostępne bezpieczne dodatki, które zapewniają dodatkową ochronę.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego warto korzystać z menedżera haseł, jeśli obecnie korzystasz z pęku kluczy iCloud.
Czym jest pęk kluczy iCloud?
Jeśli masz urządzenie Apple, prawdopodobnie znasz pęk kluczy iCloud. Pęk kluczy iCloud to wersja menedżera haseł od Apple. Jego zadaniem jest zapamiętywanie haseł i automatyczne ich uzupełnianie podczas logowania się do konta. Oprócz haseł w pęku kluczy iCloud przechowywane są kody 2FA, numery kart kredytowych i adresy wysyłkowe. Sugeruje również silne, losowe hasła podczas tworzenia nowych kont.
Wszystkie urządzenia Apple są wyposażone w pęk kluczy iCloud jako funkcję natywną, co oznacza, że nie jest to aplikacja, którą trzeba zainstalować – jest dostarczana z urządzeniem.
Czym jest menedżer haseł?
Menedżer haseł to narzędzie, które pomaga w zarządzaniu hasłami i bezpiecznym przechowywaniu haseł, danych kart kredytowych, kodów odzyskiwania, kodów 2FA i innych informacji. Menedżery haseł mają również możliwość generowania silnych haseł i automatycznego wypełniania ich podczas logowania.
Wiele menedżerów haseł oferuje także dodatki. Niektóre z popularnych dodatków, jakie można spotkać w różnych menedżerach haseł, to bezpieczne przechowywanie plików i monitorowanie dark webu.
Pęk kluczy iCloud a menedżer haseł: która opcja jest lepszym wyborem?
Choć pęk kluczy iCloud i menedżery haseł mają podobne możliwości, jest wiele rzeczy, które je od siebie odróżniają.
Bezpieczeństwo
Dedykowane menedżery haseł są tworzone z myślą o bezpieczeństwie. Niektóre menedżery haseł, takie jak Keeper Security, stosują podejście zero-trust i zero-knowledge, co oznacza, że nikt poza użytkownikiem nie ma dostępu do przechowywanych haseł i danych. W przypadku menedżera Keeper, aby uzyskać dostęp do magazynu Keeper Vault, należy wprowadzić hasło główne. Większość menedżerów haseł wykorzystuje 256-bitowe szyfrowanie AES, które zamienia hasła w postaci zwykłego tekstu w nieczytelny tekst, znany również jako szyfrogram. Ten rodzaj szyfrowania jest używany przez rząd USA.
Pęk kluczy iCloud również wykorzystuje 256-bitowe szyfrowanie AES i gwarantuje, że nikt poza użytkownikami nie ma dostępu do przechowywanych informacji. Korzystanie z pęku kluczy iCloud wiąże się jednak z ryzykiem. Na przykład, jeśli do przechowywania haseł używasz pęku kluczy iCloud, każdy, kto zna kod dostępu do Twojego urządzenia Apple, będzie mógł uzyskać dostęp do Twoich haseł. W przypadku dedykowanego menedżera haseł nawet jeśli ktoś zna hasło i odblokuje urządzenie, nie będzie w stanie zalogować się do menedżera haseł i uzyskać dostępu do wszystkich haseł.
Działa na wszystkich urządzeniach
Dedykowane menedżery haseł działają na wielu urządzeniach, co oznacza, że będziesz mieć dostęp do swojego magazynu haseł z dowolnego miejsca. Jest to przydatne, jeśli posiadasz różne typy urządzeń do użytku osobistego i zawodowego. Przykładem może być sytuacja, w której jesteś zapalonym użytkownikiem urządzeń Apple, ale Twoja firma korzysta z komputerów Dell i telefonów z systemem Android. Dedykowany menedżer haseł umożliwia zalogowanie się na dowolnym urządzeniu i uzyskanie dostępu do haseł lub innych danych przechowywanych w magazynie. Dobrym przypadkiem użycia jest logowanie się na konto osobiste, takie jak LinkedIn, z urządzenia służbowego, gdy nie pamiętasz hasła. Wystarczy zalogować się do menedżera haseł i uzyskać dostęp do swoich danych uwierzytelniających.
W przypadku pęku kluczy iCloud dostęp do przechowywanych haseł można uzyskać tylko na urządzeniach Apple. Może to być niewygodne, zwłaszcza jeśli posiadasz urządzenia, które nie są częścią ekosystemu Apple.
Umożliwia bezpieczne udostępnianie haseł
Wszystkie menedżery haseł zapewniają możliwość bezpiecznego udostępniania haseł każdemu, a niektóre pozwalają nawet na udostępnianie haseł osobom, które nie mają menedżera haseł. Możesz wybrać, czy chcesz udostępniać hasła na czas nieokreślony, czy określony – tydzień, kilka godzin lub tylko kilka minut. Dostęp do udostępnionego hasła lub rekordu można cofnąć w dowolnym momencie i wybrać, czy dana osoba ma mieć możliwość edycji rekordu, czy tylko jego przeglądania.
Pęk kluczy iCloud umożliwia także udostępnianie haseł za pośrednictwem AirDrop. Jednak ograniczeniem jest to, że możesz udostępniać hasła tylko innym użytkownikom Apple i muszą oni znajdować się fizycznie w pobliżu.
Możliwość przechowywania nie tylko haseł
Menedżer haseł nie ogranicza się wyłącznie do przechowywania haseł. Niektóre z innych danych, które menedżery haseł pozwalają bezpiecznie przechowywać, to:
- Numery kart kredytowych
- Adresy domowe
- Numery paszportów
- Wyciągi z kont bankowych
- Dokumentacja medyczna
- Zdjęcia i filmy
- Kody odzyskiwania
W zależności od menedżera haseł zabezpieczanie danych innych niż hasła może być uwzględnione w planie lub dostępne jako dodatkowa funkcja, którą należy zakupić.
W pęku kluczy iCloud można przechowywać tylko hasła, numery kart kredytowych i adres domowy.
Generuje i przechowuje kody 2FA
Niektóre menedżery haseł umożliwiają przechowywanie kodów 2FA w magazynie. Na przykład, jeśli chcesz utworzyć kod 2FA dla jednego ze swoich kont i masz już zapisane dane logowania, wystarczy, że utworzysz dla niego kod 2FA w tym samym rekordzie. Po zapisaniu kodu 2FA będzie on automatycznie wprowadzany podczas logowania wraz z danymi uwierzytelniającymi.
Pęk kluczy iCloud oferuje podobną funkcję, ale jej konfiguracja jest znacznie dłuższa.
Czy pęk kluczy iCloud to dobry menedżer haseł?
Chociaż pęk kluczy iCloud może być wygodnym menedżerem haseł, ponieważ jest dostarczany ze wszystkimi urządzeniami Apple, stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa. Dedykowany menedżer haseł wykorzystuje niepowtarzalne hasło główne, które działa jak klucz do odblokowania magazynu. Aby uzyskać dostęp do pęku kluczy iCloud, należy użyć tych samych danych uwierzytelniających, które służą do odblokowania urządzenia. Oznacza to, że każdy, kto zna lub jest w stanie złamać hasło do Twojego urządzenia, będzie miał dostęp do wszystkich Twoich haseł.
W pęku kluczy iCloud brakuje również możliwości, takich jak wielofunkcyjność, bezpieczne udostępnianie haseł i innych. Może to stanowić niedogodność dla osób, które chcą mieć możliwość udostępniania haseł i dostępu do swoich kont z dowolnego miejsca na dowolnym urządzeniu.
Dlaczego warto korzystać z menedżera haseł?
Warto zacząć korzystać z menedżera haseł, takiego jak Keeper Security, ponieważ oferuje on wiele funkcji, których nie zapewnia pęk kluczy iCloud. Keeper Password Manager umożliwia dostęp do magazynu z dowolnego miejsca na dowolnym urządzeniu, bezpieczne udostępnianie haseł, przechowywanie obrazów i plików oraz wiele więcej.
Jeśli korzystasz z dedykowanego menedżera haseł, możesz także zakupić dodatki, aby zabezpieczyć się jeszcze lepiej – takie jak subskrypcja usługi monitorowania dark webu. Usługa monitorowania dark webu, taka jak BreachWatch®, stale skanuje dark web i powiadamia użytkownika, jeśli znajdzie dane uwierzytelniające pasujące do danych przechowywanych w magazynie Keeper Vault. Dzięki alertom dark web otrzymasz natychmiastowe powiadomienie, co umożliwi Ci natychmiastową zmianę naruszonego hasła.
Jak przełączyć się na menedżera haseł z pęku kluczy iCloud?
Przejście z pęku kluczy iCloud na menedżera haseł jest proste. Wykonaj poniższe czynności, aby zaimportować dane z pęku kluczy iCloud do aplikacji Keeper Password Manager.
Uwaga: Aby importować dane z pęku kluczy iCloud, zainstaluj aplikację Keeper Desktop na komputerze Mac.
- Utwórz konto Keeper
- Kliknij adres e-mail swojego konta w prawym górnym rogu
- Kliknij Ustawienia > Importuj i przycisk Importuj
- Skopiuj podany kod do schowka
- Kliknij pozycję Dalej, aby otworzyć ustawienia dostępności
- Kliknij pozycję Otwórz preferencje systemowe
- Kliknij ikonę kłódki, aby odblokować uprawnienia
- Zaznacz pole obok pozycji Keeper Import
- Wpisz hasło komputera po wyświetleniu powiadomienia
- Wklej kod skopiowany z ekranu Import z magazynu
- Wybierz wszystkie hasła, które chcesz zaimportować, a następnie kliknij przycisk Dodaj do Keeper
- Sprawdź, czy hasła zostały zaimportowane i usuń hasła zapisane w pęku kluczy iCloud
Menedżer haseł to najlepszy wybór dla Twoich haseł
Dedykowany menedżer haseł zapewnia nie tylko wygodę dostępu do poufnych danych w dowolnym miejscu i czasie, ale także oferuje znacznie więcej funkcji, których nie ma pęk kluczy iCloud.
Rozpocznij bezpłatny 30-dniowy okres próbny rozwiązania Keeper Password Manager, aby przekonać się, jak wygodny jest dedykowany menedżer haseł.