Generator haseł to narzędzie internetowe, które automatycznie tworzy silne, losowe hasła za pomocą jednego kliknięcia. Aby utworzyć niepowtarzalne hasła generator haseł łączy małe i duże litery, cyfry
Większość menedżerów haseł jest bardzo bezpieczna w użyciu. Niektóre z nich oferują większą ochronę niż pozostałe. Aby w pełni zrozumieć zabezpieczenia menedżerów haseł, trzeba najpierw dowiedzieć się, co to jest menedżer haseł.
Co to jest menedżer haseł?
Menedżer haseł to narzędzie cyberbezpieczeństwa, które pomaga użytkownikom w generowaniu silnych, unikatowych haseł i bezpiecznym przechowywaniu ich w zaszyfrowanym magazynie. Największą korzyścią związaną z używaniem menedżera haseł jest wyeliminowanie konieczności polegania przez użytkowników na własnej pamięci lub niezabezpieczonych sposobach przechowywania haseł do kont. Jedynym hasłem, które trzeba zapamiętać, jest hasło główne, które działa jako klucz do magazynu haseł użytkownika.
Czy menedżery haseł są rzeczywiście bezpieczne?
Chociaż menedżery haseł są tworzone tak, aby były bezpieczne, nie wszystkie są sobie równe. Przyczyną, dla której bezpieczeństwo menedżerów haseł zostało niedawno zakwestionowane, jest problem z menedżerem haseł LastPass. Związane z menedżerem LastPass wiadomości dotyczyły serii naruszeń bezpieczeństwa, w tym najnowszego naruszenia.
Naruszenia bezpieczeństwa LastPass nie są niczym nowym. W 2015 r. LastPass stał się ofiarą ataku, który ujawnił adresy e-mail użytkowników i informacje o zabezpieczeniach. Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do innych, bezpieczniejszych menedżerów haseł, LastPass nie szyfruje adresów URL stron internetowych ani innych metadanych, co może skutkować wykorzystaniem skradzionych informacji do atakowania użytkowników, których dotyczyło naruszenie.
Chociaż historia LastPass może być niepokojąca, istnieją menedżery haseł, których nigdy nie udało się zhakować. Jest to jeden z wielu powodów, dla których używanie menedżerów haseł nadal jest uznawane za najlepszą praktykę w zakresie cyberbezpieczeństwa, zalecaną przez ekspertów branżowych i rządowych. Zrozumienie architektury zabezpieczeń poszczególnych menedżerów haseł może dać użytkownikom pewność, że ich hasła są bezpieczne. Pamiętaj, że dobry menedżer haseł chroni dane użytkowników nawet w najgorszym wypadku.
Co w przypadku menedżerów haseł w przeglądarkach?
Menedżery haseł w przeglądarkach różnią się od samodzielnych menedżerów haseł pod wieloma względami. Przede wszystkim menedżery haseł oparte na przeglądarce są mniej bezpieczne. Oto kilka powodów.
- Naruszenie przeglądarki skutkuje naruszeniem haseł. Jeśli urządzenie zostanie zainfekowane oprogramowaniem szpiegującym, cyberprzestępca będzie mógł zobaczyć wszystkie hasła użytkownika przechowywane w przeglądarce. Hasła przechowywane w menedżerach haseł przeglądarki są zapisane w formie zwykłego tekstu, umożliwiając ich łatwe odczytanie przez cyberprzestępcę po uzyskaniu dostępu do ustawień przeglądarki.
- Przeglądarki są często zamykane bez wylogowania użytkownika. Większość użytkowników zazwyczaj nie wylogowuje się z przeglądarek ze względu na wygodę takiego rozwiązania. Stwarza to jednak poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa, ponieważ ułatwia innym osobom pobranie haseł zapisanych w przeglądarce po uzyskaniu dostępu do urządzenia. Jeśli urządzenie zostanie skradzione, konta będą jeszcze bardziej narażone na naruszenie.
Większość osób korzysta z menedżerów haseł opartych na przeglądarce ze względu na wygodę dostępu do haseł. Jednak niewielu użytkowników rozumie, że wygoda nie zawsze jest równoznaczna z bezpieczeństwem, ponieważ menedżery haseł oparte na przeglądarce są niebezpieczną opcją przechowywania haseł.
Który menedżer haseł jest najbezpieczniejszy?
Najbezpieczniejszym rozwiązaniem do zarządzania hasłami jest Keeper Password Manager. Zespół Keeper Security to specjaliści ochrony danych a firma od samego początku była tworzona z myślą o bezpieczeństwie jako najwyższym priorytecie. Klienci są zawsze na bieżąco informowani o wszystkich krokach podejmowanych w celu zabezpieczenia ich danych oraz udoskonaleniach wprowadzanych na naszej łatwej w obsłudze platformie.
Model szyfrowania zero-trust i zero-knowledge rozwiązania Keeper gwarantuje, że cała zawartość magazynu użytkownika jest chroniona przy pomocy wielu warstw zabezpieczeń i szyfrowania. Keeper jest również najbardziej certyfikowaną, testowaną i kontrolowaną platformą do zabezpieczania haseł, której przyznano najdłużej istniejące w branży certyfikaty SOC 2 oraz ISO 27001.
Oprócz największej liczby certyfikatów bezpieczeństwa, rozwiązanie Keeper wyróżnia się na tle konkurentów ze względu na wdrożony wielowarstwowy system szyfrowania. Cała zawartość magazynu jest szyfrowana podczas przesyłania i przechowywania, w tym adresy URL stron internetowych i inne metadane. Nie jest to cechą wszystkich menedżerów haseł.
Dowiedz się więcej o zaangażowaniu Keeper w ochronę danych oraz dlaczego stanowi najbezpieczniejsze dostępne rozwiązanie do zarządzania hasłami. Możesz również rozpocząć korzystanie z bezpłatnej 30-dniowej wersji próbnej, aby zabezpieczać już dziś swoje hasła przy pomocy najbezpieczniejszego i najsilniejszego menedżera haseł na rynku.