Rok 2024 był rokiem ataków z użyciem złośliwego oprogramowania. Od początku roku ataki z użyciem złośliwego oprogramowania dotyczyły największych firm, takich jak Change Healthcare, Ticketmaster, Ascension Hospital, ABN ...
Zaktualizowano 5 czerwca 2023 r.
Wraz z nieustannymi zmianami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa organizacje wdrażają nowe rozwiązania w zakresie zabezpieczeń, aby uniemożliwić cyberprzestępcom dostęp do swoich systemów.
W 2022 r. wprowadzono klucze dostępu. Od czerwca 2023 r. Keeper obsługuje korzystanie z kluczy dostępu w naszych rozszerzeniach przeglądarek Chrome, Firefox, Edge, Brave i Safari.
Czytaj dalej, aby zapoznać się z niezbędnymi informacjami na temat kluczy dostępu oraz planów ich obsługi przez Keeper w 2023 r.
Znowu nie pamiętasz hasła?
Czy masz dość kłopotliwego korzystania z haseł? Mamy doskonałą wiadomość! Poznaj klucz dostępu, nową technologię bez haseł opracowaną na podstawie standardów branżowych przez organizacje World Wide Web Consortium (W3C) oraz FIDO Alliance i wspieraną przez Apple, Google, Microsoft, Paypal, eBay oraz inne firmy.
Ostatnio w wersji 14 systemu Android zaprezentowano wersję alfa menedżera poświadczeń – nowego interfejsu API Jetpack umożliwiającego łatwiejsze uwierzytelnianie użytkowników przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa dzięki zastosowaniu kluczy dostępu. Odpowiednio wdrożony klucz dostępu chroni przed atakami cyberprzestępców lepiej niż hasła.
Brzmi świetnie! Ale co to jest klucz dostępu?
Klucz dostępu to klucz kryptograficzny, który umożliwia logowanie się do kont i aplikacji bez konieczności wprowadzania hasła. Można go porównać do cyfrowej wersji karty dostępu przechowywanej na telefonie, tablecie lub komputerze. Klucz dostępu wykorzystuje dane biometryczne na urządzeniu, takie jak odcisk palca lub rozpoznawanie twarzy.
Klucze dostępu umożliwiają logowanie się do obsługiwanych aplikacji i kont podobnie jak w przypadku odblokowania telefonu lub tabletu za pomocą odcisku palca i rozpoznawania twarzy.
Korzyści płynące z używania kluczy dostępu
Z założenia klucze dostępu są znacznie bezpieczniejsze niż hasła. Nie mogą zostać naruszone podczas prób podszywania się pod inną osobę ani skradzione w wyniku naruszeń danych. Ponieważ wymagają od użytkownika wykorzystania zaufanego urządzenia, obsługują uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA).
Gdzie są obsługiwane klucze dostępu?
Firmy Apple, Google i Microsoft zaczęły wprowadzać obsługę klucza dostępu do swoich systemów Ci dostawcy są odpowiedzialni za synchronizację kluczy pomiędzy urządzeniami użytkownika oraz za odzyskiwanie kluczy dostępu w przypadku utraty urządzenia. Korzystanie z kluczy dostępu na urządzeniu jest ograniczone do określonej wersji systemu operacyjnego.
Obsługiwane strony internetowe
Twórcy stron internetowych i aplikacji są odpowiedzialni za wbudowanie obsługi klucza dostępu w procesy logowania. Głównym wyzwaniem jest istniejąca obsługa szeregu opcji logowania na wielu stronach internetowych, takich jak hasła i opcje logowania za pomocą serwisów Google/Facebook/Apple/Github/itp. Twórcy stron muszą znaleźć najlepszy sposób na przedstawienie użytkownikom nowej opcji.
Obecnie dostępnych jest kilka stron internetowych obsługujących klucze dostępu. Zazwyczaj wymagane jest przejście do strony zabezpieczeń witryny, aby aktywować klucz dostępu do urządzenia.
Ze względu na wykorzystywanie wielu typów urządzeń i przeglądarek w obrębie gospodarstw domowych, bezpieczna, płynna i komfortowa synchronizacja kluczy dostępu w takim środowisku może sprawiać trudności, co prawdopodobnie wydłuży wdrożenie tej technologii na szeroką skalę.
Korzystanie z kluczy dostępu pomiędzy różnymi systemami operacyjnymi, na przykład komputerem Mac i urządzeniem z systemem Android, może stanowić poważne wyzwania związane z użytecznością i bezpieczeństwem. Mimo dotychczasowych postępów przewidujemy długą drogę do komfortowego korzystania z kluczy dostępu szczególnie w przypadku użytkowników bez specjalistycznej wiedzy i konsumentów.
Aby zapoznać się z nieustannie poszerzaną listą stron internetowych z obsługą kluczy dostępu, przejdź do katalogu kluczy dostępu.
Wprowadzenie kluczy dostępu do Keeper w 2023 r.
Keeper Security nieustannie wprowadza nowatorskie rozwiązania w zakresie najnowszych opcji zabezpieczeń dla użytkowników indywidualnych, rodzin i firm, aby umożliwić bezpieczne logowanie się do aplikacji bez użycia haseł. Obejmuje to klucze dostępu oraz inne metody weryfikacji danych uwierzytelniających. Zdajemy sobie sprawę, że wdrażanie zmian może być trudne, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa w Internecie. Jednak Keeper przywiązuje dużą wagę do bezpieczeństwa klientów oraz zapewnia stuprocentową przejrzystość wykorzystywanych metod zabezpieczeń.
Chociaż klucze dostępu eliminują konieczność korzystania z haseł na niektórych stronach, ich powszechne wdrożenie może potrwać. Zarówno tradycyjne hasła, jak i nowe klucze dostępu wymagają bezpiecznej metody przechowywania. To zadanie dla Keeper Security. Rozwijamy się, aby ułatwić tworzenie, przechowywanie i dostęp do wszystkich kluczy dostępu bezpośrednio z magazynu Web Keeper, aplikacji komputerowej i rozszerzeń przeglądarki, w uzupełnieniu do haseł, danych, zdjęć i plików już przechowywanych w magazynie. Rozszerzenie przeglądarki Keeper zostanie automatycznie zaktualizowane po jego zainstalowaniu. Użytkownicy mogą teraz korzystać z wersji zapoznawczej, postępując zgodnie z tym przewodnikiem użytkownika.
Przechowywanie kluczy dostępu w magazynie Keeper Vault zapewnia do nich dostęp bez względu na urządzenie, na którym następuje logowanie, co umożliwia ich używanie w różnych przeglądarkach i systemach operacyjnych. Wkrótce dostępna będzie obsługa w naszej aplikacji komputerowej. Obsługa w systemie Android zostanie wprowadzona wraz z premierą systemu Android 14 oraz Apple iOS17 jeszcze w tym roku.
Plany obsługi:
Klucze dostępu nie są jeszcze obsługiwane przez wszystkie strony internetowe i platformy, więc przez długi czas użytkownicy będą korzystać zarówno z haseł, jak i najnowszego rozwiązania. Keeper przygotowuje się na przyszłość uwierzytelniania bez haseł, a po powszechnym przejściu na nową technologię będziemy informować klientów na bieżąco o nowych witrynach obsługujących klucze dostępu, sposobie ich konfiguracji oraz opcjach zarządzania przez Keeper kluczami, hasłami oraz pozostałymi danymi poufnymi.
Dowiedz się więcej o uwierzytelnianiu bez haseł.
Masz pytanie lub sugestię? Skontaktuj się z nami pod adresem feedback@keepersecurity.com.