Uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA) zapewnia dodatkową ochronę kont, ale należy pamiętać, że nie wszystkie metody MFA są sobie równe pod względem łatwości użytkowania oraz bezpieczeństwa. W tym artykule
Zaktualizowano 31 marca 2025 r.
Wirus to rodzaj złośliwego oprogramowania, którego celem jest zainfekowanie urządzenia oraz kradzież prywatnych informacji. Może przeprowadzić atak wyłącznie po z nim wejściu w interakcję, na przykład po otwarciu pliku PDF zawierającego wirusa. Hakerzy ukrywają wirusy, umieszczając je w złośliwym kodzie plików PDF. Pliki PDF są powszechnie wykorzystywane przez hakerów do naruszenia Twojej prywatności w sposób niewykryty.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak można ukryć wirusy w plikach PDF, jakie skutki ma otwarcie zainfekowanego pliku PDF oraz jak chronić się przed złośliwymi plikami PDF.
Jak pliki PDF mogą zawierać wirusy?
Wirusy mogą być obecne w plikach PDF w postaci ukrytego kodu, poleceń systemowych i osadzonych obiektów. Wiele przeglądarek internetowych obsługuje język programowania JavaScript, który można osadzić w plikach PDF. Hakerzy ukrywają złośliwy kod w JavaScript, aby wykorzystać luki w zabezpieczeniach pliku PDF. Samo otwarcie zainfekowanego pliku PDF może wywołać efekt domina polegający na zainfekowaniu przez wirusa innych plików i aplikacji na urządzeniu. Hakerzy mogą nawet zakładać, że masz zainstalowane oprogramowanie antywirusowe, więc mogą osadzać ukryte obiekty w plikach PDF, aby uniknąć wykrycia i uzyskać nieautoryzowany dostęp do prywatnych informacji.
Czy otwarcie pliku PDF może spowodować zainfekowanie wirusem?
Mimo że nie wszystkie wirusy wywołują natychmiastową infekcję po otwarciu zainfekowanego pliku PDF, niektóre wirusy są zaprogramowane tak, aby były aktywowane natychmiast po jego otwarciu. Ryzyko infekcji zwiększa się, jeśli wirus jest ukryty w interaktywnym elemencie pliku. Na przykład plik PDF otrzymany w niepożądanej wiadomości e-mail może nie wpłynąć na urządzenie, dopóki nie klikniesz określonego linku lub obrazu w pliku.
Co się stanie po otwarciu złośliwych plików PDF?
Konsekwencje otwarcia złośliwego pliku PDF zależą od celu wykorzystania przez hakera danych. Niektórzy hakerzy mogą próbować zainfekować urządzenie oprogramowaniem szpiegującym, aby monitorować aktywność online użytkownika i gromadzić prywatne informacje, co może prowadzić do oszustwa lub kradzieży tożsamości. Inni hakerzy mogą zainfekować urządzenie oprogramowaniem wymuszającym okup w celu zablokowania dostępu do niego do czasu zapłacenia okupu. Niezależnie od motywu hakera, interakcja użytkownika ze złośliwym elementem pliku PDF umożliwia wykonanie działań zaprogramowanych przez hakera, na przykład kradzieży danych, uzyskania nieautoryzowanego dostępu do urządzenia lub rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania na inne systemy.
Jak chronić się przed wirusami w plikach PDF?
Pliki PDF są wykorzystywane cały czas, ale mogą również stanowić pole do działania dla złośliwego oprogramowania w przypadku braku zachowania ostrożności. Oto jak chronić urządzenie przed niebezpiecznymi plikami PDF oraz unikać cyberzagrożeń.
Nigdy nie klikaj elementów podejrzanych wiadomości e-mail
Podejrzane wiadomości e-mail zazwyczaj zawierają złośliwe załączniki, takie jak pliki PDF, przeznaczone do zainfekowania urządzenia. Takie wiadomości e-mail mogą być próbami wyłudzania informacji, gdzie hakerzy podszywają się pod godne zaufania osoby lub firmy, aby ukraść dane osobowe. Oznaki, na które należy zwrócić uwagę po otrzymaniu wiadomości e-mail wyłudzającej informacje, obejmują nieznanych nadawców, pilny ton, błędy gramatyczne lub podejrzane linki.
Przed otwarciem pliku PDF sprawdź go pod kątem obecności wirusów
Oprogramowanie antywirusowe może wykryć i usunąć znane wirusy z urządzenia, dlatego należy zawsze skanować pliki PDF przed ich otwarciem. Po zainstalowaniu oprogramowania antywirusowego można skanować poszczególne pliki lub całe urządzenie. Oprogramowanie porównuje pliki z bazą danych znanych wirusów i automatycznie izoluje oraz usuwa wykryte wirusy, zanim wyrządzą szkody.
Korzystaj z bezpiecznych czytników PDF
Chroń dane przed hakerami i wirusami, korzystając z bezpiecznego czytnika plików PDF. Wybierz niezawodny czytnik z częstymi aktualizacjami umożliwiającymi usunięcie nowych luk w zabezpieczeniach oraz błędów. Wyłącz wtyczki JavaScript, ponieważ są wykorzystywane do ukrywania złośliwego oprogramowania. Zaufany czytnik PDF ułatwia zapobieganie nieautoryzowanemu dostępowi oraz ochronę urządzenia przed wirusami – nawet ukrytymi w plikach PDF.
Aktualizuj swoje oprogramowanie i system operacyjny (OS)
Aktualizuj oprogramowanie, aby chronić się przed wirusami w plikach PDF. Takie aktualizacje usuwają luki w zabezpieczeniach, zwiększają wydajność oraz dodają nowe funkcje, pomagając chronić urządzenie przed wirusami. Zainstaluj najnowszą wersję systemu operacyjnego, aby chronić się przed potencjalnymi infekcjami.
Oznaczaj wiadomości e-mail wyłudzające informacje jako spam
Jeśli otrzymasz podejrzaną wiadomość e-mail z załącznikiem PDF, oznacz ją jako spam i zgłoś problem. Pomaga to dostawcy poczty e-mail rozpoznawać i blokować przyszłe próby wyłudzania informacji, chroniąc Ciebie i innych. Samo usunięcie wiadomości e-mail nie powstrzyma nadawcy przed wysyłaniem kolejnych wiadomości, ale oznaczenie jej jako spamu uczy dostawcę, jak filtrować podobne cyberzagrożenia.
Unikaj złośliwego oprogramowania w plikach PDF
Niektóre podejrzane wiadomości e-mail wyraźnie wskazują na spam, więc unikaj klikania pliku PDF, który może spowodować zainfekowanie urządzenia wirusem. Mimo że nie wszystkie pliki PDF zawierające wirusy zainfekują urządzenie po ich wyświetleniu, należy zachować ostrożność, unikając wiadomości e-mail z podejrzanymi linkami lub załącznikami, sprawdzając pliki PDF na obecność wirusów przy użyciu oprogramowania antywirusowego oraz oznaczając próby wyłudzania informacji jako spam.