Aplikacja PayPal jest bezpieczniejsza niż Venmo, ponieważ obejmuje zaawansowane wykrywanie oszustw, obsługuje klucze dostępu, stosuje zaawansowane programy ochrony kupujących oraz sprzedających i ma lepszą historię w zak...
Po zhakowaniu karty debetowej należy natychmiast skontaktować się z wystawcą karty debetowej, zablokować historię kredytową, zaktualizować hasło konta bankowego i zgłosić oszustwo. Zhakowanie karty debetowej jest dużym problemem zwłaszcza w związku z malejącą popularnością płatności gotówkowych. Do oznak zhakowania karty debetowej należą:
- Odrzucenie karty przy próbie zakupu.
- Podejrzane zakupy na wyciągu karty debetowej, których nie autoryzowano.
- Zmiana danych konta karty debetowej, takich jak numer telefonu lub adres e-mail.
- Obecność niewielkich i nierozpoznanych obciążeń na koncie.
- Otrzymywanie powiadomień o nieudanych próbach wypłaty pieniędzy z konta.
- Przysłanie nowej karty pocztą bez jej zamawiania przez użytkownika.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, w jaki sposób hakerzy uzyskują dane karty debetowej i co należy zrobić w przypadku zhakowania karty debetowej, aby chronić finanse oraz tożsamość.
Jak hakerzy mogli uzyskać dane karty debetowej?
Nie wszyscy wiedzą, w jaki sposób hakerzy mogą ukraść dane karty debetowej. Istnieje kilka sposobów uzyskania danych karty debetowej przez cyberprzestępcę:
- Konto karty debetowej zostało naruszone, co oznacza, że inna osoba uzyskała do niego dostęp bez zgody właściciela w wyniku naruszenia danych, zainfekowania przez złośliwe oprogramowanie lub innych cyberataków.
- Karta została zeskanowana przez cyberprzestępcę poprzez skanowanie mikroukładu karty debetowej podczas korzystania z czytnika kart przy zakupie.
- W wyniku oszustwa wyłudzającego informacje, takiego jak kliknięcie sfałszowanego linku i wprowadzenie danych karty debetowej na stronie podszywającej się pod legalną stronę internetową.
- W wyniku naruszenia danych w firmie prowadzącej konto, co spowodowało ujawnienie danych karty debetowej w sieci dark web i uzyskanie ich przez cyberprzestępcę.
Co zrobić w przypadku zhakowania karty debetowej
Po zhakowaniu karty debetowej należy jak najszybciej wykonać kilka czynności, aby zapobiec wykorzystaniu prywatnych informacji do oszustwa lub kradzieży tożsamości.
1. Skontaktuj się z wystawcą karty debetowej
W przypadku podejrzenia zhakowania karty debetowej należy natychmiast powiadomić wystawcę karty. Zadzwoń do wystawcy karty debetowej i opisz aktywność związaną z oszustwem występującą na koncie karty debetowej. Udostępnienie szczegółowych informacji dotyczących oszustwa najprawdopodobniej spowoduje anulowanie przez bank istniejącej karty debetowej i przesłanie nowej karty. Aby skontaktować się z wystawcą karty debetowej, zadzwoń pod numer telefonu znajdujący się z tyłu karty.
2. Zablokuj raport o zdolności kredytowej
Zablokowanie raportu o zdolności kredytowej uniemożliwia uzyskanie dostępu przez instytucje kredytowe i przyznanie nowych pożyczek lub linii kredytowych na nazwisko użytkownika. Jest to niezbędny etap ochrony finansów i tożsamości, jeśli cyberprzestępca wykorzystuje dane karty debetowej do podszywania się pod użytkownika. Zablokowanie raportu o zdolności kredytowej uniemożliwia cyberprzestępcy wykorzystanie danych karty debetowej, ponieważ potwierdzenie tożsamości właściciela karty nie będzie możliwe. Aby zablokować raport o zdolności kredytowej, należy skontaktować się z każdym z trzech biur informacji kredytowej: Experian, TransUnion i Equifax w Stanach Zjednoczonych.
3. Zmień hasło konta bankowego
Jeśli cyberprzestępca uzyska dostęp do konta karty debetowej, należy zmienić hasło konta bankowego na bezpieczniejsze. W przypadku konta bankowego należy używać silnego hasła o długości co najmniej 16 znaków zawierającego kombinację dużych i małych liter, cyfr oraz symboli. Hasło konta bankowego nie może zawierać żadnych danych osobowych, takich jak data urodzenia dziecka lub imię zwierzęcia domowego, ponieważ cyberprzestępca może wyszukać tego typu informacje o użytkowniku w Internecie.
Oprócz wzmocnienia hasła do konta bankowego należy włączyć uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA), które jest dodatkowym środkiem bezpieczeństwa wymagającym dodatkowej formy uwierzytelnienia w celu uzyskania dostępu do konta. Przykłady MFA obejmują kod PIN, kod z aplikacji uwierzytelniającej, odcisk palca lub rozpoznawanie obrazu twarzy. W przypadku konta bankowego należy skonfigurować wybraną formę MFA, aby zapobiec uzyskaniu przez cyberprzestępcę dostępu do konta za pomocą nazwy użytkownika i hasła. Po włączeniu MFA do uzyskania dostępu do konta bankowego wymagane jest podanie nazwy użytkownika, hasła i zastosowanie dodatkowej formy uwierzytelniania.
4. Zgłoś oszustwo Federalnej Komisji Handlu
Federalna Komisja Handlu (FTC) wykorzystuje zgłoszenie aktywności związanej z oszustwem na karcie debetowej do tworzenia dokumentacji dotyczącej oszustów i udostępniania jej organom ścigania, które przeprowadzą dalsze dochodzenie. Zgłoszenie oszustwa do FTC ma kluczowe znaczenie nie tylko na potrzeby powiadamiania organów ścigania o aktywności związanej z oszustwem, ale także w celu przeprowadzenia postępowania sądowego dotyczącego cyberprzestępstw na szkodę użytkownika. Zgłoszenie może umożliwić FTC i organom ścigania zebranie dowodów wystarczających do przeprowadzenia postępowania sądowego i powstrzymanie cyberprzestępcy przed oszustwem lub kradzieżą tożsamości innych osób.
Czy odzyskam pieniądze w przypadku zhakowania karty debetowej?
Im szybciej nastąpi zgłoszenie oszustwa do wystawcy karty debetowej i FTC, tym większe będzie prawdopodobieństwo odzyskania utraconych pieniędzy. Zgłoszenie do banku aktywności lub transakcji związanych z oszustwem w ciągu dwóch dni roboczych prawdopodobnie zapobiegnie obciążeniu odpowiedzialnością właściciela karty debetowej za nieautoryzowane transakcje. Jednak możliwość zwrotu pieniędzy może być uzależniona od regulaminu banku oraz utraconej kwoty. W porównaniu z kartami kredytowymi karty debetowe zazwyczaj zapewniają ograniczoną ochronę przed oszustwami, więc w przypadku zhakowania danych karty debetowej nie ma gwarancji zwrotu pieniędzy.
Chroń się przed oszustwami związanymi z kartą debetową
Chroń kartę debetową przed oszustwami, stosując się do poniższych prostych wskazówek:
- Zabezpiecz konto bankowe za pomocą silnego hasła i metody MFA.
- Włącz powiadomienia o transakcjach, aby otrzymywać alerty o podejrzanej aktywności.
- Unikaj zakupów po połączeniu z publiczną siecią Wi-Fi.
- Przed użyciem bankomatu sprawdź, czy urządzenie nie zostało zmodyfikowane, aby uniknąć zeskanowania karty.
- Sprawdzaj aktywność na koncie bankowym pod kątem nieautoryzowanych transakcji.
Wygodnym sposobem zabezpieczenia konta bankowego za pomocą silnego hasła jest użycie rozwiązania Keeper Password Manager. Wbudowany generator haseł Keeper umożliwia zmianę słabych lub ponownie używanych haseł na silne i unikatowe. Następnie można bezpiecznie zapisać wszystkie hasła i prywatne informacje w magazynie cyfrowym.
Już dziś rozpocznij korzystanie z 30-dniowej bezpłatnej wersji próbnej rozwiązania Keeper Password Manager, aby zabezpieczyć dane konta bankowego i nie tylko za pomocą silnych haseł.