Do najczęstszych cyberzagrożeń branży produkcyjnej należy oprogramowanie wymuszające okup, ataki na łańcuch dostaw, zagrożenia wewnętrzne, wyłudzanie informacji oraz ataki z wykorzystaniem inżynierii społecznej. W 2023 r...
Zasada BYOD (przynieś własne urządzenie) umożliwia pracownikom korzystanie z prywatnych urządzeń w sieci firmowej na potrzeby wykonywania zadań służbowych. Czasami firmy umożliwiają pracownikom korzystanie z prywatnych urządzeń w celu oszczędności środków przeznaczonych na technologie i zasoby. Mimo tych korzyści finansowych firmy powinny dostrzegać potencjalne zagrożenia dla bezpieczeństwa pracowników i organizacji związane z BYOD.
Najlepsze praktyki dotyczące BYOD obejmują wdrożenie polityki bezpieczeństwa, korzystanie z menedżera haseł przez pracowników oraz oddzielenie danych prywatnych od służbowych.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o zagrożeniach dla bezpieczeństwa BYOD oraz najlepszych praktykach dla firm w zakresie bezpiecznego wdrożenia zasady BYOD.
Zagrożenia dla bezpieczeństwa BYOD
Mimo że umożliwienie pracownikom korzystania z prywatnych urządzeń przynosi wiele korzyści, może prowadzić do szeregu zagrożeń dla bezpieczeństwa firmy.
Możliwość utraty urządzenia przez pracownika
Pracownicy wykorzystujący prywatne urządzenia w celach służbowych wynoszą je z biura, gdzie mogą zostać zgubione lub nawet skradzione. Zezwolenie na korzystanie z urządzeń BYOD wiąże się z możliwością utraty lub kradzieży poufnych informacji w przypadku utraty urządzenia.
Możliwość utraty lub kradzieży danych firmy
Po wycieku poufnych danych z zagubionego lub skradzionego urządzenia informacje mogą zostać przejęte przez konkurentów albo cyberprzestępców. Zgubienie lub skradzione urządzenie zwiększa ryzyko wycieku danych, prowadząc do utraty zaufania klientów oraz innych pracowników.
Większe prawdopodobieństwo zainfekowania złośliwym oprogramowaniem
W przypadku urządzeń BYOD istnieje również większe ryzyko zainfekowania złośliwym oprogramowaniem, ponieważ pracownicy są mniej ostrożni podczas podejmowania decyzji o pobieraniu plików na urządzenia osobiste w porównaniu z urządzeniami firmowymi. Pobranie przez pracownika aplikacji firmy zewnętrznej lub kliknięcie niebezpiecznej strony internetowej w domu na prywatnym urządzeniu, a następnie wykorzystanie tego urządzenia w pracy może spowodować zainfekowanie urządzenia pracownika, a następnie sieci firmowej.
Możliwość wycieku danych w wyniku korzystania z niezatwierdzonych zasobów IT
Niezatwierdzone zasoby IT to oprogramowanie wykorzystywane przez pracownika bez zezwolenia działu IT firmy. Zasada BYOD zakłada wykorzystanie przez pracowników urządzeń w domu i w pracy, co potencjalnie umożliwia im korzystanie z aplikacji lub oprogramowania niezgodnego z normami bezpieczeństwa IT firmy. Niezatwierdzone zasoby IT mogą zwiększyć wrażliwość firmy na cyberataki, ponieważ pominięcie norm działu IT i instalacja oprogramowania firmy zewnętrznej może prowadzić do naruszenia danych firmy po naruszeniu danych logowania pracownika korzystającego z takiego oprogramowania.
Najlepsze praktyki dotyczące bezpieczeństwa BYOD
Wdrożenie środowiska pracy BYOD może wydawać się nie najlepszym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę zagrożenia dla bezpieczeństwa. Jednak istnieją sposoby na bezpieczne korzystanie przez pracowników z prywatnych urządzeń w miejscu pracy. Oto 10 najlepszych praktyk dotyczących bezpieczeństwa BYOD.
Utworzenie polityki bezpieczeństwa BYOD
Przed zezwoleniem na BYOD w firmie należy wdrożyć politykę bezpieczeństwa. Polityka bezpieczeństwa BYOD powinna określać aplikacje i oprogramowanie dozwolone do użytku przez pracowników na prywatnych urządzeniach w ciągu dnia pracy. Polityka musi również obejmować działania firmy dozwolone na urządzeniu pracownika, takie jak zdalne usunięcie wszystkich danych w przypadku zgubienia lub kradzieży urządzenia oraz instalowanie oprogramowania niezbędnego do pracy. Firmowa polityka bezpieczeństwa powinna zawierać informacje dotyczące zagrożeń związanych z pobieraniem aplikacji lub oprogramowania firm zewnętrznych oraz obowiązkowe środki bezpieczeństwa do stosowania przez pracowników. Konieczny jest również obowiązek rejestracji urządzeń przez pracowników w dziale IT na potrzeby utworzenia aktualnego rejestru autoryzowanych urządzeń.
Regularne audyty urządzeń pracowników
Należy regularnie przeprowadzać audyty urządzeń pracowników pod kątem przestrzegania zasad bezpieczeństwa BYOD. Audyty powinny obejmować sprawdzenie obecności najnowszych aktualizacji systemu operacyjnego urządzenia, potwierdzenie instalacji wyłącznie autoryzowanych aplikacji oraz weryfikację poprawności działania oprogramowania zabezpieczającego.
Wdrożenie menedżera haseł dla firm na potrzeby pracowników
Każda firma powinna zapewnić pracownikom menedżera haseł dla firm, który umożliwia ochronę i przechowywanie danych uwierzytelniających logowania oraz dostęp do nich z dowolnego urządzenia. Menedżer haseł dla firm, taki jak Keeper®, umożliwia tworzenie silnych i niepowtarzalnych haseł dla poszczególnych pracowników, przechowywanie ich w bezpiecznym magazynie oraz ułatwia administratorom przeprowadzenie procesu wdrażania pracowników i kończenia współpracy. W przypadku wdrożenia przez organizację środowiska BYOD wymuszenie stosowania przez pracowników menedżera haseł jest szczególnie ważne ze względu na konieczność oddzielenia prywatnych danych uwierzytelniających logowania od firmowych.
W przeciwnym razie może się zdarzyć, że niezadowolony menedżer mediów społecznościowych opuści firmę, ale zachowa dostęp do jej kont na platformach mediów społecznościowych. Wykorzystanie menedżera haseł dla firm umożliwia aktualizację wszystkich haseł w mediach społecznościowych, natychmiastowe usunięcie dostępu byłego pracownika oraz ograniczenie dostępu obecnych pracowników przy użyciu kontroli dostępu opartej na rolach (RBAC).
Wdrożenie obowiązkowych metod uwierzytelniania
W przypadku korzystania z menedżera haseł firmowych można wymusić zasady bezpieczeństwa haseł na potrzeby uwierzytelniania tożsamości pracowników. Aby to zrobić, należy wprowadzić wymóg minimalnej długości haseł firmowych oraz obowiązek stosowania uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA) na kontach powiązanych z firmą. Po włączeniu MFA uzyskanie dostępu do konta wymaga uprzedniego zastosowania dodatkowej formy potwierdzania tożsamości w postaci kodu PIN, kodu z aplikacji uwierzytelniającej, skanowania odcisku palca i innych. W środowisku firmy obowiązek korzystania z MFA ma kluczowe znaczenie na potrzeby zabezpieczenia kont w Internecie i prywatnych danych pracowników.
Szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa
Pracownicy muszą być świadomi zagrożeń dla bezpieczeństwa związanych z BYOD oraz cyberatakami. Należy prowadzić szkolenia pracowników w zakresie zagrożeń w Internecie, takich jak wyłudzanie informacji. Dodatkowo można przeprowadzić symulowane testy wyłudzania informacji, aby sprawdzić reakcje pracowników. Pracownicy, którzy znają potencjalne zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa, są lepiej przygotowani do ochrony danych prywatnych i firmowych przed cyberprzestępcami. Dostępne są liczne narzędzia ułatwiające prowadzenie szkoleń pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa, takie jak KnowBe4.
Wdrożenie dostępu z najniższym poziomem uprawnień
Dostęp z najniższym poziomem uprawnień usuwa zbędne uprawnienia pracowników, zapewniając im dostęp wyłącznie do zasobów niezbędnych do wykonywania przydzielonych zadań. W przypadku organizacji jest to bardzo ważna praktyka w zakresie bezpieczeństwa, ponieważ w przypadku naruszenia danych gwarantuje ograniczenie dostępu cyberprzestępców do zasobów oraz informacji firmy. Na przykład pracownik działu marketingu nie potrzebuje takiego samego dostępu do haseł i arkuszy kalkulacyjnych jak pracownik działu inżynierii w tej samej firmie. Przyznanie pracownikom dostępu wyłącznie do zasobów niezbędnych do wykonywania obowiązków służbowych zapewnia ochronę wewnętrznych zasobów firmy i ograniczenie skutków ewentualnych naruszeń.
Oddzielenie danych prywatnych od firmowych
Zasada BYOD zakłada wykorzystanie przez pracowników prywatnych urządzeń do wykonywania przydzielonych zadań, dlatego oddzielenie danych prywatnych od danych służbowych jest kluczowe. Należy wymagać od pracowników stosowania metod segregacji danych w celu oddzielenia danych firmowych od prywatnych plików, aby ograniczyć ryzyko wycieku danych pomiędzy nimi.
Obowiązek korzystania z sieci VPN lub rozwiązania do dostępu zdalnego
Innym doskonałym sposobem na oddzielenie danych prywatnych od firmowych jest wymuszenie korzystania przez pracowników z wirtualnej sieci prywatnej (VPN) lub rozwiązania do dostępu zdalnego na potrzeby pracy. Wykorzystanie sieci VPN chroni prywatność pracowników poprzez szyfrowanie połączenia z Internetem. Jeśli organizacja zezwala na pracę zdalną, pracownicy muszą korzystać z sieci VPN, ponieważ w obrębie jednej sieci może znajdować się wiele urządzeń, a pracownicy mogą korzystać z publicznej sieci Wi-Fi.
Jednak sieci VPN są drogie, złożone i wymagają ciągłej obsługi. Doskonałą alternatywą dla sieci VPN jest izolacja przeglądarki zdalnej (RBI). RBI to dodatkowa funkcja rozwiązania Keeper Connection Manager, która zapewnia prywatne środowisko sieciowe bez konieczności korzystania z sieci VPN. To usługa oparta na chmurze, która izoluje aktywność przeglądania stron internetowych i minimalizuje zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa, zapewniając pracę w zdalnym i kontrolowanym środowisku.
Zakaz pobierania niezatwierdzonych aplikacji przez pracowników
Egzekwowanie zakazu pobierania przez pracowników niezatwierdzonych aplikacji na prywatne urządzenia może być trudne. Jednak aplikacje, które nie zostały sprawdzone lub zatwierdzone przez dział IT firmy, mogą zawierać złośliwe oprogramowanie zagrażające zainfekowaniem innych urządzeń w firmowej sieci. Pracownicy nie powinni usuwać zabezpieczeń urządzenia w celu pominięcia systemu operacyjnego urządzenia (iOS w przypadku Apple itp.) na potrzeby pobierania aplikacji lub oprogramowania spoza zatwierdzonego sklepu internetowego. Instalacja aplikacji firm zewnętrznych na urządzeniu pracownika, nawet jeśli jest to urządzenie prywatne, może prowadzić do kradzieży prywatnych danych użytkownika i poufnych danych firmy.
Aktualizowanie systemu operacyjnego urządzenia
Konieczne jest aktualizowanie systemu operacyjnego urządzeń przez pracowników. Najnowsza wersja oprogramowania na urządzeniu zapewnia najnowsze poprawki błędów, nowe poprawki zabezpieczeń oraz ogólną poprawę wydajności.
Chroń organizację przed zagrożeniami związanymi z BYOD
Zapewnij bezpieczeństwo pracowników poprzez wdrożenie najlepszych praktyk dotyczących bezpieczeństwa BYOD. W przypadku umożliwienia pracownikom korzystania z prywatnych urządzeń do wykonywania obowiązków służbowych należy wdrożyć odpowiednie zasady bezpieczeństwa i przeprowadzić szkolenie dotyczące ochrony danych prywatnych oraz firmowych.
Już dziś rozpocznij korzystanie z bezpłatnej 14-dniowej wersji próbnej rozwiązania Keeper Business, aby zapewnić pracownikom bezpieczne magazyny cyfrowe na potrzeby przechowywania danych uwierzytelniających logowania oraz prywatnych informacji.