Rok 2024 był rokiem ataków z użyciem złośliwego oprogramowania. Od początku roku ataki z użyciem złośliwego oprogramowania dotyczyły największych firm, takich jak Change Healthcare, Ticketmaster, Ascension Hospital, ABN ...
24 lipca 2024 r. firma Google ogłosiła trwający 18 godzin problem w przeglądarce internetowej Chrome dotyczący menedżera haseł. Błąd uniemożliwił milionom użytkowników systemu Windows korzystających z przeglądarki Chrome dostęp do haseł za pośrednictwem menedżera haseł Google. Według Google błąd był spowodowany „zmianą zachowania produktu bez odpowiedniego zabezpieczenia funkcji”. Mimo że problem został rozwiązany 25 lipca, dotyczył około 15 milionów osób, których hasła nagle zniknęły z menedżera haseł przeglądarki Chrome.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, kogo dotyczył ten problem, jak został rozwiązany przez Google i dlaczego należy korzystać z wyspecjalizowanego menedżera haseł zamiast ich przechowywania w przeglądarce internetowej.
Wpływ problemu menedżera haseł Google na użytkowników systemu Windows
Według Google problem dotyczył wyłącznie użytkowników systemu Windows korzystających z przeglądarki Chrome w wersji M127. Jednak brak dostępu do kont w Internecie na skutek zniknięcia haseł spowodował utratę zaufania milionów użytkowników.
Mimo że problem był tymczasowy, użytkownicy systemu Windows, których dotyczył, wyrażali swoje niezadowolenie w Internecie na platformach takich jak Reddit. Jeden z użytkowników Reddit opisał niedogodności związane z koniecznością ponownego logowania się na służbowych stronach w Internecie w ciągu dnia pracy. Inny użytkownik serwisu Reddit stwierdził, że brak zapisywania nowych haseł przez przeglądarkę Chrome w okresie 18 godzin sprawia mu duże trudności.
Firma Google potwierdziła, że w okresie występowania błędu użytkownicy mogli zapisywać hasła, ale nowe wpisy nie były widoczne ze względu na nieprawidłowe działanie menedżera haseł Google. Przed udostępnieniem tej informacji przez Google miliony użytkowników systemu Windows pozostawiono bez informacji i dostępu do haseł przez kilkanaście godzin. Informacja została przekazana za późno, aby uspokoić użytkowników, których dotyczył ten problem i brak możliwości wykonywania pracy.
Szybkie rozwiązanie problemu przez Google
Firma Google rozwiązała problem dotyczący menedżera haseł już w następnym dniu po jego wystąpieniu u użytkowników i przeprosiła za „niedogodności związane z zakłóceniami lub przerwami w działaniu usługi” 26 lipca 2024 r. Rozwiązanie problemu u wszystkich użytkowników, których dotyczył, w ciągu jednego dnia było wyjątkowo szybkim działaniem. Firma Google zaleciła wszystkim użytkownikom systemu Windows ponowne uruchomienie przeglądarki Chrome w celu natychmiastowego wdrożenia poprawki błędu. W przypadku stwierdzenia problemów niewymienionych w oficjalnym raporcie Google dotyczącym incydentu skontaktuj się z pomocą techniczną Google Workspace, aby uzyskać więcej informacji i wskazówek.
Korzystaj z wyspecjalizowanego menedżera haseł zamiast przeglądarki
Mimo że korzystanie z menedżera haseł w przeglądarce może wydawać się wygodne, nie jest to najlepsza i najbezpieczniejsza opcja przechowywania haseł. Należy korzystać z wyspecjalizowanego menedżera haseł, takiego jak Keeper®, aby zapewnić bezpieczeństwo haseł, zamiast polegać na przeglądarce internetowej i narażać się na ryzyko wystąpienia błędu podobnego do tego, który niedawno dotyczył milionów użytkowników przeglądarki Chrome.
Dlaczego rozwiązanie Keeper Password Manager jest bezpieczniejsze niż menedżer haseł Google
Rozwiązanie Keeper Password Manager wykorzystuje architekturę zero-trust i zero-knowledge, zapewniając najsilniejsze i kompleksowe szyfrowanie haseł oraz rekordów użytkownika Menedżer haseł Google nie zapewnia tych samych standardów szyfrowania. Współzałożyciel i dyrektor ds. technologii Keeper, Craig Lurey, w wywiadzie dla serwisu PCMag, stwierdził, że „Google zasadniczo ma dostęp do wszystkich danych zapisanych przez użytkownika. Dostępna jest opcja umożliwiająca szyfrowanie haseł na urządzeniu, ale nawet po jej włączeniu klucz wymagany do odszyfrowania danych jest przechowywany na urządzeniu”. Oznacza to, że naruszenie urządzenia wiąże się z naruszeniem haseł. Pamiętaj, że przeglądarki takie jak Chrome zostały opracowane na potrzeby dostępu do witryn internetowych, a nie ochrony haseł użytkownika.
Uzyskaj gwarancję dostępu do haseł
Brak dostępu do haseł przez dłuższy czas może negatywnie wpływać na możliwość wykonywania pracy. Dlatego zdecydowanie zalecamy korzystanie z wyspecjalizowanego menedżera haseł zamiast wbudowanego menedżera haseł w przeglądarce internetowej. Wskaźnik dostępności rozwiązania Keeper wynosi 99,99%, co gwarantuje użytkownikom nieprzerwany dostęp do haseł. Ponadto funkcja dostępu offline gwarantuje dostęp do najważniejszych danych nawet w przypadku braku połączenia z Internetem.
Już dziś rozpocznij korzystanie z bezpłatnej 30-dniowej wersji próbnej rozwiązania Keeper Password Manager, aby uzyskać gwarancję nieprzerwanego dostępu do haseł.