Generator haseł to narzędzie internetowe, które automatycznie tworzy silne, losowe hasła za pomocą jednego kliknięcia. Aby utworzyć niepowtarzalne hasła generator haseł łączy małe i duże litery, cyfry
Menedżer haseł to rozwiązanie, które ułatwia użytkownikom bezpieczne przechowywanie i udostępnianie danych uwierzytelniających logowania oraz zarządzanie nimi. Niektóre menedżery haseł umożliwiają również bezpieczne przechowywanie dodatkowych danych, takich jak klucze dostępu, dokumenty, pliki i obrazy. Być może znasz menedżery haseł oparte na przeglądarce, które są częścią przeglądarki internetowej. Użytkownicy iPhone’a mogą korzystać z pęku kluczy iCloud, który jest menedżerem haseł wbudowanym w telefony Apple.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o różnych rodzajach menedżerów haseł oraz ich działaniu.
Różne rodzaje menedżerów haseł
Dostępne są trzy główne rodzaje menedżerów haseł: oparte na przeglądarce, samodzielne oraz wbudowane w urządzenia, takie jak pęk kluczy iCloud.
Samodzielne menedżery haseł
Samodzielne menedżery haseł to programy, które ułatwiają tworzenie silnych haseł, ich bezpieczne przechowywanie, automatyczne wypełnianie i udostępnianie. Wiele samodzielnych menedżerów haseł umożliwia przechowywanie nie tylko haseł, ale także kluczy dostępu, kodów 2FA, obrazów, plików i dokumentów. Samodzielne menedżery haseł zapewniają również znacznie większe bezpieczeństwo, ponieważ wymagają hasła głównego, które można porównać do klucza do cyfrowego magazynu haseł. Umożliwiają również użytkownikom włączenie uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA) jako dodatkowej warstwy zabezpieczeń magazynu w celu zapobiegania nieautoryzowanemu dostępowi. Ponadto aplikacje oraz rozszerzenia przeglądarki samodzielnego menedżera haseł można pobrać na kilka urządzeń i różne przeglądarki internetowe. Do samodzielnych menedżerów haseł należą Keeper®, Dashlane i 1Password.
Menedżery haseł oparte na przeglądarce
Menedżery haseł oparte na przeglądarce są wbudowane w przeglądarki internetowe. Na przykład menedżer haseł Chrome to menedżer w przeglądarce Google Chrome. Menedżery haseł oparte na przeglądarce ułatwiają tworzenie, przechowywanie i automatyczne wypełnianie haseł. Chociaż przechowywanie haseł w przeglądarce jest wygodne, nie jest tak bezpieczne, jak wykorzystanie samodzielnego menedżera haseł. Użytkownicy często zapominają o wylogowaniu z przeglądarki, co powoduje, że uzyskanie dostępu do urządzenia przez inną osobę umożliwia jej łatwe otwarcie przeglądarki i wyświetlenie wszystkich przechowywanych haseł. Ponadto w przypadku naruszenia przeglądarki po zainfekowaniu złośliwym oprogramowaniem cyberprzestępcy będą mogli zobaczyć wszystkie elementy przechowywane w przeglądarce. W przypadku menedżerów haseł opartych na przeglądarce dostęp do przechowywanych haseł można uzyskać tylko z tej przeglądarki. Na przykład jeśli hasła są przechowywane w Chrome, automatyczne wypełnianie haseł przy logowaniu na konto z innej przeglądarki, takiej jak Safari, nie będzie możliwe.
Pęk kluczy iCloud
Pęk kluczy iCloud to menedżer haseł firmy Apple, który jest dostępny tylko na urządzeniach tej firmy, takich jak iPhone’y i komputery Mac. Podobnie jak menedżery haseł oparte na przeglądarce i samodzielne menedżery haseł, ten menedżer ułatwia tworzenie haseł, ich przechowywanie, automatyczne wypełnianie i bezpieczne udostępnianie innym użytkownikom urządzeń Apple za pomocą funkcji Airdrop. Oprócz przechowywania haseł pęk kluczy iCloud przechowuje również klucze dostępu, kody 2FA, dane karty kredytowej i adresy wysyłki. Dostęp do informacji przechowywanych w pęku kluczy iCloud można uzyskać wyłącznie za pośrednictwem urządzeń należących do systemu Apple.
Dlaczego należy korzystać z samodzielnego menedżera haseł
Należy korzystać z samodzielnego menedżera haseł, ponieważ zapewnia większe bezpieczeństwo, jest zgodny z każdym urządzeniem, przeglądarką i systemem operacyjnym, umożliwia bezpieczne udostępnianie i przechowywanie dodatkowych danych.
Bezpieczeństwo
Samodzielne menedżery haseł zapewniają większe bezpieczeństwo w porównaniu z innymi rodzajami menedżerów haseł, ponieważ w celu uzyskania dostępu do przechowywanych danych wymagane jest podanie hasła głównego. Co więcej, najlepsze menedżery haseł oferują podejście zero-trust i zero-knowledge oraz kompleksowe szyfrowanie zapewniające ochronę danych przed nieupoważnionym dostępem. W przypadku menedżera haseł wykorzystującego architekturę zero-knowledge nawet firma zarządzająca hasłami nie ma dostępu do przechowywanych danych. Menedżery haseł oparte na przeglądarce oraz pęk kluczy iCloud nie zapewniają takiego samego poziomu bezpieczeństwa.
Zgodność z różnymi platformami
W przeciwieństwie do menedżerów haseł opartych na przeglądarce i pęku kluczy iCloud samodzielne menedżery haseł są zgodne z różnymi urządzeniami. Oznacza to, że można uzyskać dostęp do przechowywanych danych z dowolnego miejsca i na dowolnym urządzeniu, pod warunkiem zainstalowania aplikacji lub rozszerzenia przeglądarki. Niektóre menedżery haseł obejmują również magazyn Web, do którego można szybko uzyskać dostęp, przechodząc do portalu logowania menedżera haseł w Internecie.
Bezpieczne udostępnianie
Czasami konieczne jest udostępnianie danych uwierzytelniających znajomym i rodzinie, ale należy to robić w bezpieczny sposób. Najlepsze samodzielne menedżery haseł mają funkcję bezpiecznego udostępniania, która zapewnia szyfrowanie danych podczas wysyłania do odbiorcy. Na przykład Keeper Password Manager oferuje bezpieczne udostępnianie danych z magazynu do magazynu innych użytkowników Keeper® oraz funkcję jednorazowego udostępniania, która umożliwia bezpieczne udostępnianie danych dowolnym osobom, nawet jeśli nie są one użytkownikami Keeper. Jednorazowe udostępnianie umożliwia również ustawienie czasu udostępniania danych. Po upływie tego czasu odbiorca nie będzie już miał do nich dostępu. Dodatkowe bezpieczeństwo zapewnia powiązanie jednorazowego udostępniania z urządzeniem, co oznacza, że po otwarciu przez odbiorcę linku jednorazowego udostępniania link ten nie będzie działać na innym urządzeniu.
Przechowywanie dodatkowych danych
Większość samodzielnych menedżerów haseł umożliwia bezpieczne przechowywanie nie tylko haseł, ale także kluczy dostępu, kodów 2FA, wyciągów z konta bankowego, dokumentacji medycznej, dokumentów podatkowych, obrazów i filmów, adresów domowych, danych paszportu oraz innych elementów. Większość menedżerów haseł w przeglądarce umożliwia przechowywanie wyłącznie danych uwierzytelniających logowania, a pęk kluczy iCloud tylko danych uwierzytelniających logowania, kodów 2FA, adresów domowych i danych karty kredytowej.
Najlepsze praktyki, których należy przestrzegać podczas korzystania z menedżera haseł
W przypadku korzystania z samodzielnego menedżera haseł warto przestrzegać kilku najlepszych praktyk.
- Utwórz silne hasło główne: hasło główne do magazynu powinno być silne i łatwe do zapamiętania. Najlepszym sposobem na utworzenie silnego hasła głównego do zapamiętania jest utworzenie silnego hasła-zwrotu, czyli ciągu słów o długości co najmniej 16 znaków bez danych osobowych. W przypadku trudności z utworzeniem hasła-zwrotu pomocne może okazać się wykorzystanie generatora haseł-zwrotów.
- Włącz MFA: oprócz skonfigurowania silnego hasła głównego należy włączyć uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA), aby dodać dodatkową warstwę zabezpieczeń do magazynu.
- Przeprowadź audyt haseł: po skonfigurowaniu menedżera haseł należy przeprowadzić audyt haseł, a następnie zmienić hasła słabe i ponownie używane. Menedżer haseł ułatwia identyfikację tych haseł poprzez oznaczanie ich, a następnie pomaga generować i zapisywać nowe.
Chroń dane poufne za pomocą menedżera haseł
Menedżer haseł może pomóc w ochronie najbardziej poufnych danych przed cyberprzestępcami. Keeper oferuje różne plany zarządzania hasłami dostosowane do potrzeb użytkowników indywidualnych, rodzin lub organizacji. Zabezpieczenia zero-trust i zero-knowledge oraz kompleksowe szyfrowanie Keeper zapewniają nieprzerwaną ochronę danych.
Zobacz, który plan menedżera haseł jest odpowiedni dla Ciebie i rozpocznij korzystanie z menedżera haseł już dziś.