Aplikacja PayPal jest bezpieczniejsza niż Venmo, ponieważ obejmuje zaawansowane wykrywanie oszustw, obsługuje klucze dostępu, stosuje zaawansowane programy ochrony kupujących oraz sprzedających i ma lepszą historię w zak...
Ataki siłowe są jedną z najczęstszych metod stosowanych przez cyberprzestępców do kradzieży danych uwierzytelniających organizacji. Aby zapobiegać atakom siłowym, organizacje powinny egzekwować stosowanie silnych i niepowtarzalnych haseł, zainwestować w menedżera haseł w firmie, wymagać od pracowników stosowania MFA, monitorowania i ograniczania prób logowania, wdrożyć uwierzytelnianie bezhasłowe oraz usuwać nieaktywne konta.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o atakach siłowych oraz poznać sześć sposobów zapobiegania takim atakom w organizacji i sposoby ich wykrywania.
Czym jest atak siłowy?
Atak siłowy to rodzaj cyberataku, w którym wykorzystuje się oprogramowanie do odgadnięcia danych uwierzytelniających za pomocą metody prób i błędów. Oprogramowanie wprowadza powszechnie używane terminy i zwroty ze słownika lub określone kombinacje liter i cyfr, aż do momentu znalezienia dopasowania. Ataki siłowe mogą łatwo naruszyć konta, które wykorzystują słabe lub ponownie używane hasła. Typowe rodzaje ataków siłowych to proste ataki siłowe, wypychanie danych uwierzytelniających, rozpylanie haseł i ataki słownikowe.
Sześć sposobów zapobiegania atakom siłowym
Wielu pracowników używa słabych, łatwych do zapamiętania haseł do „ochrony” kont służbowych, co naraża organizację na ryzyko udanych ataków siłowych. Istnieje jednak sześć sposobów ograniczenia ryzyka ataków siłowych w organizacjach.
1. Egzekwowanie stosowania silnych, niepowtarzalnych haseł
Najlepszym sposobem na zapobieganie naruszeniu haseł organizacji w wyniku ataków siłowych jest egzekwowanie stosowania silnych i niepowtarzalnych haseł. Silne hasła powinny być długie i złożone, aby utrudnić cyberprzestępcom ich złamanie. Dla każdego konta należy wymagać stosowania niepowtarzalnych haseł, aby zapobiec naruszeniu wielu kont poprzez wypychanie danych uwierzytelniających.
Organizacje mogą również sugerować pracownikom korzystanie z haseł-zwrotów w celu ochrony kont służbowych. Hasło-zwrot to ciąg losowych i niepowiązanych słów, które mogą być wykorzystane jako hasło. Ponieważ hasła-zwroty są długie i wykorzystują losowe słowa, które nie są powiązane z użytkownikiem ani sobą nawzajem, metody siłowe są mniej skuteczne w ich łamaniu.
2. Inwestycja w menedżera haseł w firmie
Menedżer haseł w firmie to narzędzie umożliwiające organizacjom i pracownikom monitorowanie, przechowywanie, udostępnianie i ochronę wszystkich haseł oraz zarządzanie nimi. Hasła są przechowywane w cyfrowo zaszyfrowanym magazynie każdego pracownika, do którego można uzyskać dostęp tylko przy użyciu silnego hasła głównego. Menedżer haseł identyfikuje słabe hasła, co zachęca pracowników do ich wzmocnienia za pomocą wbudowanego generatora haseł. Menedżer haseł umożliwia administratorom monitorowanie praktyk pracowników w zakresie haseł i egzekwowanie stosowania silnych i niepowtarzalnych haseł do każdego konta.
3. Wymaganie od pracowników włączenia MFA
Uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA) to protokół bezpieczeństwa, który wymaga od użytkowników zastosowania wielu form uwierzytelniania w celu uzyskania dostępu do kont. Po włączeniu MFA użytkownicy muszą podać dane uwierzytelniające wraz z innym składnikiem uwierzytelniania, takim jak dane biometryczne lub jednorazowe hasło czasowe (TOTP). MFA zapewnia dodatkową warstwę zabezpieczeń, zapewniając dostęp do kont tylko upoważnionym użytkownikom. Nawet jeśli hasło zostanie naruszone w wyniku ataku siłowego, cyberprzestępcy nie będą w stanie uzyskać dostępu do konta ofiary, ponieważ nie będą w stanie skorzystać z dodatkowego składnika uwierzytelniania.
4. Monitorowanie i ograniczanie prób logowania
Organizacje muszą monitorować próby logowania na konta. Powinny sprawdzać adres IP, z którego dochodzi do próby logowania, aby potwierdzić, że pochodzi on od autoryzowanego użytkownika. Powinny również sprawdzać, czy liczba prób logowania jest nietypowa. Pomoże to organizacjom wykrywać potencjalne ataki siłowe. Organizacje mogą ustawić przedział czasowy pomiędzy każdą nieudaną próbą logowania, aby ograniczyć szybkość wprowadzania przez cyberprzestępców informacji i ostrzegać organizację o podejrzanej aktywności. Należy również określić limit liczby prób logowania. Ograniczenie liczby prób logowania umożliwia organizacjom powstrzymanie oprogramowania cyberprzestępcy przed odgadnięciem danych uwierzytelniających kont organizacji.
5. Wdrożenie uwierzytelniania bezhasłowego, gdy tylko jest to możliwe
Uwierzytelnianie bezhasłowe to metoda uwierzytelniania, która nie wykorzystuje haseł do weryfikacji tożsamości osoby. Zamiast tego wykorzystuje identyfikatory biometryczne, magiczne linki lub klucze dostępu. W uwierzytelnianiu bezhasłowym nie korzysta się z haseł, dlatego metoda ta jest odporna na ataki siłowe i wyłudzanie informacji.
6. Usuwanie nieaktywnych kont
Organizacje powinny usuwać nieaktywne konta, aby zmniejszyć liczbę potencjalnych punktów wejścia cyberprzestępców i ograniczyć powierzchnię ataku. Cyberprzestępcy mogą przeprowadzać ataki siłowe, aby odgadnąć dane uwierzytelniające nieaktywnych kont i wykorzystać je do nieautoryzowanego dostępu do sieci organizacji. Nieaktywne konta należy jak najszybciej eliminować.
Wykrywanie ataków siłowych
Organizacje muszą monitorować próby logowania i aktywność kont, aby wykrywać próby ataku siłowego. Oto, na co organizacje muszą zwrócić uwagę, aby wykrywać ataki siłowe.
- Nietypowa liczba nieudanych prób logowania
- Próby logowania z podejrzanych adresów IP
- Nieudane próby logowania do wielu kont z tego samego adresu IP
- Dziwna aktywność konta po pomyślnym zalogowaniu
Organizacja musi monitorować próby logowania na kontach, aby wykrywać próby odgadnięcia haseł przez cyberprzestępców. Jeśli w organizacji zauważone zostaną nietypowe próby logowania z podejrzanych adresów IP, może ona zablokować te adresy i powstrzymać je przed udanymi atakami siłowymi.
Jeśli w organizacji zaobserwowane zostaną nietypowe aktywności na koncie po pomyślnym zalogowaniu, może to oznaczać, że cyberprzestępcy udało się odgadnąć hasło organizacji i uzyskać nieautoryzowany dostęp do sieci. Organizacje muszą zbadać, czy aktywność ta pochodzi od nieautoryzowanego użytkownika. Jeśli tak jest, organizacja musi natychmiast usunąć nieautoryzowany dostęp użytkownika i zmienić hasło do konta.
Korzystaj z rozwiązania Keeper®, aby zapobiegać atakom siłowym
Ataki siłowe wykorzystują słabe hasła w celu uzyskania nieautoryzowanego dostępu do kont i sieci organizacji. Jednak organizacje mogą łatwo zapobiegać atakom siłowym, korzystając z menedżera haseł. Menedżer haseł pomaga organizacjom stosować silne, niepowtarzalne hasła i MFA do ochrony kont. Niektóre menedżery haseł pomagają organizacjom we wdrażaniu uwierzytelniania bezhasłowego, na przykład za pomocą kluczy dostępu.
Keeper Password Manager wykorzystuje zabezpieczenia zero-trust i szyfrowanie zero-knowledge, aby zapewnić dostęp do magazynu haseł wyłącznie upoważnionym użytkownikom w organizacji i nikomu innemu. Zapewnia organizacjom pełny wgląd w praktyki pracowników w zakresie haseł, kontrolę i bezpieczeństwo.