Możesz bezpiecznie udostępniać hasło do sieci Wi-Fi, używając silnego hasła, tworząc sieć dla gości, włączając szyfrowanie routera i regularnie aktualizując router. Bezpieczne udostępnianie hasła do sieci Wi-Fi...
Bezpieczeństwo nowej aplikacji Hasła firmy Apple jest uzależnione od bezpieczeństwa urządzenia, ponieważ można uzyskać do niej dostęp za pomocą kodu telefonu. Kod łatwy do odgadnięcia, na przykład zawierający cztery cyfry, kolejne cyfry lub dane osobowe, takie jak data urodzin, zwiększa ryzyko uzyskania dostępu do haseł przez nieupoważnione osoby. Samodzielny menedżer haseł taki jak Keeper® nie umożliwia zalogowania do magazynu za pomocą kodu. Rozwiązanie Keeper Password Manager wymaga zastosowania funkcji Face ID oraz opcjonalnego uwierzytelniania wieloskładnikowego w celu uzyskania dostępu do przechowywanych danych.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o bezpieczeństwie aplikacji Hasła firmy Apple oraz zobaczyć jej porównanie z samodzielnymi menedżerami haseł.
Jak bezpieczna jest aplikacja Hasła firmy Apple?
Nowa aplikacja Hasła firmy Apple zawiera silne zabezpieczenia, jednak jej bezpieczeństwo jest uzależnione od bezpieczeństwa urządzenia. Podobnie jak każdy bezpieczny menedżer haseł aplikacja Hasła wykorzystuje kompleksowe 256-bitowe szyfrowanie algorytmem AES, aby zapewnić bezpieczeństwo przechowywanych danych uwierzytelniających. Należy pamiętać, że sposób uzyskania dostępu do przechowywanych haseł jest równie ważny, jak metody szyfrowania wykorzystywane do zachowania ich prywatności.
Aby uzyskać dostęp do haseł przechowywanych w aplikacji Hasła, należy ją odblokować w taki sam sposób jak urządzenie, na przykład za pomocą funkcji Face ID lub poprzez wprowadzenie kodu. Kod łatwy do odgadnięcia może zwiększyć ryzyko naruszenia haseł, jeśli pozna go osoba o złośliwych zamiarach, na przykład znajomy lub członek rodziny.
Aplikacja Hasła firmy Apple a samodzielne menedżery haseł
Oto najważniejsze różnice pomiędzy aplikacją Hasła firmy Apple i samodzielnymi menedżerami haseł.
Bezpieczeństwo
Jak wspomniano powyżej, bezpieczeństwo haseł przechowywanych w aplikacji Hasła firmy Apple zależy od bezpieczeństwa urządzenia. Samodzielne menedżery haseł takie jak Keeper zostały opracowane, aby zapewnić najwyższe bezpieczeństwo i prywatność. Najlepsze samodzielne menedżery haseł wykorzystują architekturę zero-trust i zero-knowledge oraz kompleksowe, 256-bitowe szyfrowanie AES, aby zagwarantować możliwość dostępu do wszystkich przechowywanych danych wyłącznie ich właścicielowi. Mimo że aplikacja Hasła firmy Apple wykorzystuje kompleksowe szyfrowanie, nie szyfruje pojedynczych wpisów w przeciwieństwie do rozwiązania Keeper Password Manager. Szyfrowanie na poziomie wpisu jest uważane za bezpieczniejsze, ponieważ minimalizuje ryzyko naruszenia danych w przypadku naruszenia jednego klucza szyfrowania.
Ponadto samodzielne menedżery haseł wymagają utworzenia hasła głównego w celu uzyskania dostępu do konta. Hasło główne można porównać do klucza wymaganego do wejścia do magazynu haseł. Aplikacja Hasła firmy Apple nie umożliwia utworzenia hasła głównego jako dodatku do kodu telefonu. Znajomość kodu telefonu i przejęcie urządzenia przez inną osobę umożliwia uzyskanie dostępu do wszystkich przechowywanych haseł. W celu zapewnienia dodatkowego bezpieczeństwa większość samodzielnych menedżerów haseł zapewnia użytkownikom dostęp do magazynu za pomocą biometrii oraz możliwość włączenia uwierzytelniania wieloskładnikowego jako dodatkowej warstwy zabezpieczeń.
Pomoc techniczna
W przeciwieństwie do większości samodzielnych menedżerów haseł aplikacja Hasła firmy Apple nie oferuje całodobowej pomocy technicznej na żywo we wszystkie dni tygodnia. Aplikacja nie zapewnia również użytkownikom sekcji umożliwiającej łatwy dostęp do przewodników lub często zadawanych pytań. Brak możliwości bezpośredniego kontaktu z agentem pomocy technicznej w sprawie aplikacji Hasła wymaga skontaktowania się z ogólnym zespołem pomocy technicznej firmy Apple, co zajmuje znacznie więcej czasu niż uzyskanie odpowiedzi w samej aplikacji. Najlepsze samodzielne menedżery haseł takie jak Keeper oferują całodobową pomoc techniczną na żywo przez 7 dni w tygodniu, co umożliwia natychmiastowe uzyskanie odpowiedzi na pytania użytkowników. Rozwiązanie Keeper zawiera również obszerny przewodnik użytkownika ułatwiający poznanie sposobów tworzenia, aktualizowania, przechowywania i udostępniania haseł za pomocą menedżera haseł.
Udostępnianie
Aplikacja Hasła firmy Apple może być zainstalowana i używana wyłącznie na urządzeniach firmy Apple, co ogranicza możliwość udostępniania haseł innym osobom. Na przykład próba udostępnienia użytkownikowi systemu Android danych uwierzytelniających logowania w aplikacji Hasła pokazuje, że można udostępniać wpisy innym użytkownikom Apple wyłącznie za pośrednictwem funkcji AirDrop. Ogranicza to możliwość udostępniania haseł nie tylko w zakresie grupy odbiorców, ale także odległości od osoby udostępniającej. Innym sposobem na udostępnianie haseł w aplikacji Hasła jest utworzenie grupy udostępnionej, która umożliwia udostępnianie haseł i kluczy dostępu osobom z listy kontaktów. Jednak podobnie jak w poprzednim przypadku dane uwierzytelniające logowania można udostępniać w aplikacji Hasła wyłącznie użytkownikom sprzętu Apple, ponieważ aplikacja nie obsługuje urządzeń innych firm.
W odróżnieniu od aplikacji Hasła firmy Apple, która ogranicza możliwość udostępniania haseł i kluczy dostępu w zależności od urządzenia lub odległości od użytkownika, samodzielny menedżer haseł zapewnia większą kontrolę nad udostępnianiem haseł. Wykorzystanie menedżera haseł takiego jak Keeper umożliwia tworzenie, przechowywanie i udostępnianie haseł oraz kluczy dostępu na dowolnym urządzeniu z dowolnej lokalizacji. Rozwiązanie Keeper Password Manager eliminuje konieczność udostępniania haseł oraz ważnych informacji za pośrednictwem wiadomości tekstowej lub innych niezaszyfrowanych metod, oferując funkcję jednorazowego udostępnienia. Umożliwia to bezpieczne udostępnianie haseł i kluczy dostępu dowolnej osobie na dowolnym urządzeniu przez ograniczony czas w celu ochrony prywatności kont. Na przykład w przypadku konieczności udostępnienia hasła do konta służbowego współpracownikowi można bezpiecznie wysłać je za pośrednictwem samodzielnego menedżera haseł bez potrzeby udostępniania go na niezaszyfrowanej platformie.
Zgodność z innymi urządzeniami i systemami
Aplikacja Hasła firmy Apple najlepiej działa na urządzeniach należących do ekosystemu Apple. Chociaż firma Apple twierdzi, że można skonfigurować hasła iCloud na komputerze z systemem Windows, wymagane są następujące elementy:
- Włączenie uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA) na koncie iCloud
- Zainstalowany system iOS 14, iPadOS 14, macOS 11 lub nowszy
- Włączona zaawansowana ochrona danych w usłudze iCloud. W przeciwnym razie urządzenie Apple musi znajdować się w zasięgu Bluetooth komputera z systemem Windows
Po spełnieniu tych wymagań i pobraniu rozszerzenia Hasła iCloud można uzyskać dostęp do przechowywanych haseł w przeglądarce Chrome lub Edge na komputerze z systemem Windows. Jak widać, jest to skomplikowany proces.
Samodzielne menedżery haseł umożliwiają użytkownikom dostęp do haseł z dowolnego miejsca na dowolnym urządzeniu. Obejmuje to główne przeglądarki, takie jak Chrome, Firefox, Safari, Edge, Opera i Brave oraz systemy operacyjne takie jak macOS, Windows, Linux, iOS oraz Android.
Przechowywanie
Wykorzystanie samodzielnych menedżerów haseł umożliwia przechowywanie większej liczby rodzajów informacji w porównaniu z aplikacją Hasła firmy Apple. Mimo że zarówno aplikacja Hasła, jak i samodzielne menedżery haseł przechowują hasła, klucze dostępu oraz kody 2FA, samodzielne menedżery haseł umożliwiają bezpieczne przechowywanie znacznie większej liczby rodzajów prywatnych informacji. Samodzielny menedżer haseł zapewnia bezpieczną lokalizację do przechowywania zdjęć do paszportu dziecka lub zeskanowanej dokumentacji medycznej. Umożliwia przechowywanie zdjęć, filmów, dokumentów, plików oraz danych konta bankowego, które można następnie łatwo udostępnić użytkownikom na dowolnym urządzeniu z dowolnej lokalizacji. W samodzielnym menedżerze haseł można również przechowywać dane karty płatniczej, czego nie można zrobić w aplikacji Hasła firmy Apple.
Generator haseł
W przeciwieństwie do większości samodzielnych menedżerów haseł aplikacja Hasła firmy Apple nie ma wbudowanego generatora haseł. Zamiast tego podczas tworzenia nowego wpisu zostaje automatycznie wyświetlona sugestia silnego hasła. Sugerowane silne hasło ma długość 20 znaków i zawiera kombinację dużych oraz małych liter, cyfr i symboli. Jednak rekomendacja hasła aplikacji Hasła firmy Apple nie umożliwia użytkownikowi dostosowania kryteriów silnego hasła w taki sam sposób jak w przypadku samodzielnego menedżera haseł (jak pokazano poniżej na przykładzie generatora haseł Keeper). Może to utrudniać i komplikować proces tworzenia silnych haseł do stron internetowych i aplikacji, które mają określone wymagania dotyczące haseł.
Alternatywa dla menedżera haseł firmy Apple
Chcesz poznać wygodniejszą i łatwiejszą w użyciu alternatywę dla aplikacji Hasła firmy Apple? Oto co sprawia, że Keeper Password Manager jest lepszym wyborem od menedżera haseł firmy Apple.
- Bezpieczeństwo: rozwiązanie Keeper chroni wszystkie przechowywane dane za pomocą 256-bitowego szyfrowania AES oraz kryptografii krzywych eliptycznych (ECC), czyli najbardziej zaawansowanych metod szyfrowania w branży cyberbezpieczeństwa. Ponadto dane użytkowników końcowych są zawsze szyfrowane i odszyfrowywane na poziomie urządzenia oraz wpisu, a nie w chmurze lub na serwerach Keeper.
- Hasło główne: jedynym sposobem na uzyskanie dostępu do magazynu Keeper Vault jest wprowadzenie hasła głównego znanego wyłącznie właścicielowi lub użycie uwierzytelniania biometrycznego.
- Uwierzytelnianie wieloskładnikowe: rozwiązanie Keeper obsługuje MFA, co umożliwia użytkownikom zabezpieczenie magazynu Keeper za pomocą kolejnej warstwy zabezpieczeń. Metody MFA obsługiwane przez Keeper obejmują sprzętowe klucze bezpieczeństwa, aplikacje uwierzytelniające oraz Keeper DNA® (uwierzytelnianie za pośrednictwem smartwatcha).
- Udostępnianie: niezależnie od używanego urządzenia aplikacja Keeper Password Manager umożliwia udostępnianie wpisów dowolnej osobie za pomocą funkcji jednorazowego udostępnienia. Na potrzeby udostępniania haseł lub innych informacji nie jest wymagane korzystanie przez odbiorcę z rozwiązania Keeper. Natomiast w przypadku korzystania z aplikacji Hasła firmy Apple można udostępniać hasła wyłącznie innym użytkownikom firmy Apple za pośrednictwem funkcji AirDrop.
- Zgodność z innymi urządzeniami i systemami: aplikacja Hasła firmy Apple została zaprojektowana z myślą o użytkownikach urządzeń firmy Apple, co ogranicza grupę jej odbiorców. Dla odróżnienia rozwiązanie Keeper Password Manager obsługuje wszystkie urządzenia oraz główne przeglądarki internetowe.
- Przechowywanie: rozwiązanie Keeper Password Manager umożliwia przechowywanie haseł, kluczy dostępu, kodów 2FA, zdjęć, filmów, plików i nie tylko. Aplikacja Hasła firmy Apple ogranicza możliwość przechowywania wyłącznie do haseł, kluczy dostępu oraz kodów 2FA.
- Generator haseł i haseł-zwrotów: rozwiązanie Keeper Password Manager zawiera generator haseł i haseł-zwrotów z możliwością dostosowania do potrzeb użytkownika w przeciwieństwie do aplikacji Hasła firmy Apple, która generuje wyłącznie sugestie silnych haseł bez haseł-zwrotów.
Użyj rozwiązania Keeper do przechowywania haseł
Użytkownicy Apple mogą zapisywać hasła w aplikacji wbudowanej w urządzenia. Jednak wykorzystanie samodzielnego menedżera haseł takiego jak Keeper zapewnia więcej korzyści, umożliwiając zabezpieczenie wszystkich danych, a nie tylko haseł, kluczy dostępu i kodów 2FA. Rozwiązanie Keeper Password Manager umożliwia nie tylko tworzenie i przechowywanie prywatnych informacji na dowolnym urządzeniu z dowolnej lokalizacji, ale także udostępnianie tych informacji dowolnej osobie bez względu na jej urządzenie lub lokalizację. Podsumowując, aplikacja Hasła firmy Apple nie zapewnia funkcji wysokiej jakości zabezpieczeń, udostępniania, zgodności z innymi urządzeniami oraz platformami ani przechowywania, które są domyślnie oferowane przez rozwiązanie Keeper Password Manager.
Rozpocznij korzystanie z bezpłatnej 30-dniowej wersji próbnej rozwiązania Keeper Password Manager, aby zabezpieczyć prywatne informacje bez względu na używane urządzenie lub przeglądarkę internetową.