Aplikacja PayPal jest bezpieczniejsza niż Venmo, ponieważ obejmuje zaawansowane wykrywanie oszustw, obsługuje klucze dostępu, stosuje zaawansowane programy ochrony kupujących oraz sprzedających i ma lepszą historię w zak...
Można zapobiegać atakom typu man-in-the-middle (MITM) w organizacji, korzystając z menedżera haseł, używając sieci VPN, monitorując sieć i prowadząc szkolenia pracowników dotyczące najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa. Ataki MITM mają miejsce, gdy cyberprzestępca przechwytuje prywatne dane wysyłane pomiędzy dwiema firmami lub użytkownikami w celu kradzieży albo zmiany danych w złośliwych zamiarach.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co można zrobić, aby zapobiec atakom MITM w organizacji i jak chronić organizację przed takimi cyberatakami.
1. Używaj silnych, niepowtarzalnych haseł
Odpowiednie praktyki w zakresie higieny haseł umożliwiają znaczne ograniczenie ryzyka wystąpienia MITM i innych cyberataków, utrudniając cyberprzestępcom dostęp do kont pracowników. Wykorzystanie silnych i niepowtarzalnych haseł ma kluczowe znaczenie dla ochrony danych organizacyjnych przed cyberatakami opartymi na hasłach. Upewnij się, że pracownicy używają haseł o długości co najmniej 16 znaków, które zawierają kombinację dużych oraz małych liter, cyfr i symboli. Im silniejsze hasła pracowników, tym mniejsze ryzyko ataku MITM w organizacji.
2. Wymuszaj stosowanie MFA
Mimo że uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA) nie zapobiega całkowicie atakom MITM, może zmniejszyć ryzyko uzyskania dostępu do konta pracownika przez cyberprzestępcę. MFA ma kluczowe znaczenie dla minimalizacji ryzyka ataków MITM, ponieważ dodatkowa forma uwierzytelniania uniemożliwia cyberprzestępcom dostęp do kont w organizacji. Należy wymagać od pracowników włączenia MFA na kontach organizacyjnych w celu ochrony organizacji przed cyberzagrożeniami. Dzięki temu nawet w przypadku przechwycenia danych uwierzytelniających logowania pracownika podczas ataku MITM cyberprzestępca nie może uzyskać dostępu do danych w organizacji po włączeniu MFA. Wymuszenie stosowania MFA w miejscu pracy uniemożliwia cyberprzestępcy, który ukradł hasła pracowników w wyniku ataku MITM, dostęp do konta bez dodatkowej formy weryfikacji.
3. Korzystaj z sieci VPN lub alternatywy
Należy korzystać w organizacji z wirtualnej sieci prywatnej (VPN), ponieważ może ona chronić sieć przed dostępem cyberprzestępców próbujących ukraść dane. Korzystanie z sieci VPN w organizacji zapewnia ochronę pracowników przed atakami MITM, ponieważ nieautoryzowani użytkownicy nie będą mogli uzyskać dostępu do sieci.
Inną alternatywą dla korzystania z sieci VPN jest usługa dostępu do sieci na zasadzie zero trust (ZTNA). ZTNA to struktura zabezpieczeń, która zarządza ścisłą kontrolą dostępu bez względu na sieć połączonego urządzenia. Usługi ZTNA oferują bardziej wygodne środowisko od sieci VPN, ponieważ umożliwiają użytkownikom bezpośredni dostęp do określonych zasobów bez konieczności pełnego połączenia sieciowego. Usługi ZTNA zapewniają zwiększone bezpieczeństwo poprzez weryfikację użytkowników, za których się podaje, co znacznie zmniejsza ryzyko nieautoryzowanego dostępu. Usługi ZTNA zapewniają lepszy wgląd w aktywność autoryzowanych użytkowników i ruch w sieci, co umożliwia reagowanie na zagrożenia bezpieczeństwa, takie jak ataki MITM, w czasie rzeczywistym.
4. Przeprowadź wdrożenie kompleksowego szyfrowania
Aby zapobiec atakom MITM w organizacji, należy wdrożyć kompleksowe szyfrowanie. Ten rodzaj szyfrowania chroni dane na urządzeniu i odszyfrowuje je wyłącznie na urządzeniu odbiorcy, zapobiegając przechwyceniu wiadomości przez cyberprzestępcę. Szyfrowanie wiadomości i danych w organizacji gwarantuje dostęp do prywatnych informacji i ich odczyt wyłącznie upoważnieni użytkownicy, co zapobiega atakom MITM.
5. Aktualizuj sprzęt i oprogramowanie
Czy zdarza się, że pracownik korzysta z komputera sprzed dwóch dziesięcioleci z oprogramowaniem starszym od najnowszego o około 10 wersji? Nie, ponieważ nieaktualny sprzęt i oprogramowanie są niebezpieczne i narażają użytkownika na cyberataki. Organizacja powinna umożliwić pracownikom korzystanie z najnowszego sprzętu w celu poprawy wydajności, szybszego ładowania danych, mniejszej liczby awarii i najnowszych funkcji zabezpieczeń wbudowanych w urządzenia. Pracownicy powinni zawsze instalować najnowsze aktualizacje oprogramowania w celu poprawy ogólnej wydajności urządzenia, usuwania błędów oraz luk w zabezpieczeniach. Przestarzałe urządzenia w organizacji bez najnowszych aktualizacji oprogramowania mogą powodować ryzyko przechwycenia danych w wyniku ataków MITM ze względu na luki w zabezpieczeniach.
6. Nieustannie monitoruj sieć
Regularnie monitoruj sieć organizacji na potrzeby wykrywania podejrzanej aktywności i zapobiegania atakom MITM. Ciągłe monitorowanie sieci umożliwia wykrycie podejrzanej aktywności, która może być oznaką cyberataku. Rejestracja typowej aktywności w sieci umożliwia porównanie z potencjalnymi cyberzagrożeniami i wykorzystanie wpisów do ustalenia źródła ataku MITM. Dostępne są liczne narzędzia do monitorowania sieci w organizacji, dlatego należy korzystać z narzędzi informujących w czasie rzeczywistym o nietypowych wzorcach ruchu lub nadmiernym wykorzystaniu przepustowości.
7. Stosuj strukturę zero-trust
Struktura zabezpieczeń zero-trust wymaga nieustannej weryfikacji wszystkich pracowników i urządzeń zatwierdzonych przez organizację oraz przyznawania dostępu w zależności od roli. Założenie, że naruszenie danych może dotyczyć każdej organizacji lub użytkownika indywidualnego powoduje, że struktura zero-trust wymaga potwierdzenia tożsamości użytkowników oraz urządzeń przed przyznaniem dostępu do sieci. Wdrożenie tego typu struktury zabezpieczeń znacznie ograniczy ryzyko ataków związanych z hasłami i MITM. KeeperPAM to rozwiązanie zero-trust i zero-knowledge na potrzeby ochrony najbardziej poufnych danych w organizacji oraz ułatwienia zarządzania kontrolą dostępu pracowników. Wykorzystanie rozwiązania opartego na strukturze zero-trust umożliwia ograniczenie ryzyka przechwycenia danych w organizacji przez cyberprzestępcę w wyniku ataków MITM.
8. Przeprowadź szkolenie pracowników w zakresie konieczności zachowania bezpieczeństwa
Kluczowym sposobem zapobiegania atakom MITM w organizacji jest przekazanie pracownikom wiedzy o zagrożeniach cyberbezpieczeństwa. Zapewnij pracownikom regularne szkolenia na temat istotnych tematów związanych z bezpieczeństwem, takich jak rozpoznawanie prób wyłudzania informacji i unikanie publicznych sieci Wi-Fi. Do innych ważnych tematów należą najlepsze praktyki w zakresie korzystania z mediów społecznościowych, sposoby ochrony urządzeń mobilnych oraz różne techniki kradzieży danych firmowych przez złośliwe oprogramowanie Każdy z pracowników musi wiedzieć, jak chronić siebie i dane organizacji przed cyberprzestępcami, aby zapobiegać MITM oraz innym cyberatakom.
Chroń organizację przed atakami typu man-in-the-middle
Ze względu na potencjalne poważne skutki ataków MITM na organizacje należy podjąć wszelkie możliwe działania, aby zapewnić ochronę organizacji i pracowników przed tymi oraz pozostałymi rodzajami cyberataków. Jednym z najprostszych sposobów ochrony organizacji przed atakami MITM jest użycie menedżera haseł dla firm, takiego jak Keeper. Wykorzystanie rozwiązania Keeper Business w organizacji umożliwia każdemu pracownikowi tworzenie i przechowywanie silnych haseł oraz innych prywatnych informacji. Solidne podstawy w postaci silnej higieny haseł w organizacji znacząco utrudniają cyberprzestępcom przeprowadzenie ataków MITM.
Już dziś rozpocznij korzystanie z bezpłatnej 14-dniowej wersji próbnej rozwiązania Keeper Business, aby wprowadzić bezpieczne zarządzanie hasłami w organizacji i chronić dane pracowników przed przechwyceniem przez cyberprzestępców.