Tak, w usłudze Cash App występuje kilka rodzajów oszustw, w tym przerzucanie gotówki, przypadkowe płatności i wiadomości wyłudzające informacje. Oszustwa w usłudze Cash App są szkodliwe, ponieważ prowadzą do pozbawienia...
Błędy ludzkie w cyberbezpieczeństwie mogą być przyczyną cyberataków, które prowadzą do naruszenia danych, strat finansowych oraz nieodwracalnych szkód dla firm. Przygotowany przez Verizon raport dotyczący dochodzeń w sprawie naruszeń danych wykazał, że ponad 68% naruszeń danych było spowodowanych błędem ludzkim. Czynniki ludzkie, które mogą przyczynić się do naruszenia, obejmują używanie słabych haseł, ponowne wykorzystywanie tych samych haseł lub oszustwa wyłudzające informacje pracowników.
Aby zapobiegać błędom ludzkim w cyberbezpieczeństwie, należy zapewnić pracownikom menedżera haseł, wymagać od nich włączenia uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA), wdrożyć zasadę niezbędnych minimalnych uprawnień (PoLP) i prowadzić szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa obejmujące wszystkich pracowników organizacji.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o błędach ludzkich w cyberbezpieczeństwie oraz jak im zapobiegać.
Co to jest błąd ludzki w cyberbezpieczeństwie?
Błąd ludzki w cyberbezpieczeństwie odnosi się do naruszeń bezpieczeństwa i wycieków danych na skutek działań i decyzji podejmowanych przez człowieka. Błędy ludzkie są uznawane za jedno z największych zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa organizacji.
Błędy ludzkie wynikają z nawyków użytkowników, dlatego edukacja i szkolenie pracowników mogą pomóc w zapobieganiu naruszeniom, które szkodzą reputacji organizacji. Do ograniczenia występowania błędów tego typu może przyczynić się w szczególności zwiększenie świadomości dotyczącej bezpieczeństwa organizacji oraz wdrożenie najlepszych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Najlepsze praktyki w zakresie zapobiegania błędom ludzkim w cyberbezpieczeństwie
Organizacje powinny nie tylko wykorzystywać rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa, ale także prowadzić regularne szkolenia pracowników, aby ograniczyć ryzyko naruszeń spowodowanych błędem ludzkim. Oto kilka konkretnych sposobów.
Zarządzaj hasłami za pomocą menedżera haseł
Skutecznym sposobem na zarządzanie hasłami i unikanie błędów ludzkich jest korzystanie z menedżera haseł. Menedżery haseł umożliwiają tworzenie silnych haseł i przechowywanie ich w bezpiecznym magazynie cyfrowym. Eliminuje to ryzyko wielokrotnego używania przez pracowników tego samego hasła lub tworzenia haseł, które są łatwe do odgadnięcia.
Menedżer haseł umożliwia pracownikom bezpieczne udostępnianie haseł. Ogranicza to dostęp wyłącznie do osób, które go potrzebują i ułatwia przesyłanie danych uwierzytelniających podczas wdrażania do pracy lub odchodzenia pracowników z firmy.
Egzekwuj MFA
Uwierzytelnianie wieloskładnikowe to środek bezpieczeństwa, który wymaga od użytkownika zastosowania kilku rodzajów uwierzytelniania przed uzyskaniem dostępu do konta. Po włączeniu MFA użytkownik w celu uzyskania dostępu do kont wykorzystuje dane uwierzytelniające oraz co najmniej jedną dodatkową metodę potwierdzania tożsamości, taką jak kod TOTP.
Włączenie MFA oznacza, że w przypadku kradzieży danych uwierzytelniających pracownika podczas ataku wyłudzającego informacje cyberprzestępca nie będzie mógł uzyskać dostępu do konta, ponieważ nie będzie w stanie zapewnić dodatkowej formy uwierzytelniania.
Wprowadź dostęp z minimalnymi uprawnieniami
Zasada niezbędnych minimalnych uprawnień polega na przyznawaniu użytkownikom i aplikacjom praw dostępu wyłącznie na poziomie niezbędnym do wykonywania przydzielonych zadań. Zapewnienie minimalnego poziomu uprawnień ogranicza błędy ludzkie poprzez ograniczenie możliwości dostępu pracowników do informacji poufnych, których nie potrzebują, lub ich zmiany. Wdrożenie dostępu z najniższymi uprawnieniami wymaga prowadzenia regularnych przeglądów i aktualizacji uprawnień pracowników w oparciu o zmieniające się obowiązki służbowe.
Zapewnij szkolenie z zakresu cyberbezpieczeństwa w organizacji
Edukacja i szkolenie pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa ogranicza błędy ludzkie i negatywny wpływ cyberataków na organizację. Pracownicy powinni zostać przeszkoleni w następującym zakresie:
- Znaczenie aktualizowania oprogramowania i urządzeń
- Umiejętność rozpoznawania prób ataków z wykorzystaniem inżynierii społecznej oraz znajomość sposobów ich wykorzystania przeciwko organizacjom
- Unikanie klikania podejrzanych linków i załączników
- Rozpoznawanie nielegalnych stron internetowych
- Łączenie się z siecią VPN podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi
Korzystaj z rozwiązania Keeper®, aby ograniczyć błędy ludzkie
Błędy ludzkie stanowią jedno z największych zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa. Mogą prowadzić do naruszenia prywatności organizacji oraz użytkowników indywidualnych. Działania zapobiegawcze oraz szkolenia umożliwiają ograniczenie ryzyka wystąpienia błędów tego typu.
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ograniczenie błędów ludzkich jest wykorzystanie rozwiązania do zarządzania hasłami. Wykorzystaj niezawodny menedżer haseł, taki jak Keeper, do konfigurowania haseł, kluczy dostępu, kodów TOTP, informacji poufnych i nie tylko oraz ich przechowywania i zarządzania nimi. Menedżery haseł umożliwiają tworzenie złożonych haseł, które są bezpiecznie przechowywane, eliminując ryzyko ponownego użycia haseł i wykorzystywania słabych haseł przez użytkowników. Chcesz przekonać się, jak Keeper może pomóc w ograniczeniu błędów ludzkich w cyberbezpieczeństwie? Już dziś zarejestruj się, aby skorzystać z bezpłatnej 14-dniowej wersji próbnej dla firm.