Wiele organizacji nadal nie wdrożyło rozwiązania PAM, ponieważ może to być kosztowny i złożony proces. Chociaż jest to prawdą w przypadku niektórych starszych rozwiązań PAM, organizacje powinny zwrócić
Wyzwania związane z wdrażaniem zabezpieczeń DevOps, znanych również jako DevSecOps, to między innymi zbyt duży nacisk na narzędzia, a nie na procesy, opór kulturowy, słaba kontrola dostępu i złe zarządzanie wpisami tajnymi. Chociaż wdrożenie zabezpieczeń DevOps wiąże się z wyzwaniami, istnieje kilka najlepszych praktyk, które można zastosować, aby wdrożenie było jak najbardziej skuteczne i bezproblemowe, w tym odpowiednie zarządzanie zmianą, zwalczanie rozprzestrzeniania się wpisów tajnych i przestrzeganie zasady niezbędnych minimalnych uprawnień.
Czytaj dalej, aby poznać siedem najlepszych praktyk, których należy przestrzegać w organizacjach podczas wdrażania zabezpieczeń DevOps.
Czym są zabezpieczenia DevOps?
Zabezpieczenia DevOps, znane również jako DevSecOps, to filozofia, zgodnie z którą zabezpieczenia należy wprowadzać w cyklu tworzenia oprogramowania (SDLC) na możliwie najwcześniejszym etapie. Najlepiej przed napisaniem pojedynczej linii kodu oprogramowania. Tradycyjnie zespoły DevOps najpierw kodują, a następnie wykrywają luki w zabezpieczeniach i usuwają je na późniejszych etapach SDLC. Chociaż może to wydawać się produktywne dla programistów, wczesne wykrywanie i usuwanie luk w zabezpieczeniach jest znacznie mniej czasochłonne i kosztowne niż refaktoryzacja kodu na późniejszym etapie SDLC.
Wyzwania związane z wdrażaniem DevSecOps
Oto kilka wyzwań, które stwarza wdrażanie zabezpieczeń DevOps.
Zbyt duży nacisk na narzędzia
Chociaż narzędzia mogą być przydatne, narzędzia DevSecOps nie powinny być pierwszą rzeczą, na której organizacje zwracają uwagę podczas wdrażania zabezpieczeń DevOps. Zamiast tego organizacje powinny przyjrzeć się bieżącym procesom, zobaczyć, co wymaga poprawy, a następnie określić, jakich narzędzi potrzebują, aby zwiększyć bezpieczeństwo i wydajność tych procesów.
Oporność kulturowa
Podczas próby wdrożenia DevSecOps często pojawia się opór ze strony programistów, ponieważ bywają oni przyzwyczajeni do wykonywania czynności w określony sposób. Podczas kodowania programiści skupiają się na działaniu kodu, więc konieczność uwzględnienia zabezpieczeń w całym procesie produkcyjnym sprawia, że obawiają się spowolnienia procesu.
Programiści nie są jedynym zespołem, w którym można odczuć opór. Zespoły ds. bezpieczeństwa często wykonują dużą część pracy ręcznie, podczas gdy programiści starają się zautomatyzować procesy w jak największym stopniu. Ponieważ programiści pracują w szybkim tempie i automatyzują pracę, zespoły ds. bezpieczeństwa mogą sceptycznie podchodzić do wdrożenia DevSecOps i pomysłu współpracy między zespołami.
Słabe kontrole dostępu
Wiele zespołów DevOps zapewnia programistom nieograniczony dostęp do kont uprzywilejowanych, takich jak konta root i konta administratora. Chociaż pozwala to zespołom DevOps przyspieszyć produkcję, stwarza również znaczne zagrożenie dla bezpieczeństwa i powoduje poważne problemy podczas kontroli zgodności. Ponadto wiele narzędzi DevOps ma wysoki poziom dostępu, znacznie wyższy niż potrzebny do działania, a często się o tym zapomina. To zwiększa powierzchnię ataku w organizacji i ryzyko naruszenia.
Niewłaściwe zarządzanie wpisami tajnymi
Zarządzanie wpisami tajnymi odnosi się do procesu zarządzania wpisami tajnymi infrastruktury IT, takimi jak dane uwierzytelniające inne niż ludzkie, klucze Secure Shell (SSH) i klucze interfejsu programowania aplikacji (API) oraz ich zabezpieczania. Wraz z rozwojem zespołów IT i DevOps często pojawia się problem znany jako rozprzestrzenianie się wpisów tajnych, w którym wpisy tajne infrastruktury są umieszczane w kodzie źródłowym i rozproszone w całej organizacji w różnych zespołach, działach i wśród różnych członków zespołu. Sprawia to, że działowi IT niezwykle trudno jest uzyskać widoczność tych wpisów i kontrolę nad nimi, co stwarza poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa.
Siedem najlepszych praktyk wdrażania zabezpieczeń DevOps
Oto siedem najlepszych praktyk, których należy przestrzegać w organizacjach podczas wdrażania DevSecOps.
1. Przyjęcie modelu DevSecOps
Aby wdrożenie DevSecOps było jak najbardziej płynne, organizacje muszą w pełni wdrożyć model DevSecOps. Oznacza to, że każdy członek zespołu DevOps musi stosować zabezpieczenia podczas cyklu tworzenia oprogramowania. Współpraca między DevOps i zespołem ds. bezpieczeństwa stanie się bardzo ważnym aspektem tej inicjatywy, dlatego oba zespoły muszą ściśle współpracować w zakresie wdrażania DevSecOps.
2. Właściwe zarządzanie zmianą
Korzystanie z odpowiednich metod zarządzania zmianą podczas wdrażania DevSecOps może pomóc w pokonaniu oporu kulturowego zarówno ze strony DevOps, jak i zespołów ds. bezpieczeństwa. Oba zespoły muszą rozumieć, że wdrożenie DevSecOps nie spowolni produkcji, co więcej, może zwiększyć produktywność organizacji i oszczędzić czas. Właściwe zarządzanie zmianą powinno również ustanowić jasne standardy kodowania dla programistów i wdrożyć narzędzia i procesy do automatyzacji zabezpieczeń.
3. Automatyzacja wszystkiego, co się da
Jak wspomniano wcześniej, programiści pracują w bardzo szybkim tempie, co może utrudniać zespołom ds. bezpieczeństwa nadążanie za procesami DevOps. Aby wdrożenie DevSecOps było jak najbardziej płynne zarówno dla programistów, jak i zespołów ds. bezpieczeństwa, procesy zabezpieczeń muszą zostać zautomatyzowane. Dzięki temu programiści mogą kontynuować pracę w bieżącym tempie, jednocześnie przyspieszając operacje związane z zabezpieczeniami. Przykłady procesów zabezpieczeń, które można zautomatyzować w SDLC, to przeglądy kodu, zarządzanie dostępem, zarządzanie lukami w zabezpieczeniach, zarządzanie wpisami tajnymi i zarządzanie konfiguracją.
4. Zwalczanie rozprzestrzeniania się wpisów tajnych za pomocą zarządzania wpisami tajnymi
Najlepszym sposobem na walkę z rozprzestrzenianiem się wpisów tajnych i bezpieczne zarządzanie nimi jest korzystanie z zarządzania wpisami tajnymi. Zarządzanie wpisami tajnymi gwarantuje, że tylko uwierzytelnione i autoryzowane podmioty mają dostęp do wpisów tajnych. Podczas wdrażania DevSecOps współpraca między DevOps a zespołami ds. bezpieczeństwa będzie bardzo ważna i wymaga dzielenia się uprzywilejowanymi danymi uwierzytelniającymi. Zarządzanie wpisami tajnymi pomaga administratorom IT bezpiecznie udostępniać te wpisy tajne i zarządzać nimi, aby nie zostały źle lub niewłaściwie wykorzystywane.
5. Wdrożenie zarządzania uprzywilejowanym dostępem
Zarządzanie uprzywilejowanym dostępem (PAM) umożliwia administratorom IT egzekwowanie zasady niezbędnych minimalnych uprawnień (PoLP), czyli koncepcji cyberbezpieczeństwa, w której użytkownicy mają dostęp tylko i wyłącznie do danych i systemów, których potrzebują do wykonywania powierzonych zadań. PAM jest ważne podczas zabezpieczania stosu DevOps, ponieważ często programiści otrzymują nadmierne uprawnienia, co zwiększa ryzyko wykorzystania praw dostępu przez zewnętrznych i wewnętrznych atakujących. Wdrożenie PAM może pomóc organizacjom w przeprowadzaniu kontroli dostępu uprzywilejowanego, aby pracownicy mieli dostęp tylko do systemów i zasobów, których potrzebują do wykonywania powierzonych zadań, zmniejszając ryzyko udanego ataku wewnętrznego.
6. Regularne przeprowadzanie testów penetracyjnych
Testy penetracyjne to forma testów symulacyjnych przeprowadzanych w sieci organizacji. Celem testów penetracyjnych jest określenie siły sieci organizacji i identyfikacja luk w zabezpieczeniach, które cyberprzestępcy mogą wykorzystać. Podczas wdrażania DevSecOps w środowisku programistycznym organizacji należy regularnie przeprowadzać zautomatyzowane testy penetracyjne w celu przetestowania jej siły i znalezienia luk w zabezpieczeniach, które należy usunąć. Im szybciej takie luki zostaną wykryte, tym wydajniejsze będzie wdrożenie DevSecOps.
7. Budowanie świadomości najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa
Wdrażając jakąkolwiek filozofię, koncepcję lub narzędzie z zakresu cyberbezpieczeństwa w organizacji, należy budować wśród pracowników świadomość najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa. Pracownicy mogą być najsłabszym ogniwem w zakresie cyberbezpieczeństwa. Regularne szkolenia pomagają lepiej zrozumieć bezpieczeństwo i wykrywać cyberzagrożenia, które czyhają na pracowników. Im większa świadomość pracowników w zakresie najlepszych praktyk dotyczących bezpieczeństwa, tym bezpieczniejsza będzie organizacja.
Jak KeeperPAM™ pomaga organizacjom wdrożyć DevSecOps?
KeeperPAM to rozwiązanie do zarządzania dostępem uprzywilejowanym opartym na podejściu zero-trust i zero-knowledge, które łączy trzy główne produkty Keeper: Keeper Enterprise Password Manager (EPM), Keeper Secrets Manager (KSM) i Keeper Connection Manager (KCM) w jednej ujednoliconej platformie. Dzięki rozwiązaniu KeeperPAM wdrożenie DevSecOps staje się płynniejsze, ponieważ pomaga organizacjom bezpiecznie przechowywać dane uwierzytelniające, zarządzać prawami dostępu i uprawnieniami, konsolidować wpisy tajne i zarządzać nimi oraz automatycznie rotować dane uwierzytelniające.
Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak KeeperPAM może pomóc organizacji we wdrożeniu DevSecOps, poproś o demo już dziś.